Zdjęcia to nie tylko domyślna przeglądarka graficzna w Windows 10, ale też coraz lepiej wyposażony kombajn do zarządzania naszą biblioteką zdjęć. W dzisiejszej aktualizacji dla April 2018 Update do aplikacji trafia przydatna nowość - funkcja szybkiej zmiany rozmiarów obrazu, która dopasowuje je do typowych scenariuszy użytkowych (wiadomość e-mail, miniatura czy wyświetlanie). Odnotowano też wsparcie dla Photos Companion, co jest o tyle dziwne, że funkcja działa już prawie od pół roku.
Nowa wersja aplikacji nosi numer 2018.18051.18420.0. Jeśli nie widnieje on jeszcze w ustawieniach Zdjęć, aktualizację możemy pobrać z Microsoft Store. Po jej zainstalowaniu zauważymy kilka zmian. Zacznijmy od szybkiej zmiany rozmiarów. Po otworzeniu dowolnej grafiki klikamy menu "..." i wybieramy z niego opcję Zmień rozmiar. Do wyboru mamy trzy szybkie opcje: 0,25 MP, 2 MP i 4 MP, a więc rozmiary najlepsze do użycia odpowiednio w obrazach profilu i miniaturach, wiadomościach e-mail i innych wiadomościach, oraz do wyświetlania. Warto zwrócić uwagę, że dotyczy to tylko zmniejszania rozdzielczości obrazu. Jeśli ma on np. 0,4 MP, jego sztuczne powiększanie w codziennych sytuacjach nie ma żadnego sensu. W mniej codziennych - użyjemy już do tego konkretnego edytora.
Jako nowość odnotowano też funkcję bezprzewodowego zrzucania zdjęć z telefonu. W ustawieniach Zdjęć zauważymy sekcję Podgląd, a w niej ustawienie o nazwie Pomóż firmie Microsoft w testach funkcji importu z urządzeń mobilnych za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Klikamy przełącznik i wychodzimy z ustawień. Jeśli funkcja została włączona, w menu Importuj pojawi się nowa opcja: Z urządzenia mobilnego poprzez sieć Wi-Fi. W zasadzie nie jest to nowość. O funkcji Photos Companion pisaliśmy już w lutym i również wtedy ją testowaliśmy.