PowerShell 7.0 już ogólnodostępny

PowerShell 7.0 już ogólnodostępny

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/4/2020, 8:16 PM

Liczba odsłon: 2283

Po wielu miesiącach testów w wersji Preview PowerShell 7 osiągnął wreszcie ogólną dostępność (GA). PowerShell 7 jest najnowszą dużą aktualizacją PowerShella, wieloplatformowego (Windows, Linux, macOS) narzędzia do automatyzacji oraz frameworka zoptymalizowanego do pracy ze strukturyzowanymi danymi (w tym JSON, CSV, XML), REST APIs i modelami obiektów. Zawiera on powłokę wiersza poleceń, obiektowy język skryptowy i zestaw narzędzi do wykonywania skryptów/cmdletów i zarządzania modułami.

Trzy lata temu ogłosiliśmy PowerShll Core 6 jako kompletnie nową edycję PowerShell. Zbudowany na bazie .NET Core, PowerShell Core wprowadził wsparcie wieloplatformowe na Windows, macOS i Linux, PowerShell Remoting oparty na SSH, mocno poprawione wsparcie dla REST i JSON, oficjalne kontenery Docker i nie tylko. Ponadto było to pierwsze wydani PowerShell na licencji open-source (MIT), zachęcające entuzjastów PowerShell i nowo przybyłych do bezpośrednich kontrybucji kodu źródłowego, testów i dokumentacji. Po trzech pomyślnych wydaniach PowerShell Core nie mogliśmy być bardziej podekscytowani, wydając PowerShell 7, następny rozdział ciągłego rozwoju PowerShell.
— Joey Aiello, Program Manager at Microsoft for PowerShell Core

Wśród nowości w wersji 7.0 znalazło się kilka nowych poleceń i operatorów, uproszczony i dynamiczny podgląd błędów, warstwa kompatybilności umożliwiająca importowanie modułów, automatyczne powiadomienia o nowych wersjach oraz możliwość wywoływania zasobów DSC bezpośrednio z PowerShell 7. Przechodząc z wersji Core 6.x do 7.0, PowerShell odchodzi również od .NET Core 2.x do 3.1. PowerShell 7 jest obsługiwany w systemach:

  • Windows 7, 8.1 i 10
  • Windows Server 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016 i 2019
  • macOS 10.13+
  • Red Hat Enterprise Linux (RHEL) / CentOS 7+
  • Fedora 29+
  • Debian 9+
  • Ubuntu 16.04+
  • openSUSE 15+
  • Alpine Linux 3.8+

Jak uzyskać PowerShell 7? Tego dowiedzieć się można z dokumentacji dla systemów Windows, macOS i Linux.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia