Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Jak wyłączyć sprawdzanie dysku przy starcie systemu?

Jak wyłączyć sprawdzanie dysku przy starcie systemu?

Robert Żuber
16 listopada 2008
123 286
Odsłony
Robert Żuber
16 listopada 2008
123 286
Odsłony

W trosce o bezpieczeństwo zapisywanych informacji system Windows Vista zaopatrzony został w narzędzie dyskowe skanujące partycje w poszukiwaniu błędów. W znakomitej większości wypadków aplikacja ta powinna uruchomić się, wykonać swoje zadania, a następnie do czasu wystąpienia następnych komplikacji nie ukazywać swojej obecności. Czasami jednak zdarza się sytuacja, w której chkdsk każdorazowo uruchamia się po starcie systemu, znacznie opóźniając jego start. Jest to o tyle uciążliwe, co może być pierwszym symptomem nieprawidłowości. Źródło takiego zachowania może znajdować się w wielu miejscach. Do najpowszechniejszych należy faktyczne uszkodzenie struktury danych zawartych na twardym dysku komputera, które narzędzia stara się nieskutecznie naprawić, nieprawidłowe zamykanie Windows Vista, ale może również zaistnieć bardziej prozaiczny powód, jak chociażby nieopatrzne dodanie instrukcji skanowania do zaplanowanych zadań.

Jeżeli mamy pewność, że stan dysku twardego jest w jak najlepszym porządku, a skanowanie jest jedynie wynikiem widzimisie Windows, skupić się musimy na metodzie przedstawionej poniżej. Będzie ona opierała się na edycji rejestru. W tym celu otwórzmy Start, w pole wyszukiwania wpiszmy regedit i otwórzmy znaleziony program. Nawigując za pomocą drzewa w lewym oknie przenieśmy się do klucza HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Control/Session Manager. W celach czysto prewencyjnych zróbmy kopię tego klucza wybierając z menu kontekstowego Eksportuj. Następnie kliknijmy dwukrotnie po prawej stronie wartość ciągu wielokrotnego (REG_MULTI_SZ) o nazwie BootExecute, zawierającą wszelkie instrukcje, jakie system ma wykonywać po ponownym rozruchu. Poprawmy wartość podstawiając w pole Dane wartości wpis autocheck autochk *. Każde inne dane, które będą tam widnieć, winny zostać zmienione do takiej formy. Teraz możemy zamknąć edytor i ponownie uruchomić komputer.

W przypadku, gdy podejrzewamy, że z zainstalowanym dyskiem dzieje się coś niedobrego, warto przeprowadzić jego dogłębną diagnostykę. Wybierając Start, Wszystkie programy, Akcesoria, otwórzmy menu kontekstowe Wiersz polecenia i wybierzmy Uruchom jako administrator. Wydajmy kolejno następujące komendy:

  • fsutil dirty query c: d: - oznaczyliśmy wtedy dyski C:\ i D:\ tzw. bitem zanieczyszczenia woluminu, przez co zostanie on po ponownym uruchomieniu przeanalizowany
  • chkntfs /x c: d: - anulowaliśmy wszystkie zaplanowane zadania sprawdzania stanu woluminu
  • chkdsk /f /r c: d: - spowoduje sprawdzenie dysku po rozruchu i wyświetlenie raportu z jego przeprowadzenia
W przypadku posiadania większej ilości partycji niż w przykładzie, dodać możemy kolejne, np: fsutil dirty query c: d: e: f:.
Teraz pozostało ponownie uruchomić system, oraz pozwolić narzędziu na wykonanie swojego zadania.

Diagnostyka systemu plików i stanu danych składowanych na dysku, powinna należeć do dobrych przyzwyczajeń, wykonywanych maksymalnie systematycznie, a nie dopiero w momencie, gdy w skutek awarii utracimy ważne dane. Wiele z nieprzyjemnych sytuacji jest do uniknięcia. Uruchomienie narzędzia to raptem kilka minut, a może przynieść wiele korzyści. Wbudowany mechanizm analizy spójności danych poradzi sobie znakomicie z większością drobnych problemów dyskowych.

Zobacz również

Komentarze

"Poprawmy wartość podstawiając w pole Dane wartości wpis autocheck autochk *. Każde inne dane, które będą tam widnieć, winny zostać zmienione do takiej formy." To zdanie jest tak nielogiczne, że ni hu można zrozumieć o co chodzi i co z tym zrobić. Niestety muszę rozwiązania szukać dalej
DVB, 26 stycznia 2009, 17:20
"chkntfs /x c: d: - anulowaliśmy wszystkie zaplanowane zadania sprawdzania stanu woluminu" Git pomoglo :D Dzieki
Adamo, 25 marca 2009, 12:51
pomogło dzieki :-)
czez, 31 maja 2009, 15:47
"Poprawmy wartość podstawiając w pole "Dane" wartości wpisU "autocheck autochk *". Każde inne dane, które będą tam widnieć, winny zostać zmienione do takiej formy." DVD i zdanie jest już logiczne;) i było od początku. Dobra porada, dzięki Autrorze;)
pewolfram, 24 grudnia 2009, 22:19
mi po zrobieniu wszystkiego tak jak tu jest zaczoł sie komputer wyłaczać...;/
Scoot, 26 grudnia 2009, 14:35
dzięki za instrukcje, pomogło
piotrek, 12 września 2010, 16:57
"chkntfs /x c: d: - anulowaliśmy wszystkie zaplanowane zadania sprawdzania stanu woluminu" POMOGŁO :))
Zagadek , 21 listopada 2011, 14:18
Pomógł drugi wariant :) dzięki!
an, 12 kwietnia 2012, 22:45
Mialem podobnyh problem, ale nie do konca taki sam jak te tu wymienoine. Nie potrafilem anulowac zaschedulowanego skanu duzegoi wolnego woluminu przy bootowaniu. Skanowanie przy probie uruchamiania normalnego mialo trwac kilka godzin i wyswietlal sie na znanym nam wszystklm niebieskim ekreanie postep pracy w procentach, a przy probie uruchamiania w trybie awaryjnym nie wyswietlalo sie nic poza migajacym kursorem, a dysk mielil, czyli wniosek tego, ze chkdsk trwal sobei po cichu. Pytanie dalczego chkdsk nie dawal sie anulowac... Otoz okazalo sie, ze on i owszem dawal sie anulowac, ale nie rozumial co do niego mowie przez klawiature USB. Windows XP dopiero pozniej laduje sterowniki do klawiatury USB, wczesniej "slyszy" tylko co do niego mowimy przez zwykla klawiature PSowa, na inne wejscie jest gluchy. Podlaczylem klawiature PSowa (jakas stara wygrzebana z szafy) i zwykly ESC zalatwil sprawe. A potem juz wymienione tutaj komendy i polecenia tudizez modyfikacje rejestru.
aikus, 18 sierpnia 2012, 13:39
mi to wszystko nie pomogło bo gdy chce defragmetować pisze mi że, jest zaplanowane i ze mam wpisać komende "chkntfs /f a przeciesz mam C i niewiem co robić
Artur, 21 października 2012, 20:58
pomoglo dzieki Wielkie !!!!!!!!
Sadko, 20 marca 2013, 16:31
W informatyce trzeba być precyzyjnym dlatego małe sprostowanie co do tekstu: 1) "fsutil dirty query c: d: - oznaczyliśmy wtedy dyski C:\ i D:\ tzw. bitem zanieczyszczenia woluminu, przez co zostanie on po ponownym uruchomieniu przeanalizowany". Nie oznaczyliśmy tylko odpytaliśmy o obecny status bitu zanieczyszczenia na dyskach c:, d:. 2) "chkntfs /x c: d: - anulowaliśmy wszystkie zaplanowane zadania sprawdzania stanu woluminu". Wyłączyliśmy sprawdzanie bitu zanieczyszczenia przez program autochk.exe na dyskach c: i d:.
dirty bit, 14 sierpnia 2013, 00:36
może jestem debilem, ale nie rozumiem tego zdania "Poprawmy wartość podstawiając w pole Dane wartości wpis autocheck autochk *. Każde inne dane, które będą tam widnieć, winny zostać zmienione do takiej formy. Teraz możemy zamknąć edytor i ponownie uruchomić komputer." Czyli, że co mam zrobić?
sasa, 11 października 2013, 00:04
Beznadziejny opis bez składu i ładu, aż do bólu.
lech, 8 listopada 2013, 20:35
takie dane autocheck autochk * są tam wprowadzone oryginalnie , więc nie wiem co tu mam zmieniś?
kricon, 19 lutego 2014, 21:46
wszystko zobiłem a i tak scanuje dysk w trakcie uruchamiania :/
virgil, 13 marca 2014, 11:56
Szerdeczne dzięki pomógł drugi wariant w regedit miałem poprawny wpis ,Pozdrawiam .
brodwars , 2 lutego 2015, 14:51
To jakieś dziwne wypociny. Ktoś coś przeczytał i chciał zabłysnąć ale nie wyszło. Ten artykuł opisuje nie jak wyłączyć skanowanie dysków podczas uruchamiania systemu. Tylko jak go włączyć, a dokładniej, jak przywrócić ustawienia "fabryczne" systemu.
Zbynio, 22 marca 2016, 09:43
w rejestrze mam poprawny wpis , polecenie chkntfs /x c: d: e: f: wykonane ale dalej włącza się chkdsk przy starcie systemu, nie mogę defragmentować dysku bo nawet po wpisaniu do wiersza pleceń chkntfs/x jest komunikat, że dysk jest zaplanowany do sprawdzenia program chkdsk w związku z czym defragmentator dysków nie może działać, czyli te wszystkie wypociny powyżej to NIE JEST sposób na wyłączenie chkdsk ani nawet na chwilowe usuniecie zaplanowanego zadania sprawdzania dysku i uruchomienia defragmentatora
karolxt, 26 grudnia 2017, 10:12

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.