Copilot dla Microsoft 365 już po polsku. To był tydzień z Microsoft 315

Copilot dla Microsoft 365 już po polsku. To był tydzień z Microsoft 315

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/3/2024, 3:20 PM

Liczba odsłon: 632

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft omawiamy takie tematy, jak dostępność Copilota dla Microsoft 365 po polsku, tryb offline w OneDrive, upgrade z Windows 8 do Windows 11, ukryte funkcje w Windows 11 Insider Preview, wydanie GitHub Copilot Workspace oraz funkcje klasycznego Teams, które zostaną usunięte lub zmienione. Miłej lektury!

Copilot dla Microsoft 365 z obsługą języka polskiego

Copilot dla Microsoft 365, oficjalnie uruchomiony w listopadzie 2023 roku, do tej pory był dostępny w okrojonym zestawie języków. Niektóre jego funkcje radziły sobie co prawda z rozumieniem języka polskiego i udzielaniem w nim odpowiedzi, ale pozostawało to wiele do życzenia.

Copilot dla Microsoft 365 z obsługą języka polskiego

Teraz najwyraźniej się to zmieni i Copilot odkryje przed nami (oraz naszymi plikami i wiadomościami w języku polskim) pełnię swoich możliwości. 29 marca Microsoft ogłosił, że wprowadza do Copilota dla Microsoft 365 obsługę dodatkowych 16 języków: arabskiego, czeskiego, duńskiego, niderlandzkiego, fińskiego, hebrajskiego, węgierskiego, koreańskiego, norweskiego (bokmal), polskiego, portugalskiego (Portugalia), rosyjskiego, tajskiego, tureckiego i ukraińskiego.

Mimo tego ogłoszenia w chwili publikacji tego tekstu sprawdziliśmy, że nie wszystkie elementy UI wyświetlają się po polsku. Możliwe, że polska lokalizacja dopiero zaczęła być wprowadzana, a nie że jest w pełni dostępna.

Tryb offline w OneDrive dostępny dla firm i szkół

Tryb offline, z którego można używać w przeglądarce, zaczął być udostępniany globalnie szkolnym i służbowym użytkownikom OneDrive. Pozwala on wykonywać wiele czynności na plikach, gdy nie masz połączenia z Internetem. Zmiany te zsynchronizują się z OneDrive po ponownym nawiązaniu połączenia.

Tryb offline w OneDrive dostępny dla firm i szkół

Tryb offline w OneDrive wykorzystuje też lokalną pamięć podręczną w celu poprawy wydajności oraz pozwala korzystać z plików na żądanie OneDrive w przeglądarce.

Bezpośredni upgrade z Windows 8 do Windows 11 jest możliwy

Oficjalnie nie istnieje bezpośrednia ścieżka aktualizacji z Windows 7 lub Windows 8/8.1 do Windows 11. Co więcej, możliwość bezpłatnego uaktualnienia tych systemów do Windows 10 także została oficjalnie wyłączona. Teoretycznie nie obejdzie się więc bez czystej instalacji i nowego klucza. Bob Pony na Twitterze pokazał tymczasem, że można to ominąć.

Bezpośredni upgrade z Windows 8 do Windows 11 jest możliwy

Dziwaczna ciekawostka o Instalatorze Windows 11: można upgrade'ować z Windows 8.0 BEZ utraty danych, a aplikacje zostaną zachowane w po uaktualnieniu. Ale jest haczyk, system z Windows 8 musi spełniać wymagania systemowe Windows 11, chyba że jest to IoT Enterprise Edition w wersji 24H2 – pisze autor.

Ukryte funkcje w Windows 11 Insider Preview

W ostatniej kompilacji Windows 11 23H2 w Beta Channel z zeszłego tygodnia użytkownicy odkryli funkcje, które normalnie pozostają ukryte. Można je odblokować narzędziem ViveTool. Są to konkretnie:

GitHub Copilot Workspace dostępny w wersji zapoznawczej

GitHub uruchomił wczoraj GitHub Copilot Workspace – natywne dla Copilota środowisko programistyczne. W tym obszarze roboczym deweloperzy mogą organizować burze mózgów, planować, kompilować, testować i uruchamiać kod w naturalnym języku. To nowe, zadaniowe doświadczenie wykorzystuje różne agenty oparte na Copilocie od początku do końca, dając programistom pełną kontrolę nad każdym krokiem procesu.

Jak więc to działa? Wszystko zaczyna się od zadania w GitHub Repository lub GitHub Issue. Copilot Workspace buduje następnie cały plan krok po kroku, aby rozwiązać ów problem, mając głębokie zrozumienie kodu, problemu i nie tylko. Daje on wszystko, co potrzebne, aby ocenić plan i przetestować kod – wszystko na jednej liście napisanej w języku naturalnym. Wszystko to jest w pełni edytowalne. Gdy będziesz usatysfakcjonowany/a planem, możesz uruchomić kod bezpośrednio w Copilot Workspace, wskoczyć do GitHub Codespace i wprowadzać zmiany w kodzie aż do uzyskania finalnego efektu. Możesz też udostępnić obszar roboczy swojemu zespołowi poprzez link. Rozwiązanie jest też dostępne na smartfony.

Część funkcji klasycznego Teams zostanie usunięta lub zmieniona

W zeszłym roku został wydany nowy Microsoft Teams, który ciągle jeszcze jest dostępny równolegle z klasyczną aplikacją, której wsparcie dla większości użytkowników zakończy się 1 lipca tego roku. Przejście na nowy Teams to nie tylko nowe funkcje, wygląd i inne benefity, ale też zmiany. Z naszego artykułu dowiesz się, które funkcje odejdą wraz z klasycznym Teams, a które ulegną zmianie/aktualizacji.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Bookings, Loop, To Do, Copilot, Edge, SharePoint, Project, Outlook, Windows 11, sztuczną inteligencją, Teams, Microsoft 365, OneDrive, Outlook, Planner i nie tylko.

Źródło: opracowanie własne