Akrylowe tło w menu kontekstowym Windows 10 i 11 dzięki aplikacji

Akrylowe tło w menu kontekstowym Windows 10 i 11 dzięki aplikacji

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/7/2022, 3:30 PM

Liczba odsłon: 2066

W Windows 11 rządzi efekt Mica, który jest następcą akrylu i kolejnym krokiem w ewolucji Fluent Design. Nowoczesny i estetyczny wygląd systemu wciąż jednak można zmodyfikować za pomocą zewnętrznych aplikacji. Jedna z nich pozwala przywrócić klasyczne menu kontekstowe przypominające te z Windows 10. Inna pozwala uzyskać większą przezroczystość w stylu Windows 7.

TranslucentFlyouts to niewielka aplikacja, która może zastąpić matowe, bardziej jednolite tła menu kontekstowego czymś bardziej przypominającym półprzezroczysty akryl. Apka pozwala spersonalizować styl (akryl, aero, przezroczysty), wybrać, które części systemu mają tak wyglądać, oraz włączyć dodatkowe obramowania lub cienie. Aplikacja obsługuje również tryb jasny i ciemny, nie wymaga instalacji i waży tylko 80 KB.

TranslucentFlyouts

Mimo że TranslucentFlyouts to aplikacja na licencji Open Source (MIT), dostępna za darmo na GitHub, to nadal warto pamiętać o potencjalnym ryzyku korzystania z narzędzi innych firm w celu personalizacji Windows 10 lub Windows 11. Przy pierwszym uruchomieniu program wyświetla ostrzeżenie, z którym warto się zapoznać. Aplikacja nie może też np. przerobić menu w stylu Windows 2000, dlatego niektóre elementy systemu pozostaną niezmienione (tak, w Windows 11 nadal takie istnieją).

TranslucentFlyouts można pobrać bezpłatnie z GitHub. Przy okazji warto też sprawdzić aplikację Windows 11 Classic Context Menu v1.0.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia