Data publikacji malejąco

Artykuły o Windows 8

Zarządzamy przydziałami dysku

Autor: Krzysztof Kapustka

Opublikowano: 23.06.2015, 00:00

Liczba odsłon: 23270

Przydziały dysku (ang. disk quotas) umożliwiają nam - administratorom systemów Windows - określanie limitów dotyczących przechowywania na woluminach NTFS danych poszczególnych użytkowników. Dzięki przydziałom możemy nie tylko dowiedzieć się, którzy użytkownicy zbliżają się do lub przekraczają dozwolone im limity, ale także skutecznie zablokować im dalsze zajmowanie udostępnionej przestrzeni dyskowej, gdy tylko przekroczą oni wyznaczony im "pułap".

Tworzymy nową maszynę wirtualną w Windows 8.1

Autor: Krzysztof Kapustka

Opublikowano: 18.06.2015, 00:00

Liczba odsłon: 10924

Po uprzednim ukierunkowaniu konsoli Menedżera funkcji Hyper-V na określony (a domyślnie lokalny) serwer, możemy przystąpić do tworzenia nowej maszyny wirtualnej. Bez względu na to, czy korzystamy z menu głównego Akcja, czy też z panelu bocznego Akcje, proces ten rozpoczynamy od wyboru opcji Nowe, a następnie Maszyna wirtualna. Po wykonaniu tej czynności wyświetlony zostanie Kreator nowej maszyny wirtualnej, za pomocą którego w kilku prostych krokach będziemy mogli sobie taką maszynę wstępnie przygotować.</

Wprowadzenie do Menedżera funkcji Hyper-V

Autor: Krzysztof Kapustka

Opublikowano: 16.06.2015, 00:00

Liczba odsłon: 8047

W ramach aktywacji w systemie Windows 8.1 funkcji Hyper-V prócz samej platformy hiperwizora domyślnie instalowane są również narzędzia do zarządzania funkcją Hyper-V za pomocą graficznego interfejsu użytkownika. Jednym z tych narzędzi jest konsola Menedżera funkcji Hyper-V, pozwalająca nam zarządzać dostępnymi na hoście lokalnym lub zdalnym maszynami wirtualnymi oraz dedykowanymi im zasobami.

Jak skutecznie zabić zawieszony proces Windows?

Autor: Krzysztof Kapustka

Opublikowano: 9.06.2015, 00:00

Liczba odsłon: 18384

Każda uruchamiana w systemie Windows aplikacja działa w ramach co najmniej jednego wątku pracującego w obrębie dedykowanego jej procesu. Jako że działanie aplikacji Windows opiera się w całości na zdarzeniach, komunikacja z uruchomionym programem odbywa się za pośrednictwem systemu operacyjnego, który przy wykorzystaniu specjalnej kolejki przesyła i odbiera od programu różnego rodzaju komunikaty. Na ich podstawie program nie tylko reaguje na bodźce zewnętrzne, takie jak kliknięcie jednego z przycisków, ale również powiadamia system o swoim bieżącym stanie. W miarę jak aplikacja oczekuje swobodnie na zdarzenia wejściowe, odpowiednie komunikaty systemowe umieszczane są w jej kolejce celem ich odczytu, przetworzenia i podjęcia odpowiedniej reakcji. Jeśli jednak po upływie kilku sekund, z powodu jakiegoś błędu lub oczekiwania na pewne zdarzenie, program przestanie odpowiadać na przysyłane mu komunikaty, system uzna go i oznaczy jego proces jako zawieszony.

Rozbudowujemy menu podręczne Windows

Autor: Krzysztof Kapustka

Opublikowano: 15.05.2015, 00:00

Liczba odsłon: 6676

W przeciwieństwie do pozostałych systemów operacyjnych, które stawiają zazwyczaj na zaawansowane możliwości konfiguracji i administracji, system Windows od samego początku projektowany był z myślą o wygodzie i prostocie jego użytkowania. Z tego też powodu po system ten od zawsze sięgała najszersza grupa użytkowników, jako że znacznie łatwiej i wygodniej jest im coś po prostu wyklikać, niż uczyć się na pamięć skomplikowanych układów poleceń. Choć praca z systemem Windows nigdy nie należała do kłopotliwych, to nic nie stoi na przeszkodzie, by ją sobie jeszcze bardziej uprościć.

Najlepsze komunikatory dla Windows 8

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 25.04.2015, 00:00

Liczba odsłon: 7321

Wielu z nas poszukuje dziś aplikacji, za pomocą których w szybki i bezpłatny sposób połączy się ze znajomymi, niezależnie od tego, czy korzystają z komputera PC, tabletu czy smartfona. W Sklepie Windows znajduje się wiele komunikatorów o różnym zastosowaniu. Jak odnaleźć taki, który będzie spełniać nasze potrzeby? Rzućcie okiem na nasze zestawienie! Wzięliśmy pod lupę 10 najciekawszych komunikatorów dla Windows 8, które spełniają zróżnicowane funkcje - od obsługi wybranego komunikatora, poprzez portale społecznościowe i pocztę e-mail, kończąc na wszechstronnych aplikacjach, oferujących dostęp do wielu kont na wielu portalach jednocześnie.

Sport

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 30.11.2014, 00:00

Liczba odsłon: 6740

MSN Sport (dawniej jako Bing Sport) to natywna aplikacja Windows 8, która pozwala śledzić najświeższe doniesienia ze świata sportu. Wiadomości sportowe z zakresu każdej dyscypliny, najnowsze wyniki i szczegóły meczów, planowane rozgrywki, harmonogramy ligowe i drużynowe, tabele ligowe, szczegółowe statystyki drużyn czy konkretnych zawodników - wszystko to jest w zasięgu ręki. Dzięki funkcji przypinania do ekranu głównego aplikacji możemy śledzić na bieżąco doniesienia o danym zawodniku, drużynie czy dyscyplinie. Oprócz tego aplikacja zawiera szereg wyselekcjonowanych odnośników do najlepszych witryn sportowych w sieci. MSN Sport posiada interfejs w postaci dynamicznych kafelków. Każdy z nagłówków można kliknąć, by rozwinąć temat lub przejść do szczegółowych informacji.

Kuchnia

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 24.11.2014, 00:00

Liczba odsłon: 6103

W Windows 8 znajdziemy cały zestaw natywnych aplikacji o różnym zastosowaniu. Jedną z nich jest Kuchnia , której możliwości są całkiem rozległe. Jako jedna aplikacja Kuchnia łączy interaktywną książkę kucharską, bazę drinków i win z całego świata, a także setki poradników i wskazówek kulinarnych. Możemy tu również stworzyć jadłospis, listy zakupów, dodawać własne przepisy i tworzyć kolekcje. Przepisy i plany posiłków możemy zapisać w aplikacji, drukować i udostępniać znajomym. Jednym słowem apka ta łączy wszystkie istotne zagadnienia, dotyczące sztuki kulinarnej. Co najważniejsze, dostęp do jej ogromnej bazy jest całkowicie darmowy.

Pogoda

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 22.11.2014, 00:00

Liczba odsłon: 9170

Pogoda to interaktywna aplikacja, dostępna w systemie Windows 8/8.1. Pozwala ona w łatwy i intuicyjny sposób sprawdzić pogodę dla naszego (lub jakiegokolwiek innego) regionu, miejscowości lub nawet całego kontynentu. Możemy zarówno sprawdzić aktualny stan pogodowy, jak i wejść nieco głębiej - zobaczyć interaktywną prognozę w formie tabel, zestawień, a także mapy. Aplikacja ma jednak do zaoferowania dużo więcej. Sprawdźcie wraz z nami, jak efektywnie wykorzystać apkę Pogoda Bing , która stanowi interesującą alternatywę wobec 'przeglądarkowych' serwisów pogodowych.

Opcje internetowe w Windows 8

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 20.11.2014, 00:00

Liczba odsłon: 6827

Do Opcji internetowych możemy przejść z ekranu Start, wpisując " opcje internetowe i wybierając pozycję z listy. Możemy również uruchomić je bezpośrednio z poziomu Internet Explorera - dzięki temu zmiany będą widoczne od razu. Najeżdżamy więc kursorem na prawy, górny róg okna IE (w wersji klasycznej - pulpitowej), klikamy na ikonę trybika ( Narzędzia ) lub używamy kombinacji klawiszy Alt + X . Z menu wybieramy Opcje internetowe .