Bjork i Microsoft stworzyli inteligentną muzykę, która zmienia się w zależności od pogody

Bjork i Microsoft stworzyli inteligentną muzykę, która zmienia się w zależności od pogody

Autor: Wojciech Błachno

Opublikowano: 1/27/2020, 8:17 AM

Liczba odsłon: 1374

Microsoft lubi wykazywać się inwencją twórczą i zaprzęgać swoje technologie do bardzo nietypowych zadań, by dowieść ich wszechstronności. Chyba najbardziej uniwersalną technologią jest sztuczna inteligencja, która w zasadzie nie ma żadnych ograniczeń co do dziedziny, w jakiej ma działać. Ostatni projekt Microsoftu, zrealizowany przy współpracy ze znaną islandzką piosenkarką Björk, udowodnił, że sztuczna inteligencja potrafi wykazać się w kategoriach sztuki muzycznej.

Projekt ten przewidywał stworzenie muzyki, która będzie zmieniać się w zależności od pogody na zewnątrz. Muzyka ta docelowo odtwarzana jest w jednym z nowojorskich hoteli. Utwór zatytułowany "Kórasafn", co w języku islandzkim oznacza po prostu archiwum chórów, to wyjątkowe połączenie 15 lat twórczości artystki. Gdzie tutaj sztuczna inteligencja? Otóż na dachu hotelu Sister City na Manhattanie zamontowano kamerą, za pomocą której AI cały czas rejestruje panoramę Nowego Jorku i panującą nad nim pogodę, dostosowując muzykę graną w hotelowym hallu do warunków pogodowych.

To jednak nie tak, że system sprawdzi, czy niebo jest zachmurzone, i po prostu odtworzy odpowiedni fragment utworu. Proces ten jest o wiele bardziej złożony i uwzględnia nie tylko obecność chmur, ale również ich typ! SI potrafi też rozpoznać przelatujące samoloty oraz ptaki. Monitoruje również wschody i zachody słońca. Co więcej, algorytmy cały czas się uczą, więc z każdym dniem będą działać coraz precyzyjniej, a muzyka będzie ewoluować. Efekt tej wyjątkowej współpracy giganta technologicznego i jednej z najbardziej awangardowych artystek ostatnich lat jest taki, że dosłownie możemy posłuchać nieba.