Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Przywracamy i usprawniamy przeglądarkę fotografii w Windows 10

Przywracamy i usprawniamy przeglądarkę fotografii w Windows 10

Krzysztof Sulikowski
23 marca 2016
66 957
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
23 marca 2016
66 957
Odsłony

Z pewnością wielu z Was przyzwyczaiło się do funkcjonalnej i wygodnej przeglądarki obrazów, która była natywnie dostępna w Windows 7. Gdy po raz pierwszy uruchomimy Windows 10, domyślny brak tej ważnej aplikacji może wywołać panikę. Tęsknisz za dawną przeglądarką? Nic straconego! Zaprezentujemy Wam kilka prostych sposobów na przywrócenie znanej i lubianej Przeglądarki fotografii systemu Windows a także usprawnienie jej działania.

Sposób pierwszy

Pierwszy i najłatwiejszy sposób polega na wybraniu alternatywnej aplikacji z menu kontekstowego. Najpierw musimy znaleźć plik, który chcemy otworzyć. Może to być obrazek JPG lub PNG (może istnieć konieczność powtórzenia dla każdego z formatów). Klikamy ikonę pliku prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy Otwórz za pomocą, a następnie Wybierz inną aplikację.

Uruchomi się wówczas okienko, z którego możemy wybrać aplikację. Klikamy pozycję Przeglądarka fotografii systemu Windows, a następnie zaznaczamy pole wyboru przy opcji Zawsze otwieraj pliki typu .jpg za pomocą tej aplikacji i klikamy OK.

Od tej pory wszystkie pliki z rozszerzeniem JPG będą uruchamiały się w znanej z Windows 10 przeglądarce fotografii. W razie potrzeby tę samą czynność można powtórzyć z plikami PNG lub innymi.

Jeśli Przeglądarka fotografii systemu Windows nie będzie widoczna na liście, możecie spróbować innego sposobu.

Sposób drugi

Kolejny sposób wiąże się z uruchomieniem klucza rejestru - operację wykonujemy więc wyłącznie na własną odpowiedzialność! Pobieramy klucz o nazwie Restore_Windows_Photo_Viewer_with_Sort_order_fix.reg do dowolnego folderu, a następnie uruchamiamy go. Ważne jest przy tym posiadanie uprawnień administratora. Otworzy się wówczas ostrzeżenie o zabezpieczeniach. Klikamy przycisk Uruchom.

W kolejnym okienku zostaniemy zapytani "Czy chcesz zezwolić tej aplikacji na wprowadzenie zmian na tym komputerze?". Klikamy Tak. Wówczas ukaże się kolejne okienko Edytora rejestru. Na pytanie "Czy na pewno chcesz kontynuować?" odpowiadamy, klikając Tak.

Wówczas zostanie przywrócony program Przeglądarka fotografii systemu Windows, który można wybrać z listy, jak pokazaliśmy w sposobie pierwszym. Dodatkowo klucz rejestru rozwiązuje jeden uciążliwy problem, który zapewne uszedł uwadze twórców systemu. Chodzi mianowicie o sytuację, w której przeglądarka fotografii nie wyświetla obrazów w kolejności, w której są posortowane w Eksploratorze plików. Co to oznacza? Foldery z plikami zwykle są sortowane według nazwy lub typu. Jeśli użytkownik wybierze opcję Sortuj według: Data modyfikacji, przeglądarka może domyślnie wyświetlać pliki nie w kolejności chronologicznej, lecz alfabetycznej. Udostępniony przez nas wpis do rejestru naprawia ten błąd, dzięki temu fotografie wyświetlają się tak samo, jak w Windows 7.

Sposób trzeci

Ostatni ze sposobów wiąże się z ustawieniem Przeglądarki fotografii systemu Windows jako domyślnej przeglądarki fotografii w Windows 10. By tego dokonać, uruchamiamy menu Start i klikamy pozycję Ustawienia, a następnie klikamy ikonę System.

W menu po lewej stronie klikamy zakładkę Aplikacje domyślne. W obszarze z prawej powinna znajdować się opcja Przeglądarka fotografii. Domyślną wartością będzie aplikacja Zdjęcia lub pozycja będzie pusta. W obu przypadkach klikamy ikonę:

Wysunie się wówczas lista dostępnych aplikacji. Wybieramy oczywiście Przeglądarkę fotografii systemu Windows i zatwierdzamy kliknięciem. Jeżeli pozycja ta nie jest dostępna na liście, należy wykonać operację, przedstawioną w sposobie drugim. Od tej pory Przeglądarka fotografii systemu Windows będzie domyślną aplikacją dla wszystkich rozpoznawanych przez Windows 10 plików graficznych.

Cały proces można oczywiście cofnąć i ponownie wybrać "zalecaną" aplikację Zdjęcia. Niezależnie od przypisanej aplikacji, każdy plik graficzny możemy uruchomić w dowolnym programie, klikając go prawym przyciskiem myszy (jak w sposobie pierwszym), lecz wówczas zamiast pozycji Wybierz inną aplikację klikamy interesujący nas program.

Źródło: WindowsTenForums

Zobacz również

Komentarze

Zapomnieliście dodać że to będzie działać tylko jeśli ktoś zrobił upgrade z 7/8 na 10, bo jeśli na czysto instalacja lub z kasowaniem danych instalacja to tego nie ma... I raczej nie będzie...
Rhonin, 27 marca 2016, 07:45
Warto dodać, że jeżeli wykonujemy czystą instalację win 10 to metoda 1 i 3 nie zadziałają bo przeglądarka jest ukryta i w zasadzie nie istnieje. Tylko przy upgrade ona "zostaje" i można ją ustawić jako domyślną, jeżeli wykonujemy czystą instalację to trzeba ją przywrócić za pomocą metody 2.
Piotr, 28 marca 2016, 09:19
Tak jak widać ten system szmatławiec jest tak samo okrojony jak i Win 8 , 8,1 więc nie warto się przesiadać z Windows 7 na te szmatławce .
marek7, 28 marca 2016, 18:13
Prawoklik na jpg i otwieraj za pomocą- ustawiłem przeglądarkę W7. Ale w sposobie 2 nie ma tego programu na liście ani nie mogę wskazać dowolny inny tylko mogę pójść do sklepu. Diabli mnie biorą gdy muszę się poruszać w tym "nowoczesnym" interfejsie który funkcjonalnie jest prymitywniejszy od poprzedniego.
Paweł, 29 marca 2016, 08:55
Sory, chodziło mi o sposób trzeci. Zastosowałem drugi i wydaje się że jest ok.
Paweł, 29 marca 2016, 09:00
Wielkie dzięki, jest ok. A tak się nakląłem. Myślałem że wyrzucili tę przeglądarkę z 7-ki. W 10-ce tragiczne jest wywoływanie aplikacji do edycji spod przeglądarki. Natomiast przyznać należy że jest szybka.
Paweł, 29 marca 2016, 09:19
Skusiłem się na 10 ale szybko wróciłem do wypróbowanej w bojach siódemki.Ja potrzebuje dobry system operacyjny.Wodotrysków nie muszę mieć. Pozdrawiam :))
Krzysztof, 31 marca 2016, 20:53
Żadna z wymienionych opcji nie działa dla czystej instalacji 10. Mnie pomógł Ultimate Windows Tweaker v.4, aplikacja stworzona z myślą o WinX.
malutki, 4 kwietnia 2016, 08:03
jupii dzieki za plik do rejestru :)
krw, 21 czerwca 2016, 12:26
Zadziałało! Dziękuję!
Tomek, 26 czerwca 2016, 07:53
W nowym komputerze z Windows 10 zastosowałem sposób 2 i działa. Ale nie całkiem. Można tylko otwierać poszczególne zdjęcia, ale nie można dodać do zdjęcia nazwy czy opisu, nie można też zobaczyć całej galerii zdjęć zgrupowanych datami, czyli nie można zdjęciami zarządzać. Chyba, że coś przeoczyłem.
as, 30 października 2016, 20:23
link już nie działa
keicip, 29 stycznia 2017, 22:09
Proszę spróbować tutaj.
Krzysztof Sulikowski, 30 stycznia 2017, 01:05
Wielkie dzięki!.
SnipeR, 22 lutego 2017, 19:44
Dzięki wielkie :) sposób 2 działa
Ania, 26 marca 2017, 09:49
@Krzysztof Sulikowski <<< Dziękuję , zadziałał wpis.
Deef, 17 czerwca 2017, 07:55
DziękujęKrzysztof! Thanks!
Natalu, 29 czerwca 2017, 19:46
Po najnowszej aktualizacji (sierpień 2017) z aplikacji zdjęć zniknął przycisk automatycznego ulepszania zdjęcia. Czy ktoś mi wyjaśni dlaczego przycisk zniknął? To była jedna z funkcji, których używałam, teraz oprócz oglądania zdjęć nawet nic nie można z nimi zrobić. Przywróćcie przycisk ulepszania zdjęcia!
Tinaa, 13 sierpnia 2017, 10:30
wielkie dzięki zadziałał nowy link z łeską w oku wspominam 7 lub 8
Krzysztof, 9 października 2017, 21:41
Win10 (nawet czysto instalowany) ma ukrytą przeglądarkę fotografii. Żeby ją aktywować trzeba pogrzebać w rejestrze - a dla mniej zaawansowanych dodać któryś z wpisów (łatwe do znalezienia): Restore_Windows_Photo_Viewer_ALL_USERS_with_Sort_order_fix Restore_Windows_Photo_Viewer_ALL_USERS Restore_Windows_Photo_Viewer_CURRENT_USER (polecam ten pierwszy). Jak coś się nie uda (dla tych, którzy zapomnieli zrobić kopię rejestru), wpisy: Undo_Restore_Windows_Photo_Viewer_ALL_USERS Undo_Restore_Windows_Photo_Viewer_CURRENT_USER
Miszka, 19 października 2017, 20:37
Bardzo dziękuję za ten artykuł - 2 sposób pomógł idealnie
Kris, 17 grudnia 2017, 19:44
Ps. tylko, że link nie działa do klucza rejestru - musiałem ściągnąć z innej strony (chyba, że to z powodu iż się nie logowałem do forum)
Kris, 17 grudnia 2017, 19:45
Zadziałało!. Chociaż klucz pod podanym linkiem nie istnieje, ale udało się go znaleźć na necie i wszytko działa. Dzięki
Chmura, 10 kwietnia 2018, 21:10
Możesz podać link do działającego klucza? Jeśli masz sprawdzony to z pewnością zaoszczędzisz pracy innym użytkownikom. Z góry dziękuję
Wd, 8 maja 2018, 12:11
Co ty za głupoty opowiadasz. Windows 10 nie posiada tej przeglądarki fotografii. Dlatego żadne sposoby nie działają.
Marta, 9 maja 2018, 06:26

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.