Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Udostępnianie połączenia internetowego

Udostępnianie połączenia internetowego

Marcin Kokott
8 listopada 2007
35 781
Odsłony
Marcin Kokott
8 listopada 2007
35 781
Odsłony

Już dawno się skończyły czasy, gdy w mieszkaniu w najlepszym wypadku mieliśmy jeden komputer który rzadko był podłączony do Internetu. Dzisiaj można zastać w mieszkaniach nie jeden a dwa albo i więcej jednostek. Oczywiście chcielibyśmy by każdy miał dostęp do "sieci globalnej". Rozwiązaniem tego problemu w firmach jest postawienie nieraz drogiego składnika sieci jakim jest router. Jednak w domu lub małej sieci lokalnej nieraz nie potrzeba decydować się na takie rozwiązanie. Równie dobrze sprawuje się opcja by funkcję routera pełnił jeden z komputerów w sieci lokalnej. Możemy to osiągnąć za pośrednictwem funkcji dostępnej w systemie Windows XP o nazwie udostępnianie połączenia internetowego.
Oczywiście udostępnianie połączenia ma związek z bezpieczeństwem w naszej sieci. Gdy każdy komputer jest bezpośrednio podłączony do Internetu ułatwiamy sprawę włamywaczom którzy mogą wykorzystać lukę zawartą choćby tylko w jednym komputerze (co w małych sieciach lokalnych zdarza się bardzo często) i dzięki temu ta osoba będzie miała dostęp do wszystkich materiałów zawartych w lokalnej sieci, co nie jest rzeczą pożądaną. A więc wprowadzenie udostępniania połączenia internetowego poprzez jeden komputer ograniczamy dostęp do naszej sieci do jednego komputera. Wystarczy wtedy zabezpieczyć dokładnie to stanowisko.

Wymagania sprzętowe

Na początek musimy założyć, że mamy jeden komputer już podłączony do Internetu oraz jeden lub więcej jednostek, które chcemy podłączyć właśnie za pomocą udostępniania połączenia internetowego. W przypadku łączenia więcej niż jednego komputera trzeba zaopatrzyć się w urządzenie o nazwie switch, do którego będą wpięte kable ze wszystkich komputerów. W przypadku podłączania jedynie jednego komputera możemy obyć się bez switcha. Natomiast wymagane jest (w obu przypadkach) by system podłączony do Internetu (będziemy nazywać go Komputer A) posiadał dwie karty sieciowe: za pośrednictwem jednej już się łączy ze światową pajęczyną a za pomocą drugiej będzie podłączony do drugiego komputera (Komputer B) kablem RJ45 z tzw. przeplotem (cross'owanym). Gdy podłączamy więcej stanowisk dalsze postępowanie jest analogiczne. Po prostu podłączamy wszystkie kable do switch'a.
Gdy już uporami się z kablami możemy zaczynać.

Konfiguracja udostępnienia połączenia internetowego

Aby skonfigurować Udostępnianie połączenia internetowego należy wejść na Komputerze A  uruchomić  Panel sterowania a następnie wejść w Połączenia sieciowe. Zobaczymy wtedy dwie ikony połączeń lokalnych. Kliknijmy prawym przyciskiem połączenie, które odpowiada za już istniejące połączenie z Internetem (zazwyczaj jest to połączenie lokalne 1) i wejdĽmy we Właściwości.

Następnie należy przejdĽmy na zakładkę Zaawansowane i zaznaczmy opcję Zezwalaj innym użytkownikom sieci na łączenie się poprzez połączenie internetowe tego komputera.

Teraz zamykamy właściwości i wchodzimy we właściwości drugiego połączenia lokalnego (domyślnie jest to połączenie lokalne 2). Znajdujemy składnik Protokół internetowy (TCP/IP). Zaznaczamy go i naciskamy przycisk Właściwości.

Gdy pojawi nam się nowe okno z właściwościami protokoły TCP/IP zaznaczamy opcję Użyj następującego adresu IP. Następnie w poszczególne pola wpisujemy następujące wartości:
 • Adres IP : 192.168.1.1
 • Maska podsieci : 255.255.255.0
 • Brama domyślna : 192.168.1.1
kontrolki poniżej zostawiamy puste. Są to ustawienia przykładowe dla których udostępnienie będzie działać. Można skonfigurować protokół inaczej, ale nie będziemy się tym zajmować w tym artykule.

Po zatwierdzeniu tych ustawień przechodzimy do drugiego komputera (Komputer B) i analogicznie otwieramy Połączenia sieciowe i wchodzimy we właściwości ustawienia połączenia lokalnego. Znajdujemy ponownie protokół internetowy (TCP/IP) i klikamy Właściwości. Tym razem wpisujemy następujące wartości:
 • Adres IP : 192.168.1.2
 • Maska podsieci : 255.255.255.0
 • Brama domyślna : 192.168.1.1   (czyli adres komputera przez który będziemy się łączyć z Internetem)
W przypadku, gdy przyłączamy większą ilość stanowisk wystarczy powtórzyć te czynności z tą różnicą, że na każdym kolejnym komputerze należy wprowadzić adres IP taki sam, ale ze zmienioną ostatnią liczbą o jeden w górę. Oznacza to, że następne adresy IP będą wyglądały następującą: 192.168.1.3, 192.168.1.4, 192.168.1.5 itp.
< Zatwierdzamy wszystkie zmiany i pozostaje nam sprawdzenie czy udostępnianie działa. Do tego celu należy na komputerze Komputer B otworzyć Wiersz polecenia w tym celu rozwijamy menu Start klikamy przycisk Uruchom... i wpisujemy w nim cmd po czym naciskamy kontrolkę OK.

Gdy pojawi się ekran konsoli wpisujemy komendę ping www.google.pl (lub jakiejś innej znanej nam strony). Efekt powinien być podobny do tego zamieszczonego w poniższym oknie.

Możemy też pominąć ten krok sprawdzania i od razu uruchomić przeglądarkę i po prostu zacząć korzystać z Internetu. Oczywiście nie trzeba chyba wspominać, że aby mieć połączenie z Internetem Komputer A musi być włączony i mieć dostęp do światowej pajęczyny.

Kwestie bezpieczeństwa

Gdy już mamy skonfigurowane udostępnianie połączenia internetowego przez inny komputer należy zastanowić się na kwestiami bezpieczeństwa. Jak wspomnieliśmy na początku to rozwiązanie ogranicza narażenie naszej sieci jedynie do kontaktu komputera przez który łączymy się z Internetem. To on jest strażnikiem naszej sieci i to właśnie na to stanowisko należy najlepiej zabezpieczyć. Do zabezpieczenia należy użyć dobrego, sprawdzonego firewall'a. Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj sprzętowy firewall, lecz jest to kosztowne urządzenie. Alternatywą jest ściągnięcie dobrego programu tego typu. Dla przykładu możemy podać Kerio Personall Firewall, Zone Alarm Pro, Norton Personall Firewall. Ich instalacja jest prosta i w efekcie możemy powiedzieć o w miarę dobrym zabezpieczeniu naszego komputera na bezpośrednie ataki ze strony "sieci globalnej".

Jednak nie bierzemy w tym przypadku pod uwagę innego zagrożenia. Dobra ściana ogniowa ustrzeże nas przed atakami z sieci jednak nie jest w stanie ustrzec nas przed zagrożeniami programów działających wewnątrz. Mamy tu na myśli wszelkiego rodzaju programy typu spyware, malware, wirusy czy też złośliwe skrypty działające na stronach. W związku z tym należy pamiętać o instalacji na każdym stanowisku oprogramowania wykrywającego złośliwe programy jak również o programach antywirusowych. Oczywiście dobra jest tutaj zasada - lepiej zapobiegać niż leczyć, więc już na samym początku trzeba zadbać o zabezpieczenia.

Zobacz również

Komentarze

A jak udostepnic internet z 1 komputera gdy do niego podlaczona jest Neo przez USB? Pomijajac routery i switche oczywiscie. Chodzi o udostepnienie netu na drugim komputerze przez sieciowke z 1 kompa.
Pawel, 10 listopada 2007, 22:43
Analogicznie jak tu, tylko tam wybierasz właściwości połączenia od neo.
jaconon, 11 listopada 2007, 11:00
Nie ma tam takiej opcji. Podobno zeby to zrobic trzeba miec program np.: winrouter -- nigdzie nie moge go znalezc. Ma ktos moze?
Pawel, 18 listopada 2007, 18:17
Czy można podłączyć komputery przez router zamiast switcha?
zz, 26 października 2017, 21:51

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

 • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
 • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
 • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
 • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
 • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.