Poznaj wymagania systemu Windows 10

Poznaj wymagania systemu Windows 10

Autor: Krzysztof Kapustka

Opublikowano: 6/1/2015, 4:10 PM

Liczba odsłon: 4187

Wiemy już, że w systemie Windows 10 znajdziemy wiele nowych funkcji - m.in. asystentkę Cortanę, przeglądarkę Edge, porządne menu Start czy interfejs Continuum - że system ten oferowany będzie w trzech podstawowych i czterech dodatkowych edycjach, że będzie stosunkowo drogi, ale dopiero po roku bezpłatnej aktualizacji, a także to, że jego premierę wyznaczono na 29 lipca. Najwyższy więc czas uzupełnić te informacje o podstawowe i szczegółowe wymagania sprzętowo-programowe tego systemu.

Windows 10 nie jest nowym rodzajem systemu operacyjnego, dla którego wymagania sprzętowe musiałyby zostać w znacznym stopniu zmienione. Choć pod względem wyglądu i numeracji, w tym zmiany numeru jądra, system ten prezentuje się zdecydowanie inaczej niż jego poprzednicy, to nadal bazuje on na tej samej architekturze, co chociażby zapomniany już Windows Vista. Z tego względu wymagania systemowe są w zasadzie identyczne jak w przypadku trzech poprzednich wersji okienek i przedstawiają się następująco:

Procesor - do poprawnego i w miarę wydajnego korzystania z systemu potrzebować będziemy procesor lub układ System-on-a-Chip (SoC) o częstotliwości taktowania 1 GHz. Jako że jednostki obliczeniowe komputerów stacjonarnych i laptopów już dawno przekroczyły tę barierę, wymaganie to odnosi się raczej do procesorów w urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony.

Pamięć RAM - rzeczywiste minimum to 1 GB dla wersji 32-bitowej (ta mimo wszystko nadal będzie oferowana) oraz 2 GB dla wersji 64-bitowej. Jak zwykle, nie zalecamy instalacji tego systemu przy mniejszej ilości pamięci (nawet jeśli jest to fizycznie możliwe), a im będzie jej więcej, tym bardziej zadowoleni będziemy z pracy systemu.

Przestrzeń dyskowa - 32-bitowy Windows 10 zadowoli się 16 GB pamięci, zaś dla wersji 64-bitowej musimy wydzielić na dysku co najmniej 20 GB. Jest to ilość miejsca wymagana do poprawnej pracy systemu w momencie jego instalacji. Każda zewnętrzna aplikacja potrzebować będzie dla siebie dodatkowej przestrzeni dyskowej, zgodnie z podanymi przez jej producenta wymaganiami.

Wyświetlacz i grafika - Nasz monitor lub wyświetlacz urządzenia do poprawnej pracy systemu musi być w stanie obsłużyć rozdzielczość wynoszącą 1024 na 600 pikseli, zaś wypluwająca na niego obraz karta graficzna musi mieć wsparcie dla technologii DirectX 9 i korzystać ze sterownika zgodnego z modelem WDDM Microsoftu w wersji 1.0. Tu warto także dodać, że od rozdzielczości ekranu uzależniona jest liczba aplikacji, które będziemy mogli poprzyciągać do boków ekranu, a w tej wersji systemu także i do jego rogów, zyskując w ten sposób dodatkowy podział ekranu.

Są to standardowe już wymagania najnowszych systemów Windows. Windows 10 zawierać będzie jednak kilka całkowicie nowych funkcji, które do poprawnego działania wymagać będą spełnienia kilku dodatkowych warunków. Oto one:

Przede wszystkim Cortana w systemie Windows 10 będzie najpierw dostępna wyłącznie dla obywateli Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chin, Francji, Włoch, Niemiec i Hiszpanii. Jej działanie, a w szczególności umiejętność rozpoznawania poleceń, uwarunkowane jest w dużym stopniu jakością wykorzystywanego mikrofonu. Z kolei technologia uwierzytelniania Windows Hello rozpoznawać będzie naszą twarz, siatkówkę lub odciski palców za pomocą stosownych kamer na podczerwień lub czytników skanujących. W obu tych przypadkach o stosowne urządzenia zgodne z określoną przez Microsoft specyfikacją zadbać musi producent sprzętu.

Interfejs Continuum dostępny będzie we wszystkich edycjach Windows 10, z możliwością ręcznego przełączania trybów z poziomu Centrum akcji. Urządzenia mobilne z odpowiednim czujnikiem będą mogły zmieniać ten tryb automatycznie.

Znacznym wymaganiom podlega opisywana już przez nas funkcja Device Guard. Po dokładne informacje na temat zakresu jej działania oraz wymagań sprzętowych i programowych odsyłamy do dedykowanego jej artykułu. Jako że jest to funkcja typowo biznesowa, będzie ona dostępna jedynie w edycji Enterprise.

Część z funkcji wymagać będzie posiadania przez nas konta Microsoft. Do tego jednak zdążyliśmy się już przyzwyczaić w systemie Windows 8 i wiemy, że jeśli nie chcemy z pewnych usług korzystać (np. z OneDrive) nie musimy takiego konta tworzyć i wykorzystywać.

Funkcja Bitlocker, dostępna tylko w edycjach Pro i Enterprise, wymagać będzie platformy TPM w wersji 1.2, 2.0 lub dysku USB Flash, który z kolei wymagany jest dla wariantu Bitlocker To Go.

Nie uległy również zmianie wymagania dedykowane technologii wirtualizacji - Client Hyper-V (edycje Pro i Enterprise) wymaga 64-bitowego procesora ze wsparciem dla technologii SLAT oraz podstawowej technologii sprzętowego wsparcia wirtualizacji. Client Hyper-V wymaga co najmniej 4 GB pamięci (z czego 2 GB dedykowane jest dla systemu gościa - patrz wymagania pamięci Windows 10).

To oczywiście nie wszystkie wymagania systemu Windows 10, przy czym te, które pominęliśmy, są albo dość oczywiste (np. wymaganie przez niektóre gry wsparcia dla DirectX 10 i nowszych) lub zbyt techniczne (instalacja systemu 64-bitowego wymaga obsługi przez procesor technologii MPXCHG16b, PrefetchW oraz LAHF/SAHF).

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia