Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Jak otworzyć pliki DOCX, XLSL, PPTX w Microsoft Office 2003?

Jak otworzyć pliki DOCX, XLSL, PPTX w Microsoft Office 2003?

Autor: Mariusz Sadowski Opublikowano: 16 listopada 2008 Odsłon: 95 942

Cztery lata po wprowadzeniu Office 2003 firma Microsoft wypuściła na rynek kolejna wersję pakietu biurowego - Microsoft Office 2007. Nowa wersja zawiera szereg zmian, z których najbardziej widoczną jest zupełnie nowy interfejs użytkownika - między innymi zrezygnowano z tradycyjnego menu i pasków narzędzi na rzecz Wstążki, oferującej polecenia w zależności od tego, co robimy w danym momencie. Miał to być krok w stronę łatwości użytkowania pakietu, jednakże niektórzy użytkownicy przyzwyczajeni do klasycznego wyglądu nie są ze zmian zadowoleni i wolą pozostać przy wersji 2003.

Oprócz zmian wizualnych wraz z Office 2007 pojawiają się również nowe formaty plików: .doc zostaje zastąpiony .docx, .xls przechodzi w .xlsx, a .ppt w .pptx. Ze względu na to, iż nowe formaty wykorzystują język XML owe pliki posiadają następujące zalety:

 • Mniejsze rozmiary plików - pliki są automatycznie kompresowane, co czasami powoduje, iż są nawet o 75 procent mniejsze w porównaniu z plikami "starymi". Nie trzeba instalować żadnych specjalnych narzędzi do kompresji plików w celu otwierania i zamykania plików w pakiecie Office 2007.Otwarcie pliku powoduje jego automatyczne rozpakowanie, a zapisanie — automatyczne spakowanie,
 • Skuteczniejsze odzyskiwanie uszkodzonych plików - modułowa struktura pliku pozwala na jego otwarcie nawet, gdy jeden z jego elementów np. rysunek jest uszkodzony,
 • Łatwiejsze wykrywanie dokumentów zawierających makra - pliki z sufiksem "x" (.docx, .pptx, .xlsx) nie mogą zawierać makr VBA, ani formantów ActiveX. Natomiast pliki z sufiksem "m" (docm, xlsm, pptm) zawierają makra i/lub formanty ActiveX. Różne rozszerzenia pozwalają na łatwiejsze rozróżnienie plików, co może być pomocne np. programom antywirusowym w wykryciu złośliwego kodu lub administratorom sieci w celu zwiększenia bezpieczeństwa,
 • Lepsza ochrona poufności i większa kontrola nad informacjami osobistymi - informacje takie jak: imię, nazwisko, komentarze, śledzone zmiany i ścieżki plików mogą być łatwo rozpoznane i usunięte poprzez narzędzie Inspektor dokumentów.

Jednakże owa zmiana stwarza problem dla użytkowników pakietu Office 2003, gdyż nie są oni w stanie otworzyć plików zapisanych programami Microsoft Word 2007, Microsoft Excel 2007 oraz PowerPoint 2007.

W momencie, kiedy próbujemy otworzyć plik z rozszerzeniem np. .docx za pomocą aplikacji Word 2003 ukazuje się informacja:

Na szczęście istnieje kilka sposobów na otwarcie plików zapisanych w nowym formacie nie posiadając pakietu Office 2007. Najprostszym jest zainstalowanie programu FileFormatConverters. Ta darmowa aplikacja została przygotowana przez firmę Microsoft i można ją pobrać ze strony internetowej producenta. Oczywiście dostępna jest również w dziale Uaktualnienia - pobieramy klikając stosowny link.

Zapisujemy plik na dysku, a następnie instalujemy program.

Od teraz wszystkie dokumenty zapisane przy pomocy programów Word 2007, Excel 2007 oraz Power Point 2007 są kompatybilne z pakietem Microsoft Office 2003. Zainstalowana aplikacja pozwala na otwieranie dokumentów, ich edycję, a także zapis w nowych formatach (.docx .xlsx .pptx).

Istnieją też inne metody na otwieranie plików zapisanych w nowych formatach nie posiadając najnowszej wersji pakietu Office.

W przypadku plików prezentacji multimedialnych .pptx możemy skorzystać z oprogramowania Microsoft Office PowerPoint Viewer 2007, które umożliwia przeglądanie w pełni funkcjonalnych prezentacji utworzonych w programie PowerPoint 97 i jego nowszych wersjach. Możemy pobrać je za darmo ze strony Microsoft.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy nie mamy dostępu do konta administratora np. w szkole, w kawiarenkach internetowych - przez co nie możemy instalować wyżej wymienionych programów. Wtedy z pomocą przychodzą nam rozmaite serwisy internetowe pozwalające na konwersję online formatu pliku. Najczęściej wspomniana zmiana przebiega według następującego schematu:

 • podajemy własny adres e-mail,
 • wysyłamy plik na serwer,
 • natychmiast lub po upływie podanego na danej stronie czasu otrzymujemy plik w pożądanych formacie.

Dzięki wymienionym sposobom możemy uzyskać dostęp do plików zapisanych w nowych formatach bez potrzeby instalowania najnowszej wersji pakietu - Office 2007.

Zobacz również

Komentarze

dzięki problem rozwiązany
paulina, 16 grudnia 2008, 19:45
I gitarka ;)

Wojtas, 1 lutego 2009, 14:25
O ThX miałem wypracowanie na chemie i miałem w 2007 i zobaczymy czy twój sposób pojdzie ;-">">">
Kamko01, 6 grudnia 2009, 17:26
A co zrobić jak mjąc office 2003 instalujemy FIleFormatConverter i wszytko ładnie, windows rozpoznaje, że plik jest w formacie office 2007, ale  jak go próbujemy otworzyć to wyskakujenam komunikat "Błąd otwierania pliku"??
Masta_of_Dizasta, 20 stycznia 2010, 08:58
Mam ten sam problem co Masta_of_Dizasta - na netbooku, na którym był preinstalowany Word 2007 trial. Na pececie, na którym nigdy nie było tego dziadostwa, problem nie występuje.
bicykl, 13 lutego 2011, 20:26
Cześć, do otwierania plików .docx używam programu "ACZ Container", darmowy program do użytku personalnego i komercyjnego z portalu 9ns. Program posiada wbudowany edytor do plików .docx, .doc, .rtf, .txt, .html, .xaml. Jest to proste "Repozytorium Dokumentów". Aby wyedytować plik .docx: 1. Utwórz nowy dokument. 2. Dodaj (przeciągnij do załączników - Attachments) plik. 3. Kliknij ikonę przy pliku - edycja. W programie można dodatkowo tworzyć nowe pliki .docx (program pozwala zarówno na podgląd, tworzenie jak i edycję takich plików). Pozdrawiam.
Gubari, 26 grudnia 2015, 11:01

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

 • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
 • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
 • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
 • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
 • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.