Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 7 obok Windows XP

Windows 7 obok Windows XP

Mateusz Miciński
15 października 2009
357 463
Odsłony
Mateusz Miciński
15 października 2009
357 463
Odsłony

Kilka systemów na jednym komputerze? Nic prostszego! Niejednokrotnie potrzebujemy kilku środowisk pracy, czy to z powodu testowania tworzonych produktów, aplikacji, czy też po prostu z obawy, czy wszystkie używane przez nas programy, gry czy sprzęt, będą poprawnie funkcjonować na nowym systemie. Pokażemy więc w tym artykule jak zainstalować Windows 7 obok już posiadanego Windows XP, oraz podpowiemy jak rozwiązywać problemy z uruchamianiem wielu systemów. Zapraszamy do lektury.

Instalujemy Windows 7 jako drugi system

Zanim przystąpimy do instalacji, musimy upewnić się, czy posiadamy osobną partycję, wolumin, na którym nie jest zainstalowany żadny inny system. Innymi słowy, obecność dwóch systemów na jednym dysku wymaga dwóch osobnych partycji. Pierwszej - podstawowej - na której już wcześniej instalowaliśmy Windows XP; drugiej - dodatkowej - pustej, na której zainstalujemy Windows 7. Poniższy schemat świetnie przedstawia taką sytuację.

Gdybyśmy niedopełnili tego wymogu i Windows 7 zostałby zainstalowany na podstawowym woluminie, doszłoby do archiwizacji Windows XP, która uniemożliwiłaby uruchomienie starszego systemu. Pamiętać musimy jeszcze o rozmiarze woluminu, na którym instalujemy Windows 7 - 16 GB wolnej przestrzeni na dysku (20 GB dla specjalnej wersji 64-bitowej systemu Windows 7).

Możemy już przystąpić do instalacji Windows 7. Więcej o procesie instalowania Windows 7 piszemy w artykule Instalacja Windows 7. Pamiętać jednak musimy, że w kroku, w którym wybieramy partycję, wskazujemy dodatkowy wolumin, formatujemy go, a następnie przystępujemy do procesu instalacji systemu właśnie na świeżo sformatowanej partycji.

Rozruch wielu systemów

Po ukończeniu instalacji, Windows 7 doda do menedżera rozruchu wpisy dwóch systemów: Windows 7 oraz poprzedniej edycji - Windows XP. Dzięki temu zawsze przy włączaniu komputera, będziemy mogli zdecydować, które środowisko operacyjne ma zostać uruchomione. Mechanizm ten opiera się na rozwiązaniu nazwanym magazynem Danych Konfiguracji Rozruchu (ang. Boot Configuration Data).

Domyślnie na liście rozruchowej, pierwszym systemem, automatycznie uruchamianym po 30 sekundach będzie Windows 7. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić domyślne środowisko na Windows XP, a czas na krótszy. Warto tego dokonać, jeżeli częściej będziemy wykorzystywać starsze Okienka. Przyjrzyjmy się więc jak tego dokonać.

W systemie Windows 7, klikamy prawym przyciskiem myszy ikonę Komputer i z menu podręcznego wybieramy Właściwości. W nowym oknie przechodzimy do Zaawansowane ustawienia systemu, a następnie klikamy przycisk Ustawienia (znajdujący się w sekcji Uruchamianie i odzyskiwanie, trzeci z dostępnych). Korzystając z listy Domyślny system operacyjny wybieramy ten, który będzie uruchamiany automatycznie (jeżeli nie wybierzemy innego). Zaś w pole poniżej możemy wpisać czas (w sekundach), po którym domyślny system ma zostać załadowany. Wprowadzone zmiany zapisujemy klikając OK.

Rozwiązujemy problemy z rozruchem

Instalacja drugiego systemu obok starszego powoduje zmiany w sektorze rozruchowym. Opisaliśmy wcześniej, jak zmodyfikować listę rozruchu. Może się jednak zdarzyć, że po zainstalowaniu Windows 7 obok Windows XP, lista będzie niekompletna, nie będzie wyświetlana, albo co gorsza któryś z systemów nie będzie się uruchamiał. Z pomocą przychodzi funkcja naprawiania rozruchu systemu, program VistaBootPRO lub Wiersz polecenia, w którym to możemy naprawić listę rozruchu. Zobaczmy więc, jak krok po kroku poradzić sobie z opisanym problemem.

Odzyskiwanie menedżera rozruchu Windows 7

Może się zdarzyć, że po zainstalowaniu Windows 7, pomimo, iż został on dodany do listy rozruchu, niemożliwe jest uruchomienie systemu. Aby więc naprawić wpis o Windows 7, wkładamy do napędu płytę instalacyjną z systemem Windows 7, a następnie uruchamiamy komputer z nośnika. W kolejnym kroku w instalatorze, przechodzimy dalej i klikamy łącze Napraw komputer. W oknie Opcje odzyskiwania systemu pozostawiamy zaznaczoną domyślną opcję, upewniamy się, że na liście systemów zaznaczony jest Windows 7 i klikamy Dalej. Narzędzia odzyskiwania przeprowadzą teraz próbę wyeliminowania problemów. Po procesie przywracania, uruchamiamy ponownie komputer i sprawdzamy, czy problem został rozwiązany. Jeśli nie startujemy komputer z płyty instalacyjnej i przechodzimy przez opisane powyżej kroki. W oknie Opcje odzyskiwania systemu klikamy łącze Narzędzie do naprawy systemu podczas uruchamiania. Po chwili system przeprowadzi próbę naprawienia listy rozruchowej. Jeśli jednak po ponownym uruchomieniu komputera nadal występuje problem z rozruchem systemu, przejdźmy do następnej wskazówki.

Przywracamy listę rozruchu

Ponownie uruchamiamy komputer z płyty instalacyjnej Windows 7, przechodzimy do naprawiania komputera i okna Opcje odzyskiwania systemu, w którym klikamy łącze Wiersz polecenia. W konsoli wpisujemy polecenie x:\boot\bootsect.exe /NT60 All (gdzie x jest literą napędu optycznego) i naciskamy klawisz Enter. Zamykamy okno konsoli i uruchamiamy ponownie komputer. Nie powinno już być problemu z uruchomieniem systemu Windows 7.

Dodajemy wpis do listy rozruchu

Innym problemem, z którym możemy się zetknąć, to brak wpisu o Windows XP na liście rozruchu. W tym jednak wypadku nic prostszego. Uruchamiamy Windows 7, pobieramy wspomniany wcześniej programu VistaBootPRO, instalujemy i uruchamiamy go. Przechodzimy do zakładki Manage OS Entries, zaznaczamy opcję Add New OS Entry, a następnie w pole OS Name wpisujemy Windows XP, z listy OS Type wybieramy Windows Legacy i na koniec z listy OS Drive wybieramy partycję, na której zainstalowany jest Windows XP. Ustawienia wprowadzamy klikając przycisk Apply Updates i uruchamiając ponownie komputer. Od tej pory nie powinniśmy mieć już problemów z uruchomieniem Windows 7, czy też starszej wersji Okienek.

Windows 7 i XP razem pod rękę

Instalacja Windows 7 na komputerze, na którym zainstalowany jest już Windows XP, to prosta czynność. Pomimo, że mogą przez to powstać problemy z wyborem systemu, który chcemy uruchomić, czy nawet plik rozruchu zostanie uszkodzony, funkcje wbudowane w instalator Windows 7 powinny bez większych trudności rozwiązać zaistniałe problemy.

Zobacz również

Komentarze

a na odwrót można ? mam teraz 7 a chciałbym xp dodatkowo, dodam że 7 mam na partycji C
Jan, 17 października 2009, 14:15
@Jan - można. Instalujesz XP, potem z poziomu instalatora W7 naprawiasz bootloadera, a na koniec dodajesz wpis o XP poprzez VistaBootPro.
Adam Stępień, 17 października 2009, 14:16
Zainstalowałem W7 na osobnej partycji S:, XP mam na C: przy czym jak loguje się pod W7 to on widzi tą partycję na której jest jako C: a tą z XP jako D: Trochę mi to komplikuje sprawę z programami, ale chciałem dowiedzieć czemu tak jest z tym oznaczeniem partycji i czy da się to jakoś poprawić?
Slawko, 17 października 2009, 19:24
dzięki Adam Stępień za odpowiedź i dobre chęci ale dla mnie to skomplikowane, będe musiał zgłosić się do jakiegoś szpeca żeby sam się tym zajął.  pozdro
Jan, 18 października 2009, 20:55
@Jan Instalacja Windows XP: http://www.centrumxp.pl/WindowsXP/1390,1,Czysta_instalacja_Windows_XP.aspx Naprawa bootloadera + dodanie wpisu via VistaBootPro: http://www.centrumxp.pl/Windows7/1960,2,Windows_7_obok_Windows_XP.aspx
Adam Stępień, 19 października 2009, 12:03
@ Adam Stępień dzięki za pomoc, a tak przy okazji to te linki nie działają wyskakuje jakiś error ;)
Jan, 19 października 2009, 12:45
@Jan - automat dodaje cudzysłów na końca linka. Trzeba go skasować.
Adam Stępień, 22 października 2009, 17:58
mam ten sam problem co kolega Slawko, dlaczego tak sie dzieje?
bmc, 15 lutego 2010, 21:02
Czy jest możliwość zainstalowania win xp 32 bit na win 7 64 bit, bo mi jak na razie sikę nie udaję, a potrzebuje koniecznie mieć dostęp do dwuch systemów operacyjnych na kompie.
novy, 30 marca 2010, 22:12
A ja mam następujący problem: Miałem w kompie XP i Viste i pod Vista rozruch obydwu był bez problemu. Dokonałem upgrade Visty do 7 64 bity i wszystko też hulało. Musiałem przeinstalować XP i zaczęły się problemy. Po zainstalowaniu czystego XP można było uruchimić tylko XP. Dokonałem naprawy systemy z dysku instacyjnego 7 i mogę uruchomić teraz tylko 7 ale pod warunkiem, że w kieszeni DVD jest płytka instalacyjna 7. Gdy jej nie ma pojawia się komunikat "Boot failure" Będa wdzięczny za pomoc  
Darek, 16 sierpnia 2010, 21:27
dlaczego nie moge odinstalowac windowsa 7 zastępujac go xp...?robie rozruch płytą z xp a wciąz załącza sie 7...poprostu nie idzie zrobic formata;(
wzn, 21 października 2010, 20:42
Chciałem się dowiedzieć czy jeśli podzielę partycje tak jak jest na obrazku C:(XP), D:(7), E:(inne pliki moje) to czy oba systemy będą widziały i będą mogły korzystać z plików na partycji E: ??? Dodam jeszcze żeby nie było niedomówień, że były by one w tym samym systemie plików NTFS ???
Artur, 21 listopada 2010, 21:06
Można zmodyfikować nazwy systemów w tej liście? Nie chcę mieć "Starsza edycja Windowsa", tylko "Windows XP". Da się tak zrobić?
Luiza, 8 grudnia 2010, 10:49
Najpierw musi być zainstalowany XP na partycji C PODSTAWOWEJ Następnie instaluje się Vista lub Win 7 na innej partycji PODSTAWOWEJ. Odwrotnie NIE MOŻNA, Tak to działa. że starsze nie może wypierać nowszego.
Piotr, 18 grudnia 2010, 11:34
Piotr - pisze głupoty straszne:) Starszego na nowszy się nie instaluje bo bootloader nie rozpozna nowszego, ale to nie znaczy że się nieda. Poprostu trzeba ręcznie modyfikować ustaiwenia startu. Nowszy na starszy jest łatwiej bo wszyatko idzie automatycznie. Poza tym, przeczytajcie wszystkie posty zanim ktoś zacznie pytać o coś co było wyjaśnione. Jak ktoś nie potrafi czytać ze zrozumieniem to niech najpierw podstawówkę skończy zanim zacznie się brać za SO.
Piotr2, 26 grudnia 2010, 14:24
Witam, Posiadam XP HE 32 bit... Chcialbym sobie teraz zainstalowac Win 7 64 bt na dysku zewnterznym... I niestety nie udaje mi sie to, poniewaz wyskakuje komunikat ze nie mozna zainstalowac na dysku USB w czasie instalacji przy bootowaniu z CD... co mam zrobic by udalo sie to zrobic? Zas gdy chce z poziomu systemu XP to pisze, ze aplikacja .exe nie jest prawidlowa aplikacja systemu Win32.
Przemek, 26 stycznia 2011, 00:19
Miałem zainstalowane dwa systemy xp i 7 na oddzielnych partycjach. Musiałem zrobić formata na xp i teraz 7 nie działa miło ze ta partycja nie była formatowana. Moje pytanie brzmi czy można i w jaki sposób zrobić zeby 7 działała ?
Paweł, 13 marca 2011, 11:13
Aby uniknąć podobnych problemów - mam XP 32 i 7 64 na różnych dyskach bootowanie odbywa się przez ustawienie w biosie dysku z którego ma startować dany system - niewielkie utrudnienie ale święty spokoj jak który padnie. ponadto po postawieniu systemu zrobilem klona i jeżeli coś nie gra odtwarzam system w parę minut. pozdrawiam celawak
celawak, 14 kwietnia 2011, 22:04
Bez sensu, któryś system będzie działał sporo wolniej - z uwagi na to, że dysk działa najszybciej na początku talerza, dlatego system powinien być fizycznie na początku dysku. W połowie partycji maleje prędkość dość znacznie. Albo idziemy w konkrety, albo bawimy się. Jak coś nie działą to po to jest XPMode, albo VirtualBOX
adrs, 30 kwietnia 2011, 21:46
*w połowie dysku znaczy, nie partycji
adrs, 30 kwietnia 2011, 21:47
Witam. Wpierw zainstalowałem Xp, a przy instalacji windows 7 musze uruhcomić ponownie komputer, gdy powracam do instalacji poprzez bootowanie zaczynam wszystko od nowa.Wybieram tą samą partycję, a on pokazuje mi że na tej partycji jest jakis inny system, przenosi go do windows.old. Z czego wynika że nie mogę dokończyć instalacji bo za każdymn razem ten sam problem:/
Qub, 31 maja 2011, 20:14
Siema ja mam podobną sytuację gdyrz zainstalowałem w7 i niechca mi dzialac gry :/ wiec chce przeinstalowac na wxp probowalem przez jakiegos bota ale nic z tego znacyz jak wlacz sie komp to naciskam del...  advenced biosh    first boot dewice ale i tak niewlancza sie instalacja windowsa xp a przez plyte to jest tam instalacja windowsa xp na szaro i niemozna kliknac wiec prosze o pomoc bede bardzo wdzieczny :) z gory dzieki
Mustafa, 3 czerwca 2011, 15:49
A co w przypadku recovery partition i instalacji Windows 7? Nie mam opcji zainstalowania na innej niz C: partycji. Potrzebuje zainstalowac na D: bo na C: mam Xp
Brunoxp, 8 czerwca 2011, 15:22
Witam. Bradzo dobrze wykonana prezentacja, przedstawiajaca krok po kroku czynnosci ktore nalezy wykonac. Nie jestem bardzo obeznany w komputerach, programowaniu i tych sprawach. Powyzszy artykul bardzo mi pomogl a co najwazniejsze rozwiazal moj problem, ktory okazal sie blachostka. Wielkie dzieki autorowi, za poswiecenie chwili na stworzenie tego dziela. Mam nadzieje, ze  wiecej ludzi pomysli w sposob obiektywny na ludzi mnij wyksztalconych w danym kierunku i przyczyni sie do rozwiazania ich problemow. Pozdrawiam Karol Skowron
Karol Skowron, 11 czerwca 2011, 20:55
spokojnie mozna zmieniac dowolnie nazwy spod linuxa w grub-ie jak mam teraz linuxa i win 7 i jeszcze do tego xp i wszystko smiga jak trza..:P:D
pitbull, 13 września 2011, 11:36
witam mam problem zainstalowalem xp na 7 niestety nie widzi mi 7 co trzeba zrobic zeby bylo widac dwa systemy
kuba, 19 października 2011, 11:58
Dzięki wszystko działa tak jak to wystawiłeś .Windows7 widzi pozostałe pliki zainstalowane z pozycji XP.
Darek, 13 listopada 2011, 21:39
U mnie coś poszło nie tak, miałem 7 32b i wrzuciłem na nową partycję XP, naprawiłem uruchamianie w 7 i dodałem drugi OS bootloaderem - wynik jest taki, że nie chodzi XP. Co z tym zrobić.
Bodek, 23 lutego 2012, 10:10
witam, czy mając windowsa xp na c i różne pliki na d - to mogę zainstalować 7 na d ? chodzi o to że partycja d nie jest czysta, ale mam tam sporo miejsca, nie usunąć się pliki itp ?
aaabr, 19 maja 2012, 00:59
jeżeli w trakcie instalacji nie przeprowadzisz formatowania to pliki zostaną ale nie jest to najlepsze rozwiązanie, w takim przypadku lepiej z tej partycji wydzielić osobną partycję i na niej zainstalować windę
seal, 23 sierpnia 2012, 15:13
Witam, mam podobny problem jak poprzednicy - chciałbym zainstalować xpka na komputerze z win7. Siódemka jest preinstalowana, więc wolałbym uniknąć jej reinstalacji. Próbowałem odpalić czystą instalację z płytki, ale po ładowaniu, zamiast ekranu zainstaluj/konsola/wyjdź, oglądam reset komputera. Czy mógłby ktoś podpowiedzieć, jak sobie z tym poradzić? Dodam jeszcze, że poza windą na dysku mam jeszcze ostatnie ubuntu, ale ono też nie pomaga. Pozdrawiam wszystkich
Michał B., 24 września 2012, 13:03
a gdybym chcial miec tylko windows 7 i mam 1 dysk na którym jest windows xp i ma tam być zainstalowany system windows 7 . Czy to bezpieczne?
pomocy, 30 października 2012, 16:42
zainstalowałem windowsa7, jak usunąć starego xp-eka ?
sapik@op.pl, 4 stycznia 2013, 10:47
Czy ktoś może mi doradzić w sprawie aktywacji Windows XP,konkretnie chodzi mi o to czy mogę aktywować na komputer stacjonarny przez notebook.Komputer stacjonarny był naprawiony i zresetowany,teraz nie można się zalogować bez aktywacji,a z internetem nie łączy bez logowania/mam internet mobilny/
Kk, 23 stycznia 2013, 19:17
NIE PRAWDA, ZE TRZEBA ZACHOWYWAC TA KOLEJNOSC - INSTALACJA XP, POTEM WIN7. 100 % PEWNY SPOSOB, ZEBY DOINSTALOWAC XP"KA DO ISTNIEJACEJ SIODEMKI: Instalujesz na innej partycji XP, XP przejmie rozruch i to on tylko sie bedzie wlaczal (nadpisze sektory rozruchowe dysku). Nastepnie wrzucasz bootowalna plyte WIN7 i naprawiasz system (R przy pierwszej planszy wyboru, naprawiasz pliki rozruchu). Robisz to kilkakrotnie. Do skutku, czasami wystarczy raz, niekiedy trzeba 3. W koncu ruszy siodemka. Jesli nie mozesz teraz z kolei wejsc w XP"ka, sciagasz EasyBCD i dodajesz wpis na uruchamianie XP. Milego korzystania i nie dajcie sie amatorom, ktorzy twierdza, ze nie da rady doinstalowac XP do win7 i ktorzy cos tam marudza o ponownych instalacjach w kolejnosci, niech se sami ponownie instaluja ;)
crossthelimits, 20 maja 2013, 00:24
jprd działa gosciu jestes niesamowity
lubudubu, 6 października 2013, 19:20
Witam, instaluję Win7 na inny dysk i partcje bo na 1-szym dysku mam XP.W momencie "Gdzie chcesz zainstalować sys. Windows" klikam "Opcje dysku(zaawansowane) przygotowania dysku gdy pojawia się ta cała tabelka z wyborem klikam "Załaduj sterownik" i wyskakuję info aby załadować sterowniki do tego dysku z dyskietki , cd, dvd, usb - pytam się jakie sterowniki bo powinien sam system to zrobić . Dalej nie mogę zrobić nic, mimo formatowania , ustalania partycji, przydziału "Dalej" nie pozwala nic zrobić . Stoję w lesie dobrze że jeszcze xp działa chociaż czasem muszę go restartnąć 2-gi raz bo coś Bill namącił i mimo postawienia xp na nowo po zakończeniu wsparcia dla xp to właśnie mi się dzieje , dlatego zakupiłem Win7 a tu kicha . Dodam że powrót do XP i sprawdzanie partycji na której ma być Win7 wykazuje format plików RAW a nie NTFS, jak to jest możliwe że formatując dysk według wskazań wszelakich na Win7 nie można dysku sformatować a powrót do XP wykazuje partycje w RAW. Zgłupieć można.
Przemas, 30 kwietnia 2014, 17:18
Kupiłem Windows 8 i zainstalowałem na nowym dysku. Stary XP pozostawiłem na dotychczasowym starym dysku (D). Co należy zrobić, aby uruchomić system z Windowsa XP a nie 8? Próbowałem odpiąć dysk z ósemką i pozostawić dysk z XP, ale w czasie uruchomiania pokazuje mi się niebieska plansza z błędem systemu, że urządzenie (dysk) jest nie podpięty. Jak wejdę w ustawienia ręczne pokazuje mi się plansza Menedżer rozruchu systemu Windows z wyborem: Windows 8.1 Wcześniejsza wersja systemu Windows Jak wybiorę to ostatnie polecenie, to system wraca do pierwszej niebieskiej planszy z informacją o błędzie. Jaki popełniam błąd?
Bogdan, 3 maja 2014, 21:59
A ja ma taki problem zainstalowałem win7 na kompie z xp na dwuch odzielnych dyskach (fizycznych), aktualnie korzystam tylko z win7, a dysk z xp sie zaczol sypac. Problem z tym ze xp jest mi z jakiegos powodu niezbedny do uruchomienia win7. Po odłączeniu dysku xp (odlaczam zasilanie dusku) i wlaczeniu pc na monitorze pojawia mi sie komunikat system not fond. Poradzicie jak to obejść bez instalowania ponowie systemu? Xp nie jest mim potrzebny
Miro, 16 lipca 2014, 23:03
Mam 2 dyski, C i D. Na dysku C mam dziadka xp. Myślę, że bez problemu można zainstalować Wind. 7 na drugim dysku D. Teraz pytanie: jak już e czasie używania odinstalować xp, aby nie utracić wszystkiego na tym dysku? Jest tego ok 100 GB. Oba programy Professional. Proszę o b. dokładne pouczenie, za co z góry b. dziękuję. Pozdrawiam. Ryszard W. Oczekuję.....
mick2009@wp.pl, 13 marca 2016, 18:54
Zastosowałem się do zaleceń poradnika, wszystko przebiegło ok, systemy są widoczne przy starcie, niestety po instalacji sterowników do płyty głównej w WIN 7 w XP po odpaleniu nie działa usb, ani myszka, ani klawiatura, konieczny jest twardy reset, ma ktoś na to jakieś lekarstwo? Moja płyta oficjalnie nie wspiera Windows XP, lecz po pobraniu sterowników aplikacją DRIVE THE LIFE pobrało wszystkie sterowniki. Windows XP działa świetnie jako niezależny system, wtedy nic się złego nie dzieje, problemy zaczynają się po próbie instalacji Windows 7 obok XP:(
Adam G:), 3 kwietnia 2016, 19:44
Mam Windowsa XP i zainstalowałem do przetestowania Windows 7 x64, no i zaczął się cyrk ze startem. Teraz system stoi w miejscu zaraz po biosie i nie wczytuje mi tego menu wyboru, jaki system mam wybrać. Za pierwszym razem po instalacji, wszystko było w porządku, ale że to jest nowy system to pogubiłem się przy instalacji wszystkich sterowników, no i zainstalowałem Windowsa 7 od nowa na sformatowanej partycji. Chce dodać, że ten Windows 7, jest zainstalowany na innym dysku, ale bios widzi obydwa dyski. Żeby system mi wystartował, to muszę za każdym razem uruchomić podczas startu biosu, funkcje wyboru z jakiego dysku ma być ładowany system. Wtedy pojawia się ta funkcja wyboru, jaki chcę użyć system. W tym biosie mam od samego początku ustawiony start z tego dysku. Czy idzie coś z tym zrobić ???
Janusz, 18 września 2016, 16:25
crossthelimits---mam ten problem który opisałeś--zaraz sprawdzę czy działa Twój sposób ratunku przed ponownym instalowaniem "siódemki"...Pozdro
RYSIEK141, 21 października 2017, 17:28

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.