Moment 5 Update szerzej dostępny. To był tydzień z Microsoft 310

Moment 5 Update szerzej dostępny. To był tydzień z Microsoft 310

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/29/2024, 8:35 PM

Liczba odsłon: 690

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft omawiamy takie tematy, jak aktualizacje Windows w tym tygodniu, wliczając w to szerszą dostępność Moment 5 Update, zbliżający się koniec WordPada, aktualizacje przeglądarki Edge, nowości w aplikacji Microsoft 365 na telefonie i odświeżenie wizualne Teams dla użytkowników domowych. Miłej lektury!

Aktualizacje Windows w tym tygodniu

  • Windows 11 Moment 5 Update wydany jako marcowa aktualizacja opcjonalna (build 22631.3374): 29 lutego zaczęła być dostępna aktualizacja Windows 11 Moment 5 Update, początkowo wdrażana u użytkowników aktywnie klikających "Sprawdź aktualizacje" w Windows Update ("seekers"). Pełna dostępność miała nadejść dopiero w aktualizacjach opcjonalnych (niezwiązanych z bezpieczeństwem) pod koniec marca, czyli właśnie teraz. Nowości w niej zawarte trafią do wszystkich w obligatoryjnej aktualizacji w ramach kwietniowego Patch Tuesday (9 kwietnia 2024 r.). Tymczasem wygląda na to, że nowości w Moment 5 Update przypadły też w udziale wersji 22H2.
  • Windows 10 22H2 build 19045.4239 Preview: Windows 10 także otrzymał już w tym miesiącu opcjonalną aktualizację niezwiązaną z bezpieczeństwem, tzw. aktualizację "C" celującą w 4. tydzień miesiąca. Nowości to m.in. Windows Spotlight jako tła pulpitu i więcej zawartości na ekranie blokady.
  • Windows 11 build 26090 w Canary i Dev Channels: wprowadza ulepszenia tablicy widżetów, zmiany w protokole Server Message Block (SMB), więcej interakcji z Copilotem bez logowania oraz poprawki. Wersja ta jest pozbawiona znaku wodnego z powodu przygotowań do wydania Windows 11 24H2.

WordPad zostanie zlikwidowany w Windows 11 24H2

We wrześniu zeszłego roku Microsoft poinformował, że WordPad przestał być aktualizowany i zostanie usunięty w przyszłym wydaniu Windows. Najbliższym na tamten moment wydaniem było 23H2 (ogólna dostępność 31.10.2023 r.), jednak do tej pory aplikacja pozostaje w systemie. Gigant oprogramowania podaje tymczasem konkretną wersję, w której nastąpi usunięcie WordPada.

WordPad zostanie usunięty w Windows 11 24H2

WordPad zostanie usunięty ze wszystkich edycji Windows, począwszy od Windows 11, wersja 24H2 oraz Windows Server 2025. W efekcie Windows nie będzie dłużej miał wbudowanego, domyślnego czytnika RTF. Zalecamy program Microsoft Word do bogatych dokumentów tekstowych, takich jak .doc i .rtf, oraz Notatnik do dokumentów ze zwykłym tekstem, takich jak .txt – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Aktualizacje Microsoft Edge w tym tygodniu

  • Microsoft Edge 123 w Stable Channel: Główne nowości dotyczą firmowego brandingu, automatycznego przełączania profili i włączania dodatkowego paska wyszukiwania. Pojawiło się też sporo nowych zasad zarządzania.
  • Microsoft Edge Dev build 124.0.2478.6: Tym razem brak nowych funkcji (przynajmniej według oficjalnego changeloga), za to wydanie skupia się na dostarczeniu poprawek działania i niezawodności.
  • Kontroluj maksymalne użycie RAM przez Edge: niedostępna jeszcze dla ogółu Insiderów wersja Edge Canary wprowadza nową sekcję na stronie Ustawienia > System i wydajność > Optymalizuj wydajność, a także w wysuwanym menu "Podstawowe informacje o przeglądarce". Nosi ono nazwę "Kontroluj, jak dużo RAM może używać Edge" i zawiera suwak, gdzie minimalną wartością jest 1GB, a maksymalną – prawdopodobnie całość naszego RAM-u.

Marcowe nowości w aplikacji Microsoft 365 na telefonie

Aplikacja Microsoft 365 (Office) na Androida i iOS będzie oferować teraz integrację z darmowym Copilot Chat, nowy ekran "Utwórz", przechwytywanie i digitalizację dokumentów oraz wyszukiwanie plików w OneDrive. Zmiany będą wdrażane na przestrzeni kolejnego miesiąca zarówno u członków programu Microsoft 365 Insider, jak też subskrybentów Microsoft 365 i osób z darmowym kontem Microsoft.

Przechwytywanie i digitalizacja dokumentów

Teams dla użytkowników domowych z wizualnym odświeżeniem

Odświeżenie wyglądu, które rok temu stało się udziałem nowego Microsoft Teams, zmierza także do wersji osobistej. Już teraz mogą je testować użytkownicy Teams Insider. Nowy wygląd interfejsu wprowadza spójność nie tylko z wersją dla firm i szkół, ale też ze stylem Windowsa 11.

Microsoft Teams odświeżony wizualnie dla użytkowników domowych

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Loop, To Do, Copilot, Edge, SharePoint, Project, Outlook, Windows 11, sztuczną inteligencją, Teams, Microsoft 365, OneDrive, Outlook, Planner i nie tylko.

Źródło: opracowanie własne

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia