Windows 10 wejdzie na miejsce 7 szybciej, niż 7 wszedł na miejsce XP

Windows 10 wejdzie na miejsce 7 szybciej, niż 7 wszedł na miejsce XP

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
14:30
26.04.2017
0 komentarzy
1621 wyświetlenie

Mimo że wsparcie dla Windows XP zakończyło się całkowicie 3 lata temu, system wciąż posiada bazę wiernych użytkowników. Jego pośredni następca (bo po drodze wydano też Vistę) jest obecnie numerem jeden i korzysta z niego blisko połowa użytkowników PC. Wsparcie dla Siódemki wygaśnie dopiero w 2020 r., ale już teraz prognozuje się, że dużo szybciej pozycję lidera przejmie Windows 10. Jakie przesłanki o tym świadczą? Weźmy pod lupę raport Gartnera.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Gartnera, 85% firm zamierza rozpocząć wdrażanie Windows 10 przed końcem tego roku. Głównym powodem stojącym za migracją okazuje się podwyższone bezpieczeństwo. 38% organizacji przyznaje z kolei, że zależy im na funkcjach integracji z chmurą, a 34% docenia możliwość posiadania tych samych aplikacji Universal Windows (UWP) na PC, telefonach i tabletach. Powód ten wydaje się o tyle zaskakujący, że firmy często zwlekają z aktualizacją właśnie ze względu na stare, niekompatybilne oprogramowanie. Czyżby trendy zmieniły się aż tak bardzo? Wiele przedsiębiorstw wskazuje na takie zalety Windows 10, jak lepsze doświadczenie użytkowania urządzeń 2-w-1 i tabletów (32% badanych), interfejs Continuum (26%), przeglądarkę Microsoft Edge (24%) czy nawet adaptację Microsoft HoloLens (17%). Pozostałe odpowiedzi możecie sprawdzić w rankingu:

"Organizacje rejestrują potrzebę przejścia na Windows 10, a czas zaplanowania i wdrożenia Windows 10 skrócił się z 23 miesięcy do 21 miesięcy według badań, które Gartner prowadził w latach 2015 i 2016. Duże firmy weszły już w aktualizacje Windows 10 lub opóźniły je do 2018 r. Odzwierciedla to prawdopodobnie przejście ze starszych aplikacji na Windows 10 lub zastąpienie ich, nim migracja do Windows 10 będzie miała miejsce" - komentuje Ranjit Atwal, dyrektor badań w Gartner.

Na ile przewidywania analityków okażą się trafne? Naszym zdaniem istnieje zbyt wiele przesłanek, by traktować je jedynie jako ciekawostkę. Windows 10 dość szybko po premierze okazał się najszybciej adaptowanym systemem w historii Windows, a jego udział wśród graczy już dawno przekroczył 50%. W przeciwieństwie do wcześniejszych wersji (jak choćby 8/8.1), nowy system zyskał też względnie dobre przyjęcie ze strony firm. Można więc zakładać, że Dziesiątka stanie się najczęściej użytkowanym systemem PC jeszcze przed wygaśnięciem wsparcia Windows 7.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/heres-why-windows-10-is-likely-to-replace-windows-7-faster-than-windows-7-replaced-xp/

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor