Dedykowany wskaźnik VPN na pasku zadań w Windows 11

Dedykowany wskaźnik VPN na pasku zadań w Windows 11

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/21/2022, 5:00 PM

Liczba odsłon: 2247

W ostatniej kompilacji Windows 11 o numerze 25247 w Dev Channel pojawiło się sporo nowości odnotowanych na liście zmian, ale też parę ukrytych, którymi zajmiemy się teraz. Pierwsza z nich z pewnością ucieszy użytkowników ceniących prywatność. Dzięki nowemu, dedykowanemu wskaźnikowi na ikonie sieci w obszarze powiadomień będą oni mogli łatwo sprawdzić, czy połączenie przechodzi przez VPN.

Jest to jedna z tych niewielkich, ale znaczących zmian. Dzięki wskaźnikowi w postaci ikony kłódki/tarczy nałożonej na ikonę sieci w zasobniku systemowym Windows 11 użytkownik jednym rzutem oka sprawdzi, czy połączenie jest szyfrowane przez VPN. Sama funkcja wydaje się być dopiero na wczesnym etapie rozwoju i działa tylko przy połączeniach przewodowych (brak wskaźnika przy korzystaniu z Wi-Fi). Kolejne ograniczenie polega na tym, że system nie rozpoznaje jeszcze zewnętrznych aplikacji VPN. Wskaźnik nie pojawia się więc, gdy włączona jest dedykowana aplikacja VPN.

Aby zobaczyć nowy wskaźnik na pasku zadań, potrzebujemy więc nawiązać połączenie przewodowe (Ethernet) i ręcznie ustanowić połączenie VPN w aplikacji Ustawienia. Funkcjonalność czeka na dopracowanie i dopiero wtedy zostanie oficjalnie przekazana do testów Insiderom. Jeśli jednak czekanie nie wchodzi w grę, możecie ją aktywować ręcznie za pomocą narzędzia ViveTool. W tym celu:

  1. Pobierz program Vivetool z GitHub i rozpakuj go.
  2. Uruchom CMD jako administrator i użyj polecenia CD, by przejść do lokalizacji wypakowania Vivetool, np. CD C:\Vive.
  3. Wpisz vivetool /enable /id:38113452 i naciśnij Enter (aby wyłączyć funkcję, zamiast "enable" wpisz "disable").
  4. Uruchom ponownie komputer.
  5. Połącz się z VPN w aplikacji Ustawienia lub za pomocą przycisku w Szybkich ustawieniach.

Aktualizacja 29.11.2022: ikona pojawiła się już oficjalnie w kompilacji 25252 w Dev Channel.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia