Microsoft zapowiada PowerShell 7 dla wszystkich platform

Microsoft zapowiada PowerShell 7 dla wszystkich platform

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/8/2019, 5:05 PM

Liczba odsłon: 2043

Pod koniec marca w ogólną dostępność wszedł PowerShell Core 6.2, wydany jeszcze dla wersji 6.0, która debiutowała w zeszłym roku. Gigant tymczasem zapowiada kolejną iterację i nie będzie nią wersja 6.3, a z nazwy zniknie "Core". Skąd taka decyzja i czego spodziewać się po PowerShell 7?

Przez ostatnie dwa lata Microsoft zaobserwował wzrost użycia PowerShell Core, a spory w tym udział miała platforma Linux. Na wykresie poniżej można zobaczyć liczbę uruchomień pwsh.exe (lub pwsh na Linuksie/macOS) - oczywiście na maszynach, na których telemetria nie została wyłączona. Z drugiej strony wzrost ten nie był w Windows aż tak widoczny, mimo że to platforma, która go spopularyzowała. Microsoft uważa, że powodem jest to, iż użytkownicy PowerShell na Windows posiadają automatyzację, która jest niekompatybilna z PowerShell Core z powodu niewspieranych modułów, złożeń i API. Nie mogą oni korzystać z nowych możliwości, zwiększonej wydajności i poprawek w wersji Core. By rozwiązać ten problem, Microsoft postanowił całkowicie zastąpić Windows PowerShell 5.1 nadchodzącym wydaniem.

PowerShell

Oznacza to, że użytkownicy Windows PowerShell oraz PowerShell Core będą używać tej samej wersji PowerShell na Windows, Linuksie i macOS, a PowerShell 7 zapewni wysoką zgodność z używanymi dziś modułami w Windows PowerShell. Microsoft rozjaśnia też temat nazwy - w PowerShell 7 przydomek "Core" zostanie porzucony. PSEdition nadal będzie odnosić się do Core, ale tylko ze względu na kwestie techniczne w API i dokumentacji, o ile będzie to potrzebne.

O ile PowerShell Core 6.1 wprowadził zgodność z wieloma wbudowanymi modułami Windows PowerShell, o tyle PowerShell 7 może zapewnić zgodność z ponad 90% z nich dzięki zmianom w .NET Core 3.0. Ważnym działaniem Microsoftu dla tego wydania jest import bazy kodu PowerShell Core 6 do .NET Core 3.0, a także współpraca z partnerami Windows nad walidacją ich modułów dla PowerShell 7. Począwszy od tego wydania, PowerShell będzie zbliżony do .NET Core pod względem cyklu życia, by mógł otrzymywać wydania zarówno LTS (Long Term Servicing), jak i nie-LTS. Wciąż też będą udostępniane comiesięczne wersje rozwojowe, by Microsoft mógł pozyskać wczesny feedback.

PowerShell 7 w pierwszej wersji Preview zostanie wydany prawdopodobnie w maju, zaś w fazę ogólnej dostępności wejdzie niedługo po tym, gdy osiągnie ją .NET Core 3.0. W przypadku Windows będzie on udostępniony równolegle obok PowerShell 5.1. Jako że harmonogram .NET Core nie zbiega się z harmonogramem Windows, nie wiadomo jeszcze, do której wersji Windows 10 lub Windows Server zostanie dołączony PowerShell 7.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia