Internet Explorer utraci wsparcie w 2022 roku. Jak się przygotować już teraz?

Internet Explorer utraci wsparcie w 2022 roku. Jak się przygotować już teraz?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/20/2021, 4:15 PM

Liczba odsłon: 6338

Przez ostatni rok obserwowaliśmy różne kroki, które przybliżały użytkowników do całkowitego wygaszenia wsparcia dla Internet Explorera, wliczając w to zapowiadany koniec wsparcia dla IE w usługach online Microsoft 365. W tym tygodniu, przy okazji wydania May 2021 Update, Microsoft rozpoczyna kolejny etap, ogłaszając, że przyszłością Internet Explorera w Windows 10 jest Microsoft Edge, a także podając dokładną datę końca wsparcia starszej przeglądarki. Można to uznać za początek ostatecznego końca IE, jako że nie są już rozwijane jego kolejne wersje.

Internet Explorer

Na liście składników, które przestały być rozwijane w May 2021 Update, Microsoft umieścił przeglądarkę Internet Explorer 11. Nie została ona jeszcze usunięta z systemu, jednakże jej dalszy rozwój został zatrzymany oraz ustalono dla niej datę końca wsparcia. Sprawdzamy, co warto na ten temat wiedzieć już teraz.

Microsoft Edge jest nie tylko szybszym, bezpieczniejszym i nowocześniejszym doświadczeniem przeglądania w porównaniu do Internet Explorera, ale również jest w stanie odpowiedzieć na kluczową obiekcję: kompatybilność ze starszymi, przestarzałymi witrynami i aplikacjami. Microsoft Edge ma wbudowany tryb Internet Explorera ("IE Mode"), dzięki czemu możecie uzyskiwać dostęp do tych starszych witryn i aplikacji bazujących na Internet Explorerze bezpośrednio z Microsoft Edge. Jako że Microsoft Edge może przejąć tę odpowiedzialność i wiele więcej, aplikacja desktopowa Internet Explorer 11 zostanie wycofana i utraci wsparcie 15 czerwca 2022 roku dla wybranych wersji Windows 10. Uwaga: to wycofanie nie wpływa na dostępne już na rynku aplikacje desktopowe Internet Explorer 11 na Windows 10 LTSC lub Server. Nie wpływa również na silnik MSHTML (Trident).

— Sean Lyndersay, Group Program Manager w Microsoft Edge

Microsoft zapatruje się na przyszłość technologii webowych właśnie przez pryzmat Edge i w zasadzie trudno się z nim nie zgodzić. Po odejściu od Edge Legacy i zmianie silnika na Chromium przeglądarka zyskała potężnego kopa i dołączyła do czołowych aplikacji w swojej kategorii, stając się przeglądarką numer dwa na PC. Wśród jej zalet względem Internet Explorera producent wymienia poprawioną zgodność, usprawnioną produktywność i większe bezpieczeństwo. Można tu podać choćby takie funkcje, jak kompatybilność ze stronami i aplikacjami tworzonymi dla IE (Edge posiada ją jako jedyny), usypianie kart, kolekcje, wbudowana ochrona przed phishingiem i malware, monitor haseł i wyższe bezpieczeństwo dla firm w porównaniu z Chrome. O wszystkich tych składnikach pisaliśmy niejednokrotnie na CentrumXP. Dziś interesuje nas jednak bardziej to, jak koniec wsparcia wpłynie na użytkowników IE, firmy i deweloperów. O tym także szczegółowo pisze Microsoft:

Jeżeli jesteś konsumentem używającym Internet Explorera w domu, zalecamy przejście na Microsoft Edge przed 15 czerwca 2022 r., aby zacząć cieszyć się szybszym, bardziej bezpiecznym i nowoczesnym doświadczeniem przeglądania. Dobra wiadomość: prawdopodobnie masz już go na swoim urządzeniu. Wyszukaj "Microsoft Edge", używając pola wyszukiwania w Windows 10, lub poszukaj jego ikony. Jeśli nie masz go, możesz go łatwo pobrać tutaj. Naszym celem jest też uczynienie aktualizacji do Microsoft Edge łatwą. Gdy zdecydujesz się na przejście do Microsoft Edge, możesz z łatwością sprowadzić do niego swoje hasła, ulubione i inne dane przeglądania z Internet Explorera za pomocą paru kliknięć. A jeśli trafisz na stronę, która do otwarcia potrzebuje Internet Explorera, Microsoft Edge ma wbudowany tryb Internet Explorera, dlatego wciąż możesz uzyskać do niej dostęp.

Jeżeli jesteś firmą używającą Internet Explorera, możesz mieć zaskakująco duży zbiór przestarzałych witryn i aplikacji opartych na Internet Explorerze, budowany przez wiele lat. W rzeczywistości odkryliśmy, że przedsiębiorstwa mają średnio 1678 przestarzałych aplikacji. Przechodząc do Microsoft Edge, otrzymasz wszystko, co opisane wyżej, plus będziesz w stanie przedłużyć życie swoich starszych aplikacji i witryn długo ponad datę wycofania aplikacji desktopowej Internet Explorer 11, używając trybu IE. Tryb Internet Explorera w Microsoft Edge będzie wspierany przynajmniej do 2029 roku.

Aby przygotować swoją firmę na 15 czerwca 2022 r., zalecamy następujące trzy kroki, by skonfigurować Microsoft Edge z trybem Internet Explorera:

  1. Sprawdź witrynę trybu Internet Explorera, by znaleźć więcej szczegółów. Uzyskaj własną analizę oszczędności kosztów z Microsoft Edge i trybem IE dla Twojej organizacji dzięki narzędziu Forrester Consulting Total Economic Impact™ oraz zyskaj dostęp do przewodnika Getting Started.
  2. Przeczytaj poradnik Getting Started z pomocnymi listami kontrolnymi, filmami instruktażowymi i linkami do darmowego wsparcia, takiego jak FastTrack i App Assure, które pomoże Ci we wdrożeniu, a także uzyskaniu zgodności witryn i aplikacji.
  3. Użyj ponownie swojej listy stron Enterprise Mode z Internet Explorera, jeśli już taką posiadasz. Ponowne użycie Enterprise Mode Site List oznacza, że jesteś już na drodze do skonfigurowania trybu IE. Jeżeli jej jeszcze nie masz, utwórz ją z użyciem narzędzia konfiguracji trybu IE.

Jeśli jesteś deweloperem pracującym nad nowoczesną witryną lub aplikacją, wiemy, że czekałeś na ten dzień przez długi czas. Internet Explorer stawał się coraz trudniejszy we wspieraniu razem z nowoczesnymi przeglądarkami. Po tej zmianie firmy i konsumenci będą mogli ograniczyć ich użycie Internet Explorera jedynie do tych przestarzałych stron, których absolutnie potrzebują. Podczas gdy jest to miła odmiana, która zaoszczędzi Twój czas i pieniądze jako dewelopera webowego, to użytkownicy potrzebują czasu, by odejść od Internet Explorera, dlatego zalecamy Ci stopniowe podejście do kończenia wsparcia dla Internet Explorera w oparciu o potrzeby Twoich użytkowników. Gdy będziesz gotowy, możemy również pomóc ułatwić to przejście. Microsoft Edge ma wbudowane wsparcie dla bezproblemowego przenoszenia Twoich użytkowników, wliczając w to zachowanie historii, kart, haseł, stanów zalogowania i innych ustawień, dzięki czemu mogą mieć niczym niezakłócone doświadczenie z Twoją stroną. Wyślij nam notkę, gdy będziesz gotowy (ietoedge@microsoft.com), a my będziemy mogli dodać Twoją stronę IE do naszej listy, która umożliwi to doświadczenie przejścia. Dowiedz się więcej o tym, jak możemy pomóc w gładkim przejściu Twoich użytkowników IE.

— Sean Lyndersay, Group Program Manager w Microsoft Edge

Jak widać, ostateczne odesłanie Internet Explorera na zasłużoną emeryturę nie powinno nastręczać trudności zarówno użytkownikom, jak i deweloperom. Już od dłuższego czasu czeka na nich następca w postaci Microsoft Edge, który dosłownie przejmie schedę po IE. Nim to jednak nastąpi, klienci mają ponad rok na przygotowania. Wydaje się to aż nazbyt wystarczającym czasem, biorąc pod uwagę to, że migracja jest naprawdę prosta. Dodatkową zachętą mogą być wszystkie benefity Edge, których nie ma Internet Explorer — przeglądarka z poprzedniej epoki, która już lata temu została w tyle za konkurencją.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia