Menedżer zadań w Windows 11 pozwala tworzyć zrzuty pamięci jądra

Menedżer zadań w Windows 11 pozwala tworzyć zrzuty pamięci jądra

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/25/2022, 5:53 PM

Liczba odsłon: 1935

Użytkownicy Windows 11 odkryli w kompilacji 25188 z Dev Channel znacznie więcej, niż Microsoft opisał w oficjalnym changelogu. Jednym z ciekawszych znalezisk jest nowa funkcja generowania zrzutów pamięci jądra w Menedżerze zadań. Pozwala w prosty sposób utworzyć tzw. kernel dump do analizy w celu rozwiązywania problemów.

Wygenerowany przez Menedżer zadań plik będzie zrzutem (snapshotem) pamięci jądra, który umożliwia jego analizę przy rozwiązywaniu problemów. Może to się okazać pomocne w scenariuszach wysypywania się aplikacji, błędów sterowników, BSOD-ów i nie tylko. Zrzuty jądra w czasie rzeczywistym nie wymagają ponownego uruchomienia systemu, by można było je utworzyć. To wygodny sposób sięgania głębiej bez zakłócania pracy systemu w przypadku mniej poważnych błędów.

Dzięki powiązaniu tej funkcji z Menedżerem zadań w Windows 11 użytkownik może w czasie rzeczywistym utworzyć zrzut pamięci z danego procesu lub aplikacji, która przestaje odpowiadać, bez konieczności jej zamykania. Wygenerowany plik będzie zawierał użyteczne informacje dla zaawansowanych użytkowników i profesjonalistów IT. Dane w nim zawarte mogą wskazać na wadliwy sterownik, aplikację czy nawet sprzęt.

Opisana tu funkcjonalność jest jeszcze ukryta u (prawdopodobnie) wszystkich użytkowników. Włączyć ją można za pomocą narzędzia ViveTool. Po jego zainstalowaniu otwieramy Wiersz polecenia jako administrator, przechodzimy do katalogu z zainstalowanym narzędziem (np. "CD C:\Vive") i wprowadzamy polecenie "c:\vivetool\vivetool.exe /enable /id:40430431".

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia