Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 Insider Preview z nowym buildem 15002 dla PC

Windows 10 Insider Preview z nowym buildem 15002 dla PC

Autor: Krzysztof Sulikowski Opublikowano: 10 stycznia 2017 Odsłon: 561

Witajcie, Insiderzy! Po trwającej już przeszło miesiąc przerwie technicznej program Windows Insider powraca do nas z wielkim impetem. Microsoft ogłosił dziś dostępność kompilacji 15002 dla kręgu Fast. Jest to DUŻA aktualizacja, dlatego postanowiliśmy poświęcić jej cały artykuł. Kilkadziesiąt nowości funkcjonalnych i tyle samo poprawek - na taki pakiet zdecydowanie warto było czekać cały miesiąc!

Co nowego w kompilacji 15002 dla PC?

Microsoft Edge

Panel podglądu kart: łatwo jest stracić kontrolę nad zawartością kart, zwłaszcza gdy wiele z nich pochodzi z tego samego portalu i posiada podobne ikony i opisy. Nowy panel w Edge oferuje wizualny podgląd zawartości wszystkich kart. Można go wyświetlić bez konieczności opuszczania aktualnie otwartej karty. Listę można przewijać pokrętłem myszy, touchpadem lub dotykowo - jeśli posiadamy urządzenie z odpowiednim ekranem. Listę możemy błyskawicznie wywołać specjalnym przyciskiem na pasku kart - jak na animacji poniżej:

Odłożenie kart na bok: zwykle chcemy, by nasze karty pozostały dobrze zorganizowane, a także by można było do nich powrócić po zakończeniu sesji i rozpoczęciu kolejnej. Nowa funkcja w Edge pozwala zapisać stan wielu kart jednocześnie i powrócić do niego za pomocą dwóch kliknięć:

Lista szybkiego dostępu: od teraz możemy otworzyć nowe okno lub nowe okno w trybie InPrivate z poziomu listy szybkiego dostępu po kliknięciu ikony Edge na pasku zadań:

Component UI: aktualizacja wprowadza do przeglądarki nową architekturę UWP, widoczną m.in. w nowym drzewku wizualnym i modelu wprowadzania danych. Zmiany poprawiają stabilność i szybkość wprowadzania danych, przez co Edge lepiej radzi sobie z zawieszającymi się lub spowolnionymi witrynami.

Flash Click-to-Run: Edge blokuje teraz domyślnie niezaufaną zawartość Adobe Flash. Użytkownik może ją odtworzyć TYLKO na wyraźne życzenie. Dalszego wykrzewiania przestarzałej i niezbyt bezpiecznej technologii mamy się spodziewać w dalszych aktualizacjach z gałęzi Creators Update.

Płatności online: Microsoft Edge otrzymał poglądowe wsparcie dla nowego API Payment Request, które pozwala stronom na przeprowadzenie płatności z wykorzystaniem preferowanych opcji dostawy zapisanych w Microsoft Wallet (Portfel). Funkcja działa w wersji Preview i nie będzie realizować płatności do czasu kolejnej aktualizacji.

Menu Start i powłoka Windows

Foldery w menu Start: począwszy od builda 15002, Windows 10 pozwala już porządkować kafelki w formie folderów. By zacząć korzystać z tej funkcji, powinniśmy przeciągnąć jeden kafelek na inny - w ten sposób tworzymy folder kafelków.

Nowe menu Udostępnij: doświadczenie udostępniania zostało zaprojektowane na nowo. Nieoficjalny sposób na uruchomienie nowego menu przedstawialiśmy Wam w listopadzie zeszłego roku. Teraz zostało ono dopracowane i zintegrowane z systemem. Menu pojawi się w aplikacji, z której chcemy udostępnić zawartość, i wyświetli listę aplikacji, do których możemy ją przesłać. Kolejność na liście będzie zmieniać się w oparciu o nasze wcześniejsze decyzje. Microsoft zaznacza przy tym, że wcześniejszy skrót wywołujący panel Udostępnij (Win + H) traci swoją funkcję.

Zrzut wybranego obszaru ekranu: popularna funkcja zrzutu ekranu z OneNote 2016 została teraz zintegrowana z Windows 10. Jeśli chcemy zrobić zrzut nieobejmujący całego ekranu ani też pojedynczego okna (Alt + PrintScreen), możemy skorzystać z kombinacji Win + Shift + S, by samodzielnie wybrać obszar, który trafia do schowka. Można go wkleić do OneNote lub dowolnej innej aplikacji.

Wsparcie dla wysokich rozdzielczości DPI:

 • Monitor wydajności w narzędziu Zarządzanie komputerem lepiej sobie radzi z urządzeniami o wysokim dpi;
 • Poprawki są też udziałem niektórych aplikacji desktopowych;
 • Wsparcie dla wysokich rozdzielczości dpi znajdziemy też we Właściwościach aplikacji, w zakładce Zgodność.

Gładsza zmiana rozmiarów okna: Insiderzy zgłaszali, że czasami skalowanie okna odbywa się z przeskokami. Poprawione animacje otrzymały aplikacje oparte na GDI (graphics device interface), takie jak Eksplorator plików, Menedżer zadań i Notatnik, oraz aplikacje UWP, takie jak Muzyka Groove i Poczta Outlook. Poprawiono też zachowanie interfejsu w trakcie szybkiego zmieniania rozmiarów okna aplikacji UWP.

Poprawione rozmieszczenie ikon i skalowanie: Insiderzy zgłaszali nieprawidłowe wyświetlanie ikon zwłaszcza po podłączeniu i odłączeniu urządzenia, włączeniu projektora lub przy używaniu kilku monitorów z różnymi dpi. Od teraz wykonywanie tych delikatnych operacji nie powinno już mieć negatywnego wpływu na skalowanie i rozmieszczenie ikon na puplicie.

Uproszczony i szybszy dostęp do VPN: po wywołaniu VPN z menu Sieci można teraz od razu kliknąć przycisk Połącz bez otwierania Ustawień VPN.

Poprawione okna logowania w aplikacjach: doświadczenie logowania zostało poprawione zwłaszcza na komputerach z wieloma kontami użytkowników. Nowe okno dialogowe wyświetla dostępne konta Microsoft, konta służbowe i konta edukacyjne, a także daje możliwość podpięcia nowych kont.

Kalendarz księżycowy na Pasku zadań: użytkownicy, którzy preferują chiński kalendarz księżycowy, mogą go teraz aktywować w Ustawieniach > Czas i język > Data i godzina.

Poprawione powiadomienia dla użytkowników i deweloperów: deweloperzy mogą od tej pory tworzyć własne podgrupy powiadomień w Centrum akcji. Poprawiono też obsługę znaczników czasu, np. gdy użytkownik wprowadzi komputer w tryb uśpienia, a następnie go wybudzi.

Windows Ink

Ikony wskazujące kolory: ikony pióra, ołówka i zakreślacza wyświetlają teraz wybrany dla nich kolor. Inne aplikacje będą mogły korzystać z tej możliwości od jednego z przyszłych wydań Windows 10 Creators Update SDK.

Wymazywanie: Szkicownik oraz Szkic ekranu posiadają teraz funkcję wymazywania (gumki), która pozwala usunąć cały szkic lub tylko jego część. Wystarczy wybrać z wysuwanego menu preferowaną opcję:

Pasek narzędzi: poprawiono logikę paska narzędzi. Jeśli wyświetlamy ikonę Windows Ink na Pasku zadań, pasek narzędzi będzie wyświetlany z uwzględnieniem każdego podpiętego monitora.

Cortana

Asystentka doczekała się kilku nowych usprawnień:

 • Łatwiejsze odkrywanie specyficznych poleceń dla aplikacji: Cortana wyświetlać będzie podpowiedzi, w które wystarczy kliknąć;
 • Powtarzalne przypomnienia: interwały typu "Co miesiąc" lub "Raz do roku" mogą okazać się przydatne np. przy opłacaniu czynszu i pilnowaniu rocznic;
 • Zmiana skrótu klawiszowego: nowy skrót wywołania Cortany to Win + C (jeszcze domyślnie wyłączony, choć dostępny w ustawieniach Cortany). Inny skrót - Win + Shift + C - służyć będzie wywołaniu panelu bocznego aplikacji Windows 8.

Ułatwienia dostępu

Łatwiejsze pierwsze uruchomienie systemu: doświadczenie Out-Of-Box-Experience (OOBE), a więc pierwszego uruchomienia i konfiguracji Windows 10, będzie teraz łatwiejsze do przejścia także dla mniej zaawansowanych użytkowników lub osób niepełnosprawnych. Pierwsza konfiguracja możliwa jest już w towarzystwie Cortany. Asystentka będzie zadawać pytania, a użytkownik może na nie odpowiadać naturalnie - przy użyciu mowy. Funkcja działa na razie w fazie preview i będzie jeszcze udoskonalana. Nowe doświadczenie OOBE będzie też dostępne dla regionów, które nie posiadają wsparcia dla Cortany (jak Polska), jednak oczywiście bez komunikacji głosowej. W przyszłym tygodniu pojawi się obraz ISO kompilacji 15002, dzięki któremu można będzie samodzielnie przetestować OOBE z Cortaną.

Narrator ze wsparciem dla WinPE i WinRE: Windows Preinstallation Environment (Windows PE) i Windows Recovery Environment (Windows RE) mogą już współpracować z Narratorem.

Wsparcie dla Braille'a: w grudniu pisaliśmy o zapowiadanym wsparciu dla Braille'a i innych ułatwieniach dostępu w Windows 10 Creators Update. Wsparcie pojawi się w przyszłych buildach, jednak już teraz w Ustawieniach > Ułatwienia dostępu > Narrator widoczna jest ikona, która pozwoli pobrać wsparcie dla Braille'a.

Zmiana skrótu klawiszowego dla Narratora: od teraz Narratora wywołamy skrótem Ctrl + Win + Enter (a nie - jak dawniej - Win + Enter).

Ulepszone działanie Narratora:

 • Od teraz można przejść do wybranego poziomu nagłówka, wpisując jego numer;
 • Klawisze Home i End przenoszą Narratora na początek lub koniec linijki;
 • Skróty Ctrl + Home i Ctrl + End przenoszą Narratora na początek lub koniec witryny internetowej lub innej czytanej zawartości.

Poprawione działanie aplikacji UWP w wysokim kontraście: Anniversary Update wprowadził konieczność wyświetlania kontrastującego tła za tekstem w trybie wysokiego kontrastu. Teraz tego samego doświadczymy w aplikacjach UWP. Dotyczy to *wszystkich* aplikacji XAML ze Sklepu Windows, poczynając od builda 15002, niezależnie, czy korzystają z najnowszego SDK.

Windows Defender

 • Nowe opcje uruchomienia szybkiego, zaawansowanego i pełnego skanu;
 • Opcja skanowania wydajności i stanu urządzenia;
 • Opcje rodzinne oferują dostęp do zawartości/aplikacji w sieci, które zapewnią potrzebne informacje o urządzeniu;
 • Strony ustawień pomogą zmienić konfigurację aplikacji i dowiedzieć się więcej na jej temat;
 • Ogólne poprawki i usprawnienia.

Windows Defender oferuje już ponadto funkcję Refresh Windows. Funkcja może okazać się pomocna, gdy komputer działa wolno i nie chce pobierać/instalować aktualizacji lub się wysypuje. Refresh Windows reinstaluje i aktualizuje Windows, usuwając większość aplikacji, ale zachowując pliki osobiste.

Ustawienia

Łatwiejsze wyszukiwanie ustawień:

 • Poszczególne strony ustawień zawierają teraz dodatkowe informacje, wyświetlane po prawej stronie lub na dole (w zależności od rozmiaru okna). Oferują one linki do wsparcia, feedbacku i powiązanych ustawień;
 • Powstała nowa kategoria ustawień - Aplikacje. Zawiera ona przeniesione ustawienia z przydługiej listy System;

Zaktualizowana strona Urządzeń: nowa strona - jeszcze pod nieprzetłumaczoną nazwą Bluetooth & other devices oferuje ujednolicony dostęp do urządzeń bluetooth i urządzeń podłączonych do komutera, takich jak klawiatura bezprzewodowa, stacje dokujące, Kontroler bezprzewodowy Xbox etc.

Nowa strona Ekran: ustawienia ekranu mają teraz odświeżoną stronę, oferującą szybki dostęp do kontrolki jasności ekranu, rozdzielczości, orientacji i redukcji efektu niebieskiego światła.

Redukcja niebieskiego światła: pozostajemy przy stronie Ekran. Pojawiła się tam nowa opcja Blue light settings (jeszcze nieprzetłumaczona na polski), która posiada własną stronę, na której możemy ustawić godziny, w których funkcja będzie aktywna, a także temperaturę koloru wyświetlanego w trybie nocnym.

Nowe ustawienia Surface Dial: deweloperzy aplikacji mogą przypisywać Surface Dial konkretne funkcje, tymczasem Insiderzy, którzy posiadają nowe urządzenie, mogą już samodzielnie skonfigurować działanie jego przycisków w systemie Windows 10.

Niedawno używane kolory: w ustawieniach Personalizacja > Kolory wyświetlana jest teraz krótka lista ostatnio wybieranych kolorów.

Kompozycje w Ustawieniach: Ustawienia przejmują jeszcze jedną stronę z Panelu Sterowania. Zarządzanie kompozycjami wizualnymi jest już dostępne z poziomu Ustawień > Personalizacja:

Współpraca z innymi urządzeniami: w Anniversary Update wprowadzono możliwość kontynuowania doświadczeń aplikacji na innych urządzeniach. Użytkownicy mogą włączyć lub wyłączyć tę funkcję w Ustawieniach > Prywatność > Ogólne Zezwalaj aplikacjom na innych urządzeniach na uruchamianie aplikacji i działanie na tym urządzeniu. W kompilacji 15002 pojawiła się nowa dedykowana strona w Ustawieniach > System > Cross-device experiences.

Wsparcie dla połączeń taryfowych: w Ustawieniach > Sieć > Ethernet pojawiła się nowa opcja Metered connection, która pozwala traktować wybrane połączenie Ethernet jako połączenie taryfowe. Dzięki temu niektóre aplikacje mogą starać się ograniczyć zużycie danych.

Obsługa touchpada

Regulacja głośności: podczas wykonywania gestu trzema lub czterema palcami (by zmienić głośność) wyświetli się systemowa kontrolka głośności. Wyregulowano też czułość gestu.

Poprawiona strona Myszy i płytki dotykowej: drobne zmiany interfejsu Ustawień touchpada w oparciu o feedback Insiderów.

BSOD to teraz GSOD

Zgodnie z tym, co pisaliśmy pod koniec grudnia, BSOD (Niebieski Ekran Śmierci) w Windows 10 Insider Preview stał się zielony (GSOD). Teraz to już oficjalne :)

Szybkie tworzenie maszyn wirtualnych w Hyper-V

Hyper-V Manager posiada teraz nową stronę, która pozwala błyskawicznie postawić nową VM. Wystarczy kliknąć przycisk Quick Create i postępować według kolejnych kroków. Po utworzeniu maszyny możemy przejść do bardziej zaawansowanych ustawień.

Windows Update

 • Aktualizacje można wstrzymać do 35 dni. By tego dokonać, należy przejść do ustawień zaawansowanych Windows Update. Funkcja będzie publicznie dostępna w edycjach Professional, Education i Enterprise;
 • Od teraz można decydować, czy wraz z aktualizacją Windows chcemy pobrać aktualizacje sterowników. Funkcja będzie publicznie dostępna w edycjach Professional, Education i Enterprise;
 • Pojawiła się nowa ikona na stronie ustawień Windows Update, która wskazuje wizualnie status aktualizacji.
 • Zmieniono logikę aktualizacji. System nie będzie prosił o ponowne uruchomienie, gdy podłączony jest projektor etc.;
 • Użytkownicy edycji Home mogą zwiększyć godziny aktywnego użytkowania do 18.

Windows Information Protection

Niektórzy klienci biznesowi zgłaszali problem z przenoszeniem służbowych plików na urządzeniach przenośnych. Odczytanie pliku na innym urządzeniu mogło być niemożliwe z uwagi na szyfrowanie. By uniknąć podobnych problemów, WIP oferuje teraz kilka opcji do wyboru:

 • Podczas kopiowania szyfrowanych przez WIP plików na dysk wymienny możemy zachować ich status jako służbowe lub przekonwertować je na osobiste. Możemy też anulować operację.
 • Podczas zapisywania szyfrowanych przez WIP plików na dysk wymienny możemy zachować ich status jako służbowe lub przekonwertować je na osobiste. Możemy też zapisać pliki w innej lokalizacji.

Ostrzeżenie dla aplikacji osobistych: przy próbie otwierania plików służbowych chronionych WIP w nieuprawnionych aplikacjach (spoza białej listy) klient zostanie poinformowany, że w ten sposób pliku nie można przekonwertować na osobisty.

Funkcje eksperymentalne dla zaawansowanych użytkowników

Niektórzy Insiderzy mogą skorzystać z nowych funkcji eksperymentalnych, które być może trafią do publicznego wydania Creators Update. W zależności od konfiguracji w Menedżerze zadań możemy ujrzeć jedną lub więcej aplikacji oznaczonych jako throttled. Eksperyment powinien znacznie poprawić doświadczenie użytkowania i wydajność urządzenia. Więcej na ten temat dowiemy się w połowie lutego.

Input Method Editor (IME)

Input Method Editor otrzymał całkiem sporo poprawek, w tym łatwiejszy dostęp do ustawień Microsoft Pinyin IME, nowa strona ustawień i nowe skróty klawiszowe, ułatwione wprowadzanie złożonych znaków, odświeżone emoji, a także wyraźny wskaźnik właczenia japońskiego IME.

Strona programu Windows Insider

Ostatnią z nowości traktowanych jako funkcjonalne jest aktualizacja witryny Windows Insider Program (Niejawny program testów systemu Windows). Warto zauważyć, że Microsoft używa sformułowania Windows 10 dla kreatywnych!

Kompilacja 15002 dla PC - wprowadzone poprawki

 • Aplikacja 3D Builder została przeniesiona do folderu Akcesoria systemu w menu Start;
 • Rozwiązano problem z działaniem klawiszy jasności ekranu w niektórych urządzeniach;
 • Rozwiązano problem z czarnym ekranem po wybudzeniu z uśpienia, gdy podłączony jest ekran USB;
 • Rozwiązano problem z otwieraniem aplikacji wykorzystujących kamerkę;
 • Rozwiązano problem z wysypującą się usługą RPCSS;
 • Rozwiązano problem z wywoływaniem klawiatury dotykowej, do którego potrzeba było czasem kilku kliknięć;
 • Rozwiązano problem z Oczyszczaniem dysku, które wyświetlało nieraz nieprawidłową wartość 3,99 TB danych z Windows Update;
 • Poprawiono logikę współpracy okna Edge z panelem Cortany;
 • Zaktualizowano tooltipy (chmurki) na pasku ulubionych w Microsoft Edge, przez co lepiej sobie radzą z dłuższymi nazwami stron;
 • Ikona Myszy i płytki dotykowej w Ustawieniach powinna wyświetlać się poprawnie;
 • Rozwiązano problem ze stabilnością Centrum akcji;
 • Zaktualizowano okno właściwości Głośników, za pomocą którego można konfigurować dźwięk przestrzenny z uwzględnieniem konkretnych urządzeń odsłuchowych. Jeśli dane urządzenie ma opcję dźwięku przestrzennego, ikona głośności w obszarze powiadomień będzie na to wskazywać;
 • Poprawiono łączność z urządzeniami, m.in. za pośrednictwem Miracast;
 • Usunięto rerouting z mspaint.exe do Paint 3D;
 • Rozwiązano problem z wysypującym się Visual Studio przy próbie otworzenia, dodania lub zapisania pliku;
 • Rozwiązano problem występujący na niektórych urządzeniach ze starszymi układami, który powodował wyświetlanie kolorowych kwadratów zastępujących wybrane elementy interfejsu aplikacji UWP;
 • Po podłączeniu urządzenia wejścia poprzez Miracast ujrzymy wyskakujące powiadomienie z możliwością wybrania metody wprowadzania (dotyk, klawiatura etc.);
 • Klawisze Home i End powinny już działać poprawnie na wszystkich stronach Ustawień;
 • Rozwiązano problem z błędami na pasku postępu w aplikacjach UWP.

Kompilacja 15002 dla PC - znane błędy

 • Przejście na stronę Baterii w Ustawieniach > System wysypie aplikację Ustawienia;
 • W menu kontekstowym Paska zadań brakuje opcji wyświetlenia wirtualnego touchpada;
 • Cortana nie współpracuje z innymi urządzeniami w tym buildzie (nieodebrane połączenia, wskazówki dojazdu, poziom baterii etc.);
 • Edge może nie być w stanie wejść na niektóre strony. Można spróbować je włączyć w trybie InPrivate;
 • Nie działa przeciąganie aplikacji z listy Wszystkich aplikacji do menu Start. By przypiąć kafelek aplikacji, możemy kliknąć ją prawym przyciskiem myszy i wybrać odpowiednią opcję;
 • Nie działą kopiowanie za pomocą CTRL + C w Wierszu polecenia (Cmd);
 • Przy projektowaniu na kolejny monitor Explorer.exe może wpaść w pętlę wysypywania się. Należy wówczas odłączyć zewnętrzny ekran i zrestartować system;
 • Przycisk klawiatury dotykowej może zniknąć z Paska zadań. Możemy go przywołać z menu kontekstowego (prawy przycisk myszy);
 • Windows Hello może wyświetlić komunikat "Nie można włączyć kamery" na ekranie blokady;
 • Zmiany jasności w Ustawieniach > System > Ekran cofają się po wyłączeniu Ustawień. Zmian lepiej dokonywać w Centrum akcji;
 • Lista aplikacji do dodania w ustawieniach Surface Dial może być pusta. Należy wtedy samodzielnie wybrać aplikację z jej lokalizacji na dysku;
 • Sesje Miracast kończą się nieudaną próbą połączenia;
 • Aplikacja Netflix może wyświetlać czarny ekran zamiast oczekiwanej zawartości wideo. Rozwiązaniem jest skorzystanie z Microsoft Edge;
 • Na niektórych urządzeniach (np. Acer Aspire) aplikacja Netflix wysypuje się po uruchomieniu wideo;
 • Zewnętrzne aplikacje UWP mogą wysypywać się gdy DPI ustawiono na >=150%;
 • Po bezpośredniej aktualizacji z Windows 8.1 do builda 15002 wszystkie aplikacje ze Sklepu zostają utracone. Należy wtedy pobrać je ponownie;
 • Jeśli Narrator nie znajduje zawartości do przeczytania w Edge, należy skorzystać ze skrótu Alt + Tab i powrócić do przeglądarki;
 • Cortana nie współpracuje z nowo zainstalowanymi aplikacjami. Należy poczekać około 5 minut.

Źródło: Windows Experience Blog

Zobacz również

Komentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

 • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
 • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
 • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
 • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
 • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.