Instalacja Linuksa w systemie Windows

Instalacja Linuksa w systemie Windows

 Dawid Długosz
Dawid Długosz
00:00
13.11.2007
15688 wyświetleń

Linux w Windows? Czy to możliwe? A jednak! Zapewne niejeden z Was chciał spróbować przygody z tym systemem operacyjnym, lecz bał się tego, iż może np. zniszczyć dane znajdujące się na partycji. W środowisku Windows możemy bezproblemowo korzystać z oprogramowania spod znaku pingwina i to bez naruszania struktury logicznej dysku twardego. Dowiedzmy się jak to jest możliwe.

W tym celu wykorzystamy oprogramowanie Microsoft Virtual Server 2005 R2, które oficjalnie wspiera systemy z pingwinem w godle poprzez pakiet Virtual Machine Additions for Linux. Na wstępnie należałoby wyjaśnić, czym jest ów dodatek. A więc jest to zbiór mający na celu podniesienie interoperacyjności oraz współzależności pomiędzy oprogramowaniem do wirtualizacji (w tym wypadku stanowi je wspomniany Microsoft Virtual Server 2005 R2) oraz systemem będącym gościem, czyli w tym przypadku Linux'em.

Obsługiwane dystrybucje

Poniższa lista przedstawia dystrybucje systemu operacyjnego Linux, które są oficjalnie obsługiwane przez zbiór Virtual Machine Additions for Linux. Dodatek ten w najnowszej edycji - 2.0 - posiada także, o czym warto wspomnieć, wsparcie dla kernela w wersji 2.6.

Dystrybucje standardowe:

 • Red Hat Linux 9.0
 • Suse Linux 9.3
 • Suse Linux 10
 • Suse Linux 10.1
 • Suse Linux 10.2

Dystrybucje skierowane do przedsiębiorstw:

 • Red Hat Enterprise Linux 2.1 (update 7)
 • Red Hat Enterprise Linux 3 (update 8)
 • Red Hat Enterprise Linux 4 (update 4)
 • Red Hat Enterprise Linux 5
 • SuSE Linux Enterprise Server 9
 • SuSE Linux Enterprise Server 10

Pobieranie i instalacja dodatku w Microsoft Virtual Server 2005 R2

Virtual Machine Additions for Linux pobieramy z tej lokalizacji. Pobrany plik instalujemy w folderze \Virtual Machine Additions. Proces ten jest niezwykle prosty, więc nie będziemy go opisywać.

Do wspomnianego powyżej katalogu aplikacji Microsoft Virtual Server 2005 R2 został dodany plik obrazu VMAdditionsForLinux.iso, który wykorzystamy później.

Konfiguracja środowiska wirtualnego i instalacja systemu operacyjnego

Następnie musimy zbudować wirtualną maszynę (wyczerpujący opis tego zagadnienia odnajdziemy tutaj) lub też możemy ją importować z programu Microsoft Virtual PC 2007. To drugie zadanie wykonamy udając się do sekcji Virtual Machines w programie Microsoft Virtual Server 2005 R2 i naciskając przycisk Add. Uruchamiamy nasz wirtualny komputer i przechodzimy do instalacji systemu operacyjnego Linux. W tym celu możemy wykorzystać nośnik z dystrybucją lub plik obrazu, który pobraliśmy z sieci. Instalując system na wirtualnej maszynie pamiętajmy jednakże, aby jako menedżera rozruchu wykorzystać Lilo, gdyż użycie Grub'a często kończy się fiaskiem. Odpowiednią opcję zapewne odnajdziemy w instalatorze danej dystrybucji.

Instalacja Virtual Machine Additions for Linux w systemie operacyjnym

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zbiór Virtual Machine Additions for Linux został dodany do katalogu programu Microsoft Virtual Server 2005 R2 w postaci pliku obrazu .iso, który teraz to wykorzystamy do instalacji dodatku w wirtualnym systemie operacyjnym. Przechodzimy do sekcji Virtual Machines, następnie z pozycji funkcji Configure wskazujemy maszynę, na której zainstalowaliśmy Linux'a. Naciskamy opcję CD / DVD w panelu konfiguracyjnym. Zaznaczamy pozycję Know image files: i w polu Fully qualified path to file: wpisujemy ścieżkę do wspomnianego obrazu VMAdditionsForLinux.iso. Uruchamiamy wirtualną maszynę. Przechodzimy do napędu CD w systemie operacyjnym. Widzimy, iż w pliku obrazu znajduje się siedem pozycji w postaci tzw. pakietów rpm. Przyjrzyjmy się im bliżej:

 • vmadd-kernel-module-0.0.1-1.i386.rpm - podstawowy pakiet dodatku, który musimy zainstalować przed innymi.
 • vmadd-heartbeat-0.0.1-1.i386.rpm - odpowiada za poprawne działanie usługi serwera w systemie Linux.
 • vmadd-shutdown-0.0.1-1.i386.rpm - dzięki temu dodatkowi otrzymujemy funkcje zamykania poprzez wykorzystanie skryptów.
 • vmadd-timesync-0.0.1-1.i386.rpm - poprawia synchronizację czasu pomiędzy hostem, a gościem.
 • vmadd-x11-0.0.1-1.i386.rpm - wprowadza integrację wskaźnika myszy (nie musimy korzystać z klawisza ALT, aby nawigować w systemie będącym hostem) oraz poprawia wydajność dla XFree86/X.org.
 • vmadd-scsi-0.0.1-1.i386.rpm - dodaje obsługę kontrolera SCSI dla wirtualnej maszyny.
 • vmadd-full-0.0.1-1.i386.rpm - Zawiera wszystkie powyższe dodatki w postaci jednego pakietu .rpm.

Instalacja pakietów .rpm

Możemy zainstalować tylko te pakiety, które uważamy za stosowne, lub też wszystkie naraz korzystając ze zbioru vmadd-full-0.0.1-1.i386.rpm. Zobaczmy jak to zrobić. Pokażemy ten proces na przykładzie konsoli YaST, którą odnajdziemy w dystrybucji OpenSuse. Klikamy myszą na wybranym pakiecie, następnie w nowo otwartym module naciskamy kontrolkę Zainstaluj pakiet używając programu YaST. Podajemy hasło administratora i zatwierdzamy poprzez przycisk OK. Po chwili dodatki zostaną zainstalowane. Po ukończeniu procesu instalacji pakietów uruchamiamy ponownie wirtualne środowisko Linux.

Po zrestartowaniu systemu możemy rozpocząć pracę z Linux'em nie martwiąc się o to, iż nagle przestanie on odpowiadać lub zacznie niestabilnie się zachowywać.

Podsumowanie

Wsparcie dla alternatywnych systemów operacyjnych w postaci zbioru Virtual Machine Addtions for Linux dla Microsoft Virtual Server 2005 R2 z pewnością jest dobrym posunięciem w stronę użytkownika. Dzięki instalacji dodatku otrzymujemy stabilne, wirtualne środowisko pracy z systemem Linux. Szkoda tylko, iż podobny pakiet nie został udostępniony dla programu Microsoft Virtual PC 2007, który jest bardziej intuicyjny oraz prostszy w obsłudze.


Zobacz również:
Tworzenie i konfiguracja wirtualnego środowiska pracy
Test Microsoft Virtual Server 2005 R2

Wirtualizacja - wprowadzenie
Przegląd wirtualnych produktów Microsoftu

Test Virtual PC 2007
Tworzenie i konfiguracja wirtualnego środowiska pracy
Praca w wirtualnym środowisku


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Microsoft Virtual