Aparat z Windows Phone dotarł na nowe Nokie z Androidem

Aparat z Windows Phone dotarł na nowe Nokie z Androidem

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/28/2017, 2:04 PM

Liczba odsłon: 2505

Spore możliwości kontroli w zaawansowanym interfejsie aplikacji Lumia Camera (dawniej Nokia Camera) szybko stały się znakiem rozpoznawczym telefonów z Windows Phone. Do tej pory ów interfejs był chroniony patentem, który uniemożliwiał jego włączenie do aplikacji poza platformą Windows. Nokia Camera jednak powraca, ale tym razem na Androidzie.

Jak wynika z dokumentów złożonych w środę w EUIPO (European Union Intellectual Property Office), Microsoft przeniósł akt własności interfejsu na HMD, firmę odpowiedzialną za produkcję nowych smartfonów Nokii. Pozbawione wyrazu aplikacje kamery w takich modelach z Androidem, jak Nokia 3, 5 i 6, mogą wkrótce odejść w niepamięć. Po przejęciu praw do interfejsu Lumia Camery, HMD najprawdopodobniej zaimplementuje dobrze znane rozwiązanie w swoich nowszych smartfonach, co choć trochę przyda Nokii dawnego blasku.

Lumia Camera

Historia Nokii w ostatnich latach bynajmniej nie napawa optymizmem. Po zagrożeniu całkowitym bankructwem dział usług i urządzeń (nazywany też w uproszczeniu działem mobilnym) został przejęty przez Microsoft, jednak pod nowym szyldem wypuszczono bardzo ubogi pakiet urządzeń, po czym markę Lumia praktycznie pogrzebano. Skomplikowane warunki umowy zmusiły Nokię do powstrzymania się od wydawania własnych smartfonów przez określony czas. Ten dobiegł najwyraźniej końca, bowiem firma wypuściła pod swoim szyldem kilka egzemplarzy z Androidem, produkowanych jednak przez HMD. Warto przy tym dodać, że interfejs aplikacji aparatu nie jest jedynym, co HMD pozyskał z Lumii z czasów Windows Phone - takich patentów jest blisko 500.

Nokia wciąż próbuje swoich sił, by na powrót stać się pierwszoligowym graczem w świecie mobilnym. Pomóc ma w tym choćby wypuszczenie pierwszego od dawien dawna flagowca - Nokii 8. Smartfon, który wejdzie na rynek 16 sierpnia, zostanie wyposażony w dwie kamery 13MP z optyką ZEISS, co przywodzi na myśl stare, dobre "fotograficzne" Lumie. Słynny interfejs Nokia/Lumia Camery będzie tego idealnym dopełnieniem.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia