Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry

Sieci

Sieci

Optymalizujemy działanie domowej sieci bezprzewodowej

Autor: Krzysztof KapustkaOpublikowano: 17 maja 2015Odsłony: 2 893

O ile na początku większość użytkowników posiadała i wykorzystywała do stałego połączenia z Internetem tylko jeden komputer stacjonarny, o tyle dziś po rozkwicie rynku mobilnego w większości gospodarstw domowych z powodzeniem znajdziemy po kilka elektronicznych urządzeń, które zaoferują nam wygodny dostęp do sieci. Jak wiemy, chęć korzystania z Internetu z dwóch takich urządzeń jednocześnie niejako wymusza na nas konieczność zakupu bezprzewodowego punktu dostępowego. Jako że Internet jest dziś ważnym narzędziem naszej pracy i jednym z głównych źródeł dzisiejszej rozrywki, co najmniej jedną sztukę takiego urządzenia znajdziemy w zasadzie w każdym biurze, domu czy mieszkaniu. Taka popularność domowych routerów ma co prawda wiele zalet, bo dzięki nim Internet dostępny jest praktycznie w każdym odwiedzanym przez nas miejscu, ale nie jest też niestety pozbawiona pewnych wad.


Czym jest sieć komputerowa?

Autor: Krzysztof KapustkaOpublikowano: 1 maja 2015Odsłony: 2 954

W niniejszym artykule przedstawiamy ogólną definicję sieci komputerowej, wraz z jej przystępnym, opisowym wyjaśnieniem, mającym na celu bardzie szczegółowe nakreślenie i solidniejsze ugruntowanie podstawowej wiedzy za zakresu działania sieci komputerowych.


Wybieramy topologię sieciową

Autor: Mateusz MicińskiOpublikowano: 21 maja 2010Odsłony: 21 960

Zacznij od podstaw i dowiedz się, co jest niezbędne do utworzenia sieci komputerowej! W artykule znajdziesz informacje odnośnie różnych rodzajów sieci przewodowych, a także sieci bezprzewodowych. Dokonanie decyzji, którą topologię sieci zastosować - a później FTP czy UDP albo Wi-Fi 802.11 b/g/n - może wydawać się trudne, ale po lekturze tego artykułu z pewnością wszystko stanie się prostsze i oczywiste.


Przygotowanie komputera i instalacja karty sieciowej

Autor: Mateusz MicińskiOpublikowano: 21 maja 2010Odsłony: 72 291

Utworzenie sieci komputerowej wiąże się zwykle z poniesieniem kosztów zakupu odpowiednich komponentów. Jeżeli zatem podjęliśmy już decyzję, który rodzaj topologii zastosujemy oraz skompletowaliśmy niezbędne urządzenia, powinniśmy zabrać się za przygotowanie komputera do pracy w lokalnej sieci. Pierwszym zadaniem będzie podłączenie do PC-eta karty sieciowej, później zainstalowanie wymaganych sterowników oraz przyłączenie do dalszej struktury sieci. Przyjrzyjmy się jak tego dokonać.


Podłączenie i konfiguracja routera

Autor: Mateusz MicińskiOpublikowano: 21 maja 2010Odsłony: 184 070

Każda wydajna sieć powinna składać się z routera, który jest w stanie sprostać wymaganiom sieciowym. Struktury, w których mamy zamiar podzielić łącze internetowe (oferowane przez jednego z polskich providerów) wymagają użycia routera wyposażonego w modem ADSL, ponieważ urządzenia oferowane przez dostawców internetowych zwykle nie umożliwiają podziału łącza. Jedynie kiedy potrzebujemy rozbudować istniejącą sieć lokalną, wystarczy zastosować zwykły router bez modemu bądź punkt dostępowy Wi-Fi.


Podłączamy komputer do sieci

Autor: Robert ŻuberOpublikowano: 21 maja 2010Odsłony: 50 804

System Microsoft Windows Vista pozwala w bardzo prosty sposób łączyć się z urządzeniami sieciowymi typu router, który w obrębie mieszkania zajmuje się na przykład rozprowadzaniem połączenia Internetowego, ale może również pośredniczyć w budowie sieci dla wymiany wielu typów plików, gier LAN. Zestawienie takiego połączenia nie powinno stanowić żadnego problemu, nawet dla niezbyt wtajemniczonych w architekturę sprzętu sieciowego użytkowników komputera.


Jak zagwarantować bezpieczeństwo sieci domowej?

Autor: Robert ŻuberOpublikowano: 21 maja 2010Odsłony: 17 320

Przy dzisiejszym poziomie rozwoju technologii wymiany informacji, zachowanie prywatności, ochrona ważnych danych, haseł dostępu do kont bankowych i zabezpieczenie innych ważnych sfer funkcjonowania współczesnego Internauty, jest sprawą priorytetową. Istnieje wiele dróg, którymi podążać może użytkownik, w celu zapewnienia sobie może nie pełnego poziomu bezpieczeństwa, bo to nie osiągalne, ale na pewno ograniczenia do minimum możliwych przykrych okoliczności, związanych z potencjalnymi zagrożeniami płynącymi z Sieci. Zastanówmy się przez chwilę. W jaki sposób najlepiej zabezpieczyć się przed nieautoryzowanym dostępem do osobistego komputera z zewnątrz? Oto kilka kroków, które możemy w tym celu wykonać.


Udostępniamy zasoby pomiędzy systemami Windows Vista oraz Windows XP

Autor: Robert ŻuberOpublikowano: 21 maja 2010Odsłony: 35 092

Podstawową korzyścią wynikającą z uczestnictwa w sieci jest możliwość wymiany różnego typu plików między w ten sposób zorganizowanymi użytkownikami, jak również udostępnianie innych urządzeń peryferyjnych, np. drukarki, tak aby była dostępna do użytku nie tylko na komputerze lokalnym, ale również na wybranych maszynach. Tą drogą poszczególne osoby mogą udostępniać konkretnym lub wszystkim uczestnikom dokumenty, pliki muzyczne i filmowe, jak również szereg innych typów danych ze swojego komputera. System Windows Vista pozwala na wygodne współpracowanie w sieci komputerów z innymi systemami Windows: Windows Vista, jak również Windows XP. Z pomocą kilku praktycznych rad zobaczymy w jaki sposób zapewnić sobie wygodną komunikację i szybką wymianę wskazanych zasobów.


Rozwiązujemy problemy z łącznością sieciową

Autor: Mateusz MicińskiOpublikowano: 21 maja 2010Odsłony: 29 726

Na pewno z doświadczenia wiemy, że nie istnieje sprzęt bezawaryjny. Czy to samochód, lodówka, czy komputer mogą ulec zepsuciu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku infrastruktury sieci, w której to usterkę niejednokrotnie jest trudno zlokalizować, ze względu na złożoność owej struktury