Aktualizacje paska zadań i zasobnika w Windows 11 22H2 w Beta Channel (KB5017385)

Aktualizacje paska zadań i zasobnika w Windows 11 22H2 w Beta Channel (KB5017385)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/29/2022, 9:10 PM

Liczba odsłon: 2781

Windows 11 Insider Preview (22H2) zaliczył aktualizację KB5017385 w kanale Beta. W zależności od wyboru użytkownika numer kompilacji podnosi się do 22623.730 (z włączonymi domyślnie nowymi funkcjami) lub 22621.730 (bez nowych funkcji). Aktualizacja wprowadza m.in. optymalizacje paska zadań dla tabletu, aktualizacje zasobnika (obie funkcje znane już z Dev Channel) i poprawki błędów.

Uwaga — ten wyższy numer kompilacji nie jest błędem. Microsoft zaznaczył, że Insiderzy, którzy wcześniej byli w Windows 11 w kompilacji 22622, zostaną automatycznie przeniesieni do kompilacji 22623 poprzez pakiet włączający. Jego zadanie polega na sztucznym podniesieniu numeru builda dla aktualizacji, która otrzymuje i ma włączone nowe funkcje, aby łatwiej było odróżnić ją od aktualizacji bez nowych funkcji. Podejście to jest stosowane tylko w Beta Channel i nie wskazuje na żadne zmiany bądź plany względem finalnych wydań funkcji.

Nowości w buildzie 22623.730

Pasek zadań zoptymalizowany dla tabletu

Microsoft ponownie wprowadza pasek zadań zoptymalizowany dla tabletów, który został zaprojektowany, by dawać większą pewność i wygodę przy korzystaniu z urządzenia jako tabletu. Pasek zadań automatycznie przejdzie do tej wersji po odłączeniu lub złożeniu do tyłu klawiatury na urządzeniu 2-w-1. Funkcja działa jedynie na urządzeniach, których można używać jako tabletu, i nie jest dostępna na klasycznych laptopach czy desktopowych PC-tach.

Pasek zadań zoptymalizowany dla tabletu

Zoptymalizowany pasek zadań działa w dwóch trybach: zwiniętych i rozwiniętym. W stanie zwiniętym pasek schodzi nam z drogi i zapobiega przypadkowemu wywołaniu podczas trzymania tabletu. W stanie rozwiniętym pasek zadań jest lepiej zoptymalizowany do użycia za pomocą dotyku. Między tymi trybami można łatwo się przełączać, wykonując gest przeciągnięcia od/do dolnej krawędzi ekranu.

Jeśli funkcja będzie dostępna na twoim urządzeniu, zobaczysz jej opcje w Ustawieniach > Personalizacja > Pasek zadań > Zachowania paska zadań. Doświadczenie dopiero zaczęło być wdrażane i nie jest jeszcze dostępne u wszystkich Insiderów.

Aktualizacje zasobnika systemowego

Zasobnik systemowy (tray) a pasku zadań otrzymał aktualizację dla wszystkich urządzeń (nie tylko 2-w-1). Wraz z tą zmianą użytkownicy zobaczą zaokrąglone fokus i podgląd po najechaniu myszą na wszystkich ikonach w prawym dolnym rogu.

Można też zauważyć, że nie jest możliwe przeciąganie i upuszczanie bądź zmiana kolejności ikon w zasobniku. Microsoft otrzymał w związku z tym feedback i planuje naprawić to w przyszłym buildzie Insider Preview. Również ta funkcjonalność jest dopiero wdrażana i nie jest jeszcze dostępne u wszystkich Insiderów.

Zmiany i ulepszenia w buildzie 22623.730

Eksplorator plików

 • Widok główny wyszukuje teraz więcej ostatnio otwieranych plików Microsoft 365 w chmurze dla użytkowników, którzy są zalogowani na koncie Microsoft lub mają je połączone z profilem w Ustawieniach. Wyszukiwania te pokazują ostatnią aktywność na plikach w widoku szczegółów. Pliki Microsoft 365 w chmurze można teraz również wyszukiwać z użyciem dodatkowych atrybutów plików, takich jak lokalizacja, rozszerzenie i aktywność.
 • Wyszukiwanie w Eksploratorze plików wyświetla teraz wyniki w trakcie wyszukiwania. Pełna strona wyników zostanie zaktualizowana bez konieczności naciskania "Enter".

Poprawki błędów w buildzie 22623.730

Aktualizacje zasobnika systemowego

 • Pasek zadań nie powinien już migać z powodu zmian w zasobniku systemowym w scenariuszach bez optymalizacji pod kątem tabletów.
 • Rozwiązano problem z częściami paska zadań lub jego ikonami, takimi jak wyszukiwanie, które zacinały się w niewłaściwych kolorach motywu podczas przełączania między trybem jasnym a ciemnym.
 • Data i godzina nie powinny już blokować się przycięte z boku ekranu.

Menu Start

 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się menu Start u niektórych Insiderów.
 • Rozwiązano problem z sekcją proponowanych w menu Start, która mogła nieoczekiwanie pokazywać jedną kolumnę zamiast dwóch.
 • Jeśli zmienisz aplikację powiązaną z określonym typem pliku, ikona dowolnego pliku tego typu powinna teraz zostać zaktualizowana w sekcji proponowanych.

Poprawki błędów w buildach 22623.730 i 22621.730

 • Rozwiązano problem występujący na niektórych procesorach po włączeniu Hyper-V i zabezpieczeń jądra Direct Memory Access (DMA).
 • Rozwiązano problem z japońskim IME. Ponowna konwersja tekstu kończyła się niepowodzeniem przy korzystaniu z pulpitów wirtualnych innych dostawców.
 • Rozwiązano problem z aplikacjami przestającymi odpowiadać po przepełnieniu kolejki wprowadzania.
 • Rozwiązano problem powstrzymujący logowanie do różnych aplikacji Office 365, w tym Outlook, Word i Teams.
 • Rozwiązano problem ze sterownikami graficznymi korzystającymi z d3d9on12.dll.
 • Rozwiązano problem z niepowodzeniem aktualizacji Microsoft Store.
 • Rozwiązano problem z LanmanWorkstation. Po zamontowaniu dysku sieciowego w usłudze występował wyciek pamięci.
 • Rozwiązano problem z interfejsem Miracast, który czasem zamykał się zbyt szybko podczas transmisji na urządzenia, które używają DeviceObjectType:Aep.
 • Rozwiązano problem z Menedżerem zadań, który przestawał działać po zmianie trybu jasnego/ciemnego lub koloru wiodącego.
 • Rozwiązano problem z fontem znaków chińskich.
 • Rozwiązano problem z edytorami IME Microsoftu i innych producentów, które przestawały działać po zamknięciu okna IME, jeśli edytor używa Windows Text Services Framework (TSF) 1.0.
 • Rozwiązano problem z otwieraniem stron w Microsoft Edge w trybie IE, kiedy włączony jest Windows Defender Application Guard (WDAG), a zasady izolacji sieci nie są skonfigurowane.
 • Rozwiązano problem z nieprawidłowymi tytułami wyskakujących okien i kart w Microsoft Edge w trybie IE.
 • Rozwiązano problem uniemożliwiający wyświetlanie UI uwierzytelniania w Microsoft Edge w trybie IE.
 • Rozwiązano problem dotyczący mapowania certyfikatów. Kiedy kończy się ono niepowodzeniem, lsass.exe może przestać działać w schannel.dll.

Znane problemy

Ogólne

 • Microsoft bada raporty o dźwięku, który przestał działać u niektórych Insiderów w Beta Channel.

Pasek zadań zoptymalizowany dla tabletu

 • Pasek zadań czasami miga podczas przechodzenia między postawą pulpitu a postawą tabletu.
 • Przejście paska zadań do wersji zoptymalizowanej trwa dłużej niż oczekiwano podczas przełączania między pozycją desktopową a pozycją tabletu.
 • Użycie gestów przy lewej lub prawej krawędzi może spowodować, że widżety lub centrum powiadomień (odpowiednio) będą nakładać się lub wyglądać na przycięte przez pasek zadań.
 • Podczas używania gestu z prawego dolnego rogu w celu wyświetlenia Szybkich ustawień pasek zadań czasami zacina się w stanie rozwiniętym, zamiast zamykać się w stanie zwiniętym.
 • Gdy na pulpicie nie ma uruchomionych okien, pasek zadań może czasami zwinąć się, gdy powinien zostać rozwinięty.
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia