Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Instalacja Windows 7

Instalacja Windows 7

Mateusz Miciński
11 października 2009
312 053
Odsłony
Mateusz Miciński
11 października 2009
312 053
Odsłony

Do instalacji systemu Windows 7 służy Kreator Instalacji Windows 7. Jest on pomocny przy dokonywaniu tzw. czystej instalacji, gdy system ma być jedynym systemem operacyjnym na komputerze, przy uaktualnianiu starszego systemu (np. Windows XP lub Windows Vista) do Windows 7 oraz przy instalowaniu Windows 7 obok już zainstalowanego innego systemu Windows. W niniejszym artykule przedstawimy, jak przebiega proces instalacji systemu Windows 7 w przypadku czystej instalacji.

Nowy Kreator Instalacji systemu Windows 7 został zaczęrpnięty z Windows Vista i przy okazji trochę ulepszony. Wymaga on interakcji od użytkownika, dlatego przedstawiamy krok po kroku jak powinna przebiegać instalacja.

Aby zainstalować Windows 7, należy wcześniej upewnić się, że komputer spełnia wymagania sprzętowe:

  • procesor taktowany zegarem 1GHz lub szybszym,
  • 1GB pamięci operacyjnej RAM (lub 2GB w przypadku specjalnej wersji 64-bitowej),
  • 16GB wolnej przestrzeni dyskowej (lub 20GB dla 64-bit),
  • napęd DVD.

Bootowanie z płyty instalacyjnej

Zanim będziemy mogli rozpocząć instalacj systemu, należy odpowiednio ustawić sekwencję rozruchu w BIOS-ie. Włączamy więc komputer, a następnie przechodzimy do tzw. setupu (BIOS-u), naciskając w tym celu jeden z klawiszy F1 lub Delete. Przechodzimy następnie do sekcji Advanced i w funkcji (nazwanej First Boot Device, Boot order lub podobnie) zmieniamy pierwsze urządzenie rozruchowe na napęd CD/DVD. Po tym zabiegu możemy już włożyć płytkę instalacyjną Windows 7 do napędu, zapisać ustawienia BIOS-u i uruchomić ponownie komputer.

Podczas ponownego rozruchu, po przejściu testów POST, wyświetlony zostanie komunikat, informujący, że naciśnięcie dowolnego klawisza spowoduje rozruch z płyty - oczywiście przyciskamy jeden z klawiszy. Po kilku chwilach rozpocznie się ładowanie plików instalacyjnych.

Zbieranie informacji

Przystępujemy do drugiego kroku instalacji. Wybieramy język systemu, format oraz metodę wprowadzania informacji, a następnie przechodzimy Dalej. W następnym etapie klikamy Zainstaluj teraz. Aby kontynuować, należy przeczytać i zaakceptować umowę licencyjną Akceptuję postanowienia licencyjne. Ponownie wybieramy Dalej. Wskazujemy rodzaj instalacji - klikamy Niestandardowa (zaawansowane).

Przygotowywanie dysku

W oknie Gdzie chcesz zainstalować system Windows klikamy łącze Opcje dysku (zaawansowane), aby przygotować niesformatowany dysk. Następnie wybieramy jedną z partycji wyświetlanych na liście i klikamy Nowy, w odpowiednie pole wpisujemy rozmiar tworzonej partycji w MB (minimum 16000 MB vide wymagania). Operację zatwierdzamy przyciskiem Zastosuj. W ten sam sposób możemy jeszcze podzielić nieprzydzielony rozmiar na kolejne - dodatkowe partycje, przeznaczone na własne pliki. Po odpowiednim podzieleniu twardego dysku, formatujemy jego partycje, wskazując je po kolei na liście i wybierając łącze Formatuj.
Może się jednak zdarzyć, że na liście nośników nie będą wyświetlane żadne partycje dysku. Jest to jednoznaczne z tym, iż system nie posiada odpowiedniego sterownika. Wkładamy więc dyskietkę bądź płytę ze sterownikiem do napędu i klikamy Załaduj sterownik. Po poprawnym zainstalowaniu urządzenia, możemy przystąpić do podzielenia go na partycje i sformatowania.
Gdy podzieliliśmy już dysk i sformatowaliśmy, przechodzimy do właściwego procesu instalacji - klikamy w tym celu Dalej.

Instalowanie systemu Windows

Po zakończeniu procesu zbierania informacji możemy wygodnie usiąść i zaparzyć sobie kawę. Instalacja potrwa kilkanaście minut (w zależności od posiadanego sprzętu). Przy tym nie wymagana jest jakakolwiek ingerencja ze strony użytkownika. Instalator najpierw skopiuje pliki na dysk twardy, a następnie zostaną one rozpakowane. Później instalator zainstaluje funkcje oraz aktualizacje. Po tych czynnościach komputer zostanie ponownie uruchomiony.

Następnie instalator przystąpi do ostatniego (bezingerencyjnego) etapu - Kończenie instalacji, podczas którego zostaną zaktualizowane ustawienia rejestru oraz uruchomione usługi, po czym komputer zostanie uruchomiony ponownie.

Pierwsze uruchomienie systemu Windows

Po ukończeniu instalacji, Windows 7 zostanie po raz pierwszy uruchomiony i będziemy mogli przeprowadzić wstępną konfigurację systemu.

Wstępna konfiguracja

Przy pierwszym uruchomieniu systemu Windows 7 zostaniemy poproszeni o skonfigurowanie podstawowych ustawień komputera. Podajemy nazwę użytkownika oraz nazwę komputera, hasło dla swojego konta, a także podpowiedź do hasła. Następnie poproszeni zostaniemy o wpisanie klucza produktu.

Trzeba tu zaznaczyć, że nie musimy wprowadzać od razu klucza produktu, bowiem będziemy mieć 30 dni na wpisanie numeru licencyjnego oraz aktywowanie systemu.

W następnym kroku decydujemy o ustawieniach aktualizacji, gdzie zalecane jest wybranie pierwszej opcji - Użyj ustawień zalecanych. W kolejnym etapie będziemy mogli skorygować ustawienia daty i godziny, a także strefy czasowej. Jeżeli nasz komputer podłączony jest do sieci lokalnej, system wykryje ten fakt i poprosi o wskazanie lokalizacji sieciowej. Oczywiście wybieramy opcję zgodną z rzeczywistością (Sieć domowa jeżeli komputer przyłączony jest do domowej lokalnej sieci). W przypadku, kiedy w komputerze mamy zainstalowaną kartę sieci bezprzewodowej Wi-Fi, a w pobliżu znajdować się będą punkty dostępowe, Windows 7 wyświetli listę sieci i umożliwi połączenie się z wybraną. Następny etap także uzależniony jest od warunków, jakie wykryje system, a mianowicie, jeśli w naszej sieci domowej zostaną wykryte inne komputery z zainstalowanym systemem Windows 7 oraz aktywowaną Grupą domową, będziemy teraz mogli przeprowadzić wstępną jej konfigurację. Wskazujemy więc elementy, które chcemy udostępniać, wpisujemy hasło grupy i klikamy Dalej. Jeśli jednak nie mamy zamiaru korzystać z nowej funkcji, wybieramy Pomiń.

System Windows finalizuje ustawienia i po chwili zostanie wyświetlony pulpit Windows 7.

Windows 7 - Zapraszamy

Po kilkunastu minutach system Windows 7 jest gotowy do użytku.

Zobacz również

Komentarze

Powie mi ktoś dlaczego podczas ładowoania instalatora wyświetla się zielony pasek z Visty zamiast animowane logo Windows 7? Dotyczy tylko polskiej wersji... w angielskiej jest normalne logo. Druga sprawa - menu miało być już wąskie według zapewnień microsoftu i ludzi z nim współpracujących a znowu w polskiej wersji jest szerokie - tak jak w Viście ! Dzięki za odpowiedzi
Adrian, 22 października 2009, 12:03
a mi nie wyskakuje instalacja z biosu po zmianie First Boot Device na "cd rom" wsyskauje boot cd/dvd ale  nie ma abym wcisnął dowolny klawisz i dalej to mi już xpka ładuje .. co jest pomocy ? ustawienia w biosie są zmienione dobrze ...

damian93t, 24 października 2009, 11:56
ja mam to samo-co robić
contel, 31 października 2009, 21:40
Ja mam tak samo. Po zmianie na cd rom nie odpala z płyty. Po normalnym odpaleniu na xp instalacja idzie, ale nie można sformatować dysku ,,C". Jest tylko komunikat o utworzeniu folderu ,,Windows.old". Prosze o pomoc.
gisser, 4 listopada 2009, 07:53
czy po instalacji skasuje mi wszystko z dyskow programy zdjecia itp
fryta, 15 listopada 2009, 16:47
lenovo r500, win7 pro instalowany z ukrytej partycji, bez pytania o to gdzie zainstalowac? jak podzielic dysk potem na partycje systemową? próbowałem gparted- odradzam- skończyło się przywracaniem systemu (ponowną instalacją) po utracie plików systemowych. WIęc pytanko- czy jest sens dzielenia partycji, przy próbie odtwarzania z recovery tracimy wszystko łacznie ze strukturą dysku jeśli ją uda nam się zmienic- chyba ze robimy backu razem ze swoimi danymi wtedy mamy do wyboru kilka punktów przywracania sytemu, więc CZY DZIELIĆ CZY NIE DZIELIĆ? Oto jest pytanie... ;)
lenovo R500, 18 listopada 2009, 21:35
@damian93t, @contel oraz @gisser - jeżeli posiadacie oryginalne nośniki z Windows 7 nie powinno być problemu, jeśli zaś pobraną z sieci wersję trial bądź z MSDN AA, także nie powinno być problemu - obrazy płyt mają sektor rozruchowy. Jeśli zaś to wersje z "mniej" legalnych źródeł - zapewne brak boot sektora na płycie. Sprawdźcie także, czy na pewno wybieracie dobre ustawienie w BIOSie. Czasem także trzeba włączyć (Enable) funkcję próbującą startować z innych nośników (w różnych BIOS-ach różnie nazywana - zwykle od słowa Try). @fryta - nie, jeśli nie sformatujesz partycji, na które posiadasz swoje pliki.
Mateusz Miciński, 26 listopada 2009, 23:48
Witam, mam pytanie jak zainstalować Win 7 przy zainstalowanym Win XP? próbowałem normalnie zainstalowac Win 7 na innej partycji  to w efekcie nie mam w biosie wyboru systemu albo przy instalacji system nie może się do końca zainstalowac. Proszę o porady. Pozdrawiam
adamprus, 31 grudnia 2009, 11:01
wie ktoś jak zainstalować windowsa obok linuxsa opensuse ??
magic, 18 sierpnia 2010, 21:38
ja tam niemiałem żadnych problemów z instalacją jak miałem xp to jak rozpoczołem instalacji windows 7 tak nic złego się niestało system został zainstalowany bez żadnych problemów , ;P tylko podczas instalacji (pod konieć ) mi zawsze wywala nie tyle co errory ale jakies bez sensowne powiadomienia . a ogólnie niema zadnych problemów (tak było u mnie) nic w biosie nie musiałem przestawiać
api, 8 kwietnia 2011, 18:05
Jezeli macie problemy z rozruchem klawiatura ni odpowiada musicie podlaczyc stara nie na usb tylko ps/2 takie okragle wejscie . mam nadzieje ze pomoglem
Seba, 30 grudnia 2011, 18:46
MI SIĘ PODOBA INSTALATOR WINDOWS 7 BARDZO FAJNY TYLKO ŻE WYMAGANIE SĄ MNIEJSZE NAWET BY MOŻNA ZAINSTALOWAĆ NA NOWYM KOMPIE ALBO REINSTALKĘ NA DYSK SSD . MI DO TEGO PASEK INSTALATORA Z VISTY NIE PRZESZKADZA. ALE I JEST ŁATWY W OBSŁUDZE.
Roman, 30 grudnia 2011, 23:01
Wszystko pięknie ładnie ale jak wybrać system 32/64 bitowy skoro nigdzie niema takiej opcji... mi za każdym razem instaluje 32 a potrzebuje 64bitowego
Przemek, 24 lipca 2012, 17:02
rozumiem
anigma11, 3 września 2012, 20:48
To jest proste
karolo236 , 23 września 2012, 18:48
Ja jusz mam windows 8
korolo236, 23 września 2012, 18:56
Dobry poradnik
Informatyk, 5 listopada 2012, 13:22
"Następnie instalator przystąpi do ostatniego (bezingerencyjnego) etapu - Kończenie instalacji, podczas którego zostaną zaktualizowane ustawienia rejestru oraz uruchomione usługi, po czym komputer zostanie uruchomiony ponownie". ...ja po powyższym mam czarny ekran i tak moge czekać i czekać czasami na reset co najwyżej. Proszę o pomoc nic nie pomaga. Sprzęt spełnia wymagania xp inatsluje się bezproblemu. teraz mam i XP i win 7 znaczy win 7 sie nie odpala...
BartoQ, 26 listopada 2012, 10:46
Witam, instaluję Win7 na inny dysk i partcje bo na 1-szym dysku mam XP.W momencie "Gdzie chcesz zainstalować sys. Windows" klikam "Opcje dysku(zaawansowane) przygotowania dysku gdy pojawia się ta cała tabelka z wyborem klikam "Załaduj sterownik" i wyskakuję info aby załadować sterowniki do tego dysku z dyskietki , cd, dvd, usb - pytam się jakie sterowniki bo powinien sam system to zrobić . Dalej nie mogę zrobić nic, mimo formatowania , ustalania partycji, przydziału "Dalej" nie pozwala nic zrobić . Stoję w lesie dobrze że jeszcze xp działa chociaż czasem muszę go restartnąć 2-gi raz bo coś Bill namącił i mimo postawienia xp na nowo po zakończeniu wsparcia dla xp to właśnie mi się dzieje , dlatego zakupiłem Win7 a tu kicha .
Przemas, 27 kwietnia 2014, 18:15
W ogóle to ten Microsoft to cała kicha !!! Ja mam win 7 na jednym dysku w laptopie /ssd/ wyjmuję dysk pierwszy i na drugim instaluję windows 8 i aktualizuję ostatecznie windows 8.1 Następnie wkładam drugi dysk i te systemy wzajemnie siebie niszczą. Jeden naprawia drugi chkdsk Co za lipa. Microsoft pomoc techniczna pisze głupoty i dalej lipa. Kto za to odpowiada. Nie kupujcie tego dziadostwa. Pozdrawiam
Scalator, 18 maja 2014, 10:22
a jak partycja jest nierozpoznanego typu I nie moge sformatowc ,to jak ja mam zainstalowac
greg, 6 grudnia 2014, 10:41
pokazuje sie ze tylko na sformatowany NFFS moge zainstalowac ,a na te partycje co mam nie a ikonki ze sformatowaniem itp.nie moge wybrac ,a chce wgarc na nowa jednostke bez zadnego programu
greg, 6 grudnia 2014, 11:01
*NTFS przepraszam
greg, 6 grudnia 2014, 11:08
maksiu potrzebuje pomocy zeby zainstalowac windows 7 ale chce na internecie pobrac ratunko
maksiu, 31 marca 2015, 18:34
próbuję zainstaolwać system win 7 podłączyłem myszkę i klawiaturę. No i tu kłopoty bo komputer nie widzi ani myszki ani klawiatury, bez sterowników nie pójdzie. co robić ?
ja L, 12 sierpnia 2015, 15:14
powie mi ktoś co mam zrobić gdy po instalacji wyskakuje mi "this recovery DVD is not this model, check again" Laptop marki PB packard bell z płytom głowom asusa ?
olfaris1@wp.pl, 22 sierpnia 2015, 01:48
Ja mam 2 windowsy Win.7 i Win.xp nie wiem jak to się stało :(
Masełko, 12 listopada 2015, 15:16
Ja mam 23 windowsy od 95 do 10
Fhngb rgy, 28 grudnia 2015, 17:41
Po załadowaniu plików instalacyjnych pokazuje się zielone tło z Windowsa i kursor przy którym jest to kółeczko od ładowania, jednak po chwili ono znika i nic się nie dzieje. O co chodzi ? Bardzo proszę o pomoc.
Marcin1516, 31 stycznia 2016, 10:18
Dlaczego Adamujo włączył i pokazywał logo Visty? Muszę czekać aż są aktualizacje dla systemu Windows aby Kontynuować pracę.
windowsik, 25 lutego 2016, 19:32
jak mam skofigurowacz  system windos7
paweł, 2 kwietnia 2016, 18:35
Temat kilkakrotnie poruszany mimo to nie znalazłem odpowiedzi o jakie sterowniki pyta windows siedem podczas instalowania systemu
jandeka, 26 czerwca 2016, 03:05

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.