26 września czeka nas potężna aktualizacja Windows 11. To był tydzień z Microsoft 287

26 września czeka nas potężna aktualizacja Windows 11. To był tydzień z Microsoft 287

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/22/2023, 10:00 PM

Liczba odsłon: 2266

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft zajmiemy się tematami aktualizacji Windows i Edge, zapowiedzianej dużej aktualizacji Windows 11, ogólnej dostępności Microsoft Copilot na Windows, Microsoft 365 Copilot i Microsoft 365 Chat, ogólnej dostępności nowego Outlooka, zapowiedzi sprzętowych Surface i odejścia Panosa Panaya z Microsoft. Zapraszamy do lektury!

Aktualizacje systemu Windows w tym tygodniu

 • Windows 10 22H2 Build 19045.3513 w Release Preview Channel: aktualizacja zawiera poprawki niezwiązane z bezpieczeństwem typowe dla aktualizacji "C" z 4. tygodnia miesiąca, które już niedługo powinny trafić do wersji publicznej. W aktualizacji pojawiło się też parę drobnych ulepszeń.
 • Windows 11 Build 23550 w Dev Channel: Jedyna odnotowana nowość dotyczy obsługi głosowej w procesie pierwszej konfiguracji (Out of Box Experience). Na Niejawnych testerów czeka też aktualizacja WSL i trochę poprawek błędów.

Aktualizacje przeglądarki Edge w tym tygodniu

 • Microsof Edge 117.0.2045.31 w Stable Channel: Microsoft Edge for Business jest dostępny dla niezarządzanych BYOPC, Microsoft zaczął wycofywać zdarzenia rozładowania, wycofał banner Edge for Business, Web Select i funkcje Math Solver, Słownik obrazkowy (Picture Dictionary), Cytowanie (Citations), Narzędzia gramatyczne (Grammar Tools) i Tryb dziecka (Kids Mode).
 • Microsoft Edge 109.0.1518.140 na Windows 7 i 8: Mimo braku wsparcia Edge otrzymał aktualizację bezpieczeństwa na starszych systemach.
 • Microsoft Edge 115.0.1901.7 w Beta Channel: wycofano banner Microsoft Edge for Business, Edge migruje teraz doświadczenie aktualizacji do Browser Essentials, dodano wyszukiwanie z AI na stronach i nowe zasady Microsoft Edge Update oraz SmartScreen.
 • Microsoft Edge 119.0.2109 w Dev Channel: Aktualizacja wprowadza nowy przycisk usypiania karty, ikonę po wyłączeniu Bing Chat, możliwość zainstalowania Portfela jako PWA, możliwość włączenia/wyłączenia przekazywania zrzutów ekranu do historii i nie tylko.

Duża aktualizacja Windows 11 już 26 września

Na 26 września Microsoft zapowiedział wydanie dużej aktualizacji Windows 11 z ogólnodostępnym Copilotem i wieloma innymi funkcjami. Wszyscy założyli, że chodzi o aktualizację Windows 11 23H2. Teraz firma wyjaśnia, że funkcje te co prawda zadebiutują w najbliższy wtorek, ale jeszcze w ramach wersji 22H2, a jesienna aktualizacja ukaże się zgodnie z planem — w 4. kwartale tego roku!

26 września Copilot w Windows zacznie być udostępniany w opcjonalnej aktualizacji niezwiązanej z bezpieczeństwem dla Windows 11 w wersji 22H2 z września 2023 i będzie dostępna dla komercyjnej kontroli dla nieustannej innowacji. Później zostanie dołączony do Windows 11 w wersji 23H2 — napisał Microsoft. Bardzo możliwe, że wrześniowa aktualizacja opcjonalna "C" wprowadzi do Windows 22H2 jeszcze sporo innych nowości, takich jak:

 • Copilot w Windows (wersja poglądowa)
 • Paint z usługą Cocreator (wersja poglądowa), usuwaniem tła, warstwami itd.
 • Zdjęcia z rozmyciem tła i innymi funkcjami
 • Aktualizacje Narzędzia Wycinanie
 • Clipchamp z automatyczną kompozycją
 • Notatnik z automatycznym zapisywaniem sesji
 • Nowy Outlook dla Windows
 • Zmodernizowany Eksplorator plików
 • Ulepszenia dostępu głosowego
 • Aplikacja Windows Backup
 • Microsoft 365 Boot i Microsoft 365 Switch (ogólna dostępność)

26 września ogólnodostępne staną się również usługi umożliwiające bezpośrednie logowanie do Cloud PC po włączeniu komputera i ułatwiające przechodzenie między środowiskiem lokalnym a chmurowym, czyli Windows 365 Boot i Windows 365 Switch.

Microsoft 365 Copilot i Microsoft 365 Chat ogólnodostępne od 1 listopada

Po kilku miesiącach zamkniętych testów Microsoft 365 Copilot jest już prawie gotowy do publicznego wydania. Na wydarzeniu specjalnym Microsoftu w Nowym Jorku firma ogłosiła, że usługa zostanie uruchomiona początkowo dla klientów biznesowych 1 listopada 2023 roku. Mimo że jako pierwsi dostęp do Microsoft 365 Copilot otrzymają klienci biznesowi/korporacyjni, to Microsoft wyjawił, że testuje już go z normalnymi klientami. Nie wiadomo jeszcze, kiedy wersja dla użytkowników domowych/indywidualnych będzie dostępna ani ile będzie kosztować.

Microsoft 365 Chat obejmuje całe twoje uniwersum danych w pracy, w tym wiadomości e-mail, spotkania, czaty, dokumenty i nie tylko, a także Internet. Podobnie jak asystent, dogłębnie rozumie Ciebie, Twoją pracę, Twoje priorytety i Twoją organizację. Wykracza to daleko poza proste pytania i odpowiedzi oraz daje Ci fory w pracy nad niektórymi z najbardziej złożonych i żmudnych zadań — niezależnie od tego, czy jest to pisanie dokumentu strategicznego, rezerwacja podróży służbowej czy nadrabianie zaległości w e-mailach — wyjaśnia Microsoft.

Firma zapowiedziała też, że Microsoft 365 Copilot trafi do Microsoft Stream i Pythona w Excelu.

Nowy Outlook na Windows już ogólnodostępny

Microsoft ogłosił, że nowy Outlook na Windows jest już ogólnodostępny dla kont osobistych — poprzez aktualizację z Microsoft Store na Windows 11 już teraz lub w jesiennej aktualizacji Windows 11 23H2 zaplanowanej na 4 kwartał tego roku.

Jest to darmowa aplikacja dla użytkowników Windows, zaprojektowana, aby ułatwiać obsługę wielu kont e-mail i kalendarzy w jednym miejscu. To wydanie cechuje nowoczesny interfejs, wspomaganie przez wbudowaną AI, bezpieczne dołączanie zdjęć i dokumentów oraz dostęp do plików OneDrive i aplikacji internetowych Office bez subskrypcji.

Zapowiedzi sprzętowe z wrześniowego eventu w Nowym Jorku

Oprócz Windowsa i Copilota głównym tematem wydarzenia był Surface. Na ten sezon Microsoft przygotował 4 propozycje o dość szerokim przedziale zarówno jeśli chodzi o moc i wymiary, jak też o cenę:

 • Surface Laptop Go 3: to następna generacja lekkiego laptopa — w dosłownym znaczeniu, bo waży tylko 2,5 funta (1,13 kg), a jego ekran dotykowy posiada średnicę 12,4 cala. Specyfikacja obejmuje procesor Intel Core i5-1235U (12 gen.), grafikę Intel Iris Xe, 8GB lub 16GB LPDDR5 RAM, SSD 256 GB, do 15 godzin pracy na baterii, TPM 2.0, obsługę Windows Hello, Wi-Fi 6: 802.11ax, Bluetooth Wireless 5.1 i system Windows 11.


 • Surface Laptop Studio 2: to najpotężniejszy model Surface. Napędzany jest przez najnowsze procesory Intel 13. generacji (dwa warianty, w tym i7-13700H). Microsoft zrezygnował z i5 na rzecz potężniejszych, ale też droższych wariantów. Jeśli chodzi o grafikę, na wyposażeniu jest NVIDIA GeForce RTX 4050 i 4060 lub NVIDIA RTX 2000 Ada Generation. To również pierwszy komputer z Intel Neural Processing Unit (NPU) do przetwarzania AI.


 • Surface Go 4: to najmniejszy tablet Microsoftu z Windows 11. Ma on 10,5-calowy ekran, słabszy procesor i niższą cenę w porównaniu do swojego kuzyna Surface Pro. Microsoft wyposażył Surface Go 4 w procesor Intel N200, który daje mu o 4,5x większą moc od pierwszej generacji. Dzięki wydajnemu procesorowi tablet może pracować 12,5 godziny na jednym ładowaniu. I choć daleko mu do Surface Laptop Studio 2 z układem NPU, nadal może obsługiwać niektóre funkcje AI.
 • Surface Go 4 - mały i niedrogi tablet z Windows 11

 • Surface Hub 3: to największy pod względem rozmiarów (50 lub 85 cali) członek rodziny Surface. Wprowadza głęboką integrację z Microsoft Teams Rooms, inteligentne obracanie i tryb portretowy, większą mobilność, powłokę przeciwodblaskową, inteligentne audio, bezproblemową integrację z akcesoriami, rozszerzoną współpracę, dużo wyższą wydajność, AI na spotkaniach, usprawnione zarządzanie IT i w przyszłości możliwość upgrade'u z Surface Hub 2S za pomocą zestawu.

Panos Panay odchodzi z Microsoft po 19 latach

Po blisko 20 latach w firmie Panos Panay postanowił opuścić Microsoft. Wiadomość nadeszła niespodziewanie, zaledwie kilka dni przed planowanym wydarzeniem dla mediów w Nowym Jorku. Panos był liderem zespołów Surface i Windows. To on w dużej mierze odpowiadał za projekty i sukces urządzeń Surface.

Panos Panay

Po niesamowitych 19 latach w Microsoft zdecydowałem się przewrócić stronę i pisać kolejny rozdział. Jestem na zawsze wdzięczny za mój czas w Microsoft i niesamowitych ludzi, z którymi miałem honor robić produkty — napisał tylko legendarny weteran Microsoftu. Plotki głoszą, że przechodzi on do Amazona.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Microsoft Project, Windows 11, Microsoft 365, OneDrive, SharePoint, Outlook, Planner, Teams i nie tylko. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu! Będzie się działo!

Źródło: opracowanie własne

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia