Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Aktywacja Windows 7

Aktywacja Windows 7

Mateusz Miciński
17 października 2009
314 936
Odsłony
Mateusz Miciński
17 października 2009
314 936
Odsłony

Microsoft dba o swoje prawa własnościowe, starannie zwalczając przy tym odsetek piractwa komputerowego. Z tego też powodu systemy z rodziny Windows wyposażone są w mechanizmy i algorytmy sprawdzające autentyczność posiadanej przez nas kopii systemu Windows. Identycznie jest w przypadku Windows 7. W tym artykule odpowiemy na podstawowe pytania związane z aktywacją systemu, a także przedstawimy proces aktywacji systemu Windows 7.

Wszystko o aktywacji

Co to jest aktywacja?

Aktywacja, to technologia przeciwdziałania piractwu, której celem jest weryfikacja legalności licencji na oprogramowanie firmy Microsoft. W procesie aktywacji sprawdzane jest, czy 25 znakowy klucz produktu jest autentyczny i czy nie jest używany na większej liczbie komputerów, niż jest to określone w licencji.

Gdzie znajduje się klucz produktu?

Wspomniany 25 znakowy klucz produktu znajdziemy na Certyfikacie Autentyczności (naklejonym na komputerze) lub na etykiecie Dowodu posiadania licencji (przyklejonej do opakowania dysku instalacyjnego).

Klucz produktu

Czy musimy aktywować Windows 7?

Tak, jednakże postanowienia licencyjne dotyczące oprogramowania firmy Microsoft dopuszczają używanie systemu Windows 7 bez aktywacji przez okres 30 dni. Po upływie wspomnianego okresu dostępne będą tylko niektóre funkcje systemu Windows, z którego będzie można każdorazowo korzystać przez jedną godzinę, aż do momentu przeprowadzenia aktywacji. Istnieje jednak możliwość przedłużenia wspomnianego czasu, ale o tym w dalszej części artykułu.

Czy dokonując aktywacji, przesyłane są dane osobowe?

Nie. Informacje zgromadzone w procesie aktywacji nie służą do identyfikowania poszczególnych użytkowników lub nawiązania z nimi kontaktu.

Czy aktywacja i sprawdzanie oryginalności to, to samo?

Nie. Aktywacja jest procesem, podczas którego sprawdzana jest poprawność klucza produktu, natomiast weryfikacja oryginalności polega na identyfikacji, czy posiadany klucz produktu nie został sfałszowany.

Sprzęt a licencja OEM

Użytkownicy, którzy zakupią system Windows 7 na licencji BOX, nie będą musieli w przyszłości martwić się o możliwość rozbudowy komputera. Inaczej jest w przypadku licencji OEM. Zakupiony komputer z preinstalowanym Windows 7, bądź osobno kupiony system na wspomnianej licencji, przy pierwszej aktywacji jest ściśle przypisywany do posiadanego sprzętu. Każda większa rozbudowa komputera będzie się wiązać z koniecznością przeprowadzenia ponownej aktywacji. Wymiana płyty głównej, bądź dysku twardego i pamięci RAM spowodują, że posiadany system będziemy musieli ponownie aktywować. W sytuacji wymiany samego dysku twardego, pamięci RAM, lub karty graficznej (nawet wraz z pamięcią RAM) nie spowoduje to dezaktywowania przypisania licencji do sprzętu, bowiem klucz produktu jest przypisywany do płyty głównej.

Aktywujemy Windows 7

Proces aktywacji systemu Windows 7 możemy zapoczątkować już podczas instalacji, oczywiście nie jest to konieczność, mamy 30 dni na dokonanie tej operacji. Przyjrzyjmy się więc jak ją przeprowadzić.

Podczas ostatniego etapu instalacji Windows 7, w kreatorze wstępnej konfiguracji zostaniemy poproszeni o wpisanie klucza licencyjnego. Jeżeli chcemy więc od razu przeprowadzić aktywację, w dostępne pole wprowadzamy 25 znakowy ciąg, pozostawiamy zaznaczoną opcję Automatycznie aktywuj system Windows, gdy jestem w trybie online i przechodzimy do następnego kroku klikając Dalej.

Aktywacja Windows 7

Oczywiście możemy pominąć powyżej opisany krok i dokonać aktywacji w późniejszym czasie, teoretycznie nie przekraczającym 30 dni od instalacji.

Aktywacja Windows 7

Klikamy prawym przyciskiem myszy ikonę Komputer i z kontekstowego menu wybieramy Właściwości. W nowym oknie klikamy łącze Zmień klucz produktu, wpisujemy 25 znakowy kod dołączony do systemu i przechodzimy Dalej. Po chwili zostanie przeprowadzony proces aktywacji, oczywiście w tym momencie komputer musi być podłączony do Internetu.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby proces aktywacji przeprowadzić telefonicznie. W wyżej wymienionym oknie klikamy łącze Aktywuj system Windows teraz, następnie wybieramy Pokaż inne sposoby aktywacji, wprowadzamy klucz produktu i klikamy Dalej, łączymy się telefonicznie z numerem infolinii polskiego oddziału Microsoftu, wprowadzamy wygenerowany kod za pomocą słuchawki telefonicznej, a następnie zapisujemy numer aktywacyjny, który zostanie nam podany przez infolinię. Kod ten wprowadzamy w oknie aktywacyjnym i zakańczamy proces aktywacji.

Aktywacja Windows 7

Windows 7 przez rok za darmo?

Jak najbardziej! I co najlepsze, w pełni legalnie! W 2001 roku, wraz z wprowadzeniem na rynek Office XP, debiutował mechanizm aktywacji produktów Microsoftu. W systemie Windows Vista zasady aktywacji zostały zaostrzone, w porównaniu do Windows XP oraz Office XP. Użytkownik miał 30 dni na przeprowadzenie procesu aktywacji, podobnie jak w Windows 7. Istnieje jednak polecenie konsolowe, stworzone z myślą o administratorach sieci firmowych, które resetuje licznik dni. Odpowiedniej komendy możemy użyć trzy krotnie, tym samym odraczając aktywację o 120 dni. Co najlepsze, drobna zmiana w systemowym rejestrze może pozwolić nawet na 11-krotne użycie konsolowej komendy, co daje rok bez aktywacji. Oczywiście resetowanie licznika dni nie narusza umowy licencyjnej EULA.

Zobaczmy jak używać Windows 7 przez 120 dni bez aktywacji. W menu Start przechodzimy kolejno do Wszystkie programy, Akcesoria i uruchamiamy Wiersz polecenia z uprawnieniami administratora. W konsoli wpisujemy polecenie slmgr -rearm i naciskamy klawisz Enter. Teraz wystarczy ponownie uruchomić komputer. Licznik dni został zresetowany.

Licznik aktywacji

Chcemy testować Windows 7 przez rok? Wprowadźmy małą zmianę w rejestrze Windows! W menu Start w pole wyszukiwania wpisujemy regedit i naciskamy Enter. W Edytorze rejestru przechodzimy kolejno przez klucze HKEY_LOCAL_MACHINE, SOFTWARE, Microsoft, Windows NT, CurrentVersion i SoftwareProtectionPlatform. W następnym kroku klikamy prawym przyciskiem myszy wartość SkipRearm i z podręcznego menu wybieramy Modyfikuj. W oknie edycji wartości zamiast zera wprowadzamy jedynkę (1) i zatwierdzamy zmiany. Na koniec zamykamy systemowy rejestr, uruchamiamy Wiersz polecenia na prawach administratora i wpisujemy polecenie slmgr -rearm, po czym uruchamiamy ponownie komputer.

Rejestr Windows

Może się jednak zdarzyć, że zmiana w rejestrze nie pozwoli na jedenastokrotne resetowanie licznika. Warto wtedy w konsoli użyć polecenia rundll32 slc.dll,SLReArmWindows. Choć i to nie jest gwarancją na powodzenie. Pomimo, iż użycie funkcji SkipRearm nie narusza licencji, Microsoft - walczący z piractwem - popełnił w tym przypadku błąd, dając użytkownikom możliwość przedłużania okresu karencji, a nawet szczegółowo opisując polecenie SkipRearm.

Zobacz również

Komentarze

Nic nie wspomina się o sztuczkach, kruczkach. Aktywować można wpisując klucz 10 razy a potem będzie za każdym razem można aktywować ale będzie to skomplikowane aktywowanie telefoniczne.
menelik, 25 października 2009, 06:44
nie bardzo rozumiem w jakim sensie jest powiedziane że można ZA DARMO go testować 120 dni czy nawet rok. w przypadku kontroli z tego co się orientuję nalezy mieć dowód zakupu systemu, orginalny nośnik oraz klucz licencyjny - sticker. więc co za różnica czy będe miał system aktywowany czy nie? niech mnie ktoś oświeci. czy można zainstalować system ściągnięty z netu (niewiadomego pochodzenia) bez legalnego stickera i sie cieszyć nim legalnie do momentu aktywacji? na jakiej podstawie?
JacekC, 28 października 2009, 08:21
W ramach przdpsprzedaży kupiłem w  Vobis Windowsa 7 z dwiema płytami: 32 i 64 bit z jednym kodem. Najpierw zainstalowałem wersję 32 -bitową i bez problemów dokonałem aktywacji. Później przeistalowałem na wersję 64 bitową i po wpisaniu tego samego kodu wyśletlił się komunikat, że kod   prośbą o podanie właściwego kodu, gdyż ten który spisałem z etrykiety na pudełku jest "niewłaściwy. Jak wyjś z tej sytuacji.
enbaz, 1 listopada 2009, 08:30
zawsze można zadzwonić do Microsoftu na polską infolinię. konsultant pomoże.
JacekC, 2 listopada 2009, 10:33
Upierdliwość SOFTU nie ma granic  są ludzie że nie mają internetu i co wtwdy kupili dla zabawy i nie znają obcych języków to przez takie idjotyzmy muszą robić format bo system nie aktywowany ,uważają że jest ok a na czarnym rynku można kupic kopie Win nie wymagającej aktywacji.Wyprubowałem chć mam XP orginal.
Mietek, 26 listopada 2009, 16:09
KONSULTANT POMOŻE hahaha a to dobre! uśmiałem się jak norka, Ci konsultanci Microsoftu to nadęte buraki, cyborgi nie ludzie. Rozmawiając z nimi masz wrażenie ze rozmawiasz z maszyną, w kółko powtarzają ttę samą odpowiedź na różne pytania.. Porażka zupełna... Chodziło o prosta aktywacje systemu a paniusia wkoło mi gadała co to jest aktywacja i po co ma byc zrobiona, maszyna nie do zajechania, ciekawe czy po pracy też taka wygadana:)
zasazk, 26 grudnia 2009, 15:07
Możesz legalnie używać systemu nielegalnego - w mysl prawa autorskiego nielegalne w Polsce jest rozpowszechnianie , a nie używanie do celów osobistych rzeczy już rozpowszechnionych .!!!!!
mulatmuti, 29 grudnia 2009, 15:03
mulatmuti - muszę Cię zmartwić, otóż ja miałem pirackiego Windowsa i dużo ściągniętej muzy. Operator Internetowy chyba mnie wsypał że ściągam z Neta muzę i wpadła Policja z nakazem. Zarekwirowali mi dysk twardy i po paru tygodniach zostałem skasowany na 8,5k zarówno za muzykę jak i za Windowsa. Próbowałem się odwoływać i w sądach żeby obniżyć karę, ale nie dało rady, więc nie wiem skąd wy to bierzecie że w Polsce można soft używać piracki. Przez takich jak ty (na forach mi też mówili mi żebym walczył w sądzie bo za soft nie mogą mi wlepić kary) doszły mi ponad 3 kafle kosztów sądowych i adwokata. Dlatego też trafiłem na tą stronę bo chce kupić Windowsa z licencją na dwa kompy.
Evan, 24 stycznia 2010, 00:30
Witam! Kupiłem Windows 7 HP którego zaaktywowałem przez Internet świeżo po instalacji systemu. Ostatnio formatowałem dysk i stawiałem system na nowo i teraz mam taki problem, że system mogę aktywować przez Internet tylko świeżo po instalacji systemu bo jeżeli najpierw zainstaluje sterowniki do płyty głównej (Asus Striker II NSE, chip nVIDIA 790i SLI) i po instalacji tych sterowników będę chciał wykonać internetową aktywację to wywala mi błąd że tego klucza nie da rady aktywować na tym komputerze i proponuje mi tylko aktywacje telefonicznie, zmiane klucza itd. (domyślam się że w czasie instalacji sterów do płyty głównej jest instalowane coś przez co serwer aktywacji widzi inną płytę główne po instalacji sterów niż tą przed instalacją sterów) ma ktoś wyjście z tego problemu ? dzięki za pomoc i pozdrawiam
Adam, 28 lutego 2010, 11:00
Po instalacji zrób kopie win {Acronis Trus Imags i z kopi instalój.
Miti , 18 kwietnia 2010, 10:40
Super system ! Zwłaszcza Ultimate ... tylko szkoda, że drukarkę mam starszą i sterowniki nie są kompatybilne z Win 7 ... Czytaj nie chce mi drukować...Poza tym, to najlepszy system jaki kiedykolwiek wypuściła firma z Redmond 
~aD3K',, 3 maja 2010, 11:12
proszę podać nur. telefonu bo nie moge się aktywacja?
janusz łeński, 7 lutego 2011, 20:25
Jeśli ma się windowsa 7 ściągniętego z internetu i wpisano klucz i po wpisaniu tego klucza wyskakuje informacja aktualizowania systemu windows to czy po ściągnięciu aktualizacji online nikt ni edowie się o nie orginalej wersji windowsa? czy można bezpiecznie go zaktualizowac online???? prosze o odpowiedz:)!!!!!!
^^ktoś , 10 lutego 2011, 16:40
Evan to znaczy, ze policja to zrobiła nielegalnie bo wyraznie w prawie jest napisane, ze rozpowszechnianie jest karane a nie sciaganie. W sumie jakbys sie uparł to mozesz pozwac tego który cie wsypał i policje. Prawo jest prawem i uwierz mi, ze mam ksiazke z prawem internetowym i tak jest wyraznie napisane w ten sposób.
inny, 17 sierpnia 2011, 10:19
Wyżej przeczytałem, że rozpowszechnianie softu jest karane, ale na tzw. dozwolony użytek osobisty nie. To jest nie prawda, bo takie reguły dotyczą grafik, filmów, muzyki, ale oprogramowanie nie podlega tym zasadom. Rozpowszechnianie i używanie nielegalnego softu jest karane. A co do konsultanta to zasazk ma rację, oni nie pomogą, chyba, że zapłacisz 200 zł. Kilka dni temu pytałem się jak zmienić sposób szyfrowania haseł w Windows XP. Odesłali mnie do forów pomocy technicznej i powiedzieli, że to nie świadczą pomocy w tym zakresie (ta informacja była mi potrzebna do odrobienia pd ze specjalizacji). A tak poza tym to wiele razy do nich pisałem i większość odpowiedzi była niesatysfakcjonująca.
radzio1993, 6 grudnia 2011, 19:47
Chcę kupić Windows 7 i nie wiem czy mi się spodoba. Czy mogę ściągnąć system z internetu bez aktywacji sprawdzić jak chodzi i potem kupić oryginał wpisać tylko klucz albo wrócić do XP?
KArol, 3 marca 2012, 18:15
Śmiechu warte dziadostwo , padła mi płyta główna wraz z zasilaczem , oddałem do wymiany do serwisu w którym wcześniej kupowałem Windows 7 i cały czas po powrocie wyskakuje mi okno z aktywacja klucza , wpisuje i dalej bład z info o innych sposobach aktywacji.Pewnie bede musiał oddać do serwisu niech się z tym męczą bo ja nie musze ;p Nie widze przyjemnośći w rozmowie z Bot-pania z infolini.
jacek24, 23 sierpnia 2012, 20:00
@malamut wedle polskiego prawa legalne jest ściąganie z internetu muzyki i filmów, ich udostępnianie nie jest legalne, a co do programów i systemów zarówno udostępnianie jak i ściaganie jest nielegalne
maciek, 11 listopada 2012, 18:53
Windows windowsem,ale co to ma wspolnego z tym z czego uzytkownik chce kozystac.Mowi sie ze nielegalne jest uzywanie systemu pozyskanego z sieci,kopiowanie muzyki,sciaganie filmow,czy gier.A czy nie popelnia przestepstwa ten,ktory pliki,system,czy jakas gre udostepnia?Ja mam legalnego xp-ka,ale mam juz dosc dzwonienia do Siedziby Microsoft by po powiedzmy awarji systemu i jego reinstalacji dzwonic za kazdym razem by go zarejestrowac,choc dane moje juz w systemie maja.System mnie kosztowal 350 zl w 2002 r.,ale przez ten czas uzywania koszty aktualizacji przekroczyly juz w/ koszty zakupu.Nosze zie z zamiarem przejscia na dystrybucje darmowa jakim jest linux,koszt zakupu tej dystrybucji wraz z poradnikiem jej instalacji w ksiegarni to koszt ok.30-40 zl.
mirko, 21 listopada 2012, 10:37
Moje doświadczenia z użytkowania win7 ultimate wersja pełna czyli BOX z pomarańczową nalepką z nr seryjnym. Po pierwsze po wymianie płyty głównej od razu żądanie aktywacji jak w wersji OEM. Po drugie system aktywowałem dwa razy średnio co pół roku, za pierwszym razem online za drugim razem przez automatyczne centrum telefoniczne. Za trzecim razem komunikat że tego numeru nie można użyć do aktywacji online. Zadzwoniłem więc telefonicznie i pod podany numer i po połączeniu usłyszałem komunikat że mój numer telefonu zostanie zapisany w bazie danych MS a rozmowa będzie nagrywana????? Dalej miałem całkiem miłą rozmowę z panią z obsługi klienta która aktywowała mi telefonicznie system prosząc o numer seryjny windowsa. Ale na pytanie dlaczego mój system można było aktywować dwa razy a nie 10 razy online + dowolną ilość telefonicznie pani na infolinii odpowiedziała mi, że nic nie wie, widocznie tak musi być. Wniosek. Dla mikrosoftu kupując windowsa wersję BOX legalnie i płacąc za niego kartą kredytową od razu staję się przestępcą.
Mr R, 9 lutego 2013, 17:59
zakupiłam komputer z wgranym windows 7, po czterech latach zrobiłam formata, wyskakuje okno z aktywacją, gdy wpisuje kod 25 znakowy wychodzi, że klucz jest niepoprawny, co z tym można???? pomocy!!!
Malwa, 19 lutego 2013, 20:12
Stary temat ale, czy wogole wam to działa tzn. aktywacja na okres 1 roku?
Daniel, 5 lipca 2013, 07:55
Brakuje mi najważniejszej informacji. Rozumiem, że majac zainstalowany win 7 OEM prof i jeśli dokonam modernizacji komputera (wymiana płyty głównej, ram, zasilacza), co może oznaczać całkiem inny komputer, zachodzi koniecznośc aktywacji ponownej, to czy taka aktywacja ponowna coś kosztuje? Czy to tylko polega na ponownym podaniu kodu windows. Aha, kiedyś czytałem, że każdy windows 8 OEM, można bez problemu instalować ponownie na zmodernizowanym komputerze.
Aleks, 27 stycznia 2014, 18:37
Czy na tym forum ktoś odpowiada na pytania? Przeczytałem ok 5 pytań i chciałbym poznać na nie odpowiedzi fachowca i takich nie znalazłem. Jeśli nikt nie odpowiada na bardzo ważne i konkretne pytania to po co takie forum?????????
Pytek, 10 lutego 2014, 00:51
czas do aktywacji zamiast 30 dni jest 3 dni, można coś z tym z robić?
Ciekawy, 27 lutego 2015, 12:08
sUPER
Macin, 20 sierpnia 2015, 19:01
Powiem szczerze, jeśli kupuję jakiś nowy lub używany sprzęt i nie mam na nim systemu, a mogę przenieść go ze starego komputera (mam licencję OEM) to tego nie robię, wchodzę na www.genuinelicenseshop.com i kupuję za kilka dolarów nową licencję OEM, którą aktywuje na komputerze w trybie online. Panowie w tym artykule nie podali jednego z częstych powodów aktywacji przez telefon - nasz adres IP znajduje się na liście zagrożeń - np ściągaliśmy w przeszłości z niego wiele na torrentach, albo posiadaliśmy przez wiele lat nieoryginalną wersję systemu. Nie bójcie się, Microsoft nie jest głupi i takie dane magazynuje, zresztą ma do tego prawo.
Ciekawski, 3 stycznia 2016, 16:49
Czy jeśli na komputerze mam windowsa xp oraz naklejkę z kluczem na spodzie komputera, ściągnę windowsa 7 z internetu to będe mógł go aktywować tym kluczem co mam na spodzie komputera?
Delllatitude, 28 lutego 2018, 20:26
Jeśli jest to klucz dla Windows 7, a nie XP, to tak. Obraz ISO Siódemki można pobrać legalnie (mamy pewność, że przy obrazie nikt nie grzebał). Klucz można sprawdzić już na stronie - wpisujemy klucz produktu oraz wybieramy odpowiednią wersję językową. Wówczas zostanie nam udostępniony link do pobrania pliku .ISO, który możemy zamontować lub wypalić na nośniku optycznym.
Krzysztof Sulikowski, 28 lutego 2018, 22:54
Możesz legalnie używać systemu nielegalnego - w mysl prawa autorskiego nielegalne w Polsce jest rozpowszechnianie , a nie używanie do celów osobistych rzeczy już rozpowszechnionych .!!!!! W tym wypadku się mylisz, można legalnie używać do celów prywatnych, ale to dotyczy tylko muzyki i filmów, nie dotyczy programów komputerowych i jakby policja złapała z tym to grozi wysoka grzywna, albo więzienie od 3 miesięcy do 5 lat
amq0, 1 marca 2018, 10:32

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.