Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Jak sprawdzić klucz produktu użytkowanego systemu?

Jak sprawdzić klucz produktu użytkowanego systemu?

Mateusz Miciński
16 listopada 2008
213 638
Odsłony
Mateusz Miciński
16 listopada 2008
213 638
Odsłony

Każde oryginalne oprogramowanie posiada indywidualny klucz licencyjny, służący do weryfikacji oryginalności produktu. Począwszy od gier komputerowych, pakietów biurowych, a skończywszy na systemach operacyjnych, wszystkie zawierają indywidualny numer seryjny. Wiadome, że bez znajomości wspomnianego klucza produktu nie zainstalujemy oprogramowania. Wyobraźmy sobie zatem sytuację, kiedy to chcemy dokonać reinstalacji systemu operacyjnego Microsoft Windows. Po utworzeniu kopii zapasowej ważnych plików, przygotowaniu niezbędnych nośników, uruchamiamy ponownie komputer z płyty instalacyjnej systemu. W pewnym momencie instalator prosi o wpisanie ciągu cyfr oraz liter, służących do wstępnej weryfikacji autentyczności posiadanej kopii produktu. Aczkolwiek spostrzegamy, że gdzieś zawieruszyła się nalepka z licencją. Niestety taki scenariusz spotyka wielu użytkowników. Jak zatem radzić sobie w takich sytuacjach?
Wystarczy przed reinstalacją oprogramowania, przy wykorzystaniu odpowiedniego narzędzia, sprawdzić numer seryjny oprogramowania.

W tym celu posłużymy się anglojęzyczną, ale za to darmową aplikacją Magical Jelly Bean Keyfinder.
Po pobraniu programu i rozpakowaniu archiwum, uruchamiamy plik keyfinder.exe.

Tym samym otworzymy główne okno aplikacji, a w nim w lewej kolumnie będą znajdować się produkty, z których to program może odczytać numery seryjne. Zaznaczenie wybranego skutkować będzie wyświetleniem stosownego ciągu cyfr oraz znaków w prawej części programu.

Jak zatem widzimy, w kilka chwil odzyskamy zapomniany klucz licencyjny. Oczywiście należy pamiętać, że istnieje tylko możliwość sprawdzenia numeru seryjnego w oprogramowaniu, które aktualnie jest zainstalowane.

Chcielibyśmy również wspomnieć, że aplikacja Keyfinder umożliwia odzyskiwanie kluczy oprogramowania innych producentów, niż tylko Microsoft, między innymi produktów Adobe, AutoCAD, popularnych gier i wielu innych.
Jeśli chodzi o produkty Microsoftu, to program na pewno wskaże klucze systemów: Windows 95, 98, ME, 2000, XP, Vista, Server 2003, Server 2008; pakietów Office XP, Office 2003 oraz Office 2007, a także aplikacji z pakietu Expression czy też Visual Basic.

Warto również wspomnieć, że aplikacja jest bazą określonych kluczy rejestru systemowego, bowiem każdy produkt podczas instalacji tworzy nowe wpisy w rejestrze, a wśród nich wartość odpowiadającą za numer seryjny. Twórca Keyfinder zebrał owe informacje, tak aby bez zbędnego zagłębiania się w gałęzie rejestru systemowego, odczytać CD-Key. W ten sam sposób użytkownicy tworzą modyfikacje programu, dodając doń ścieżki wartości rejestru, w których różnorakie aplikacje lokują informacje o licencji.

Zobacz również

Komentarze

ok, a jak odczytać ten drugi numer który został wprowadzony podczas rozmowy z automatem Microsoftu podczas aktywacji systemu ?
syntax_error, 17 listopada 2008, 20:46
A w jak sprawdzić jaki klucz ma mój program Power Director 5.0?? Mam orginała a zgubiłem cd-key!! ;(((((((((( <br />

Dawid, 10 grudnia 2008, 18:43
Kiepska dorada. Bo gdy jest sprawny system to nikt nie będzie szukał klucza, chyba w celach porządkowych. Problem się zaczyna gdy padnie system. Wtedy żaden „keyfinder” nic nie ździała.<br />

Lutek, 31 lipca 2009, 15:03
Lutek od razu widac ze nie przemyslales tego co napisales albo slaba wyobraznia lub brak doswiadczenia. sory. pozdrawiam

rah, 14 sierpnia 2009, 11:17
dobra  porada moim zdanie . Pozdrawiam tego pana
end, 7 marca 2010, 14:25
niestety z win 7 nie działa
hac, 30 maja 2010, 22:04
jak to z win7 nie działa? ja bez problemu odczytałem dzięki temu programowi. Pozdrawiam
miki, 5 września 2010, 12:27
Jezeli padnie system to i tak mozna odzyskac klucz produktu . Jest pewien programik ale trzeba wiedziec jaki ;p
commander2009, 1 lutego 2011, 13:08
no spróbowałem i odczytałem na dwóch kompach klucze windowsa, i całkowicie są inne niż na naklejkach więc jak to ma się do siebie ??
kwlj, 20 grudnia 2011, 14:37
potwierdzam, też pokazuje mi inny serial niż ten na naklejce. Dziwne...
win7, 29 grudnia 2011, 21:00
Srutututu... Jeśli masz płytę do instalacji, a nie masz klucza, to fiutka zdziałasz ! Owszem klucz znajdziesz - eksploruj płytę OS - i386/unatend i tam na końcu pliku jest klucz...tylko,że ten klucz nie działa ! Musisz dzwonić do Microsofciku i prosić o łaskę lub, ewentualnie scrackować płytę, co jest karalne !! No, i adieu !
Zenek Parasol, 28 stycznia 2013, 22:14
Nie wypisujcie pierdół, jeśli nie macie o ty, pojecia ! To tez dotyczy "ałtora" wstępniaka - nieczego, kolego, nie "wyciągniesz z systemu, jeśli system wymaga reinstalacji. Żadnego programiku nie otworzysz, jesli system się rozp...olił. Jasne??? Czy pisać wolniej?
Ludzieeeeeee!!!, 29 stycznia 2013, 13:45
W bardzo skromnym opisie programu autor zawarł nastepujące informacje, cytuję: że aplikacja jest bazą określonych kluczy rejestru systemowego, bowiem każdy produkt podczas instalacji tworzy nowe wpisy w rejestrze, a wśród nich wartość odpowiadającą za numer seryjny oraz: użytkownicy tworzą modyfikacje programu, dodając doń ścieżki wartości rejestru, w których różnorakie aplikacje lokują informacje o licencji. Nie napisał jednak, jak to zrobić. W pasku narzędzi programu nie ma zbyt wiele funkcji, żeby nie powiedzieć, że jest ich tam jak na lekarstwo. Poza tym program pokazuje ledwie kilka kluczy, podczas gdy w dole okna jest wykazanych kilkaset. Jak to się więc ma do rzeczywistosci?
Jo, 1 kwietnia 2014, 11:45
sprawdziłem program keyfinder na swoim komputerze. Żaden z kluczy wskazanych przez program nie jest kluczem podanym podczas instalacji, zarówno dla win-7x32 Prof jak i dla of-2010 Prof Plus.
slawek, 20 lipca 2014, 20:06
Zawiódł przy Office 2000 Small Business wer. OEM. Ta wersja nie zapisuje w rejestrach kluczy a wymaga podczas instalacji.
W.Wróbel, 28 sierpnia 2014, 11:01
wiem dlaczego nie działał : klucz jest zaszyfrowany: http://pcsupport.about.com/od/productkeysactivation/ht/findof2000key.htm
W.Wróbel, 28 sierpnia 2014, 11:07

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.