Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Jak zmienić rozmiar partycji bez utraty danych?

Jak zmienić rozmiar partycji bez utraty danych?

Robert Żuber
16 listopada 2008
229 079
Odsłony
Robert Żuber
16 listopada 2008
229 079
Odsłony

Mądry podział dysku twardego na partycje, gwarantuje dobrą organizację zebranych na nim danych. Zwykle ustalamy rozmiar każdego z woluminów przy okazji instalacji nowego systemu operacyjnego, nie przykładając większej uwagi do odpowiedniego rozplanowania miejsca . Często zdarzają się sytuacje, iż wstępnie zdefiniowany rozmiar partycji jest niewystarczający, ciągle brakuje miejsca. Praca staje się uciążliwa, gdy zmuszani jesteśmy, przykładowo po każdej instalacji nowego oprogramowania, dociekać czy na partycji systemowej jest wystarczająca ilość wolnej przestrzeni, do prawidłowego funkcjonowania systemu lub jego funkcji, jak na przykład przywracania systemu czy pliku wymiany. Zwykle w takich wypadkach trzeba było albo pogodzić się z takim stanem rzeczy, albo zainwestować w odpowiedni program. Tego typu narzędzia (np. Partition Magic) są zwykle kosztowne, a osoby, które zdecydowały się zaryzykować, często narażały się na długotrwały i delikatny proces, bez gwarancji powodzenia, o czym świadczą liczne przypadki utraty danych i późniejsze komplikacje związane z próbami ich odzyskania. Windows Vista posiada natomiast wbudowane narzędzie dedykowane zmianie rozmiaru woluminu, z zachowaniem istniejących na nim danych.

Posiadacze najnowszego systemu Microsoft, którzy stanęli przed tego typu problemem wykorzystać mogą systemowe narzędzie zarządzania zainstalowanymi dyskami. Pośród wielu dostępnych w nim funkcjonalności (formatowanie, usuwanie, zmiana etykiet) znalazła się również akcja zmiany rozmiaru poszczególnych woluminów. Wystarczy wybrać z menu podręcznego ikony Komputer obecnej na pulpicie opcję Zarządzaj, a następnie Magazyn, Zarządzanie dyskami, aby odnaleźć się we wspomnianym miejscu. Możemy skorzystać również ze skrótu, w polu Rozpocznij wyszukiwanie w menu Start należy wpisać diskmgmt.msc i potwierdzić klawiszem Enter, aby otworzyć wspomnianą przystawkę.
W przypadku posiadania nieprzydzielonego do żadnej z partycji miejsca na dysku twardym, w menu prawego przycisku woluminu, który wybraliśmy do rozszerzenia, ujrzymy opcję Rozszerz wolumin. Wybranie jej skutkuje dołączeniem dostępnego wolnego obszaru do partycji. W przeciwnym wypadku, gdy cała objętość została już rozdysponowana, musimy najpierw wygospodarować trochę wolnej przestrzeni kosztem jednej z partycji, stosując opcję Zmniejsz wolumin z menu kontekstowego, a powstałe w ten sposób wolne miejsce następnie bezproblemowo dołączyć do woluminu, który planowaliśmy rozszerzyć.
Wyobraźmy sobie przykładową sytuację. Po zainstalowaniu obszernego programu brakuje wolnej przestrzeni na dysku systemowym, natomiast wolumin D:\ liczy sobie 40GB, z czego 20GB jest wolne. Postanowiliśmy połowę pozostałego wolnego miejsca przydzielić dodatkowo do partycji C:\. Przywołujemy więc wspomnianą przystawkę, wybieramy z menu kontekstowego dysku D:\ opcję Zmniejsz wolumin. W nowo otwartym oknie, w polu Wprowadź ilość miejsca do zmniejszenia (W MB) podajmy 1000 (MB). Gdy ta operacja zakończy się powodzeniem, pozostało jedynie powstałe miejsce dodać do dysku systemowego. W tym celu z menu prawego przycisku partycji C:\ wybierzmy Rozszerz wolumin i zadeklarujmy ilość megabajtów, które zostaną dodane, czyli 1000.

Warto wspomnieć, iż sam system Windows Vista, w zależności od wersji potrzebuje przynajmniej około 12-15GB wolnego miejsca na dysku twardym. Dodajmy do tego ciut przestrzeni na instalację najpotrzebniejszego oprogramowania, punkty przywracania systemu i ewentualnie plik wymiany. 30GB wydaje się więc optymalną wielkością dla systemowej partycji. Pozostałą część możemy teoretycznie rozdysponować dowolnie, ale w praktyce warto utworzyć jeszcze dwie dodatkowe, równej objętości woluminy, na pozostałe dane.
Pamiętajmy więc, że w sytuacji, gdy zaczyna brakować miejsca na partycji, nie musimy już więcej inwestować w drogie i skomplikowane oprogramowanie, które najprawdopodobniej po jednorazowym użyciu więcej się nie przyda. Przy użyciu narzędzi zawartych w Windows Vista, operacja zmiany rozmiaru partycji przeprowadzona zostanie szybko i bezboleśnie. Zaoszczędzony w ten sposób czas i pieniądze możemy przecież wykorzystać na dużo przyjemniejsze zajęcia.

Zobacz również

Komentarze

nie dziala :-( po zmniejszeniu partycji D zwiekszyc moge tylko te sama partycje. opcja zwiekszenia partycji C jest niepodswietlona :-(

tsm, 16 listopada 2008, 21:14
To fakt ,pod Vista jest to nie wykonywalne , dotyczy to partycji systemowej , mozna uzyc zaawansowanych narzedzi np. Paragon Partiton manager w wersji od 9.0 i robi to bezproblemowo , sprawdziłem działa :-)))
Bobi, 22 listopada 2008, 10:33
1. Bardzo się ucieszyłem po przeczytaniu tematu tego pytania, ponieważ mam ten problem w partycji systemowej (C). Niestety, tylko do czasu zapoznania się z jego treścią. Dotyczy Visty a ja mam XP h.e. Jak tego dokonać w moim przypadku? 2. Od pewnego czasu, z nieznanych mi powodów, nie mogę korzystać z Windows Media Player. Za każdym razem przy próie uruchomienia jakiej kolwiek funkcji wyskakuje komunikat: "Program WMP nie może odtworzyć pliku. Odtwarzacz może nie obsługiwać tego typu pliku lub kodera-dekodera użytego do skompensowania pliku". Proszę o pomoc.
Jerzy D., 22 listopada 2008, 12:54
@Bobi - niekoniecznie. Osobiście nie miałem problemu ze zmniejszeniem partycji systemowej.
Adam Stępień, 23 listopada 2008, 11:55
musisz zaznaczyć z której strony zmniejszyć. Zmniejszyłeś z prawej, dlatego C ci się nie powiększy, bo C jest z lewej.

adam, 24 listopada 2008, 18:27
ej pomuszcie ja tez C niemoge powiekszyc adam wes to wytlumacz

MACIEJA, 5 stycznia 2009, 13:59
polecam parted magic uzywam i nie ma zadnych niespodzianek.
prosty opis jest tu
http://www.parys.waw.pl/parys-k.html
 
pozdrawiam
 

linuks, 15 lutego 2009, 08:49
Paragon Partition Manager 9.0 najlepszy program do operacji na dyskach ( wg. mnie) PQ Partition Magic się chowa nie ma porównania dużo więcej formatów obsługuje i jest szybki<br />

maxlucky, 17 kwietnia 2009, 11:13
Będę mieć nowego laptopa z preinstalowalnym windows vista home basic.
Chce mieć jeszcze 2 partycję na 2 systemy i jedną na programy.
Czy narzędzie w Windows Vista mi pomorze.
Chce mieć jeszcze Windows 7(kiedy go wydadzą) i Windows XP.
Na laptopie (Compaq CQ60-300ew) dysk ma 250 GB.
Oto podział partycji:
 
Windows Vista: 40 GB
Windows XP: 40 GB
Windows 7: 60 GB
Programy: 110 GB.
 

ktoś, 12 lipca 2009, 12:33
Do zmian rozmiarów partycji na zainstalowanym i działającym już systemie VISTA polecam program ACRONIS Disk Director Suite 10: http://pl.acronis.com/homecomputing/products/diskdirector Działa znakomicie. Kilkakrotnie zmieniałem rozmiary partycji i nie straciłem żadnych danych. program jest nawet w polskiej wersji językowej.
Czerstwy, 6 września 2009, 07:47
Potzrebuje zwiększyć dysk c. Szukam narzędzia. Zacząć trzeba, że mam zainstalowany win 7 64. I tu jest problem większość polecanych programów nie chce się zainstalować :( Po zainstalowaniu ACRONIS Disk Director Suite 10 i restarcie kompa nie mogłem załodwać podstaowego systemu. Zainstalowałem sobie jakiś progem który pozwala wybrać system. Coś podobnego do gruba.

Dalej czegoś szukam. Jeśli ktoś coś zna lub znajdzie proszę o linka na gadulca 2898331
dzieki

michal, 10 września 2009, 21:12
Artykuł bardzo dobrze opisuje zmianę partycji systemowej. W moim przypadku [Windows 7 premium OEM"> aktywne jest zmniejszenie partycji, pomimo, że na dysku jest 160 gb nie przydzielonego miejca. Adam, być może jest to co piszesz, ale jak to zaznaczyć czy z lewej, czy z prawej strony partycji wygospodarować wolne miejsce. Być może jest to banalnie proste. Nie wiem.
celgz, 28 stycznia 2010, 07:36
Jestem już po zwiększeniu partycji systemowej pod Windowsem 7 Premium. Mam dysk 500 Gb. Partycja systemowa miała rozmiar 75 Gb. Partycja B zajmowała resztę przestrzeni dysku. Żeby zwiększyć partycję systemową należało zwolnić miejsce na B. W tym celu skopiowałem dane z partycji D na inny dysk. Potem trzeba było usunąć partycję D, i wtedy można było zwiększyć partycję systemową, wykorzystując opcję "rozszerzenie woluminu", która dopiero teraz stała się aktywna. Polecam ten sposób, ponieważ wykorzystuje się możliwości systemowe Windowsa, zbyteczne są inne dodatkowe programy. Opisany sposób w artykule o Viście, w Windowsie 7sprawdza się do partycji innych niż systemowe.
celgz, 28 stycznia 2010, 11:12
Dzieki bardzo pomicny artykul .Mi pomoglo win 7 64 ultimate
Grzegorz, 14 marca 2010, 21:21
Witam. Od razu na wstępie informuję, że sięgnęłam po pomoc z sieci po wyczerpaniu dostępnej mi wiedzy i umiejętności. Niestety, pomimo usunięcia całej partycji (d) (pokazuje się na zielono jako free space), partycja systemowa (c) w dalszym ciągu ma nieaktywną opcję "extend volume". Wolałabym choć raz nie kombinować z innym oprogramowaniem, które nigdy mnie nie zawiodło, i zrobić to jak MS przykazał.. Wiem, że nie ma to nic do rzeczy, ale dla ciekawych: Windows 7 x64 wersja anglo-języczna (spolszczenie swoją drogą też porażka, ale to inny temat..). Proszę o jakiekolwiek pomysły, co mogło pójść nie tak ew. info, że po prostu mam pecha i się (bez oprogramowania firm trzecich) nie da ;)
Meg, 8 października 2010, 21:14
Chcąc zmienić wielkość partycji np. systemowej w XP najprościej użyć   EASEUS Partition Master Home Edition. Program darmowy.Partycję bez utraty danych awiększyłem w 20 minut mimo, że miałem trudności z jego instalacją.
Zielony emeryt, 12 lutego 2011, 17:57
Chyba Spoko . . .
Michael, 1 maja 2012, 14:31
nie dziala , ten artykul powinien trafic do kosza
kuba, 31 sierpnia 2012, 10:37
czy dyski muszą być puste ? czy jak są pełne traci sie dane ?
Michał, 18 marca 2013, 11:05
To nie działa. Po zwolnieniu miejsca na Partycji D nie można rozszerzyć Partycji Systemowej C, bo opcja "rozszerz volumin" z prawokliku nie jest aktywna. No cóż, nie pierwszy raz MS opisuje funkcjonalności, które nie istnieją ...
PK, 6 kwietnia 2013, 17:41
Jesteśmy w centrum XP więc i artykuł dotyczy XP. Bieda w tym, że mam XP SP3, ale w menu kontekstowym nie występują polecenia dotyczące zmiany rozmiarów partycji. Co to może być?
anwito, 16 maja 2013, 20:31
Trzeba usunąć tą pustą partycję żeby można było z niej dodać wolne miejsce.
edi, 12 października 2014, 22:12
nawet temu co tworzył ten mega pomocny artykulik/ w ostatnim okienku/ nie ma aktywnej opcja "Rozszerz wolumin..." trzeba mieć tupet aby z ludzi robić idiotów i potem nie napisać gdzie jest błąd... ale pewnie sam nie wie .... strona do bani!
hmm, 1 stycznia 2015, 18:13
Jeszcze raz zawitałem aby opisać jak rozszerzyć dysk C bo może komuś pomogę. 1/ usunąć wszystko z dysku D /poprzez usuwanie systemowe, a potem też ręcznie/, ale może nie trzeba tego już nie wiem... ja tak zrobiłem. 2/włącz diskmgmt.msc 2/formatuj dysk D /klikasz prawym przyciskiem na okienko z dyskiem D i tam będzie opcja/ 4/usuń wolumin... dysku D /klikasz prawym przyciskiem na okienko z dyskiem D i tam będzie opcja/ 5/ rozszerz wolumin... dysku C o wybraną wartość w MB /klikasz prawym przyciskiem na okienko z dyskiem C i tam będzie opcja/ 6/z pozostałe części utwórz dysk D / klikasz prawym przyciskiem na okienko z dyskiem D i tam będzie opcja/ Instrukcja szczegółowa jak dla opóźnionych, ale takie szukałem, bo jestem osioł z tej dziedziny. :) Pozdrawiam Mariusz z Gdańska
hmm, 20 lutego 2015, 13:40

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.