Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry

Felietony

Felietony

Rozdmuchana specyfikacja - czy naprawdę potrzebne są nam aż tak potężne maszyny?

Autor: Amadeusz LabudaOpublikowano: 29 października 2017Odsłony: 233

Niedawno buszując w Sieci, natrafiłem na artykuł, którego to autor przekonywał, że dysk o pojemności 1TB w Xbox One X to zdecydowanie za mało. Często słychać podobne głosy, również, gdy sprawa schodzi na inne tematy powiązane ze specyfikacją sprzętową. Zwykle dominuje jedno przekonanie - te parametry mi nie wystarczą, ja chcę więcej. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy mowa o liczbie rdzeni procesora, szybkości kości pamięci RAM czy też taktowaniu zegara GPU. Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że tak potężnych maszyn (przynajmniej w teorii) po prostu nie potrzebujemy.


Od teorii do inżynierii. Historia komputera kwantowego Microsoftu

Autor: Krzysztof SulikowskiOpublikowano: 8 października 2017Odsłony: 625

Pod koniec ubiegłego roku Microsoft doszedł do punktu, w którym mógł jednoznacznie ogłosić: Badania skończone. Budujemy komputer kwantowy. Kilkadziesiąt lat obliczeń na polu teoretycznym dało podstawy dla inżynierii. Komputer kwantowy Microsoftu opiera się na kubitach topologicznych, które - jak dowodzą badacze - są na tyle stabilną wariacją na temat bitu kwantowego, że w pewnych określonych warunkach zdolne są do pracy w realnych scenariuszach. Microsoft tworzy system kwantowy w sposób całościowy, tzn. obejmujący sprzęt, oprogramowanie i język programowania, z którego niebawem będą mogli zacząć korzystać zainteresowani deweloperzy. Jak dokładnie wygląda podejście Microsoftu do tego tematu? Jak w ogóle wygląda historia komputeryzacji kwantowej w firmie? I wreszcie do jakich zastosowań będzie można użyć topologicznego komputera kwantowego? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w naszym artykule.


Nowa definicja Gamingu, czyli jak to widzi Microsoft

Autor: Amadeusz LabudaOpublikowano: 7 czerwca 2017Odsłony: 562

Jako zapalony gracz, już od lat obserwuję trendy rządzące światem gier wideo. Logiczne więc, że przez ten czas uwadze mojej nie uszły zachodzące zmiany, takie jak chociażby sztuczne kreowanie popytu przez wydawców, tworzenie fałszywych zwiastunów oraz wiele innych, mniej lub bardziej nieuczciwych praktyk, które stosowali najwięksi producenci gier by zwiększyć swoje przychody. Większość tych zmian dotyczyła jednak samego kontentu, nie zaś platformy sprzętowej, na której to odpalamy nasze ulubione tytuły. Tym bardziej zdziwiły mnie ostatnie poczynania Microsoftu, który najwyraźniej na sprawę zapatruje się zupełnie inaczej, niż jego konkurencja.


Jak zmieni się technologia w 2017 i 2027 roku?

Autor: Krzysztof SulikowskiOpublikowano: 30 grudnia 2016Odsłony: 1 404

Od wielu miesięcy (a w pewnym sensie może nawet i lat) powoli zarysowuje się technologiczna wizja przyszłości. Filmy i powieści sci-fi przestają być fikcją, a opisywane tam futurystyczne technologie stają się rzeczywistością. Dużo więcej do powiedzenia na te tematy ma Microsoft, a dokładniej rzecz biorąc - jego pracownice. 17 badaczek, specjalistek i liderek z wielu części świata opowie o perspektywach na najbliższy, 2017 rok, ale też o nieco dalszych prognozach, bo wychodzących 10 lat do przodu!


Przyszłość systemu Windows – co po Windows 10?

Autor: Iga ŁukiewskaOpublikowano: 16 czerwca 2016Odsłony: 6 181

Windows 10 od początku budził wiele kontrowersji. Użytkownicy byli na tyle zaintrygowani powodami przeskoczenia numeru w nazwie, że sam Terry Myerson zdobył się na oficjalny komentarz w tej sprawie. Podstawą zmiany okazała się być duża ilość planowanych przez Microsoft modyfikacji względem najnowszej odsłony systemu. Gigant z Redmond pod przywództwem nowego dyrektora generalnego - Satyi Nadella - zrewidował swój model biznesowy. Aktualnie firma stara się przekształcić swoje produkty w usługi i system operacyjny nie ma stanowić tutaj wyjątku. Jeszcze do niedawna, Windows był traktowany jak typowe oprogramowanie z poprzedniej dekady. Firma chciała sprzedać licencję jak największej liczbie użytkowników, wydając przy tym nową wersję Windowsa co kilka lat. Nowy model zakłada...


Ranking produktów Microsoft, które pchają korporację do przodu

Autor: Krzysztof KapustkaOpublikowano: 2 czerwca 2015Odsłony: 2 316

Choć o firmie Microsoft mówi się przeważnie w kontekście klienckich wersji systemu Windows i pakietu biurowego Office, w stałej ofercie korporacji znajduje się cały szereg innych i mocno pożądanych na rynku produktów, z których nierzadko czerpie ona wielomiliardowe zyski. Z oprogramowania tego korzystają nie tylko klienci końcowi i instytucje państwowe, ale przede wszystkim firmy prywatne, w tym także zaangażowani w rozwój korporacji partnerzy, którzy nierzadko nam te produkty sprzedają. Co kilka miesięcy na łamach dedykowanego partnerom Microsoft magazynu Redmond Channel Partner publikowany jest zaktualizowany ranking produktów korporacji, realizowany w oparciu o informacje dotyczące aktualnego popytu na rynku i wyników sprzedaży, bieżących priorytetów Microsoft, atrakcyjności dla partnerów oraz kilku pomniejszych czynników, które łącznie po zsumowaniu składają się na prezentowany w skali od 1 do 10 wynik danego produktu. Tak opracowana lista daje nam jasny pogląd na to, w którym obszarze Microsoft radzi sobie dobrze, a w którym traci zainteresowanie klientów.


Kim są nowi (i starzy) partnerzy Microsoftu z Windows Phone?

Autor: Krzysztof SulikowskiOpublikowano: 5 marca 2014Odsłony: 6 346

Od miesięcy chodziły słuchy, że pewna liczba producentów ma zacząć współpracę z Windows Phone w najbliższej przyszłości. Jako że mobilny oddział Nokii pracuje teraz w Redmond, Microsoft może pozwolić sobie na kreowanie smartfonów nowej generacji, już pod własnym szyldem. Jak niedawno donosiliśmy, grono partnerów Microsoftu powiększyło się o dziewięciu producentów sprzętowych.


Krótka historia przejęcia Nokii

Autor: Radosław GadzińskiOpublikowano: 27 lutego 2014Odsłony: 4 365

Rozmowa telefoniczna, która odbyła się o poranku w biurach Microsoftu, a wieczorem według czasu fińskiego, trwała niewiele ponad pięć minut, kończąc się tym, że obaj prezesi zadecydowali, by spotkać się osobiście podczas nadchodzącego Mobile World Congress w Barcelonie. Jak miało się później okazać, rozmowa ta była bardzo brzemienna w skutkach.


Kim jest nowy CEO Microsoftu i jakie ma plany - wywiad z Satya Nadella

Autor: Adam MyszkowskiOpublikowano: 4 lutego 2014Odsłony: 2 953

Nowo wybrany CEO Microsoftu zdążył już udzielić pierwszego wywiadu. Opowiada w nim o sobie, swoich planach a także kierunkach rozwoju firmy i aspektach, na których zamierza skupić się w swojej pracy. Przygotowaliśmy dla Was tłumaczenie tego wywiadu. Zapraszamy do lektury.


Co nas czeka ze strony Microsoftu w 2014 roku?

Autor: Piotr MaciejkoOpublikowano: 2 stycznia 2014Odsłony: 20 093

Rok 2013 był dla Microsoftu okresem zmian i budowania podstaw dla nowego ekosystemu. Zostały podjęte trudne decyzje, które zarysowują wizję przyszłości firmy. Microsoft ugruntował swoją pozycję na rynku mobilnym i przygotował skuteczny plan przyszłorocznej ofensywy. Poczyniono pierwsze kroki, które mają na celu kompletną zmianę polityki i modelu biznesowego giganta.


Czy Microsoft popełnia błąd inwestując w architekturę ARM?

Autor: Piotr MaciejkoOpublikowano: 16 grudnia 2013Odsłony: 4 643

Windows RT jest dość chłodno przyjmowany na rynku. Microsoft zdaje się nie przejmować słabymi wynikami sprzedaży, choć opinie o tym, że linia RT jest błędem wychodzą nawet bezpośrednio z Redmond. Czy zatem obecność Windows RT ma jeszcze jakąś przyszłość na rynku i co dalej z architekturą ARM?


Za co nienawidzę Microsoft

Autor: Radosław PietrowskiOpublikowano: 26 września 2013Odsłony: 4 639

Microsoft – podobnie jak każda inna firma – ma swoje wzloty i upadki, a o jego pozytywnej z mojego punktu widzenia działalności pisałem już w swoim poprzednim felietonie, zatytułowanym „Za co kocham Microsoft”. Tym razem przyjrzałem się firmie Microsoft od strony negatywnej, starając się wylistować wszystko to, co powoduje, że serdecznie nienawidzę Microsoftu.


Zrozumieć kompatybilność aplikacji

Autor: Marcin ParadowskiOpublikowano: 16 września 2013Odsłony: 5 917

Ostatnia dekada obfitowała w coraz to nowsze i doskonalsze wersje systemów Windows, zarówno w edycjach serwerowych, jak i tych dla użytkowników domowych. Ich różnorodność przynosi nie tylko wymierne korzyści, ale potrafi także przysporzyć niemałych problemów. Jednym z nich jest problem braku kompatybilności z aplikacjami, które zazwyczaj działały na poprzednich edycjach Windows. Zapewne wielu użytkowników spotkało się z komunikatem mówiącym o tym, że dany program nie jest przeznaczony dla aktualnie używanego systemu operacyjnego, przez co jego uruchomienie nie jest możliwe.


Jak to z Xboksem One było – czyli plany a rzeczywistość

Autor: Piotr KarczOpublikowano: 29 czerwca 2013Odsłony: 2 822

W niniejszym artykule chciałbym podzielić się przemyśleniami na temat kontrowersyjnej koncepcji kontroli wtórnego rynku gier dla konsoli Microsoftu trzeciej generacji oraz jeszcze bardziej zaskakującemu wycofaniu się z tego pomysłu. Pozwolę sobie zobrazować motywy i mechanizmy obu wariantów, jednocześnie szukając odpowiedzi na pytanie: „co przyszły użytkownik konsoli trzeciej generacji z Redmond straci, a co zyska?”


Za co kocham Microsoft

Autor: Radosław PietrowskiOpublikowano: 23 maja 2013Odsłony: 4 263

Microsoft. Trudno znaleźć dziś osobę, która nie wie, co to za firma. Z ich produktów korzystamy na co dzień, wielu z nas zastanawia się, co byśmy zrobili, gdyby w 1975 Bill Gates nie założył Microsoftu. Flagowe produkty firmy to oczywiście system operacyjny Windows oraz pakiet biurowy Office. Ale to chyba wie każdy. Można ich kochać, można ich nienawidzić – w każdym z tych przypadków należy podać konkretne przykłady za co. Dzisiaj postanowiłem dokonać oceny pod kątem pozytywnym – za co kocham Microsoft.


Dlaczego nowy Xbox nie może być szybszy od PS4

Autor: Piotr KarczOpublikowano: 8 maja 2013Odsłony: 4 289

Do ogłoszenia Xboksa trzeciej generacji pozostały dwa tygodnie. Tak wiele plotek i spekulacji, jak w przypadku wspomnianej premiery, nie miały nawet skrzętnie ukrywane, naszpikowane „emejzingiem” produkty Apple, za czasów panowania Steve’a Jobsa.


Wszystko, co chcieliście wiedzieć o Surface Pro, ale… wstydziliście się pytać

Autor: Piotr KarczOpublikowano: 25 marca 2013Odsłony: 6 587

Od premiery najnowszego dziecka redmondowskiej korporacji (9 lutego 2013) minął przeszło miesiąc. Po dość chłodno przyjętej przez konsumentów wersji RT przyszedł czas na produkt flagowy, czasem nazywany iPad killerem. W poniższym artykule pozwolę sobie wyjaśnić czy takie porównanie nie jest stawiane na wyrost, a przede wszystkim odpowiedzieć każdemu z czytelników, czy takie urządzenie jest „stworzone dla nich”.


Gates i Jobs - prawdziwi czy fałszywi przyjaciele

Autor: Piotr KarczOpublikowano: 26 stycznia 2013Odsłony: 22 963

Podobno w wielkim biznesie nie ma miejsca dla prawdziwych przyjaciół, ani wrogów. Gdy jakakolwiek relacja handlowa daje obustronną korzyść, wówczas wrogość, niechęć lub też dawne batalie schodzą na plan dalszy. Niejednokrotnie też z końcem interesów, kończy się przyjaźń, a raczej to, co się nią wydawało. W słownictwie biznesowym należy unikać dwóch słów: „zawsze” oraz „nigdy”.


Haters gonna hate - czyli skąd bierze się niechęć do Microsoftu

Autor: Piotr KarczOpublikowano: 25 października 2012Odsłony: 4 513

Wszystkim hejterom i prześmiewcom systemów, zwłaszcza tym, którzy osądzają produkt jeszcze przed premierą chciałem powiedzieć głośne „dziękuję”. Historia uczy, że nie należy niczego krytykować zbyt wcześnie, choćby na przykładzie wyśmiania iPhone’a przez Steva Ballmera. Często produkt, podobnie jak niepozorny bohater w filmie, może podbić cały świat.


Dlaczego nie lubimy Microsoft - siedem grzechów głównych

Autor: Robert ŻuberOpublikowano: 12 stycznia 2008Odsłony: 5 784

Jedna z największych firm na rynku światowym, przedstawicielstwa w większości krajów na świecie, miliony sprzedanych produktów i tyle samo z nich nielegalnie przywłaszczonych, zyski liczone w kwotach z co najmniej dziewięcioma zerami i to w słynnych zielonych banknotach zza oceanu, od lat niesłabnąca pozycja lidera... można by tak wymieniać bez końca.


Cyfrowy fanatyzm

Autor: Robert ŻuberOpublikowano: 1 stycznia 2008Odsłony: 3 726

System operacyjny można kochać, nienawidzić lub po prostu używać, i tak samo użytkowników tychże systemów podzielić możemy zasadniczo na trzy grupy.


Jak Microsoft zmienia świat?

Autor: Mateusz MicińskiOpublikowano: 1 grudnia 2007Odsłony: 3 868

W latach 70 ubiegłego wieku założyciele Microsoftu nie spodziewali się, że odniosą taki sukces. Dopiero pod koniec lat 80, jak w Polsce upadał system komunistyczny, Microsoft stawał się potężnym gigantem, na swoim koncie miał już pierwsze wersje Windows, nie licząc oczywiście MS-DOS.


Microsoft a Open Source...

Autor: Dawid DługoszOpublikowano: 12 września 2007Odsłony: 3 286

...czyli sprawa będąca wielkim konfliktem obu stron od lat. Jednakże ostatnimi czasy widzimy zmiany w polityce giganta z Redmond w stosunku do wolnego oprogramowania.


Nowe produkty Microsoft - rewolucja czy przerost formy nad treścią?

Autor: Robert ŻuberOpublikowano: 4 sierpnia 2007Odsłony: 4 437

Produktom spod znaku MS zarzucić można wiele, ale na pewno nie to, że źle wyglądają. Jak świat światem, wszechobecni krytycy i malkontenci wypatrujący na horyzoncie odpowiedniej okazji do pokazania pazurków przyczepią się pewnie do tego, że Aero to perfidnie skopiowane rozwiązanie znane z Mac OS X, że mało tutaj innowacyjności, że to już znamy i widzieliśmy nie raz i nie osiem. Być może, nie twierdzę że tak nie jest. Jabłuszko jest po prostu śliczne i może William Henry Gates III lepiej znany jako wujek Bill zakochując się w nim rozkazał swoim programistom (czyt. podwładnym rzemieślnikom) i grafikom (czyt. nadwornym artystom) wzorować się na dziecku Apple?


"Wyścig internetowych zbrojeń" - czyli Microsoft vs Google

Autor: Robert ŻuberOpublikowano: 24 czerwca 2007Odsłony: 5 562

To nie jednorundowa wymiana ciosów, to prawdziwa batalia tocząca się odkąd pamiętam, na śmierć i życie niemalże, nie tylko w wirtualnym, internetowym świecie jak sugerowałby tytuł felietonu, ale i w tym zupełnie realnym, namacalnym.


Czy Microsoft zmieni oblicze Internetu?

Autor: Dawid DługoszOpublikowano: 29 maja 2007Odsłony: 4 277

Niedawno, podczas konferencji MIX 2007, Microsoft zdradził pewne tajemnice dotyczące rozwoju programu Internet Explorer 8, którego premiera planowana jest na 2008 rok.


Struna wiarygodności się napręża

Autor: Adam StępieńOpublikowano: 30 września 2006Odsłony: 8 647

Pojawiła się wersja RC1 Windows Vista. Aplauz, brawa! Niech nie milkną fanfary, niech nie ustają pieśni pochwalne! Dalej, mocniej, głośniej! Jaka och, jaka ach! Ech... i zderzam się z brutalną rzeczywistością, o której pewnie tylko nieliczni wtajemniczeni wiedzą.