Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Z Windows XP do Windows 7 – jak?

Z Windows XP do Windows 7 – jak?

Mateusz Miciński
21 października 2009
225 842
Odsłony
Mateusz Miciński
21 października 2009
225 842
Odsłony

Zainstalujmy Windows 7, zachowując przy tym wszystkie pliki i ustawienia z dotychczas posiadanego systemu Windows XP. Niestety instalator Windows 7 nie umożliwia dokonania uaktualnienia z tej wersji systemu, jednakże poradzimy sobie w inny sposób - dokonamy migracji. Zanim przystąpimy do tego procesu, przygotujmy sobie nośnik z Windows 7, oraz zapewnijmy odpowiednio dużo wolnego miejsca na partycji systemowej. Warto także zapoznać się z wymaganiami, opisanymi w artykule Wymagania Windows 7.

Migracja z Windows XP do Windows 7

Przygotowujemy Windows XP do migracji

Zanim przystąpimy do instalacji Windows 7, przygotujemy komputer do przeprowadzenia tego procesu. Przede wszystkim wykonajmy kopie zapasowe wszystkich ważnych plików, przenosząc je na inny wolumin dysku twardego bądź zewnętrzny nośnik. Proces migracji niestety nie pozwala na zachowanie dotychczas zainstalowanych programów. Będziemy musieli je ponownie zainstalować w systemie Windows 7.

Zanim zainicjujemy instalację, skorzystajmy z narzędzia Windows Easy Transfer, które pomoże nam zachować pliki i ustawienia. Wkładamy zatem płytę z systemem Windows 7 do napędu DVD, przechodzimy do Mojego komputera, klikamy prawym przyciskiem myszy ikonę czytnika optycznego i z podręcznego menu wybieramy Otwórz. Przechodzimy kolejno do folderu support, migwiz i otwieramy plik migsetup.exe.

Łatwy transfer w systemie Windows

W oknie programu Łatwy transfer w systemie Windows klikamy Dalej, następnie wybieramy pozycję Przy użyciu zewnętrznego dysku twardego lub dysku flash USB oraz To jest mój stary komputer. Po chwili rozpocznie się skanowanie systemu Windows XP, podczas którego zostaną zlokalizowane wszystkie pliki i ustawienia do przeniesienia.

Po zakończonym skanowaniu, narzędzie wyświetli listę kont użytkowników i rozmiar plików do przetransferowania. Klikając łącze Dostosuj możemy dokładnie sprawdzić i określić, które foldery mają zostać zarchiwizowane. Po zakończeniu tego etapu, przechodzimy Dalej.

Łatwy transfer w systemie Windows

W ostatnim kroku możemy ustawić hasło archiwizowanych danych. Warto to zrobić, aby niepowołane osoby nie miały dostępu do naszych dokumentów. Wpisujemy więc w oba pola hasło dostępowe i klikamy Zapisz. W oknie zapisywania wskazujemy dysk bądź pamięć przenośną, na który mają zostać przekopiowane pliki i ustawienia - pamiętajmy jednak, aby była to inna partycja niż ta, na której zainstalujemy system! Operacja ta może potrwać od kilku minut do nawet kilku godzin, w zależności od rozmiaru archiwizowanych danych.

Łatwy transfer w systemie Windows

Po zakończeniu transferowania danych, klikamy Dalej w tym i następnym kroku, a następnie Zamknij.

Czas na Windows 7

Możemy przejść do instalacji Windows 7. Cały jej przebieg opisaliśmy krok po kroku w artykule Instalacja Windows 7. Trzeba jednak pamiętać, że system Windows 7 musimy zainstalować jako czystą kopię. Nie jest bowiem możliwe przeprowadzenie uaktualnienia. Możemy więc swobodnie sformatować partycję z systemem Windows XP i na niej zainstalować nowy system. Jeśli oczywiście wcześniej przenieśliśmy z systemowego woluminu wszystkie nasze dane! Sam proces instalacji możemy zarówno zainicjować w systemie Windows XP, jak i w sposób opisany we wskazanym artykule, a mianowicie uruchamiając komputer z płyty instalacyjnej.

Windows 7 jak Windows XP

Podsumujmy: za pomocą narzędzia Windows Easy Transfer zarchiwizowaliśmy pliki oraz ustawienia, tak aby móc je przywrócić w nowym systemie, a następnie zainstalowaliśmy czystą kopię Windows 7. Na sam koniec procesu migracji pozostało nam przetransferować zapisane dane do nowego systemu. Zobaczmy, jak tego dokonać.

W menu Start przechodzimy kolejno do Wszystkie programy, Akcesoria, Narzędzia systemowe i finalnie Łatwy transfer w systemie Windows. W oknie narzędzia Windows Easy Transfer przechodzimy Dalej, wybieramy Przy użyciu zewnętrznego dysku twardego lub dysku flash USB i To jest mój nowy komputer. W kolejnym etapie na pytanie, czy dane ze starego systemu zostały już zapisane, odpowiadamy twierdząco Tak i wskazujemy plik transferu utworzony wcześniej w Windows XP. Po chwili zostaniemy poproszeni o wprowadzenie hasła, oczywiście wpisujemy je i przechodzimy Dalej. Kreator zaimportuje zawartość pliku transferu i wyświetli jego elementy. Możemy w tym miejscu wybrać, czy wszystkie zarchiwizowane dane mają zostać zaimportowane, jeśli nie, przy pomocą łącza Dostosuj możemy wskazać te, których wymagamy. Po ewentualnym dostosowaniu importowanych danych, klikamy przycisk Transferuj.

Import plików i ustawień podobnie jak w przypadku ich zapisu, może potrwać od kilkunastu minut do nawet kilku godzin - oczywiście czas ten uzależniony jest od ilości danych.

Łatwy transfer w systemie Windows

Po zakończonym procesie transferowania plików i ustawień, wszystkie wcześniej zarchiwizowane dane zostaną zapisane w odpowiednich folderach, a ustawienia aplikacji przywrócone. Nawet tapeta pulpitu zostanie zmieniona na taką, jaką używaliśmy w Windows XP! Klikając jedno z dostępnych łączy w oknie Windows Easy Transfer, możemy przejrzeć raport dotyczący przywróconych plików i ustawień, a także aplikacji, które mieliśmy zainstalowane w starszym Windows. Teraz jedynie wystarczy zainstalować je ponownie, a na pewno nie pominiemy tych, które używaliśmy wcześniej, ponieważ pełen ich spis znajdziemy w raporcie transferu.

Łatwy transfer w systemie Windows

Zobacz również

Komentarze

Mam pytanie czy można migrować z xp 32 do win7 64? Mam płytę z win7 7100 x64 i nie mogę z poziomu xp odpalić migsetup.exe. Proszę o odpowiedź.
kuba65, 25 października 2009, 13:15
Mam ten sam problem co Kuba 65. Ale zmigrowałem pliki za pomocą W7 Enterprise 32 bity. Mam pytanie. Czy będę mógł zrobić operację odwrotną gdy zainstaluję W7 64?
siesiu57, 3 listopada 2009, 21:17
mam xp 32 , jak przejsc do 64
romangr, 29 listopada 2009, 19:12
ponoć sie da
Zigu, 14 stycznia 2010, 15:20
Ja miałem XP x32 i migrowałem na 7 x64. Nie było problemu. Ale nie polecam przenoszenia wszystkiego, co program do migracji znajdzie. Przeniósł trochę śmieci z XP i zakłócił działanie 7. Trzeba było oczyścić nowy system programem typu Ccleaner.
Blackie, 14 stycznia 2010, 21:09
Czy będe musiał instalować wszystko od nowa nawet jeśli mam wszystko na dysku E a Windows na C przy czym fizycznie te nie są jednym??
Noob, 20 lutego 2011, 10:46
Jest prostszy i łatwiejszy sposób. XP w opcjach folderów zaznaczamy pokaż ukryte pliki i foldery wchodzimy do-Documents and Settings-swoją nazwę użytkownika-Dane aplikacji i kopiujemy wszystkie potrzebne pliki Win7 w opcjach folderów robimy zaznaczamy to samo następnie-użytkownicy-swoją nazwę użytkownika-AppData-Roaming i tam wklejamy skopiowane pliki z XP. Bez problemu działa Firefox, GG, Skype. Pozdrawiam
Julian, 21 stycznia 2012, 09:00
Bardzo proszę o informację czy na Windows 7 można zainstalować Corela 9.
ewa1872, 24 maja 2012, 21:46
ile to kosztuje???????? mam oryginalnego XP HE x32 i chce "migrować" na 7 64 ile mnie to będzie kosztowało, bo coś mi się nie chce wierzyć że to jest za darmo?
maxior93, 16 września 2012, 18:23
maxior93 tyle ile nowy Windows 7.
bielek666, 24 października 2012, 12:51
Mam Windows XP z licencją OEM i tu pytanie czy jak zainstaluje Windows 7 z licencją BOX a za jakiś czas wrócę do XP-ka to licencja OEM będzie ważna?
Szogun, 1 lutego 2013, 11:08
Witam mam windows xp robilem wszystko dlaczego klucz z xp nie pasuje mam wersje 30dniowom po migracji powinno byc na stale
xx, 20 lutego 2013, 06:09
Witam. Mam Windows XP, a na nim 2 partycje (C,D). Jeżeli sformatuję dysk C ( z systemem), a D zostawię w spokoju to czy po instalacji Windows 7 nie będzie problemu z odczytaniem danych z Dysku D? Chodzi mi o pliki typu zdjęcia, filmy. itd. Nie mam tam nic zainstalowane.
Adamalan, 28 lutego 2013, 16:04
jeśli ktoś ma XP x86 oraz osprzęt działający na sterownikach do tego systemu to może po instalacji Win7 x64 pojawić się problem ze sterownikami, mi np. teraz nie działają głośniki i drukarka :(. Ma ktoś jakiś pomysł jak to zmienić? @Adamalan Nie, nie powinno być z tym żadnego problemu.
ktosiek, 2 kwietnia 2013, 10:18
Witam ja też mam problem mam windowsa XP 32 kupiłem 7 64 ale nie chce mi odpalić autorun instalacja z płyty tylko wyskakuje komunikat Boot restart wie ktoś co mam zrobić :((
Damian, 7 lipca 2013, 01:31
Spróbój przez boot menu przy ponownym uruchominiu kompa
xxx, 29 października 2013, 11:08
a czy da sie przejść z xp do 7 ale xp z partycji c do 7 na partycji d ??? bo mam dwa dyski jeden 40GB i drugi 160GB ale na mniejszym system pomocy
RychuXd, 16 listopada 2014, 10:13
"a czy da sie przejść z xp do 7 ale xp z partycji c do 7 na partycji d ??? bo mam dwa dyski jeden 40GB i drugi 160GB ale na mniejszym system pomocy" RychuXd, 16 listopada 2014, 10:13 odp. Możesz mieć dwa dyski tylko musisz ustawić w BIOSie ich "hierarchie"... Nie wiem jakiego typu masz dyski bo w tych starszych było trzeba jeszcze montować tzw. zworkę na 2 bolcach aby nadać mu priorytet np. Master, Slave itd. grafika ... http://support.wdc.com/images/kb/Jumper10d_out.gif
olko, 13 grudnia 2014, 23:45
Czy  nie lepiej po prostu zainstalować system na nowym dysku?
broniar60@g mail.com, 27 czerwca 2017, 19:31
czy ktoś konkretnie odpowiada  na posty osób zainteresowanych w tym temacie?
broniar60@g mail.com, 27 czerwca 2017, 19:50
Migsetup nie otwiera się ;(
Lik324, 18 marca 2018, 14:56

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.