Sieć firmowa niczym Wikipedia. Project Cortex to pierwsze takie przedsięwzięcie od czasu Teams

Sieć firmowa niczym Wikipedia. Project Cortex to pierwsze takie przedsięwzięcie od czasu Teams

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/7/2019, 2:38 PM

Liczba odsłon: 1475

W poniedziałek Microsoft pokazał wykorzystanie sztucznej inteligencji do automatycznego generowania przypominających Wikipedię stron, zawierających informacje o produktach, projektach i klientach firmy. Project Cortex, narzędzie produktywne dla pracowników, jest częścią oprogramowania Microsoft 365 i stanie się dostępne dla wszystkich klientów biznesowych na początku przyszłego roku. Jest to pierwszy tak duży dodatek do Microsoft 365 od czasów Microsoft Teams z 2017 roku.

Cortex obejmuje dane z organizacji i przekształca je w wiedzę — unikalną dla każdej firmy i każdego pracownika. Narzędzie wykorzystuje modele AI, by przeczesywać się przez miliony punktów danych, które firmy gromadzą w usługach Microsoftu, np. w mailach, dokumentach i kalendarzach. Tworzy następnie "karty tematyczne" o projektach, produktach, klientach i wewnętrznych ekspertach firmy. Jest to sposób, by pomóc [pracownikom] zyskać dostęp do wiedzy, przedsiębiorstwa i nauki w kontekście ich pracy — powiedział Jeff Teper, CVP Office 365. Przykład? Jeśli pracownik otrzyma maila zawierającego w treści akronim projektu, może kliknąć ów zaznaczony akronim, a w nowym oknie otworzy się karta tematyczna. Na niej znajdą się istotne informacje o tym projekcie, kontakty do zaangażowanych w niego ekspertów, a także linki do innych zasobów firmowych na jego temat, np. wideo.

Pracownicy mogą zrezygnować z dzielenia się niektórymi informacjami, np. gdy pracują nad poufnym projektem, takim jak przejęcie. Dane podlegają szczegółowej kontroli, dlatego niektóre karty tematyczne będą pokazywać się jedynie pracownikom, którzy są upoważnieni do przeglądania danych informacji. Mówiąc krótko, każda pojedyncza rzecz ma przypisane uprawnienia bezpieczeństwa. Pracownicy mogą również generować nowe karty i edytować istniejące, jeśli brakuje w nich ważnych informacji, a także przeglądać tematy w "centrum wiedzy". Project Cortex ma szansę stać się potężnym narzędziem edukacyjnym dla pracowników, dzięki któremu będą mogli oni szybko wdrażać się w istniejące projekty i zapoznawać się z działalnością firmy. Jego użyteczność zależy jednak od jakości i ilości danych firmowych. Najlepsze rezultaty będą osiągały firmy, które można określić mianem data-driven, czyli przetwarzających duże ilości informacji.

Projekt jest rozwijany od blisko roku i zaangażowanych w niego są setki badaczy AI. Cortex wykorzystuje aż sześć różnych metod AI. Jeden z systemów rozpoznaje zawartość milionów dokumentów, maili i kalendarzy, a także 10 innych źródeł danych w Microsoft 365. Jeszcze inny odpowiada za rozpoznawanie wzajemnych powiązań między tematami wewnątrz firmy, a pozostałe wydobywają zawartość z nieustrukturyzowanych danych, niedostępnych w tabelach czy wykresach, takich jak wideo i formularze. Dzięki temu zyskujemy pewność, że cenne dane nie zginą gdzieś w otchłaniach magazynów i trafią do odpowiednich osób w odpowiednim czasie.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia