Na wpół darmowe licencje Windows 10 również są legalne

Na wpół darmowe licencje Windows 10 również są legalne

 Krzysztof Kapustka
Krzysztof Kapustka
16:42
01.08.2015
3 komentarze
3293 wyświetlenia

Z powodu niedawnego błędu w Sklepie Windows pewnej grupie użytkowników udało się nabyć w nim licencje Windows 10 Pro po cenie wynoszącej jedynie 2 dolary za sztukę. Jak donoszą niektórzy z tych szczęśliwców, pozyskane w ten sposób kopie systemu we wszystkich przypadkach udało się im w pełni aktywować.

Sprawa wyszła na jaw, gdy w zeszłym miesiącu jeden z członków forum NeoWin poinformował w swoim wpisie, że za jedyne 2 dolary udało mu się zakupić w Sklepie Windows system Windows 10 Pro. Szybko zaczęto spekulować, czy aby na pewno pozyskane w ten sposób licencje będą po premierze systemu brane pod uwagę w procesie aktywacji. Zdaniem jednego z klientów Microsoft przyznał już, że błąd w jego Sklepie faktycznie wystąpił, a że winę za to ponosi on sam, nie będzie robił problemów szczęśliwym nabywcom i dokona aktywacji także i tych kopii systemu.

Niektórym zakupowiczom udało się w ten sposób nabyć po kilka licencji Windows 10, a jeśli te nie chciały się teraz aktywować, po skontaktowaniu się firmą Microsoft pracownicy pomyślnie przeprowadzili ich przez proces legalizacji systemu.

Proces aktywacji systemu Windows 10 uległ znacznej zmianie w stosunku do poprzednich wersji Windows. Użytkownicy nie muszą już podawać żadnych kluczy produktu, bo od teraz licencje w procesie aktywacji ulegają powiązaniu ze sprzętem użytkownika. Tym samym pobierając stosowne uaktualnienie do Windows 10 zyskujemy dostęp do wersji OEM systemu, która będzie się aktywować tak długo, jak długo dysponujemy posiadanym przez nas sprzętem, w obrębie którego nie dokonano żadnych większych zmian.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

  • Koperkowy Las 18:07 01.08.2015

    Co oznaczają "większe zmiany"? Jak rozumiem chodzi o płytę główną lub procesor (w komputerze stacjonarnym oczywiście)? Czy również po zmianie/dołożeniu np. dysku, karty dźwiękowej, graficznej lub dowolnej innej tracimy licencję/aktywację?

  • re: Las 19:51 01.08.2015

    przetestuję to w poniedziałek, po wymianie dysku na ssd w Windowsie 8 wymiana dysku i reinstalacja nic nie zmieniała, większe zmiany to raczej tylko i wyłącznie wymiana płyty głównej

  • Krzysiek 20:00 01.08.2015

    @re: Las: Tak, dołożenie nowego lub wymiana istniejącego dysku systemowego nie powoduje zmiany w konfiguracji. Nie zbadano natomiast wpływu pozostałych komponentów, takich jak choćby karta graficzna. Z kolei wymiana płyty głównej na pewno spowoduje uznanie komputera za całkowicie nowe urządzenie, co wymusi na nas zakup nowej licencji. Jeśli jednak system zachowuje się jak OEM, to nawet po wymianie określonej części komponentów powinniśmy (droga telefoniczną) uzyskać od Microsoft ponowną aktywację systemu na zmienionym komputerze.

Skomentuj

Autor