Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Czysta instalacja Windows XP

Czysta instalacja Windows XP

Daniel Karcz
3 listopada 2007
120 652
Odsłony
Daniel Karcz
3 listopada 2007
120 652
Odsłony

Firma Microsoft wypuszczając na rynek system Windows XP twierdziła, że jest on tak stabilny i wydajny, iż będzie mógł działać bezawaryjnie niemal w nieskończoność - czy aby na pewno? Z całą pewnością można by odpowiedzieć - NIE, każdy z nas niejednokrotnie doprowadził do tego, że system nie chciał się uruchomić, wieszał się lub samoczynnie restartował. Praca na komputerze z środowiskiem operacyjnym, który odmawia nam posłuszeństwa staje się bardzo kłopotliwa, dlatego też właśnie ten artykuł ukarze wam tajniki, dla niektórych żmudnego procesu tzw. czystej instalacji, polegającej na zainstalowaniu systemu na partycji, gdzie aktualnie nie znajduje się żadna inna wersja systemu Windows, z wyjątkiem tego, który nie działa poprawnie i chcielibyśmy się go pozbyć. Instalując system tą metodą musimy wiedzieć, iż zostaną usunięte wszystkie pliki na partycji, na której znajdzie się "nowa" wersja systemu, również programy jakie są zainstalowane zostaną skasowane i trzeba będzie je wgrywać od początku.

Aby uruchomić kreator instalacji środowiska Windows XP umieszczamy w napędzie dysk instalacyjny Windows XP. Po chwili na ekranie powinien pojawić się ekran powitalny instalatora, rozpoczynając wgrywanie w tzw. trybie tekstowym. W momencie gdy na ekranie wyświetli się komunikat: Naciśnij dowolny klawisz, aby uruchomić komputer z dysku CD... wciskamy dowolny klawisz, np. [spację].

Do wyboru mamy trzy opcje: nową instalację, naprawę istniejącej już wersji systemu i wyjście z instalatora. Wybieramy opcję Aby rozpocząć instalację systemu Windows XP, naciśnij klawisz ENTER, wciskając klawisz [Enter].

Naszym oczom ukaże się Umowa licencyjna, podczas zapoznawania się z nią z pomocą przyjdą nam klawisze [Page Up] oraz [Page Down], które umożliwią nam przewijanie teksu w górę i dół. Gdy przyswoimy sobie umowę na jakich rozpowszechniany jest system pozostaje nam jego akceptacja klawiszem [F8] lub zignorowanie przyciskiem [Esc] co jest równoznaczne z zakończeniem procesu instalacji.

Kolejnym etapem procesu będzie wybór partycji, na której ma zostać zainstalowany system. Jeśli twój dysk ma wydzielone partycje z listy wybierz ten wolumin gdzie zostanie skopiowany Windows XP (przeważnie jest to partycja oznaczona literą C:). W wypadku gdy 'twardziel' nie posiada wydzielonych woluminów, instalator umożliwi nam to właśnie teraz. Wciskamy klawisz C, a następnie wybieramy obszar dyskowy, który zostanie przeznaczony na partycje gdzie znajdował się będzie system (podstawowa instalacja wymaga około 3GB). Jeśli nie przeznaczyliśmy całego obszaru dysku na jedną pozycję , tworzymy kolejne partycje według własnego uznania.

Następnie wybieramy system plików, wyboru dokonujemy pomiędzy systemem FAT oraz NTFS. Zalecanym systemem jest tutaj NTFS, ponieważ posiada więcej zabezpieczeń i bardziej chroni dane, znajdujące się na nim. Swój wybór zatwierdzamy klawiszem [Enter].

Teraz nastąpi proces formatowania partycji, na której zostanie zainstalowany system. Czas kasowania zależy od opcji jaką wybraliśmy; pełna czy szybka. Opcja pełna zalecana jest w momencie gdy tworzymy partycje, natomiast szybkie formatowanie gdy wymazujemy istniejącą partycję, gdzie znajdował się już zainstalowany system.

Gdy formatowanie dysku dobiegnie końca przyjdzie czas na kopiowanie plików potrzebnych do instalacji.

Gdy i ten proces doczeka końca, komputer zrestartuje się uruchamiając instalatora w trybie graficznym (dużo bardziej przyjaznym dla oka niż poprzedni). Instalator może automatycznie uruchomić ponownie komputer po upływie kilku sekund lub możemy dokonać tego od razu wciskając klawisz [Enter].

W tym momencie ma miejsce właściwa instalacja systemu w komputerze. Może to potrwać dłuższą chwile, w zależności jakim sprzętem dysponujemy.

Po pewnym czasie samodzielnej pracy jednostki rozpocznie się konfiguracja poszczególnych składników instalacji, naszym oczom ukaże się okno z ustawieniami regionalnymi i językowymi. Klikamy przycisk Dalej, by przejść do kolejnego okna z ustawieniami.

Uzupełniamy pola Nazwisko oraz Organizacja i klikamy Dalej. Pole Organizacja nie jest wymagane, by kontynuować instalację.

W kolejnym oknie uzupełniamy pole Klucz produktu, 25-cio znakowym kodem, który otrzymaliśmy przy zakupie komputera lub systemu Windows XP. Znajdziemy go na opakowaniu płyty instalacyjnej lub na karcie z certyfikatem autentyczności Microsoft Windows XP.

Kolejnym etapem instalacji będzie podanie Nazwy komputera, pod która m.in. będzie widoczny w Otoczeniu sieciowym oraz Hasła administratora.

W następnym kroku sprawdzamy pola Data i godzina, Strefa czasowa oraz zaznaczamy opcję Automatycznie uwzględnij zmiany czasu. Kontynuujemy instalację klikając przycisk Dalej.

Instalator zapyta nas o typ ustawień sieci, które zostaną użyte. Początkującym użytkownikom zalecamy zaznaczenie opcji Ustawienia standardowe i potwierdzenie wyboru kliknięciem przycisku Dalej.

Następnie instalator zapyta nas czy chcemy, aby komputer był członkiem podanej domeny. Na tym etapie zalecam wybór opcji Nie, tego komputera nie ma w sieci... i kliknięcie przycisku Dalej w celu kontynuowania.

Czekamy, aż instalator skopiuje i zainstaluje wszystkie potrzebne pliki, by móc przejść do końcowej fazy instalacji systemu - konfiguracji dodatkowych opcji Windows XP. Zawsze gdybyśmy mieli jakieś problemy lub wątpliwości na dowolnym etapie konfiguracji, klikamy znak pytajnika lub klawisz F1, by wyświetlić pomoc.

W jednym z kolejnych okien, które się wyświetli skonfigurujemy opcję Automatycznej aktualizacji, zalecamy uaktywnić tą opcje, by komputer automatycznie pobierał z Internetu wszelakiego rodzaju poprawki i łaty, które poprawią działanie oraz bezpieczeństwo systemu.

Następnym etapem będzie sprawdzenie przez instalator połączenia z Internetem, jeżeli komputer w danej chwili nie jest podłączony do sieci, pomijamy ten krok klikając przycisk Pomiń.

Następnie będziemy mogli zarejestrować się w firmie Microsoft w trybie on-line.

Teraz nadszedł czas na stworzenie kont użytkowników, którzy będą korzystać z Windows XP. Wpisujemy kolejno w pola tekstowe nazwy użytkowników i klikamy przycisk Dalej. Do stworzenia każdego nowego konta wystarczy wpisać jego nazwę w wyznaczone pole.

I tak oto dotrwaliśmy do momentu zakończenia instalacji systemu, klikamy przycisk Zakończ, by przejść do świeżo zainstalowanej wersji Windows XP.

Zobacz również

Komentarze

Bardzo pomocny i przydatny artukuł dla osób które zaczynają przygodę z instalacą systemu Microsoft Windows XP. POLECAM :)
konrad, 3 listopada 2007, 10:11
Oczywiście - przydatny artykuł. Czy jednak będę zbyt drobiazgowy zauważając fakt, że system swoją premierę miał w roku 2001, a szanowna redakcja dopiero teraz, po 6 latach zdecydowała się napisać ów poradnik?
muka, 5 listopada 2007, 23:54
To "opóźnienie" nie pomniejsza przydatności dla debiutantów (ich też można uznać za "spóźnialskich"). Do debiutantów należę i bardzo artykuł jest dla mnie pomocny. Pozdrawiam
halmis, 7 listopada 2007, 20:03
Na każdą poradę nie jest za póżno.Pomocny artykuł.
zibi, 7 listopada 2007, 22:22
A która jest brudna? Pytam poważnie, bo ja instalowałem normalnie i wyglądało to identycznie - dlaczego więc Wasza jest czysta? ;-) Myślałem, że Wasza będzie jakaś lepsza - i się zawiodłem. Nie lepiej było dać tytuł: Instalacja Windows XP W jakim celu jest słowo "czysta"?
Kusep, 9 listopada 2007, 06:42
A jak zainstalować XP jak się ma na dysku zainstalowany windows vista? Asystent zgodności programów mi na to nie pozwala. A poza tym mój komputer nie uruchamia się z płyty pomimo zmian w BIOSie.
Przemek620, 10 listopada 2007, 14:01
Autor zapomniał wspomnieć o aktywacji systemu w przeciwnym wypadku bye bye za miesiąc.
Kormoran3, 10 listopada 2007, 17:29
a nic nie ma na temat naprawy systemu !!
robert , 11 listopada 2007, 19:24
Bardzo dobry artykuł! Tylko czemu tak późno?! Wydawnictwo CentrumXP.pl wzięło by się lepiej teraz za instalacje Windows Vista. Mogliście go napisać w 2001r. Ale i tak artykuł bardzo dobry.
Maciej, 11 listopada 2007, 21:09
@Maciej: zagadnienia poświęcone instalacji najnowszych okienek znajdziesz tutaj -> http://www.centrumxp.pl/WindowsVista/318,1,kategoria,Instalacja.aspx ;-)
Dawid Długosz, 11 listopada 2007, 22:04
Słowo "ukaże" pisze się przez "Ż" Panie Danielu. Pozdrawiam. :)
Snaut, 13 listopada 2007, 11:02
Dawid, ja nie potrzebuje akurat tego, ale tylko zwróciłem uwagę że CentrumXP za "Czystą instalację Windows XP" mogło się wziąść 6 lat temu
Maciej, 18 listopada 2007, 12:50
@Maciej: mogło, mogło... ale znalazło się teraz ;-)
Dawid Długosz, 20 listopada 2007, 17:19
A co jesli mam zainstalowana viste i płytka z xp nie startuje...??? frycus100@wp.pl
frycus100, 2 stycznia 2008, 12:43
dobry poradnik spróbuje sam zrobic reinstalacje
NOD32, 26 marca 2008, 17:06
Windows XP Proffesional is The BEST!!! Czy to dla poczatkujacego czy dla profesionalisty, programisty jest wspanialym rozwiazaniem! Vista = kosz Windows XP = wiecznosc! :)
Pietryga, 3 kwietnia 2008, 13:03
trzeba byc niezlym niekumatym n00bem aby nie pokapowac sie oco chodzi i nie przeprowadzic samodzielnie instalacji bo kazdy etap jest bardzo dobrze opisany...
anaheim, 28 kwietnia 2008, 10:12
Super!Męcze sie z Vistą już dłuższy czas i w końcu bede wolny!!!
Sekool, 15 maja 2008, 17:53
bardzo pomocny artykuł bardzo mi pomugł
łukasz, 24 maja 2008, 07:55
łatwo opisane , ale jak mam wgrac xp gdy mam viste skoro vista mi na to nie pozwala !!!!!!!! ???????? wyskakuje bład brak dysków lub są zle podłączone ,sprawdz tasmy lub zle ustawienia ...naciśnij f3 aby zakończy .wie ktoś o co biega?
boski88_, 26 maja 2008, 19:45
@boski88_, w BIOSie powinna być opcja, która ta sytuacje zniweluje. Możesz spróbować zintegrować odpowiednie sterowniki z dyskiem instalacyjnym Windows XP. Zapraszam również na forum dyskusyjne portalu CentrumXP -> http://forum.centrumxp.pl Pozdrawiam! ;-)
Daniel K., 27 maja 2008, 10:18
rzeczywiście szybko napisali ten arykił
fastman92, 6 czerwca 2008, 15:59
Ja potrafię zainstalować system, bo jestem informatykiem, ale trafiłem na ten temat wiec przeczytałem.Naprawdę niezły, ale dlaczego tak późno.
Upload, 30 sierpnia 2008, 08:57
bardzo mi to pomoglo dzieki
 

kris, 18 listopada 2008, 15:18
"na każdą poradę nie jest za późno" ... ok, to ja napisze artykuł jak obsługiwać się DOSem 3,11...

UnCle, 2 grudnia 2008, 05:43
Pomocny rtykuł, jednakże przydałoby ię jeszcze rozwinąc krok dotyczący dzielenia dyku na partycje. Przecież dzieląc dysk możemy zintalować dwa odrębne systemy, lub ustawić tak iż na jednym "parcie" będzi sam system a na innej nasze dane . . .  ;p

nick, 7 grudnia 2008, 21:44
Witam Mam pytanie jak Zainstalować Windows Xp SP2 Na laptopie Toshiba L40-18U, gdyż jest na nim Windows Vista home Premium, a Sam system nie wyczytuje dysków twardych. Prosze o Pomoc będze bardzo Widzięczny, dysk twardy Sata 160Gb. Piszcie na Forum lub na GG 12502308, (czynne 24h.) System Information ------------------ Time of this report: 1/16/2009, 18:41:27 Machine name: JA-PC Operating System: Windows Vista™ Home Premium (6.0, Build 6001) Service Pack 1 (6001.vistasp1_gdr.080917-1612) Language: Polish (Regional Setting: Polish) System Manufacturer: TOSHIBA System Model: Satellite L40 BIOS: BIOS Date: 12/28/07 Ver: V1.80 Processor: Intel(R) Pentium(R) Dual CPU T2330 @ 1.60GHz (2 CPUs), ~1.6GHz Memory: 2038MB RAM Page File: 1441MB used, 2870MB available Windows Dir: C:\Windows DirectX Version: DirectX 10 DX Setup Parameters: Not found DxDiag Version: 6.00.6001.18000 32bit Unicode
Charl's, 16 stycznia 2009, 18:43
mam podobny problem przy  instalacji  wszystko  sie  dobrze  odbywa    do czasu  gdy  wyskakuje  komunikat  ze  nie  wynajduje  dysów

zbynio3x, 31 stycznia 2009, 22:25
@zbynio3x, zapewne trzeba zintegrować sterowniki do kontrolera SATA z dyskiem instalacyjnym Windows XP.
 
Pozdrawiam ;-)

Daniel K., 1 lutego 2009, 14:07
tak super strona ale mi podczas instalowania nie poawia sie okno formatowania partycji
 

kamilll, 12 lutego 2009, 18:48
pomoże ktoś????

kamilll, 12 lutego 2009, 18:49
mam problem z instalacja systemu xp.wszystko idzie ladnie do puki w pewnym momencie nie pojawi sie ekran stop-u.który informuje ze kontynuacja instalacji moze uszkodzic mi komputer.i tak za kazdym razem.mamASUSA M2V-MXSE.DWURDZENIOWY i takie tam.dalem kompa do serwisu ktory swierdzil ze wszystko jest ok.ze problem tkwi w nosniku.czyli plycie cd.i oco tu chodzi
lukaccio999, 31 marca 2009, 12:14
a wiem,ze plyty sa ok bo instalowalem z nich windowsy na innych strszych komputerach.i nigdy nie mialem problemu.
lukaccio999, 31 marca 2009, 12:29
kiedy wyjac plyte xp podczas instalacji xp
tadzikoslaw, 7 lipca 2009, 14:33
jak ci sie skonczy instalacja tzn pojawi sie pulpit
dadi1032, 19 lipca 2009, 18:07
a jak sie plyta z windowsem 7 nie botuje sama
marcin, 20 listopada 2009, 16:40
Bardzo prosty i łatwy poradnik. Polecam
tomangelo, 2 lutego 2010, 12:21
mnie nie pojawia się ekran z kluczem produktu. dlaczego? nie mogę więc zarejestrować produktu - chociaż jestem pewien, że mam oryginalną wersję, bo kupiłem ją razem z komputerem w markowym sklepie z tymi wszystkimi pierdołami w rodzaju naklejki, faktury, itd. co robić? będę wdzięczny za pomoc, bo po raz kolejny próbuję instalować, ale efekt zawsze ten sam - mam 30 dni na rejestrację, ale nie mogę jej przeprowadzić. pozdrawiam
michal, 19 lutego 2010, 21:44
Ja wgrywam program na nowo..ale wpierw mialam rejestracje z kluczem...potem instalacja,ktora konczy sie fiaskiem...w tym samym momencie komputer po prostu mi sie wylacza...mialam wgrywane  w biosie ...moze w tym tkwi problem????????? w biosie musze wgrywac?
kami, 16 marca 2010, 17:03
Przy wyborze partycji...komputer mi sie wylacza ..niewiem czemu..a dopiero moge na nowo komputer wlaczyc po wyciagnieciu kabla sieciowego..
kami, 16 marca 2010, 17:09
Ale poradnik ok ,polecam.Pozdrawiam
kami, 16 marca 2010, 17:11
Te informacje pomagają w instalacji Windowsa dla początkujących i też dla tych co zapomnieli
Konrado1995, 3 lipca 2010, 13:39
Tego się nie da " zapomniec " .
Damian, 25 października 2010, 22:06
Jeśli Interesuje Was Kwestia Instalacji To Na Allegro Wystawione Są Kursy Wideo Pokazujące Przebieg Całej Instalacji Windows XP, Są Dobrze Zrobione!!! Za Całkiem Przyzwoite Pieniądze!!! Pokazane Są różne Instalacje Windows XP(Nowa, Aktualizacja - Reinstalacja, Instalacja Nienadzorowana, O Sterownikach Także Jest Wspomniane(jednak to indywidualna kwestia dla każdego komputera) Ponadto pokazano Konfiguracje Sieci I Instalację Podstawowego Oprogramowania Poza tym Autorowi można zadawać na maila od 3 do 5 pytań na które odpowie Ci całkiem Za darmo). Wystarczy tylko w wyszukiwarce wpisać "Kurs Instalacji Windows XP Professional" Wyświetli tylko jedną aukcję!!!! Polecam!!!
smiglo85, 14 stycznia 2012, 20:15
komputer zrestartuje się i nie uruchamia się instalator w trybie graficznym tylko wyświetla się Press F1 to Resume
darek, 25 czerwca 2012, 09:58
Sprawa jest taka; jak się ma "starego" PC tzn. Jednordzeniowego ATA, to nie potrzeba żadnego poradnika, chyba tylko jeśli chodzi o przestawienie w BIOS-ie, żeby uruchamiał się z płyty, a nie z dysku. Ale ja mam dwurdzeniowego SATA i nie potrafię wgrać XP. Windows 7 wchodzi bez mydła, a przy XP pojawia się w pewnym momencie informacja, że dla ochrony komputera instalacja zostaje przerwana. Ja wyciągam dysk, podpinam do starego PC (jednordzeniowy Intel 2,4 GHz ATA) wgrywam bez problemów Windows XP, przekładam dysk do "opornego" kompa i wsio hula mi jak trza.
marek, 10 sierpnia 2012, 11:49
Mam zainstalowanego win.xp komputer zarzadal aktywacji ktora przeprowadzil samoczynnie i po uruchomieniu ponownym komputera nie ma nic na pulpicie tylko rzadanie aktywacji mam problem bo przy sobie nie mam plyty ani klucza a windows xp orginal.co zrobic gdzie znalesc klucz aby korzystac z komputera
mario, 10 stycznia 2018, 00:36
Nie jestem pewien czy ta metoda zadziała zadziała, ale spróbować można: http://www.centrumxp.pl/Windows10/3027,Jak-odnalezc-klucz-systemu-w-Windows-10-Creators-Update.aspx
Amadeusz Labuda, 10 stycznia 2018, 09:56
system plików ntfs jest lepiej zabezpieczony od systemu plików fat32 ale system komputerowy nie powinien opierać się na samym zabezpieczaniu przed włamaniem się do komputera dlatego że najlepsze zabezpieczenia systemów komputerowych nie gwarantują prywatności, tylko kontrola całego ruchu internetowego przez władze gwarantuje bezpieczeństwo, systemy komputerowe powinny skupiać się na szybkości,łatwym interfejsie graficznym, kompatybilności z nowymi standardami, integracji z systemem potrzebnego oprogramowania takiego jak kodery i dekodery audio-video, system plików fat 32 jest zrobiony z myślą o multimediach i kompatybilności ze starszymi standardami dla wygody użytkowników ale jest dzisiaj przestarzały, sterowniki to przestarzałe rozwiązanie do obsługi komputerów z 1980 roku i powoduje problemy dlatego nowe systemy komputerowe powinny działać bez sterowników, jest to możliwe w 2018 roku ale mało ludzi wie o tym
terminator, 22 lutego 2018, 11:33
gry komputerowe powinny używać do działania dostępnego oprogramowania w systemie komputerowym od razu po zainstalowaniu i nie wymagać dodatkowego płatnego dziadostwa od innych producentów
terminator, 22 lutego 2018, 11:40
jeżeli stare komputery pokazują błędy przy instalacji windows xp to istnieją cztery powody, pierwszy to uszkodzony komputer, drugi to kurz, trzeci to nieprawidłowe podłączenie, czwarty to nieaktualne wersje bios płyty głównej, dysku twardego, nagrywarki dvd, procesora cpu, karty graficznej
terminator, 22 lutego 2018, 20:23

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.