Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Jak otworzyć pliki DOCX, XLSL, PPTX w Microsoft Office 2003?

Jak otworzyć pliki DOCX, XLSL, PPTX w Microsoft Office 2003?

Mariusz Sadowski
16 listopada 2008
98 481
Odsłony
Mariusz Sadowski
16 listopada 2008
98 481
Odsłony

Cztery lata po wprowadzeniu Office 2003 firma Microsoft wypuściła na rynek kolejna wersję pakietu biurowego - Microsoft Office 2007. Nowa wersja zawiera szereg zmian, z których najbardziej widoczną jest zupełnie nowy interfejs użytkownika - między innymi zrezygnowano z tradycyjnego menu i pasków narzędzi na rzecz Wstążki, oferującej polecenia w zależności od tego, co robimy w danym momencie. Miał to być krok w stronę łatwości użytkowania pakietu, jednakże niektórzy użytkownicy przyzwyczajeni do klasycznego wyglądu nie są ze zmian zadowoleni i wolą pozostać przy wersji 2003.

Oprócz zmian wizualnych wraz z Office 2007 pojawiają się również nowe formaty plików: .doc zostaje zastąpiony .docx, .xls przechodzi w .xlsx, a .ppt w .pptx. Ze względu na to, iż nowe formaty wykorzystują język XML owe pliki posiadają następujące zalety:

 • Mniejsze rozmiary plików - pliki są automatycznie kompresowane, co czasami powoduje, iż są nawet o 75 procent mniejsze w porównaniu z plikami "starymi". Nie trzeba instalować żadnych specjalnych narzędzi do kompresji plików w celu otwierania i zamykania plików w pakiecie Office 2007.Otwarcie pliku powoduje jego automatyczne rozpakowanie, a zapisanie — automatyczne spakowanie,
 • Skuteczniejsze odzyskiwanie uszkodzonych plików - modułowa struktura pliku pozwala na jego otwarcie nawet, gdy jeden z jego elementów np. rysunek jest uszkodzony,
 • Łatwiejsze wykrywanie dokumentów zawierających makra - pliki z sufiksem "x" (.docx, .pptx, .xlsx) nie mogą zawierać makr VBA, ani formantów ActiveX. Natomiast pliki z sufiksem "m" (docm, xlsm, pptm) zawierają makra i/lub formanty ActiveX. Różne rozszerzenia pozwalają na łatwiejsze rozróżnienie plików, co może być pomocne np. programom antywirusowym w wykryciu złośliwego kodu lub administratorom sieci w celu zwiększenia bezpieczeństwa,
 • Lepsza ochrona poufności i większa kontrola nad informacjami osobistymi - informacje takie jak: imię, nazwisko, komentarze, śledzone zmiany i ścieżki plików mogą być łatwo rozpoznane i usunięte poprzez narzędzie Inspektor dokumentów.

Jednakże owa zmiana stwarza problem dla użytkowników pakietu Office 2003, gdyż nie są oni w stanie otworzyć plików zapisanych programami Microsoft Word 2007, Microsoft Excel 2007 oraz PowerPoint 2007.

W momencie, kiedy próbujemy otworzyć plik z rozszerzeniem np. .docx za pomocą aplikacji Word 2003 ukazuje się informacja:

Na szczęście istnieje kilka sposobów na otwarcie plików zapisanych w nowym formacie nie posiadając pakietu Office 2007. Najprostszym jest zainstalowanie programu FileFormatConverters. Ta darmowa aplikacja została przygotowana przez firmę Microsoft i można ją pobrać ze strony internetowej producenta. Oczywiście dostępna jest również w dziale Uaktualnienia - pobieramy klikając stosowny link.

Zapisujemy plik na dysku, a następnie instalujemy program.

Od teraz wszystkie dokumenty zapisane przy pomocy programów Word 2007, Excel 2007 oraz Power Point 2007 są kompatybilne z pakietem Microsoft Office 2003. Zainstalowana aplikacja pozwala na otwieranie dokumentów, ich edycję, a także zapis w nowych formatach (.docx .xlsx .pptx).

Istnieją też inne metody na otwieranie plików zapisanych w nowych formatach nie posiadając najnowszej wersji pakietu Office.

W przypadku plików prezentacji multimedialnych .pptx możemy skorzystać z oprogramowania Microsoft Office PowerPoint Viewer 2007, które umożliwia przeglądanie w pełni funkcjonalnych prezentacji utworzonych w programie PowerPoint 97 i jego nowszych wersjach. Możemy pobrać je za darmo ze strony Microsoft.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy nie mamy dostępu do konta administratora np. w szkole, w kawiarenkach internetowych - przez co nie możemy instalować wyżej wymienionych programów. Wtedy z pomocą przychodzą nam rozmaite serwisy internetowe pozwalające na konwersję online formatu pliku. Najczęściej wspomniana zmiana przebiega według następującego schematu:

 • podajemy własny adres e-mail,
 • wysyłamy plik na serwer,
 • natychmiast lub po upływie podanego na danej stronie czasu otrzymujemy plik w pożądanych formacie.

Dzięki wymienionym sposobom możemy uzyskać dostęp do plików zapisanych w nowych formatach bez potrzeby instalowania najnowszej wersji pakietu - Office 2007.

Zobacz również

Komentarze

dzięki problem rozwiązany
paulina, 16 grudnia 2008, 19:45
I gitarka ;)

Wojtas, 1 lutego 2009, 14:25
O ThX miałem wypracowanie na chemie i miałem w 2007 i zobaczymy czy twój sposób pojdzie ;-">">">
Kamko01, 6 grudnia 2009, 17:26
A co zrobić jak mjąc office 2003 instalujemy FIleFormatConverter i wszytko ładnie, windows rozpoznaje, że plik jest w formacie office 2007, ale  jak go próbujemy otworzyć to wyskakujenam komunikat "Błąd otwierania pliku"??
Masta_of_Dizasta, 20 stycznia 2010, 08:58
Mam ten sam problem co Masta_of_Dizasta - na netbooku, na którym był preinstalowany Word 2007 trial. Na pececie, na którym nigdy nie było tego dziadostwa, problem nie występuje.
bicykl, 13 lutego 2011, 20:26
Cześć, do otwierania plików .docx używam programu "ACZ Container", darmowy program do użytku personalnego i komercyjnego z portalu 9ns. Program posiada wbudowany edytor do plików .docx, .doc, .rtf, .txt, .html, .xaml. Jest to proste "Repozytorium Dokumentów". Aby wyedytować plik .docx: 1. Utwórz nowy dokument. 2. Dodaj (przeciągnij do załączników - Attachments) plik. 3. Kliknij ikonę przy pliku - edycja. W programie można dodatkowo tworzyć nowe pliki .docx (program pozwala zarówno na podgląd, tworzenie jak i edycję takich plików). Pozdrawiam.
Gubari, 26 grudnia 2015, 11:01

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

 • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
 • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
 • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
 • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
 • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.