Kim są partnerzy Microsoftu z Windows Phone?

Kim są partnerzy Microsoftu z Windows Phone?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/5/2014, 12:00 AM

Liczba odsłon: 8249

Od miesięcy chodziły słuchy, że pewna liczba producentów ma zacząć współpracę z Windows Phone w najbliższej przyszłości. Jako że mobilny oddział Nokii pracuje teraz w Redmond, Microsoft może pozwolić sobie na kreowanie smartfonów nowej generacji, już pod własnym szyldem. Jak niedawno donosiliśmy, grono partnerów Microsoftu powiększyło się o dziewięciu producentów sprzętowych.

Diabeł tkwi w szczegółach. Dwójka z dziewięciu nowych partnerów oferowała już wcześniej smartfony z mobilnymi okienkami. Współpraca zakończyła się jednak przed ukazaniem się Windows Phone 8. Kolejna trójka to ODM (Original Design Manufacturers), producenci i projektanci outsource'ingowi, których urządzenia są wypuszczane z logo innego wydawcy. Większość firm ODM pozostaje w cieniu, a ich produkty zyskują logo znanej marki. Jest to o tyle znaczące, że wiele z dotychczasowych, jak i przyszłych smartfonów korzysta z dorobku technologicznego ODM-ów, wliczając w to choćby urządzenia Apple'a, Nokii czy BlackBerry.

Aktualizacja 14.09.2014:

Ostatnie miesiące przyniosły masę zmian w świecie "Mobilnych Okienek". Premiera Windows Phone 8.1, obfitujące w nowości targi IFA 2014, a przede wszystkim radykalne cięcia w polityce cenowej licencji Windows dla urządzeń poniżej 9 cali przyciągnęły do ekosystemu Windows Phone całą masę producentów. Do grona partnerów sprzętowych Windows Phone zawitało 18 nowych producentów OEM/ODM, a kilku starych wyjadaczy pokazało się od najlepszej strony. Nowi partnerzy Windows Phone to też napływ świeżej krwi do nieco skostniałego świata technologii mobilnej. Spora dawka różnorodności pozwoli nam wybierać między plastikowym, fluoresencyjnym światem barw, metalową, stonowaną elegancją, a wymyślnymi i ekskluzywnymi modelami dla gadżeciarzy. Powiększyło się także spektrum jakości i cen - od ultra-niskobudżetowców po produkty z najwyższej półki.

Alcatel

Alcatel OneTouch nie należy już do francuskiego giganta telekomunikacyjnego, który stworzył go w 2004 r. Teraz marka jest własnością chińskiego TCL Communication. W 2012 r. firma zapowiedziała swojego pierwszego Windows phone'a. Smartfon trafił na rynek krótko przed premierą Windows Phone 8, oferując jeszcze system poprzedniej generacji - Windows Phone 7.8. Nie był to dla Alcatela najkorzystniejszy ruch, co na pewien czas ochłodziło jego związek z Microsoftem.

Alcatel

Firma postanowiła jednak po 2 latach powrócić do ekosystemu WP. Na początku września zaprezentowany został Alcatel Pop 2 z Windows Phone 8.1. To kolejny - zaraz po HTC One (M8) - przykład rodzącego się trendu tworzenia kopii Androidowych smartfonów pod Windows. Pop 2 został wyposażony w chipset Snapdragon 410, czyniący go pierwszym Windows phonem z procesorem 64-bitowym. Alcatel ma w planach również serię tabletów, m. in. 10-calowego urządzenia z Windows (Phone). Wiele wskazuje na to, że tablet będzie oparty o nową generację systemu, łączącego Windows Phone i Windows RT. Premiera najprawdopodobniej na początku 2015 r.

Allview

Allview być może nie wyrobił sobie jeszcze międzynarodowej prezencji, tym niemniej cieszy się sporym zainteresowaniem w rodzinnej Rumunii. Firma wkroczyła na rynek mobilny w 2008 r., a ranga jej urządzeń - smartfonów, tabletów czy notebooków - stale się powiększa. Zainteresowanie to nie pokrywa się jednak z realnym udziałem urządzeń Allview w rynku. Firma prowadzi sprzedaż jedynie poprzez swoją stronę internetową: www.allviewmobile.com/.

Allview

W czerwcu firma zaprezentowała 3 urządzenia: smartfony Imperia i, Imperia S - oparte na Windows Phone 8.1, oraz tablet Imperia i8 z systemem Windows 8.1 with Bing. Dokładną specyfikację sprzętową możecie znaleźć na łamach CentrumXP.pl. Planowana data premiery wspomnianych modeli to sierpień tego roku.

Archos

Francuska firma Archos jest dobrze znana w wielu zakątkach Europy. Niektórzy kojarzą ją z przenośnymi odtwarzaczami multimedialnymi czy palmtopami sprzed epoki powszechnych smartfonów. W międzyczasie firma zajmowała się produkcją tabletów z Androidem i smartfonów - z różnym skutkiem. Firma zasłynęła jako jedyny śmiałek, który zdecydował się na wypuszczenie dotykowego urządzenia z Windows 7 - Archos 9 PC Tablet z 2009 r.

Archos

Na początku roku firma wstępnie ogłosiła chęć współpracy z platformą Windows Phone. Kilka miesięcy później ukazał się 40 Cesium - niedrogi smartfon z WP 8.1, 4-calowym wyświetlaczem i czterordzeniowym procesorem Qualcomm Snapdragon 200. Co ciekawe, smartfon posiada fizyczne przyciski Wstecz, Start i Wyszukaj. 40 Cesium bywa porównywany z Lumią 530 - oba modele posiadają ten sam chipset i rozmiar ekranu, oba też zadebiutowały w cenie 99 dolarów (ok. 320 zł). Archos wypuścił też swój jak dotąd jedyny tablet z Windows 8.1 - 80 Cesium.

BLU Products

BLU to kolejna w naszym zestawieniu świeża krew - spółka została założona w 2009 r., by dość szybko i obficie zapełnić swoje portfolio niskobudżetowymi telefonami i smartfonami z Androidem. W niecałe pięć lat firma sprzedała ponad 10 milionów urządzeń w 40 krajach świata, wliczając w to USA i większą część Ameryki Południowej. BLU definiuje siebie jako "jednego z najszybciej rozwijających się producentów komórek na świecie." Rozległa sieć partnerów BLU bez wątpienia będzie wartościowym dodatkiem, poszerzającym zasięg Windows Phone.

BLU

Firma zaprezentowała w kwietniu sugestywną zapowiedź smartfona z WP na swoim profilu facebookowym. Na początku września zostały ujawnione specyfikacja i wygląd modeli. Blu Win JR to 4-calowiec, wyposażony w czterordzeniowy układ 1.2GHz Qualcomm Snapdragon 200, 512 MB pamięci RAM, 4 GB pamięci wbudowanej (ze wsparciem dla kart microSD do 32 GB), 5-megapikselowym aparatem głównym, frontowym aparatem VGA oraz wsparciem dla dual-SIM. Blu Win HD prezentuje już nieco lepsze osiągi. Oba modele będą dostępne w interesujących, krzykliwie neonowych wersjach kolorystycznych: pomarańczowym, białym, różowym i żółtym. Zerwanie z pretensjonalną, stonowaną elegancją i niskie ceny produktów mogą zaważyć o sporym sukcesie tej marki.

Cherry Mobile

Podobnie jak w przypadku kilku nowych partnerów sprzętowych WP, tak i Cherry Mobile nie jest specjalnie znany na świecie. Filipiny to już inna historia. Firma posiada sporą sieć dedykowanych sklepów, mini-sklepów i kiosków detalicznych w całym kraju. Firma jak dotąd specjalizuje się we wszechstronnej ofercie urządzeń z Androidem. Niedawno jej listę zasiliły także smartfony z Windows Phone.

Cherry MobileCherry Mobile

Firma stworzyła dwa niedrogie smartfony z Windows Phone 8.1. Alpha Style posiada parametry typowego niskobudżetowca: 4-calowy wyświetlacz, układ Snapdragon 200, 512 MB RAM, 4 GB przestrzeni dyskowej (ze wsparciem dla microSD), 5-megapikselowy aparat główny, aparat frontowy VGA i wsparcie dla dwóch kart SIM. Za ten niemal 'stockowy' zestaw zapłacimy jedynie 69 dolarów (ok. 223 zł). Wyższy model, Alpha Luxe wyposażono z kolei w 5-calowy wyświetlacz HD, chroniony przez Asahi Dragontrail Glass, taki sam model procesora jak poprzednik, 1 GB RAM, 8 GB przestrzeni dyskowej (wsparcie dla microSD), 8-megapikselowy aparat z diodą LED, 2-megapikselowy aparat frontowy i wsparcie dla dual-SIM. Koszt urządzenia to około 114 dolarów (ok. 369 zł). Oba urządzenia mają trafić do sprzedaży w październiku. Nie wiadomo jednak, czy Cherry Mobile zdecyduje się na ekspansję zagraniczną. Do swojej oferty producent wprowadził także tablety z Windows 8.1 with Bing: 8-calowy Alpha Play oraz 10-calowy Alpha Morph z odłączaną klawiaturą.

Fly

Choć za swój punkt dowodzenia wybrała Londyn, Fly prowadzi szeroko zakrojoną dystrybucję smartfonów na rynkach rosyjskim, ukraińskim, indyjskim oraz na terenach Bliskiego Wschodu i Afryki. Aż do 2012 r. firma specjalizowała się w klasycznych telefonach komórkowych, by wkrótce potem zbudować solidne portfolio smartfonów z Androidem. Chlubą producenta będzie niewątpliwie wyposażony w procesor octa-core EGO Art 2.

Fly Era

Pod koniec lipca rosyjski producent zapowiedział swojego pierwszego Windows phone'a. Era - bo taką nazwę nosi urządzenie - to dość atrakcyjna cenowo propozycja. Za 112 dolarów (ok. 363 zł) Fly Era oferuje 4-calowy wyświetlacz IPS, chipset Snapdragon 200, układ graficzny Adreno 302, 512 MB pamięci RAM, baterię 1500 mAh, 4 GB pamięci dyskowej i slot kard microSD. Niemal oczywiste, że przy tak niskiej cenie smartfon posiada plastikową obudowę. Producent dobrał parametry i cenę tak, by Era stała się kuszącą alternatywą dla Lumii 530.

Hisense

Hisense to prawdziwy gigant elektroniki z centrami produkcji i zarządzania rozsianymi po całym świecie, wliczając w to Europę, USA, Afrykę i Chiny. Również asortyment jest olbrzymi - od urządzeń gospodarstwa domowego i nadajników radiowych, poprzez infrastrukturę telekomunikacyjną, kończąc na urządzeniach mobilnych. Smartfony, proponowane przez Hisense charakteryzuje wysoka różnorodność. Aż do tego roku firma produkowała jedynie pod Android. Zmieniło się to w czerwcu, gdy Hisense zapowiedział swojego pierwszego Windows phone'a.

Hisense Nana

Mira6 - bo taką przyjęto nazwę - wyposażony został w 5-calowy wyświetlacz HD, czterordzeniowy układ Snapdragon z taktowaniem 1,2 GHz, 1 GB RAM, 8 GB pamięci wbudowanej ze wsparciem dla microSD, 8 i 5-megapikselowe aparaty oraz wsparcie dla dual-SIM. Urządzenie nawiązywało designem do linii iPhone. W sierpniu firma zapowiedziała kolejnego smartfona z WP 8.1 Update. Nana (na zdjęciu powyżej) będzie posiadać wsparcie dla chińskojęzycznej wersji Cortany. Być może niektórzy z was zauważyli przyciski nawigacji rodem z Androida. To nie pomyłka! Smartfony od Hisense na prawdę tak wyglądają.

Wzięliśmy dziś pod lupę wszystkie obecnie istniejące układy. Przyjrzymy się technologii gigantów i ich znaczeniu dla Windows Phone. Ponieważ niektóre z firm są stosunkowo mało znane, warto zapoznać się z nimi nieco bliżej.

Foxconn

Kiedy mowa o ODM, Foxconn jest prawdziwym gigantem. Firma dostarcza i rozwija produkty, przypisane do największych światowych marek, wliczając w to Apple, Microsoft, Sony, BlackBerry i Amazon. Foxconn maczał palce w projektach Kindle, BlackBerry, iPad, iPod, iPhone, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 4, PlayStation 3... Lista jest długa i nie bez kozery Foxconn uchodzi za jednego z najważniejszych graczy na piedestale i szarą eminencję rynku sprzętowego.

Foxconn

Niedawno okazało się, że Foxconn jest odpowiedzialny za sprzętową stronę Blackberry BB10, podczas gdy za oprogramowanie odpowiedzialny jest już tajwański producent. Jak twierdzi Microsoft, nie określono jeszcze, czy rola Foxconnu będzie taka sama w przypadku smartfonów z Windows Phone. Jedno jest pewne - skoro producent nie tworzy "własnych" urządzeń, smartfony będą wypuszczane z logo Microsoftu bądź któregoś z niniejszej listy partnerów. W zeszłym roku ogłoszono, że Foxconn ma stworzyć urządzenie z mobilnymi okienkami dla Micromax - drugiego największego dostawcę smartfonów w Indiach. Być może tak też się stanie, choć zasięg technologii Foxconnu może okazać się znacznie szerszy.

K-Touch

K-Touch stanowi część Beijing Tianyu Communication Equipment Company Ltd, uznanej za trzeciego spośród największych producentów telefonów w Chinach. Firma szczyci się posiadaniem 700 centrów badań i rozwoju, rozsianych po całym świecie. Na swoim rodzimym rynku firma współpracuje z największymi operatorami mobilnymi. Choć urządzenia K-Touch charakteryzuje wyjątkowo dobrze skrojone wzornictwo, parametry sprzętowe mogą nieco odstawać od głównego nurtu rozwoju smartfonów.

K-Touch

Microsoft ogłosił K-Touch partnerem sprzętowym Windows Phone w maju tego roku. Jak dotąd brak oficjalnych zapowiedzi ze strony producenta. W oczekiwaniu na nie możemy przypomnieć sobie nietuzinkowe hasło reklamowe K-Touch: "Kiss face Touch heart" [sic!]...

KAZAM

Założony w zeszłym roku przez dwóch byłych wysoko postawionych managerów HTC, KAZAM zebrał obiecujący wachlarz urządzeń z "olśniewającym designem, mocnymi parametrami sprzętowymi i intuicyjną technologią, podmurowanych znakomitym podejściem do klienta." Firma ma w swoim dorobku zarówno ultra-niskobudżetowe telefony, jak i pełen zakres smartfonów od 3,5 do 5,5 cali - wszystkie oparte na Androidzie 4.2, który nie jest już szczytowym osiągnięciem technologii.

Kazam

Na początku września KAZAM zapowiedział swojego pierwszego smartfona z Windows Phone 8.1. Srebrny, wykończony metalem Thunder 340 W został wyposażony w 4-calowy wyświetlacz IPS LCD, czterordzeniowy procesor 1,2 GHz, 512 MB RAM, 4 GB pamięci wbudowanej, 5-megapikselowy aparat ze wsparciem dla wideo w rozdzielczości 720p, frontowy aparat VGA, wsparcie dla dual-SIM oraz baterię o pojemności 500 mAh. Choć cena nie została jeszcze ujawniona, spodziewamy się, że będzie kosztować - jak wszystkie produkty KAZAM - mniej niż 200 funtów (ok 1000 zł). Być może firmie uda się zejść z ceną do 40 funtów (ok. 211 zł) - tyle kosztuje jej oparty na Androidzie Trooper X3.5.

Micromax

Micromax to drugi co do wielkości producent smartfonów w Indiach. Firma oferuje zróżnicowaną paletę wyspecjalizowanych i ultra-tanich zestawów z Androidem. W czerwcu 2013 r. firma ogłosiła plany stworzenie pierwszego Windows phone'a, co dodatkowo potwierdziła w styczniu 2014 r.. Pierwsze efekty można było zobaczyć po roku. I tak w efekcie Micromax stał się pierwszym indyjskim producentem, który wziął na warsztat mobilny system Microsoftu. Kilka tygodni temu ruszyła sprzedaż dwóch modeli.

Micromax

Canvas Win W121 wyposażono w 5-calowy ekran IPS LCD w rozdzielczości HD (720p), układ Qualcomm Snapdragon 200, 1 GB pamięci RAM, 8 GB przestrzeni dyskowej ze wsparciem dla microSD (do 32 GB), 8-megapiskelowy aparat z lampą błyskową, frontowy aparat o matrycy 2 megapikseli, wsparcie dla dual-SIM i baterię 2000 mAh. Koszt urządzenia to ok. 158 dolarów (ok. 512 zł). Canvas Win W092 również pomieści dwie karty SIM, jednak w nieco bardziej przystępnej cenie, wynoszącej ok. 108 dolarów (ok. 350 zł). W092 posiada te same parametry, co jego większy brat; różnicę stanowi wielkość wyświetlacza - 4 cale, bateria 1500 mAh, 5-megapikselowy aparat główny i 0,3-megapikselowy aparat frontowy. Cena urządzenia w dniu premiery czyni go najtańszym wydanym dotąd Windows phonem.

My Go

My Go z Wielkiej Brytanii to najnowszy gracz w aktualnym zestawieniu. Producent zapowiedział swojego pierwszego Windows phone'a 14 września, a jeszcze tego samego dnia stało się jasne, że będzie on sygnowany logo Windows (a nie - jak dotychczas - Windows Phone).

My Go

GoFone GF47W zostanie wyposażony w 4,7-calowy wyświetlacz IPS LCD o rozdzielczości HD, chroniony przez szkło Dragontrail Glass, czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 200 (1 GHz), 1 GB pamięci RAM, 8 GB pamięci dyskowej, 8- i 2-megapikselowe aparaty oraz wsparcie dla dual-SIM. Wszystko to zamknięte w jedynie 7,2-milimetrowej grubości. Urządzenie samo w sobie jest kolejnym klonem 'stockowego' I7B i wszystko byłoby doskonale przewidywalne, gdyby nie rewolucyjna zmiana w fizycznym sygnowaniu urządzenia nowym logo Windows.

New Generation Mobile (NGM)

New Generation Mobile to wyjątkowy, Włoski producent. Wyjątkowy, bo jest jednocześnie producentem OEM i ODM. Projektuje swoje smartfony w rodzimych Włoszech i buduje je w azjatyckich fabrykach, ale również tworzy urządzenia typu white-label, które udostępnia innym firmom i producentom, które to z kolei sprzedają je pod własną marką. Jako ODM działa m. in. w USA, Meksyku, Korei, Tajlandii, Wietnamie, Indiach i Rosji. Na rynku Europejskim sprzedaje swoje własne telefony i smartfony już jako NGM.

NGM

Na początku września, na berlińskich targach IFA 2014, NGM zaskoczył wszystkich. Zamiast kolejnego, niemal 'stockowego' smartfona, firma zaprezentowała model nawiązujący do słynnego Harleya-Davidsona (na zdjęciu). Smartfon wyposażono w chemicznie utwardzane, odporne na zarysowanie szkło, chroniące wyświetlacz, skórzane okrycie oraz eleganckie pudełko. Oparty na Windows Phone 8.1 NGM Harley Davidson nie nadrabia bynajmniej wyglądem. Znajdziemy tu 5-calowy wyświetlacz IPS LCD o rozdzielczości 1280x720, czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 400 o taktowaniu 1,2 GHz, 1 GB pamięci RAM, 8 GB pamięci dyskowej, 8-megapikselowy aparat główny i 2-megapikselowy frontowy. Wymiary smartfona to odpowiednio 144 x 72 x 8,5 mm. To wszystko pod szklanym przodem, metalowym obramowaniem i plastikowym tyłem. Premiera w słonecznej Italii już 21 września. Na pozostałe rynki europejskie smartfon trafi nieco później. Cena wyjściowa wynosi 249 euro (ok. 1050 zł).

Polaroid

Polaroid, który zyskał sławę dzięki kultowemu aparatowi i akcesoriom fotograficznym, wkracza na coraz to nowe tereny. Firma od kilku lat produkuje tablety i smartfony z Androidem, sprzedając je na rynku europejskim i azjatyckim. Choć Polaroid opisuje je jako "bardzo popularne, na próżno szukać odniesień na stronie sklepu producenta. Mamy nadzieję, że tym razem marketingowcy firmy nie prześpią premiery nowego produktu!

Polaroid

Z pewnością dla wielu było to zaskoczeniem, a jednak... Na tegorocznych targach IFA 2014 Polaroid zaprezentował smartfona z Windows Phone 8.1. WinPro 5 to 5 cali czystego HD (1280 x 720 pikseli) w technologii IPS LCD, czterordzeniowy procesor (najprawdopodobniej Snapdragon 200), 1 GB pamięci RAM, 8 GB pamięci wbudowanej, 8- i 2-megapikselowe aparaty, wsparcie dla dual-SIM, bateria o pojemności 2400 mAh, a to wszystko w 7,2 mm grubości. Smartfon zadebiutuje w październiku. Cena wyjściowa wynosi 200 euro (ok. 840 zł).

Prestigio

Prestigio to firma z siedzibą na Cyprze, która od przeszło dekady rozwija swój biznes i wizerunek na 70 światowych rynkach. Nazwa firmy może w pewien sposób kojarzyć się z pretensjonalnością, tym niemniej jej produkty cieszą się sporą popularnością. Prestigio z upodobaniem działa na rozwijających się rynkach tzw. EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka).

Prestigio

Producent zasilił szeregi partnerów sprzętowych Windows Phone już podczas premiery Windows Phone 8.1. Niewiele później, bo podczas czerwcowych targów Computex, Microsoft zaprezentował elegancko wykończonego MultiPhone 8500 DUO. Smartfon o grubości 8,5 mm, z 5-calowym wyświetlaczem HD, chronionym szkłem Gorilla Glass i wsparciem dla dual-SIM to koszt rzędu 128 euro (ok. 538 zł). Prestigio ma w zanadrzu jeszcze jeden model z WP, tym razem skierowany na najniższą półkę cenową. Kosztujący zaledwie 82 euro (ok. 344 zł), MultiPhone 8400 DUO wyposażono w 4-calowy wyświetlacz IPS LCD, 8-megapikselowy aparat główny i 0,3-megapikselowy aparat frontowy i baterię o pojemności 2000 mAh. Całkiem przyzwoicie!

Q-Mobile

Wielu spośród nowych partnerów Windows Phone jest raczej nieznana w każdym zakątku globu, podczas gdy na wybranych rynkach cieszy się wielką popularnością. Q-Mobile jest tego świetnym przykładem. Wietnamska firma wystartowała jako regionalny dystrybutor urządzeń m. in. od BenQ czy HTC, by po 5 latach rozpocząć własną produkcję. To kolejny po NGM producent OEM i ODM. Urządzenia Q-Mobile można spotkać w Azji, Wschodniej Europie, Ameryce Południowej i Południowej Afryce. Firma została partnerem Androida w 2012 r. i obecnie posiada 14% udziałów w wietnamskim rynku.

Q-Mobile

W sierpniu Q-Mobile zaprezentował aż 5 nowych propozycji z Windows Phone. Począwszy od super-taniego, 4-calowego Storm W408 (102 dolary - ok. 330 zł), kończąc na masywnym, 6-calowym phablecie Storm W610 (188 dolarów - ok. 610 zł), firma jasno pokazuje, że jej oferta skierowana jest do każdego, niezależnie od grubości portfela.

Trekstor

Niemieckiego producenta być może niektórzy z was kojarzą z dyskami zewnętrznymi DataStation. Trekstor zajmuje się również produkcją różnego typu przystawek TV, mobilnymi hotspotami Wi-Fi, czytnikami e-booków i tabletami z Androidem.

TrekstorTrekstor

Na targach IFA 2014 firma zaprezentowała swojego pierwszego smartfona z Windows Phone 8.1, bazującego na technologii JSR I7B (którą znaleźć możemy m. in. w Yezz Billy 4.7 czy XOLO WIN Q900s). Układ bazowy ODM został jednak ulepszony. Smartfon został bowiem wyposażony w 4,7-calowy ekran IPS LCD z rozdzielczością HD, układ Snapdragon 200, 1 GB RAM, 8 GB pamięci wbudowanej, 8- i 2-megapikselowe aparaty oraz wsparcie dla dual-SIM. Urządzenie (o wciąż nieznanej nazwie!) zadebiutuje na włoskim rynku w listopadzie. Przewidywana cena to ok. 120-150 euro (ok. 504-630 zł). Do tego czasu firma powinna znaleźć idealną nazwę, by nie powtórzyć błędu z przeszłości, kiedy to w 2007 r. znalazła się w centrum niespodziewanej kontrowersji. Trekstor wypuścił bowiem dodatek o nazwie Blaxx do swojego odtwarzacza MP3 i.Beat.. W rezultacie i.Beat Blaxx okrzyknięto najbardziej rasistowskim odtwarzaczem MP3...

Gionee

Chiński producent oferuje cały szereg urządzeń, wliczając w to smartfony. Obejmuje zasięgiem rynki Chin i wielu innych krajów azjatyckich, Indii, Rosji i Nigerii. Gionee przyznaje, że miesięcznie eksportuje około miliona urządzeń na rynki zagraniczne. Wiodącym produktem jest niewątpliwie Elife E7, promowany sloganem "Made for shooting". 5,5-calowy smartfon ma pod maską 3 GB pamięci RAM, procesor 2,5 GHz Qualcomm Snapdragon 800, 16-megapikselowy aparat i pamięć flash o pojemności 32 GB. Urządzenie obsługuje tryb Full HD i występuje w siedmiu zestawach kolorystycznych do wyboru (choć - sądząc po grafice promocyjnej - niebieski jest kolorem preferowanym). System operacyjny opisany jest jako "Amigo 2.0 - oparty na Android 4.2".

Gionee

Koniec z cegłami! Niemałą furorę wywołał ultracienki Elife S5.5 - niedawno zaprezentowany smartfon o grubości zaledwie 5,55 mm. Ma to stanowić uwieńczenie wyścigu o płaskie urządzenia. Czy Gionee wniesie do świata Windows Phone ultracienkie rozwiązania? Tego jeszcze nie wiadomo, choć oczywiście mamy taką nadzieję. Z drugiej strony jednym z ciekawych rozwiązań w Windows Phone 8.1 ma być możliwość wgrania tego systemu na urządzenia bez fizycznych przycisków, domyślnie przygotowanych pod Androida. Dzięki temu koszta produkcji takich smartfonów znacznie spadają.

Lenovo

Tego giganta przedstawiać nie trzeba. Jakość laptopów ze stajni IBM/Lenovo i dojrzałe tablety z Androidem mówią same za siebie. Chiński producent przejął niedawno dział niskobudżetowych serwerów IBM oraz pod-firmę Motorola Mobility od Google. Jeszcze przed wykupieniem Motoroli, Lenovo mogło pochwalić się dobrze prosperującym działem smartfonów. W zeszłym miesiącu chiński producent zajął 5 miejsce w rankingu największych dostawców mobilnych (według liczby sprzedanych jednostek), przeprowadzonym przez IDC. W 2013 r. Lenovo sprzedało 45,5 miliona urządzeń, osiągając na rynku smartfonów wpływy rzędu 4,5%. Teraz, z technologią Motoroli pod skrzydłami, Lenovo taktyką żabich skoków pokonuje LG i Huawei, osiągając trzecie miejsce.

Lenovo

Mimo ładnego dorobku tabletów, notebooków, hybryd i komputerów stacjonarnych z Windowsem 8, Lenovo do tej pory nie wypuściło smartfona z Windowsem Phone. Jedynie Motorola swego czasu romansowała z Windows Mobile - np. w smartfonie Q9h z 2007 r. Rola chińskiego producenta wydaje się na tyle znacząca, że jako jedyny został wspomniany na ostatniej konferencji prasowej Microsoftu. Istnieje cień nadziei, że Motorola w przyszłości również zaoferuje smartfony z Windows Phone. Tymczasem zacieramy ręce i czekamy na smartfony od Lenovo. Z taką klasą spodziewamy się unikalnych modeli. Chyba że chiński gigant pójdzie za ostatnią modą i przerobi tylko swoje produkty, wymieniając Androida na Windows Phone... W każdym razie możemy liczyć zarówno na high-endowe smartfony, przywodzące na myśl wysokie modele Nokii Lumii, jak i tańsze urządzenia klasy konsumenckiej, które swoją drogą stały się pewnym wyznacznikiem trendów na rynku smartfonów.

LG

Déja vu? Dokładnie tak. LG znów brata się z Windows Phone po 4 latach rozłąki. Przypomnijmy, że południowokoreański producent swego czasu wypuścił smartfony Optimus 7 i Quantum, jeszcze pod siódmą edycję mobilnych okienek. Kiedy ukazał się Windows 7.5 "Mango" pozostali producenci ustawicznie wykorzystywali aktualizację. Posunięcie LG nie było wtedy najlepsze w skutkach - producent zaoferował jedynie "odświeżoną" wersję swojego Optimusa 7. Następnie, gdy Microsoft wypuścił WP8 w czerwcu 2012 r., LG stracił zainteresowanie platformą i zniknął z listy partnerów Windows Phone.

LG

Na razie pozostaje niejasne, co zmienia powrót LG. Sytuacja wydaje się dziwna. Microsoft z dumą potwierdził współpracę z południowokoreańskim koncernem. Tymczasem sam zainteresowany ogłosił niedawno, że nie planuje wypuszczenia żadnych urządzeń z Windows Phone 8 w najbliższej przyszłości. LG przestał sprzedawać smartfony z WP7 już kilka lat temu. I tu pojawia się pytanie: co właściwie sprawiło, że LG został ponownie umieszczony na liście partnerów Microsoftu? Mamy nadzieję, że całe to zamieszanie wkrótce się wyjaśni.

Longcheer

Mogliście nigdy nie słyszeć o tym producencie. My też dotąd o nim nie słyszeliśmy. Za to zasięgiem ODM dorównuje on Gionee i wśród klientów ma takich kolosów, jak China Unicom, China Mobile, Alcatel i 3. Poniższa grafika prezentuje najbardziej wyrafinowany model w ofercie Longcheer. Slogan reklamowy czy też najważniejsza informacja mówi, że telefon działa w sieci 3G...

Longcheer

Choć firma stawia na prestiżową klientelę, jej oferta zdaje się być nieco przestarzała, nawet jak na standardy sprzed kilku lat. Ale to tylko pozory. W rzeczywistości Longcheer działa prężnie jako firma outsource'ingowa, oferująca swoje usługi producentom z całego świata. Ten drugi na liście partnerów Windows Phone ODM zna meandry najnowszej technologii mobilnej dużo lepiej, niż sugeruje jego zapomniana wieki temu strona. Wciąż czekamy na informację, dla kogo Longcheer będzie produkował smartfony z Windows Phone.

JSR Technology

Kolejna nazwa, która nic nie mówi? Tak, to trzeci ODM w tym zestawieniu. Firma z bazą w Hong Kongu oferuje sześć smartfonów, opartych na Androidzie. Każdy z nich jest otwarty na personalizację i opatrzenie logiem innej firmy.

JSR

JSR celuje raczej w technologię niskobudżetową. Większość smartfonów oferuje maksymalnie 1 GB pamięci RAM i dość ograniczoną przestrzeń dyskową. Przykładowo model D9 z wyświetlaczem 4,3-calowym (bez wsparcia dla HD) posiada procesor 1,2 Ghz i jedynie 4 GB pamięci wewnętrznej. Żaden z oferowanych smartfonów nie posiada najnowszego Androida 4.2 KitKat. Zamiast tego producent proponuje wersję 4.1 Jelly Bean. Właściwie pozostaje niejasne, czym wyróżnia się JSR spośród pozostałych producentów ODM. Najprawdopodobniej to kolejna ofensywa Microsoftu w stronę niskobudżetowej niszy smartfonów - dotychczas zdominowanej przez konkurencyjny system od Google.

Karbonn Mobiles

Kolejny egzotyczny gracz w zestawieniu. Karbonn Mobiles to jeden z wiodących dostawców smartfonów w Indiach. Firma szczyci się konkurencyjną ofertą na tamtejszym rynku. Oprócz Indii, marka Karbonn jest dobrze rozpoznawana w krajach ościennych - Sri Lance, Bangladeszu i Nepalu, jak również w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Karbonn

Karbonn Mobiles posiada ogromną ofertę urządzeń. Począwszy od przytłaczającej liczby telefonów z tradycyjną klawiaturą, po perełki takie, jak flagowy model Titanium X z wyświetlaczem Full HD, aparatem z matrycą 13 megapikseli i 16 GB przestrzeni dyskowej, rozszerzalnej kartami microSD. Warto też wspomnieć o zeszłorocznym modelu Karbonn A6, który swoim interfejsem do złudzenia przypomina Windows Phone, a w rzeczywistości opiera się na Androidzie 4.0.

Radykalne cięcie cen okazało się dla Karbonn Mobiles kluczem do sukcesu na rynkach krajów rozwijających się. Podobnie Nokia uderzyła z Lumią 520 w odpowiednie miejsca w odpowiednim czasie. Hinduski koncern ma więc do zaoferowania zarówno modele budżetowe, jak i te z wyższej półki. Jesteśmy ciekawi, co wniesie do środowiska Windows Phone.

XOLO

Indyjski producent XOLO to stosunkowo świeży gracz na scenie. Niemniej jednak błyskawicznie po swoim debiucie w 2012 r. zdobył nagłówki gazet jako producent pierwszego na świecie smartfona z procesem Intel. Chodzi o pionierski model X900 z kwietnia 2012 r.

XOLO

Koncern został także sponsorem ligowego meczu z F.C. Liverpool, sygnalizując swoje ambicje i promując markę XOLO. Do tej pory w ofercie producenta znajduje się szeroki zakres tabletów oraz smartfonów z Androidem. Flagowym modelem jest Q3000, wyposażony w 5,7-calowy wyświetlacz Full HD, 2 GB RAMu, 1,5GHz czterordzeniowy procesor i aparat z matrycą 13 megapikseli. Cena smartfona wynosi 21 000 rupii indyjskich (ok. 1025 zł). W zeszłym roku firma ogłosiła, że zamierza wypuścić serię urządzeń z Windows Phone, a ich cena powinna zamykać się w widełkach 150-300 dolarów (ok. 450-900 zł). Ponadto XOLO ma w planach tablety z systemem Windows (ten temat nie został jeszcze rozwinięty przez producenta).

Aktualizacja 14.09.2014:

Na początku lipca XOLO zaprezentowało swój pierwszy tablet z Windows 8.1, a nieco później także "najlżejszego na świecie smartfona" (100 g), Win Q900s. Urządzenie, oparte na Windows Phone 8.1, wyposażono w 4,7-calowy wyświetlacz IPS LCD HD, chroniony przez Dragontrail Glass, chipset Snapdragon 200, układ graficzny Adreno 302 o taktowaniu 400 MHz, 1 GB pamięci RAM, 8 GB pamięci wbudowanej, slot kart microSD, wsparcie dla bluetooth, Wi-Fi, dual-SIM i HSPA+ (do 42 MBps). Bateria o pojemności 1800 mAh ma zapewnić nieustanną pracę smartfonu do 263 godzin w trybie czuwania (2G), a czas jej pełnego ładowania to jedynie 2,4 godziny. XOLO Win Q900 posiada tylko dwa fizyczne przyciski - zasilania i głośności. Cena urządzenia to ok. 610 zł.

ZTE

Podobnie jak w przypadku LG, ZTE powraca do mobilnych okienek. Ostatnim urządzeniem koncernu z Windows Phone 7.5 "Mango" był ZTE Orbit. Wkrótce potem logo producenta zniknęło z listy partnerów nadchodzącego WP8. Od tego czasu chiński koncern znosił złote jajka wprost do koszyka Google. Jednak w zestawieniu z takimi gigantami Androida, jak LG, HTC czy Samsung, ZTE wypadał dość słabo.

ZTE

Chiński producent to jeden z największych graczy na rynku. W swojej ofercie ma zarówno niedrogie smartfony, jak i produkty z wyższej półki. Warto tu wymienić choćby Grand S czy phablet (hybrydę telefonu i tabletu) Grand Memo. ZTE nie jest jednak związany umową na wyłączność z Google. Na zeszłorocznym Mobile World Congress koncern zaprezentował pierwszy smartfon z systemem Firefox OS (ZTE Open z 2013 r.). Długo wyczekiwane i rodzące nadzieję rozwiązanie niestety okazało się gorzkim rozczarowaniem... Tym samym powrót do Windows Phone stał się dla ZTE wysoce pożądany. Współpracą z Firefox OS chiński producent pokazał, że potrafi podołać wyzwaniu umieszczenia niedopracowanej platformy w całkiem przyzwoitej obudowie. Tego typu niezłomność zdaje się być teraz potrzebna Windows Phone.

Yezz

Yezz to niepoprawny optymista. Po wielobarwnym ANDY 4EI z Androidem, firma postanowiła wkroczyć na arenę Windows Phone, tworząc zarazem najcieńszego - bo o grubości zaledwie 7,2 mm - i (podobno) najlżejszego smartfona z systemem Microsoftu. Billy 4.7 i jego mniejszy brat Billy 4 to ukłon w stronę założyciela Microsoftu, Billa Gatesa!

Yezz

Jak wielu nowych partnerów Windows Phone, tak również Yezz korzysta z pomocy producentów ODM. Yezz Billy 4.7 posiada takie same parametry, jak choćby XOLO Win Q900s, co sugeruje skorzystanie obu producentów z tego samego wzorca. Z jedną nogą w Ameryce, a drugą w Europie, Yezz stawia na zabawę, wolność, luksus, komfort i gładki design, co jasno obrazuje jego hasło 'freestyle mobile'. Na nieco bardziej praktycznym poziomie otrzymujemy w efekcie całkiem dobre proporcje ceny do jakości oferowanych produktów.

Powyższe firmy dołączyły do czterech dotychczasowych partnerów sprzętowych Windows Phone, o których Microsoft również wspomniał w swym ostatnim sprawozdaniu:

HTC

Pamiętacie zapowiedź 'Windows Phone 8X by HTC' i HTC 8S? Gdy ukazywał się Windows Phone 8, właśnie te dwa modele lansowano jako prominentne. W końcu rynek mobilnych okienek został niemal całkowicie zdominowany przez Nokię, a HTC pozostawał trochę w cieniu. Przez ostatnie 2 lata pojawiały się coraz to nowe plany dalszej współpracy, ale dotychczas spełzły one na niczym.

Aktualizacja 14.09.2014:

HTC powróciło do rodziny Windows Phone w wielkim stylu. Dlaczego w wielkim? Nie była to zupełna nowość sprzętowa, wydana ekskluzywnie pod Windows Phone, lecz konwersja wielkiego hitu, opartego na Androidzie. HTC One (M8) jest bowiem wierną kopią pierwowzoru. Mimo ponad rocznego stażu na rynku, HTC One podniósł poprzeczkę wysoko. Budowa One i One (M8) jest taka sama. Okazało się jednak, że to właśnie wersja z Windows Phone 8.1 lepiej zarządza zużyciem baterii.

HTC

Huawei

Huawei - z 4,9% wpływów - zajmował trzecią pozycję na rynku dostawców smartfonów według ubiegłorocznego zestawienia IDC. Gdy Lenovo przejęło Motorolę, połączonymi siłami zepchnęli chiński koncern z podium. Mimo to Tajwański koncern prześcignął LG, Nokię i BlackBerry, łącznie sprzedając w 2013 r. 48,8 milionów urządzeń. To o 67,7% więcej niż w 2012 r. W ofercie Huawei znajdują się 2 modele z Windows Phone 8.

Huawei

Ascend W1 oraz W2 to całkiem przyzwoici reprezentanci Windows Phone ze średniej półki. Podczas gdy Huawei oferuje wiele ciekawych i mocnych smartfonów z Androidem, jego produkty z WP8 - choć kolorystycznie wpasowujące się we fluoresencyjno-tęczowy trend - pozostają raczej słabo rozpoznawalne. Czy tajwański producent rozszerzy swoją ofertę o nowe smartfony z okienkami? Niedawno w sieci pojawiły się doniesienia, jakoby pracował nad 6-calowym, high-endowym urządzeniem, które utrzyma jego mocną pozycję na rynku mobilnym. Jak można się było spodziewać, sam Huawei nie komentuje tych rewelacji...

Aktualizacja 14.09.2014:

Niestety, Huawei zrezygnował z dalszego wspierania platformy Windows Phone. Jak wyjaśniał prezes grupy, Richard Yu: "Próbowaliśmy używać systemu Windows Phone. Było jednak trudno przekonać konsumentów do nabycia Windows phone'ów. Nie było to dla nas opłacalne. Traciliśmy na tych telefonach przez dwa lata. Teraz więc postanowiliśmy wstrzymać się z wydawaniem nowych Windows phone'ów".

Samsung

Podobnie jak Huawei i Nokia, Samsung znalazł się na liście partnerów Windows Phone 8 w czasie jego premiery. Wydaje się, że oczekiwania przerosły Południowokoreańczyków, którzy ostatecznie wypuścili tylko trzy urządzenia z mobilnymi okienkami. ATIV S - tuż na pierwszy rzut oka widać wyraźną "inspirację" Galaxy S III. Na drugi ogień poszedł ATIV Odyssey, kolejny średni smartfon ze słabym wyświetlaczem i aparatem oraz nijakim designem. Wreszcie pojawił się ATIV S Neo - nieco odświeżona wersja S.

Samsung

Samsung zainwestował już gigantyczne fundusze w technologię Galaxy z Androidem. Czy w ogóle potrzebny mu do szczęścia Windows Phone? Prawdopodobnie nie. Koncern sprzedał w ubiegłym roku ponad 300 milionów urządzeń z Androidem, co stanowi prawie jedną trzecią całości sprzedanych smartfonów na świecie w 2013 r. Południowokoreański gigant nie przestawił jeszcze planów dalszej współpracy z Microsoftem. W tym roku do sieci wyciekły informacje o smartfonie z wyższej półki, oferującym 5-calowy wyświetlacz Full HD. Projekt "SM-W750V" miałby dołączyć do linii Windows Phone 8.x. Oficjalnej zapowiedzi spodziewamy się na konferencji BUILD w kwietniu tego roku.

Aktualizacja 14.09.2014:

W maju Samsung wypuścił na rynek kolejnego Windows phone'a. ATIV SE, choć o ponadprzeciętnych parametrach, trudno nazwać szczytowym osiągnięciem Samsunga. Mamy tu więc 5-calowy wyświetlacz AMOLED z rozdzielczością 1080p, czterordzeniowy Snapdragon 800 o taktowaniu 2,3 GHz, 2 GB pamięci RAM, 16 GB pamięci dyskowej, 13-megapikselowy aparat główny z lampą błyskową, 2-megapikselowy aparat frontowy, bateria 2600 mAh, wsparcie dla Bluetooth 3.0, A-GPS i 4G/LTE. To całkiem nieźle, choć cena (549 dolarów - ok. 1780 zł) nie należy do najprzystępniejszych. Tym samym Samsung pokazuje, że choć wciąż jest zainteresowany "Mobilnymi Okienkami", jego priorytetem pozostaje współpraca z Google.

Microsoft Lumia

Nad adekwatnością pojęcia 'partner' moglibyśmy w tym przypadku rozważać długo. Po tym, jak Microsoft przejął mobilny biznes Nokii w kwietniu tego roku, nowe smartfony Microsoftu miały być sygnowane logiem Nokii aż do listopada 2015 r. Gigant z Redmond postanowił znacznie przyspieszyć umówiony termin. W rezultacie pierwsze smartfony Lumia bądź też Microsoft Lumia zaczną ukazywać się - zgodnie z nieoficjalnymi zapowiedziami - w sezonie świątecznym 2014/2015.

Lumia

Niedawno wydane Lumia 730/735 (na zdjęciu) i Lumia 830 mają być ostatnimi smartfonami, noszącymi imię Nokia. Kolejne Lumie będą 'po prostu' Lumiami, sygnowanymi (lub nie) dodatkowo logo Windows. Microsoft rezygnuje bowiem z nazwy Windows Phone, pragnąc jednocześnie ujednolicić swój mobilny system z Windows RT. Co istotne, urządzenia Nokii posiadają teraz ponad 90% udziałów w rynku Windows Phone. Przejmując dział usług i urządzeń Nokii, Microsoft wykupił swojego największego partnera OEM. Z własnym systemem w jednej ręce i prawie całym sprzętem w drugiej, Gigant z Redmond może w dużej mierze kontrolować ekosystem Windows Phone. Pozostałe 10% partnerów sprzętowych stara się nadgonić sukces Lumii - z bardzo różnym skutkiem...

Przyszłość Windows Phone

Przyszłośc Windows Phone zapowiada się bardzo interesująco. Trzeba przyznać, że Microsoft przemyślał dobór partnerów sprzętowych, stawiając zarówno na producentów smartfonów niskobudżetowych i średniej klasy, jak też skierowanych do klienta biznesowego. Szerokie spektrum targetingu to z pewnością dobre posunięcie. Wielu producentów z powyższej trzynastki ma spore doświadczenie z Androidem. Czy Microsoft będzie dążył do rozwinięcia idei Dual OS? Jaką rolę odegrają producenci outsource'ingowi? I wreszcie co się stanie z Nokią? Niedawny wyciek pakietu deweloperskiego dla Windows Phone 8.1 zwiastuje wsparcie dla szeregu nowych funkcji. Być może już niedługo wieloplatformowość nabierze nowego charakteru... Można jednak przypuszczać, że przełom nastąpi dopiero w Windows Phone 8.2 czy nawet 9. Jeżeli polityka unifikacji "One Microsoft" wejdzie w życie w odpowiednim czasie, możemy spodziewać się nowych rozwiązań sprzętowych już dla zupełnie odmienionego systemu.