Koniec z aplikacjami Androida na Windows. To był tydzień z Microsoft 307

Koniec z aplikacjami Androida na Windows. To był tydzień z Microsoft 307

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/8/2024, 9:00 PM

Liczba odsłon: 573

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft omawiamy takie tematy, jak aktualizacje Windows w tym tygodniu, AI Explorer, koniec wsparcia dla aplikacji Androida na Windows 11, New Era of Work - event Microsoftu zapowiedziany na 21 marca oraz Copilot w Excelu. Miłej lektury!

Aktualizacje Windows w tym tygodniu

  • Windows 11 23H2 build 22635.3276 w Beta Channel: Microsoft testuje nowe doświadczenie w Windows Copilot. Po najechaniu wskaźnikiem myszy na ikonę Copilota na pasku zadań otworzy się panel Copilota. Zamknie się on automatycznie, chyba że użytkownik dokona w nim jakiejś interakcji. To zachowanie zacznie być powoli wdrażane w nadchodzących tygodniach.
  • Windows 11 23H2 build 22635.3286 w Beta Channel: Microsoft rozpoczął testy nowego doświadczenia Copilota w Windows, które pomaga przedstawić sposoby, w jakie Copilot może wspomóc i przyspieszyć Twoją pracę. To doświadczenie będzie widoczne, gdy kopiujesz tekst, jako że asystent AI obsługuje różne przydatne działania, które mogą Ci pomóc z zawartością tekstową. W tym scenariuszu ikona Copilota zmieni wygląd i będzie się animować, aby wskazać, że Copilot może teraz pomóc. Testowane są różne wskaźniki wizualne. Gdy najedziesz kursorem na ikonę Copilota, wyświetli się menu z akcjami, które możesz wykonać, takimi jak wysłanie na czat, wyjaśnienie oraz podsumowanie tekstu. Gdy wybierzesz którąś z nich, otworzy się Copilot z tą akcją gotową do działania.
  • Copilot w Windows - menu przy kopiowaniu tekstu

AI Explorer w aktualizacji Windows 11 24H2

Zac Bowden z Windows Central przekazał nowe informacje o pierwszej fali urządzeń AI PC, które mają zostać pokazane 21 marca, a także o next-genowych funkcjach AI w Windows 11, wliczając w to Eksplorator zintegrowany ze sztuczną inteligencją spod szyldu Copilot.

Według moich źródeł "Eksplorator AI" to blockbusterowe doświadczenie AI, które oddzieli AI PCs od non-AI PCs. Jest opisywany jako "zaawansowany Copilot" z wbudowaną funkcjonalnością historii/osi czasu, która zamienia wszystko, co robisz na komputerze, w wyszukiwalny moment z użyciem języka naturalnego. Działa to w dowolnej aplikacji i pozwala użytkownikom wyszukiwać poprzednio otwierane konwersacje, dokumenty, strony internetowe i obrazy – pisze Bowden.

Koniec wsparcia dla aplikacji Androida na Windows 11

Jedna ze sztandarowych funkcji Windows 11 – możliwość uruchamiania aplikacji Androida – zostanie wycofana. To bez wątpienia ogromny regres, jeśli chodzi o funkcjonalność i interoperacyjność ostatniego systemu. Sytuację częściowo ratuje tylko możliwość uruchamiania już zainstalowanych aplikacji przez najbliższy rok.

Koniec wsparcia dla aplikacji Androida na Windows 11

Microsoft kończy wsparcie dla Windows Subsystem for Android™️ (WSA). W rezultacie Amazon Appstore na Windows oraz wszystkie aplikacje i gry zależne od WSA nie będą już obsługiwane od 5 marca 2025 r. Do tego czasu wsparcie techniczne pozostanie dostępne dla klientów. Klienci, którzy zainstalowali Amazon Appstore lub aplikacje Androida przed 5 marca 2024 r., będą mieli dostęp do tych aplikacji aż do daty wycofania, 5 marca 2025 r. – głosi oficjalny komunikat.

New Era of Work - Microsoft zapowiedział event na 21 marca

New Era of Work ("Nowa era pracy") to nazwa cyfrowego eventu, który odbędzie się już za niecałe dwa tygodnie. Jest on tożsamy z domniemanym "Surface Event", przy czym nie będzie ograniczony do tematyki sprzętowej. Microsoft jak zwykle trzyma szczegóły w tajemnicy, jednak zarówno z wcześniejszych przecieków i oficjalnych informacji (w tym o AI PC), jak też z wymienionych pokrótce tematów, możemy się domyślać, co mniej więcej zostanie pokazane. W zapowiedzi czytamy: Rozwijanie nowej ery pracy z Copilotem. Dostrój się tutaj, by poznać ostatnie nowości w skalowaniu AI w Twoim środowisku z Copilotem, Windows i Surface.

New Era of Work - Microsoft

Microsoft przedstawi najpewniej konkrety związane z AI PC, urządzeniami Surface Pro 10 i Surface Laptop 6, Copilotem w Windows (w tym prawdopodobnie Microsoft Copilot offline), wliczając w to AI Explorer, oraz z innymi funkcjami sztucznej inteligencji w Windows 11 24H2 lub też nawet Windows 12. Event wystartuje o godzinie 9:00 PDT, czyli o 18:00 czasu polskiego w czwartek, 21 marca. Wszystkie prezentacje i zapowiedzi jak zwykle będziemy na bieżąco relacjonować na CentrumXP. Bądźcie wtedy z nami!

Jak działa Copilot w Excelu?

Usługa sztucznej inteligencji o nazwie Copilot dla Microsoft 365 jest obecna w większości popularnych aplikacji pakietu, takich jak aplikacje Word, PowerPoint, OneNote, Teams i Excel. W tym artykule skupimy się wyłącznie na arkuszu kalkulacyjnym Microsoft Excel, który jako integralna część pakietu Microsoft 365 doczekał się implementacji AI. Na wstępnie musimy zaznaczyć, że testy przeprowadziliśmy w angielskiej wersji usługi Copilot. Częściowo Copilot potrafi już interpretować polecenia wydawane w naszym rodzimym języku, jednakże nie zawsze radzi sobie ze zwracaniem poprawnych wyników.

Jak działa Copilot w Excel?

Z naszego artykułu "Jak działa Copilot w Excel?" dowiesz się, co to jest Copilot w aplikacji Excel, jak go włączyć, jakie czynności może za Ciebie wykonać, jaki ma potencjał oraz jakie są jego wymagania. Zapraszamy do lektury!

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Microsoft Copilot, Edge, SharePoint, Project, Outlook, Windows 11, Windows 12, sztuczną inteligencją, Teams, Microsoft 365, OneDrive, Outlook, Planner i nie tylko.

Źródło: opracowanie własne

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia