Aplikacje Windows 10 wkrótce uruchomią się także na Androidzie

Aplikacje Windows 10 wkrótce uruchomią się także na Androidzie

Autor: Krzysztof Kapustka

Opublikowano: 10/10/2015, 3:07 PM

Liczba odsłon: 3220

Kilka miesięcy temu Microsoft poinformował o swoich pracach nad projektem o nazwie Astoria (obecnie Windows Bridge for Android), który ma na celu ułatwić deweloperom portowanie do Windows 10 aplikacji przeznaczonych na system firmy Google, z możliwością dystrybucji w Sklepie Windows. Łatwo się domyślić, że o podobnym rozwiązaniu od dawna myślą deweloperzy platformy Android, na który to opracowywana jest coraz dojrzalsza warstwa kompatybilności Wine. Nie wykluczone jednak, że wkrótce otrzymamy coś znacznie więcej, bowiem studio programistyczne CodeWeavers, znane chociażby z produktu CrossOver będącego w zasadzie portem linuksowego Wine na Maca, pracuje obecnie nad możliwością uruchamiania dowolnych aplikacji Windows 10 w systemie Android na zasadzie zaawansowanej emulacji. Czy to oznacza, że już wkrótce nowy Windows stanie się zbędny? Nie do końca.

Z uwagi na to, że emulator wymaga do pracy procesora w architekturze x86, rozwiązanie to będzie wyłącznie dostępne na urządzenia z Androidem bazujące na rozwiązaniach Intela (Atom), wyposażone w co najmniej 2 GB pamięci RAM (np. Lenovo Yoga 2, Dell Venue 10 7000 czy Nokia N1). A że w sektorze urządzeń mobilnych z Androidem panuje obecnie dominacja tabletów i smartfonów ARM, skorzystać z dobrodziejstw tego oprogramowania będą mogli tylko nieliczni.

Emulator ma być w stanie zaserwować na Androidzie nie tylko aplikacje uniwersalne, ale też tradycyjne aplikacje Windows. W tym drugim przypadku liczba programów będzie jednak ograniczona, ponieważ uruchamiane aplikacje emulowane będą bez użycia pełnego środowiska Windows, co negatywnie wpłynie na ich działanie. Przykładowo uruchomienie którejkolwiek z aplikacji wchodzącej w skład pakietu Adobe Creative Suite przekroczy możliwości emulatora od CodeWeavers. Zresztą nie są to programy, które projektowane były pod kątem obsługi dotykiem.

Emulator będzie darmowy i na razie skierowany na tablety. Jego wsparcie dla smartfonów nie jest jednak wykluczone. Pierwsza techniczna beta powinna pojawić się jeszcze w tym roku.

Obecnie istnieje kilka innych, lecz dużo mniej wygodnych sposobów uruchamiania aplikacji Windows na urządzeniu z systemem Android. W zależności od tego, co chcemy osiągnąć, możemy potencjalnie zakupić tablet z obsługą dual-boot i przełączać się pomiędzy systemami, możemy z poziomu Androida uzyskać dostęp do systemu Windows w ramach połączeń pulpitu zdalnego, lub też podejść do tej sprawy od drugiej strony - zakupić tani tablet z Windows i z pomocą programu BlueStacks emulować na nim aplikacje dla Androida.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia