Moment 4 Update wydany. Tylko gdzie jest Copilot? To był tydzień z Microsoft 288

Moment 4 Update wydany. Tylko gdzie jest Copilot? To był tydzień z Microsoft 288

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/29/2023, 10:00 PM

Liczba odsłon: 1441

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft zajmiemy się tematami Windows 11 Moment 4 Update, Windows 11 2023 Update (23H2) oraz pozostałych aktualizacji z tego tygodnia, (nie)dostępności Copilota w Windows w Unii Europejskiej, inteligentnego generatora Paint Cocreator, końca darmowej aktualizacji Windows 7 i 8 do Windows 10 i 11, nowych funkcji OneDrive i niedziałającym przeciąganiu i upuszczaniu na pasek adresu w Eksploratorze. Zapraszamy do lektury!

Windows 11 Moment 4 Update oficjalnie wydany!

Zgodnie z zapowiedzią Microsoft wypuścił w ten wtorek dużą aktualizację Windows 11. Nie jest to jednak roczna aktualizacja 23H2, zapowiedziana na ostatni kwartał tego roku. Moment 4 Update został wydany jeszcze w ramach wersji 22H2 jako wrześniowa aktualizacja opcjonalna "C" (niezwiązana z bezpieczeństwem), oznaczona jako KB5030310 (OS Build 22621.2361). Wersja ta jest już dostępna do pobrania w Windows Update. Co nowego się w niej znalazło?

W tej wersji znalazło się naprawdę sporo świetnych nowości, w tym:

 • Copilot w Windows — teraz ogólnodostępny
 • Paint z funkcjonalnością AI
 • Automatyczna kompozycja w Microsoft Clipchamp
 • Aktualizacja AI dla Narzędzia Wycinanie
 • Inteligentne wyszukiwanie i edytowanie w aplikacji Zdjęcia
 • Windows Backup — łatwe przenoszenie danych na nowy komputer
 • Rozszerzony dostęp głosowy
 • Naturalne języki Narratora
 • Nowe funkcje ochrony
 • Klucze dostępu — zamiast haseł
 • Ulepszenia czujnika obecności i mniejsze zużycie energii
 • Windows Hello for Business może wyeliminować hasła
 • Config Refresh dla administratorów IT
 • Bezpieczeństwo aplikacji z Microsoft Intune
 • Windows 365 Boot
 • Mobile Application Management (MAM) dla Windows
 • Rekomendacje AI w Eksploratorze plików i menu Start
 • Instant Games w Microsoft Store
 • Nowy Outlook na Windows
 • Nowa strona główna Ustawień
 • Automatyczne zarządzanie kolorami
 • Ulepszony mikser głośności
 • Dynamiczne oświetlenie
 • Nowa funkcjonalność dla deweloperów
 • Poprawki błędów i ulepszenia

Szczegóły podajemy w artykule: Windows 11 Moment 4 Update oficjalnie wydany! Co nowego?

Windows 11 23H2 wydany w Release Preview Channel

Microsoft nie tylko wypuścił w tym tygodniu Windows 11 Moment 4 Update w ramach wersji 22H2 w Stable Channel, ale również Windows 11 23H2 (Windows 11 2023 Update) w Release Preview Channel. Rocznicowa aktualizacja, zapowiedziana na Q4 2023, znalazła się na ostatnim przystanku w Windows Insider Program.

Windows 11 2023 Update (23H2)

Jako że prawie wszystkie nowości, o których sądzono, że trafią do 23H2, zostały wydane jeszcze w 22H2 w ramach Moment 4 Update, to sama aktualizacja 23H2 nie będzie tak duża. Główna nowość to Microsoft Teams (free), który zastępuje dotychczasową aplikację Czat na pasku zadań. Użytkownicy będą mogli uzyskać dostęp do integracji Teams (free) z aplikacją Łącze z telefonem, korzystać z nowego doświadczenia People oraz nowego widżetu Play Together na Pasku gry w Windows 11, obsługiwanym przez Teams (free).

Aktualizacje systemu Windows w tym tygodniu

Windows Copilot niedostępny w UE. Jak to ominąć?

Copilot w Windows to główna atrakcja Windows 11 Moment 4 Update. Szkoda tylko, że nie dla użytkowników z Europy. Wskutek ustawy Digital Markets Act (DMA) i wciągnięcia systemu Windows na listę cyfrowych strażników dostępu usługa nie jest normalnie dostępna w UE. Microsoft stara się to oficjalnie zmienić, a planowany okres wprowadzenia usługi to marzec 2024. Nieoficjalnie — Copilota można uruchomić w prosty sposób już teraz.

Copilot w Windows 11

Jako że Polska znajduje się w Europejskim Obszarze Gospodarczym, Windows Copilot jest dla nas domyślnie niedostępny. Można go jednak odblokować. Po zainstalowaniu Moment 4 Update włącz polecenie Uruchom albo utwórz nowy skrót i wklej do niego ścieżkę microsoft-edge://?ux=copilot&tcp=1&source=taskbar — powinno to uruchomić Copilota. Polecenie trzeba wykonywać po każdym kolejnym uruchomieniu systemu, dlatego warto dodać ten skrót do autostartu.

Paint Cocreator dostępny dla Windows Insiderów

Paint otrzymał kolejną wyjątkową aktualizację, tym razem dostępną dla Windows Insiderów na Windows 11 w kanałach Dev i Canary (wersja 11.2309.20.0). Wprowadza ona do edytora grafiki funkcję Paint Cocreator, nowe doświadczenie AI oparte na DALL-E, które pomoże Ci tworzyć niesamowite obrazy w oparciu o Twój opis tekstowy.

Paint Cocreator - AI

Podobnie jak to wygląda w Bing Image Creator, Paint Cocreator pozwala tworzyć obrazy za pomocą słów. Wpisz kilka słów albo dłuższy opis tego, co chcesz zobaczyć, a AI wygeneruje 3 wariacje obrazu. Wybierz któryś z nich, aby wrzucić go na kanwę Painta. Paint Cocreator Preview jest dostępny dla anglojęzycznych użytkowników w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie, Włoszech i Niemczech. Użytkownicy dostają na start 50 kredytów, a każdy pozwala wygenerować nowy zestaw obrazów. To trochę dziwne, biorąc pod uwagę, że Kreator Obrazów Bing robi dokładnie to samo za darmo, a kredyty jedynie przyspieszają proces.

Koniec darmowej aktualizacji Windows 7 i 8 do Windows 10 i 11

Oficjalnie nie można już aktywować Windows 10 i 11 za pomocą kluczy Windows 7 i 8. Microsoft zamieścił post zatytułowany Windows Ends Installation Path for Free Windows 7/8 Upgrade w Device Partner Center, w którym wyjaśnia zmiany dotyczące ścieżki aktualizacji: Microsoftowa oferta darmowej aktualizacji dla Windows 10/11 zakończyła się 29 lipca 2016 roku. Ścieżka instalacji umożliwiająca uzyskanie bezpłatnej aktualizacji systemu Windows 7/8 również została usunięta. Uaktualnienia do Windows 11 z Windows 10 są nadal bezpłatne.

Aktywacja systemu Windows 11

O ile tym razem nie jest to kolejna zagrywka marketingowa, to upgrade z Windows 7/8 do Windows 10 nie będzie już możliwy. Jak jednak donosi redakcja Neowin, dotyczy to tylko nowszych wersji systemu. Za pomocą kluczy Windows 7/8 nadal można aktywować Windows 11 w wersji 22H2, ale późniejsze wydania już ich nie akceptują. Przykładem jest Windows 11 w Canary Channel, który odrzucił klucz Windows 7. Z drugiej strony niektórzy użytkownicy donoszą, że nadal mogą upgrade'ować z poziomu Windows 7.

Sporo nowych funkcji i ulepszeń w OneDrive

OneDrive ma sporo nowych funcji i ulepszeń dla użytkowników szkolnych i służbowych. Związane są one z usuwaniem zawartości, w tym z usuwaniem skrótów i ochroną przed przypadkowym usunięciem, integracją z Eksploratorem plików, ustawieniami synchronizacji, otwieraniem plików w aplikacjach desktopowych i synchronizowaniem zmian z OneDrive oraz z korzystaniem ze środowisk wirtualizacji: Citrix Virtual Apps oraz Azure Virtual Desktop (AVD) Remote Apps.

Rozszerzona integracja OneDrive z Eksploratorem plików

Pasek adresu w Eksploratorze plików bez obsługi przeciągania i upuszczania

Microsoft wypuścił wczoraj Moment 4 Update dla Windows 11 22H2 i choć dodaje on sporo naprawdę świetnych funkcji, to już zaobserwowano pewien zgrzyt. W nowym Eksploratorze plików przestało działać przeciąganie i upuszczanie na pasek adresu! Do tej pory interaktywny pasek adresu służył nie tylko do przeklikiwania się do nadrzędnych katalogów, ale też do przenoszenia do nich zawartości. Co się stało?

Przeciągnij i upuść na pasku adresu w Windows 11

Rzecznik Microsoftu wyjaśnił tylko, że to nie jest obecnie wspierane na zaktualizowanym pasku adresu.... będziemy dalej monitorować feedback. Chyba nie ma złudzeń, jaki on będzie.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Microsoft Project, Windows 11, Microsoft 365, OneDrive, SharePoint, Outlook, Planner, Teams i nie tylko. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Źródło: opracowanie własne