Data publikacji malejąco

Skrzynka Pytań

Koligacja procesorów wielordzeniowych w Windows

Autor: Marcin Paradowski

Opublikowano: 20.06.2013, 00:00

Liczba odsłon: 71202

Każdy system Windows wydany po 2001 roku posiada bardzo przydatną, zwiększającą wydajność funkcję zarządzania procesorem. Dotyczy ona procesorów wielordzeniowych i pozwala na przydzielenie konkretnemu procesowi wybranego rdzenia (lub rdzeni). Przydaje się to między innymi przy uruchamianiu aplikacji pisanych przed wprowadzeniem na rynek wspomnianych procesorów wielordzeniowych, gdyż domyślnie każdy program lub gra uruchamiana jest na maksymalnej ilości dostępnych rdzeni - może się to zakończyć nieprawidłowym działaniem aplikacji lub gry, a w najgorszym wypadku może dojść do zatrzymania pracy systemu. Niniejszy artykuł poświęcony jest koligacji procesorów wielordzeniowych . Nazwa co najmniej enigmatyczna, ale postaramy się przedstawić tę funkcję w możliwie najprostszy sposób.

Rodzaje licencji Microsoft

Autor: Łukasz Klimkiewicz

Opublikowano: 4.06.2013, 00:00

Liczba odsłon: 96674

Kupując nowy komputer lub nowy system operacyjny czy pakiet biurowy, wielu klientów zwraca uwagę tylko na potwierdzenie oryginalności nabytego oprogramowania. Za każdym zakupionym programem kryją się warunki, na których są one sprzedawane i udostępniane. Przede wszystkim trzeba zacząć od odpowiedzi na pytanie ‘Czym jest licencja?’ i ‘Co sprzedaje firma Microsoft?’.

Jak stworzyć bootowalną płytę z antywirusem?

Autor: Radosław Pietrowski

Opublikowano: 27.04.2013, 00:00

Liczba odsłon: 29748

Zamiast od nowa zainstalować system po zainfekowaniu wystarczy uruchomić program antywirusowy przygotowany wcześniej na bootowalnej płytce CD. Bootowalnego antywirusa możemy przygotować też na pamięci przenośnej, jednakże takie rozwiązanie ma pewną wadę – pendrive najczęściej służy do przenoszenia plików, czasem bardzo dużych, wobec czego niektórzy taką operację mogliby powtarzać wielokrotnie. Oczywiście można zakupić do tego celu osobnego pendrive, ale po co, skoro za o wiele mniejsze pieniądze możemy kupić płytę CD.

Brak połączenia z Internetem

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 7.02.2013, 00:00

Liczba odsłon: 130983

Internet jest bardzo powszechnym narzędziem pracy, komunikacji z innymi, źródłem informacji, rozrywki, krótko mówiąc dla wielu użytkowników stanowi nieodłączną sferę życia. Brak połączenia z siecią stanowi spory problem, dlatego artykuł ten ma przybliżyć użytkownikom jakie mogą być przyczyny oraz jak je rozwiązać i zapobiec ponownemu ich powstaniu w przyszłości.

Komputer się restartuje

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 7.02.2013, 00:00

Liczba odsłon: 42408

Komputery mają to do siebie, że jak każde urządzenie elektroniczne, czasem przestają funkcjonować prawidłowo. Jednym z najczęstszych problemów natury sprzętowej są następujące po sobie niespodziewane restarty komputera, lub też całkowite wyłączanie się go. Ponieważ przyczyny takich zachowań mogą być różne, a i objawy mogą różnić się nieznacznie, w niniejszym artykule spróbujemy przedstawić najczęściej występujące objawy, jak i przyczyny takiego zachowania komputera. Oczywiście znajdzie się też miejsce na wskazówki, mogące pomóc w sprawnym rozwiązaniu sytuacji.

Windows nie chce się uruchomić - "brak pliku Ntldr"

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 7.02.2013, 00:00

Liczba odsłon: 392678

Wiele osób spotyka się często z problemem braku możliwości uruchomienia systemu Windows. Niestety zwykle zdarza się to w najmniej spodziewanym momencie. Najczęściej problem ten spotyka się w chwili, gdy system się zawiesi, a my, sądząc, że to tylko chwilowy błąd, próbujemy zrestartować komputer, wówczas okazuje się, że napotykamy na przeszkodę, bowiem system nie chce się wczytać ponownie. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że proces uruchamiania zarówno komputera, jak i systemu przebiega w kilku etapach i na każdym spośród tych etapów można natknąć się na przeszkodę. Warto zapoznać się więc z procesem uruchamiania komputera i systemu, by zyskać pierwsze informacje o tym, gdzie leży problem.

Windows nie chce się uruchomić - komputer nie reaguje po wciśnięciu przycisku POWER

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 7.02.2013, 00:00

Liczba odsłon: 38693

W artykule tym przedstawione zostały najczęstsze przyczyny braku reakcji komputera na wciśnięcie przycisku POWER. Autor zawarł w nim także kilka cennych rad, które pomogą nie tylko zdiagnozować konkretną przyczynę, ale także wyjaśnia jak ją usunąć.

Windows XP aktualizuje się przy każdym włączeniu

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 7.02.2013, 00:00

Liczba odsłon: 22067

Wielu użytkowników wysłużonego już systemu Windows XP borykają się z problemem ciągłych aktualizacji systemowych. System włącza się, instaluje aktualizacje, wyłącza się, instaluje aktualizacje. I albo kończy instalację, wyłącza się i potem przy kolejnym wyłączaniu dokonuje instalacji tych samych aktualizacji; albo zapętla się na instalacji i jedynie sprzętowe wyłączenie komputera przerywa ten problem. Statystycznie, problem ten występuję najczęściej u posiadaczy systemu Windows XP z dodatkiem Service Pack 3, jednakże pojedyncze przypadki odnotowano także w systemach ze starszą wersją SP, jak i bez niej.

Outlook.com vs. Gmail: Która poczta jest lepsza?

Autor: Łukasz Klimkiewicz

Opublikowano: 30.11.2012, 00:00

Liczba odsłon: 33892

Poczta Gmail i Outlook.com to w chwili obecnej największe i najpopularniejsze serwery pocztowe w sieci. Ich rywalizacja może sprowadzić się do porównania komputerów Mac i PC lub napojów Coca-Coli i Pepsi. Warto jednak przyjrzeć się dokładniej, co oferują obie usługi i która z nich spełnia oczekiwania użytkownika.

Jak uruchomić Wiersz polecenia w kontekście praw administratora?

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 3.06.2009, 00:00

Liczba odsłon: 211454

W wielu przypadkach, kiedy chcemy za pomocą Wiersza polecenia wprowadzić pewne zmiany w usługach czy też funkcjach systemu, niejednokrotnie zmuszeni jesteśmy uruchomić konsolę z uprawnieniami administratora. Klikanie w każdej takiej sytuacji prawym przyciskiem myszki skrót programu Wiersza polecenia i wybieranie polecenia Uruchom jako administrator , staje się kłopotliwe i zabierające niepotrzebnie czas. Poznajmy więc dwa sposoby automatyzujące wyżej wspomnianą operację.