Windows Media Player a DVD

Windows Media Player a DVD

Autor: Robert Żuber

Opublikowano: 2/17/2009, 12:00 AM

Liczba odsłon: 24860

Znaczna część nowych produkcji filmowych, dla zachowania wysokiej jakości obrazu i dźwięku, jest rozpowszechniania na nośnikach DVD, co dla amatorów kina niesie za sobą konieczność posiadania stacjonarnego odtwarzacza DVD, lub w przypadku użytkowników komputerów osobistych, napędu odtwarzającego ten właśnie format plus odpowiedniego oprogramowania. Użytkownicy korzystający z systemu Windows Vista, którzy upodobali sobie wbudowany odtwarzacz multimediów czyli Windows Media Player, może w kwestii oglądania filmów w formacie DVD spotkać jednak pewien zawód. Otóż domyślnie system nie posiada wbudowanych kodeków MPEG-2, odpowiedzialnych za dekodowanie tego formatu. Jest to zapewne związane z przymusem uiszczenia opłaty licencyjnej na rzecz organizacji zrzeszającej producentów audiowizualnych. Problem po części rozwiązuje wielu producentów napędów dodając do swoich produktów dedykowane odtwarzacze. Co jednak w przypadku kiedy uparliśmy się na WMP, a dodatkowo nie otrzymaliśmy odpowiedniego oprogramowaniu przy zakupie? Jest wyjście.

Użycie komercyjnych odtwarzaczy

Jednym z potencjalnych rozwiązań problemu jest użycie kodeków rozpowszechnianych wraz z komercyjnymi odtwarzaczami DVD. Wśród tego typu pozycji warto wspomnieć o trzech produktach. Są to Cyberlink PowerDVD, Corel (wcześniej InterVideo) WinDVD oraz Roxio CinePlayer. Pełne wersje podanych programów są oczywiście płatne, ale na potrzeby uruchamiania filmów DVD będziemy potrzebowali tylko dołączonych do tych produktów dekoderów formatu DVD, natomiast z użyteczności samego odtwarzacza nie będziemy zapewne korzystać. Możemy więc użyć ograniczonych czasowo wersji testowych wymienionych aplikacji. Po instalacji takowych, nawet po wyczerpania limitu czasu na testowanie (np. 30 dni) mimo tego, że sam odtwarzacz stanie się bezużyteczny i będzie zachęcał do instalacji płatnej, pełnej wersji, kodeki nadal pozostaną aktywne i będą w pełni wykorzystywane przez Windows Media Player.

Darmowe alternatywy

Odrobinę bardziej eleganckim wyjściem z sytuacji jest użycie darmowych odpowiedników kodeków zapewniających obsługę formatu DVD w Windows Vista. Mowa tu o dwóch pozycjach, mianowicie FreeDVD oraz Stinky MPEG-2 Codec. Trzeba jednak zaznaczyć, że oferowana przez nie jakość dekompresji będzie jednak odbiegała poziomem od wymienionych wyżej komercyjnych dekoderów, ale zawsze to rozwiązanie w pełni darmowe oraz nieco szybsze, a przez to mimo tych niedogodności dość atrakcyjne. Po pobraniu któregoś z wymienionych zestawów filtrów-kodeków, wystarczy rozpakować archiwum, oraz uruchomić plik wykonywalny. To wszystko, a po pomyślnym wykonaniu zadania, możemy wygodnie rozsiąść się w fotelu i rozkoszować się dobrym kinem w jakości DVD na własnym komputerze, a w dodatku zupełnie za darmo.

Wspomniane filtry-kodeki są do pobrania poniżej:

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia