Armia USA wprowadza na pokład swoich okrętów podwodnych kontroler Xbox 360

Armia USA wprowadza na pokład swoich okrętów podwodnych kontroler Xbox 360

Autor: Amadeusz Labuda

Opublikowano: 9/19/2017, 10:07 AM

Liczba odsłon: 3175

Jednym z dosyć hermetycznych środowisk będących odbiorcami nowych technologii jest zdecydowanie zbrojeniówka. W jej przypadku praktycznie każde wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań wymaga naprawdę ogromnych nakładów pracy i czasu – wynika to z powodu niesamowitej wręcz ilości roboty papierkowej oraz konieczności przeprowadzenia testów. Niemniej, jeśli urządzenie mające trafić do użytku w wojsku sprawdziło się już wcześniej w odmiennych zadaniach, istnieje spora szansa na to, że cały proces uda się nieco przyspieszyć. Tak było właśnie w przypadku legendarnego kontrolera konsoli Xbox 360, który niebawem trafi na pokłady okrętów podwodnych USA.

Testowanie nowego rozwiązania przez jednego z marynarzy

Nie jest to pierwszy raz, kiedy to armia ma styczność z gamepadem stworzonym przez Microsoft - wykorzystywane one były już wcześniej, chociażby do sterowania robotami saperskimi, kiedy to udowodniły swoją wyższość nad konkurencją. Teraz zaś mają one zastąpić system sterowania cyfrowym peryskopem na łodziach podwodnych klasy Virginia. Konieczność sterowania przyrządami cyfrowymi zamiast analogowych wynika w tym przypadku z prostego faktu – zamiast klasycznego peryskopu okręty tego typu wykorzystują system kamer. Jak się okazuje, wcześniej wykorzystywany joystick był bardzo toporny w obsłudze, ponadto jego cena była horrendalna, bowiem wynosiła aż 38 tysięcy dolarów od sztuki. Postanowiono go więc zastąpić wspomnianym kontrolerem, co pozwoli ograniczyć koszty do zaledwie 30 dolarów. Dodatkową korzyścią z tego zabiegu jest to, że młodsze pokolenie które rozpoczyna służbę jest już przyzwyczajone do obsługi tego typu układu sterującego, co pozwala zaoszczędzić czas konieczny do nauki jego obsługi. Pierwszą łodzią klasy Virginia mającą wykorzystywać gamepada Xbox 360, będzie USS Colorado – system ten ma zostać zainstalowany jeszcze w listopadzie tego roku.

Wykorzystanie kontrolera Xbox 360 to nie jedyne, co łączy rozmaite armie z Microsoftem – w wielu spośród nich wykorzystywane są również popularne systemy Windows. Jeszcze względnie niedawno brytyjskie okręty korzystały ze starszych odsłon Okienek. Dowodzi to tego, jakim zaufaniem darzona jest marka giganta z Redmond, nawet w tak newralgicznym sektorze jak wojskowość.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia