Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Nowe urządzenie w PC

Nowe urządzenie w PC

Marcin Drozdek
21 marca 2008
12 515
Odsłony
Marcin Drozdek
21 marca 2008
12 515
Odsłony

Dodawanie sprzętu do jednostki - wstęp

Urządzenia podłączane do komputera mogą być instalowane w komputerze lub przyłączane np. do odpowiednich wejść kart rozszerzeń. Sprzęt tego typu możemy podzielić następująco:

 • karty rozszerzeń – podłączamy je do gniazd rozszerzeń znajdujących się na płycie głównej, najczęściej karty te posiadają (w zależności od przeznaczenia) wejścia do połączenia innego urządzenia (np. pamięci USB lub monitora – w przypadku karty graficznej)
 • napędy wewnętrzne – instalowane wewnątrz obudowy komputera, do tej grupy należą odtwarzacze CD oraz DVD, nagrywarki CD i DVD, a także napędy dyskietek FDD, ZIP oraz dyski twarde
 • urządzenia zewnętrzne – wszystkie urządzenia, które przyłączamy do odpowiednich portów komputera (zarówno pod odchodzący powoli z użycia port COM, a także np. do wejść USB bądź FireWire) – do tej grupy zaliczamy m.in. skanery, drukarki, dyski zewnętrzne, aparaty cyfrowe i wiele innych
 • pamięć – ostatnia grupa to układy służące do zwiększania ilości pamięci komputera (najczęściej pamięć RAM)
 • Instalowanie urządzeń

  Windows Vista automatycznie wykrywa urządzenie, które po instalacji systemu lub aktualizacji pozostało w dalszym ciągu niezainstalowane. Jeśli powodem tej sytuacji był brak odpowiedniego sterownika w systemie Windows Vista – najczęściej urządzenie zostanie wykryte, a następnie system uruchomi mechanizm aktualizacji (Windows Update), który umożliwi wyszukanie odpowiedniego pliku oraz jego pobranie i zainstalowanie. Pliki sterowników nie są instalowane automatycznie. Sprawdźmy teraz czy istnieją jakieś aktualizacje: kliknijmy przycisk Start i przejdźmy do Panelu sterowania . Wybierzmy kategorię System i konserwacja i kliknijmy odnośnik Windows Update. Teraz z menu po lewej wybierzmy Sprawdź, czy są aktualizacje. Jeśli sterownik którego poszukujemy nie dotyczy podstawowych urządzeń komputera (karta graficzna, karta muzyczna) to będzie on oznaczony jako aktualizacja opcjonalna. Zainstalujmy teraz wybraną aktualizację: zaznaczmy pole wyboru przy uaktualnieniu, które zainstalujemy, a następnie kliknijmy przycisk Zainstaluj. Po pobraniu aktualizacji i instalacji Windows Vista po kilku chwilach powinien poprawnie zainstalować nowy sprzęt w komputerze. Czasem jednak system nie jest w stanie zainstalować urządzenia – uruchamia się wtedy kreator Znaleziono nowy sprzęt. Kolejnym krokiem jest kliknięcie Odszukaj i zainstaluj oprogramowanie sterownika (zalecane). Do zakończenia instalacji potrzebny będzie plik, który został udostępniony w komputerze. W przeciwnym wypadku pojawi się okno z prośbą o zgodę na wyszukanie sterownika w sieci. Jeśli posiadamy własne sterowniki (dostarczone np. na płycie CD) kliknijmy Nie szukaj w sieci, a następnie umieśćmy dysk ze sterownikami w napędzie. Dalsza instalacja przebiega identycznie jak w przypadku instalacji nowych urządzeń, a o tym poniżej.

  Instalacja nowych urządzeń

  Obecnie prawie wszystkie nowe urządzenia są instalowane przy użyciu mechanizmu Plug and Play. Oznacza to, że proces ten jest bardzo łatwy i szybki. Jeśli jest to sprzęt korzystający z portu USB lub FireWire wystarczy, że podłączymy urządzenie, uruchomimy ponownie system Windows i na koniec zezwolimy na automatyczne wykrycie nowego urządzenia. W przypadku sprzętu podłączanego do gniazd musimy wyłączyć komputer i podłączyć nowy podzespół w odpowiednim gnieździe. Następnie włączamy komputer i tak jak poprzednio pozwalamy na automatyczne wykrycie. Najczęściej system Windows Vista jest w stanie automatycznie znaleźć nowy sprzęt, wyszukać odpowiedni sterownik wbudowany w system i poprawnie go zainstalować. Niestety niektóre urządzenia nie są zgodne z Plug and Play albo w systemie nie istnieją odpowiednie sterowniki. Działanie systemu opiera się na kilku krokach: wyszukaniu wbudowanego sterownika i jeśli taki istnieje to jego instalacja. W wypadku gdy sterownik nie zostanie odnaleziony następuje uruchomienie usługi Windows Update (musimy pamiętać, że w tym wypadku sterowniki nie są instalowane automatycznie i użytkownik sam powinien sprawdzić czy istnieją odpowiednie aktualizacje). System Windows Vista może też uruchomić kreator Znajdowanie nowego sprzętu (najczęściej potrzebny jest dysk instalacyjny przeznaczony dla danego urządzenia lub plik instalacyjny pobrany np. z sieci). Po zainstalowaniu urządzenia w komputerze warto co jakiś czas sprawdzać czy nie są dostępne nowsze wersje sterowników, które mogą działać sprawniej lub udostępniać nowe opcje.

  Korzystanie z Menedżera urządzeń

  Bardzo ważnym narzędziem umożliwiającym konfigurację sprzętu jest Menedżer urządzeń. Aby rozpocząć pracę z Menedżerem urządzeń kliknijmy Start, a następnie Panel Sterowania. Wybierzmy zakładkę System i konserwacja i później Menedżer urządzeń. W nowo otwartym oknie możemy zmieniać konfigurację wszystkich urządzeń zainstalowanych w komputerze. Przeglądając kolejne podzespoły możemy kliknąć na nazwę sprzętu prawym przyciskiem myszy, aby uzyskać dostęp do opcji poszczególnych urządzeń. Menu, które zostanie wyświetlone zależy po części od typu urządzenia, które wybraliśmy, ale zawsze będą dostępne w nim opcje:

 • Aktualizuj oprogramowanie sterownika (uruchamia kreator, który sprawdzi czy istnieje nowsza wersja sterowników)
 • Włącz/Wyłącz (włącza lub wyłącza urządzenie)
 • Odinstaluj (usuwa urządzenie z systemu wraz z zainstalowanymi sterownikami)
 • Skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu (sprawdza konfigurację komputera pod kątem zmian w zainstalowanym sprzęcie)
 • Właściwości (wyświetla szczegółowe właściwości urządzenia)
 • Czasami możemy się spotkać z dodatkowymi ikonami przy urządzeniach:

 • żółty znak z wykrzyknikiem oznacza, że najprawdopodobniej istnieje problem ze sprzętem i nie działa on prawidłowo
 • czerwony znak X oznacza, że urządzenie nie zostało zainstalowane prawidłowo lub jest wyłączone (przez użytkownika lub administratora)
 • Przydatna może się okazać możliwość zmiany domyślnego widoku wyświetlania urządzeń na liście. Możemy zmienić sposób tworzenia listy poprzez menu Widok. Oto dostępne opcje:

 • Urządzenia według typów (domyślny widok wyświetlający urządzenia na liście w zależności od typu np. stacje dysków, karty sieciowe)
 • Urządzenia według połączeń (opcja wyświetlająca podzespoły w zależności od typu połączenia)
 • Zasoby według typów (powoduje wyświetlenie urządzeń w zależności od typu zasobów, których używają)
 • Zasoby według połączeń (tak jak poprzednio, ale według połączenia sprzętu)
 • Pokaż urządzenia ukryte (umożliwia wyświetlenie elementów, które nie współpracują z mechanizmem Plug and Play, a także tych które zostały usunięte z komputera, lub których sterowniki pozostały zainstalowane w systemie)
 • Dostosuj (umożliwia dodanie lub usunięcie poszczególnych elementów okna Menedżera urządzeń)
 • Podpisane i niepodpisane sterowniki

  Wszystkie sterowniki dołączone do systemu Windows Vista są podpisane cyfrowo, co oznacza że plik przeszedł odpowiednie testy przeprowadzane przez Windows Hardware Quality Labs (WHQL) i powinien działać prawidłowo. Certyfikat podpisu cyfrowego zapewnia nas, że plik nie został zmodyfikowany lub podmieniony. Gdy korzystamy ze sterownika, który nie został dostarczony razem z systemem operacyjnym istnieje ryzyko, że plik nie posiada odpowiedniego podpisu i po instalacji może powodować zawieszanie się komputera lub awarie. W celu uniknięcia tej sytuacji Windows Vista wyświetla odpowiednie ostrzeżenie podczas próby instalacji. Aby zezwolić na możliwość dodawania niepodpisanego oprogramowania sterownika w systemie musimy wykonać następującą operację. Uruchamiamy Wiersz polecenia na prawach administratora i wpisujemy komendę bcdedit.exe -set loadoptions DISABLE_INTEGRITY_CHECKS. W celu sprawdzenia czy sterowniki zainstalowanych już urządzeń są podpisane cyfrowo musimy uruchomić Menedżer urządzeń, a następnie wybrać z listy sprzęt, kliknąć prawym przyciskiem myszy i wskazać opcję Właściwości. Następnie kliknijmy zakładkę Sterownik oraz Szczegóły sterownika. W nowym oknie wyświetlone zostaną informacje dotyczące pliku sterownika:

 • Pliki sterownika - lokalizacja pliku (lub plików) sterownika na dysku
 • Dostawca - informacja o producencie pliku
 • Wersja pliku - numer (oznaczenie) stosowane przez producenta
 • Prawa autorskie
 • Podpis cyfrowy
 • Wyłączanie niepotrzebnych elementów systemu

  Jeśli urządzenie zainstalowane w komputerze pracuje niewłaściwie możemy je wyłączyć albo odinstalować. Po wyinstalowaniu usunięte zostają też sterowniki skojarzone z tym urządzeniem, a system Windows Vista spróbuje ponownie dodać sprzęt po kolejnym uruchomieniu komputera. Jeśli sprzęt jest zgodny z mechanizmem Plug and Play zostanie on na nowo zainstalowany. Aby uniknąć ponownej instalacji urządzenia, którego nie używamy należy je wyłączyć - będziemy mieć pewność, że nie jest ono przyczyną problemów i konfliktów w systemie. W celu wyłączenia/włączenia lub odinstalowania urządzenia uruchamiamy Menedżer urządzeń i zaznaczamy wybrany sprzęt. Klikamy prawym przyciskiem myszy i wskazujemy jedną z opcji: Włącz, Wyłącz lub Odinstaluj.

  Plug and Play

  Plug and Play to mechanizm pozwalający na łatwą i szybką instalację nowych urządzeń. Najczęściej proces ten ogranicza się jedynie do podłączenia sprzętu – system Windows Vista sam wyszukuje potrzebne sterowniki i je instaluje lub też uruchamia kreatora dodawania nowego urządzenia Obecnie najczęściej technologia ta jest używana przy podłączaniu urządzeń pod gniazda USB, FireWire oraz Express Card, ale nie tylko - rozwinięciem jej idei jest mechanizm Hot&Plug zaimplementowany w dyskach twardych SATA i eSATA. Większość sprzętu wyprodukowanego po 1995 roku jest już zgodne z mechanizmem Plug and Play.

  Zobacz również

  Komentarze

  swietny material..!! dzieki..!
  jankes, 6 listopada 2008, 12:07
  dzięx :D
  2 tci, 10 października 2012, 10:11
  przydało sie w prezentacji :D pozdrwo 2 Tci
  Jaro, 10 października 2012, 10:27
  ano przydało się .... 2tci Ruleezz !!!
  Góral tez z 2tci, 10 października 2012, 10:27

  Dodaj swój komentarz

  Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

  Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
  i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.