Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Defragmentacja dysków

Defragmentacja dysków

Paweł Wujczyk
1 kwietnia 2006
115 431
Odsłony
Paweł Wujczyk
1 kwietnia 2006
115 431
Odsłony

Dane, które zapisujemy na dysku twardym początkowo umieszczają się kolejno po sobie. Jednak jeżeli skasujemy jakiś plik na partycji powstanie wolna luka, którą system wypełni przy następnym kopiowaniu pliku. Jest mało prawdopodobne, że zbiór, który będziemy wgrywać będzie miał taką samą wielkość jak ten, którego usunęliśmy. Dlatego też Windows XP umieści część pliku w pustym miejscu a następny fragment w innej wolnej lokalizacji na dysku twardym. Powoduje to podzielenie pliku na dwie lub więcej części czyli fragmentacje. Jest ona dość niekorzystna dla szybkości działania  systemu, ponieważ komputer aby odczytać dane musi pozbierać wszystkie kawałki i złożyć je w całość. Co oczywiście trwa dłużej niż gdyby odczytywał informacje umieszczone w jednym ciągu.

Windows XP pozwala na naprawienie takiej dolegliwości poprzez przemieszczenie części plików w inne miejsca, tak aby odczytanie ich następowało z największą możliwą prędkością. System mianowicie ustawia pliki tak aby nie były podzielone na części tylko stanowiły całość możliwą do odczytania za jednym razem.

Aby dokonać defragmentacji otwieramy Panel sterowania następnie używając widoku klasycznego uruchamiamy Narzędzia administracyjne oraz Zarządzanie komputerem. W okienku, które nam się ukazało w drzewie po lewej stronie wybieramy Defragmentator dysków. Jest to bardzo prosta w obsłudze aplikacja. Najpierw używając dolnych przycisków analizujemy wybrany dysk. System sam poinformuje nas czy defragmentacja woluminu jest opłacalna. Następnie jeżeli należy ją wykonać uruchamiamy proces klikając przycisk Defragmentuj.

Jeżeli defragmentujemy duży dysk, proces może trwać bardzo długo dlatego dobrym pomysłem jest włączenie procesu i pozostawienie go na noc tak aby spokojnie się wykonał. Rano będziemy mogli cieszyć się szybszą pracą komputera.

Zobacz również

Komentarze

Brakuje windows'owi opcji defragmętuj jeden wolumin po drugim, a potem wyłącz komputer !!!!
marek, 13 czerwca 2006, 12:58
"Aby dokonać defragmentacji otwieramy Panel sterowania następnie używając widoku klasycznego uruchamiamy Narzędzia administracyjne ...."
 
A dlaczego nie przez menu ze startu rozwijane - narzędzia administracyjne - defragmentator dysków?
Albo też - również z menu start - mój komputer - ppm na ikonie dysku - właściwości - narzędzia - defragmentuj?
 
Co do części merytorycznej zaś - istnieje zasdnicza róznica związana z fragmentacją i koniecznością dokonywania operacji scalania uzalezniona od systemu plików - o czym rownież przypomnieć wypada skoro Autor aspekt ten pominął.  

Rebe, 13 czerwca 2006, 13:17
Publikacja nie miała na celu całościowego omówienie opcji defragmentacji. Jeśli ktoś jest tym zainteresowany, zapraszam do działu Artykuły, gdzie publikujemy teksty w pełny sposób opisujące funckje Windows XP.
Kuba, 13 czerwca 2006, 13:28
Co z Tobą Rebe? Zachowujesz się jak ateista który z każdego zdania chce wmówi i udowodni, że tak nie powinno by i to jest nieprawda, jak to powiedział mójkolega "daj se na luz" napisał taką scieżkę jaką wchodzi i wystarczy, po co sie"przypierniczac" że mogł napisa inną? To wygląda jakbyś się mścił i za każdym razem probował z niego zrobi idiotę, jak Tobie się nie podoba to stworz własny serwis, chętnie poczytam bo widzę, że też masz wiedzę:) POZDRAWIAM:)
aphroman, 26 czerwca 2006, 11:44
Poruszony do głęgi tym, że ktoś odkrył me niecne cele kreślę te słowa:
Póki teksty poświęcone jakiemuś zagadnieniu nie będą omawiały go wsposób pełny,a tylko przedstawiały prawdę objawioną w postaci "zrób tak i tylko tak" puty uznaję nie tylko za swe prawo,ale i obowiązek wskazywanie takich niedoróbek. Słowo to jest najdelikatniejszym z mozliwych do uzycia w takim wypadku.
Szczególnie dotyczy to systuacji, na które sie ciągle gestorzy portal powołuja - adresowanie tekstów do poczatkujących uzytkowników. Własnie im trzeba wskazać - w sytuacji, gdy takie istnieją - alternatywne rozwiązania, by mogli ocenić co jest dla nich prostsze, wygodniejsze itp.
Użytkownicy bardziej zaawansowaniu potrafią sobie przeczytać ..... pomoc systemu i poradzić bez obrazków.
 
O ostatnim zdaniu nie będę dyskutowął. może tylko z tą uwagą, że określenie "robić idiotę z kogoś" nie jest specjalnie eleganckie.
 
PS.
Istnieje róznica między "maniem" serwisu, a publikowaniem w nim. Warto byś ją dostrzegł, bo w przeciwnym razie jest to kolejna sugestia typu 'masz brudne uszy".

Rebe, 26 czerwca 2006, 12:24
ja miałem kiedyś taki przypadek: uruchomiłem defragmentatora, miałem jakieś 18% wolnego miejsca. zostawiłem go na noc, po jego skończonej robocie miałem tylko 12% wolnego miejsca :(
maniek, 8 czerwca 2007, 22:03
a komp szybciej chodził ??
sean, 11 czerwca 2007, 19:53
Mam problem z głosem i odtwarzaczem filmów po defragmentacji dysków.Pomóżcie!
Jacek, 19 lipca 2007, 19:25
Ja zrobiłem tą całą defragmentacje. Robiła się bardzo długo. Przeczekałem te kilka godzin. Zrestartowałem komputer i co? Nic! Komputer chodzi tak jak przed defragmentacją! Zainstalowałem aplikację AusLogics Disk Defrag. Program wykonał defragmentacje szybciej i sprawniej. Komputer poprostu odżył! Byłem zachwycony. Nie zniechęcam innych do używania systemowego defragmentatora, lecz dla mnie AusLogics Disk Defrag jest lepszy w tej dziedzine od systemowego defragmentatora.
bigman, 6 listopada 2007, 20:05
to jest dobry program przydaje się niekiedy
Burza, 3 grudnia 2007, 10:17
A czy ktos moze mi powiedziec ludziska kto jeszcze uzywa systemowego defragmentatora dyskow? Mozecie mi wierzyc lib nie ale ten program tylko pozwala nam myslec ze defragmentacja jest prawidlowo i doglebnie wykonana otuz nie. To jest tylko standardowy program systemu ktory wykonuje swoja prace "z grubsza". Zassijcie sobie jakis program jak naprzyklad: Diskeeper Professional Edition, lub O&O Defrag V6 Professional Edition (ktorego uzywam juz ponad 2 lata) i przekonajcie sie co to znaczy dokladnie zdefragmentowana partycja. Polecam
Herman, 16 grudnia 2007, 00:43
Wiadomo, że co systemowe to xxx, ja używam wbudowanego w "TuneUp Utilities 2008" defragmentora i jestem zadowolony. ps. "aphroman" Ć ci nie działa ;">
DBst, 20 czerwca 2008, 20:29
jednym slowem to jest lipa
romeks, 13 lipca 2008, 17:32
A ja mam inny problem Na dysku mam około 200mb wolnego miejsca czyli jakieś 3%Defragmentator potrzebuje 15 a nawet 20% lecz zwolnienie miejsca z mojego dysku jest już NIEMOŻLIWE!usnąłem co się dało pobrałem nawet program ccleaneri nic.Czy można jakoś zrobić żeby defragmentator korzystał z zasobów innego dysku(tam mam 40gb)?
Galu, 27 sierpnia 2008, 10:36
Jestem neptykiem w dziedzinie sprzętu komputerowego, ale używam go do pracy, jak samochodu do jeżdżenia, a nie naprawiania :). Zapakował mi się okrutnie dysk i też nie miałam możliwosci defragmentowania.
Galu!!!!!!!!
Galu!!!!!!!!
Skorzystaj jak ja to zrobiłam, ze stronki jakiegoś fachowca. zrobiłam wszystko co kazał i odzyskałam połowę dysku wolnego!!! Już więcej wiem i umiem dzięki temu. Zwyczajnie usuwam zawartość TEMP, nie usuwając samego folderu i już, a poźniej oczywiście defragmentacja.
Adres strony:
http://209.85.135.104/search?q=cache:QyDxMHkHgGwJ:www.greyworm.net/download/4.pdf+usuwanie+temp&hl=pl&ct=clnk&cd=4&gl=pl&lr=lang_pl&client=firefox-a
Wszystkiego dobrego!

Jadwiga, 27 września 2008, 13:32
witam wszystkich mam nietrypowy problem, mianowice mam jakąś dziwną wersje windowsa w której nie mogę znaleźć defragmentatora dysków..proszę o jakieś wskazówki..pozdrawiam

Shib, 9 stycznia 2009, 21:09
bardzo pomocne, ale powiedzcie mi proszę gdzie znajduje się przycisk POWER na kursie komputer od razu był włączony i nic nam o nim nie mówili. Czy korzystanie z komputera przy uchylonym oknie spowoduje wyciek danych?
lol, 18 marca 2009, 08:29
...a co robić, gdy nie daje się uruchomić defragmentator dysku?

gość58, 24 marca 2009, 15:22
perfect disk 10 to jest serum na wszystkie problemu z defragmentacją...
systemowy może się schować

znafffca, 29 lipca 2009, 00:36
czemu to takie długie ????? kto mi odpowie ?? bo przepsuje to na infe i mi się nie chce !!!!!
jadziulka15051996, 3 grudnia 2009, 16:49
panel sterowania obsluga cos tam i defragmentacja koniec .
kacyka, 23 grudnia 2009, 17:09
W moim XP-ku nie chce się uruchomić defragmentator.Co mam robić?Pomocy!!
krzysiek 75, 29 maja 2010, 13:03
Jak najefektywniej wykonać defragmentacje dysku? I co jaki czas to robić?
Ann, 14 stycznia 2012, 09:51
Nie robiłem defragmentacji nie całe 2 lata.. Okej, ale kiedy zacząłem ją robić, to mi się odechciało.. W moim cholernie skrajnym przypadku defragmentacja trwała kilkanaście godzin, a dokładniej coś około 160 (6dni) pff.. Pozdrawiam
XTrEmE, 17 czerwca 2013, 17:29

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.