Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

8 powodów, dlaczego warto unikać Windows 8

8 powodów, dlaczego warto unikać Windows 8

Piotr Maciejko
18 marca 2013
85 754
Odsłony
Piotr Maciejko
18 marca 2013
85 754
Odsłony

Pewien czas temu na łamach serwisu pojawił się artykuł opisujący osiem zalet systemu Windows 8, dla których warto go wybrać. Był on skierowany do osób, które rozważały kupno najnowszego dziecka firmy Microsoft. Obecny artykuł dotyczy ludzi, dla których owe zalety nie były wystarczające, by zbudować klarowny obraz nowego systemu z rodziny Windows. Oto 8 powodów, dlaczego warto unikać Windows 8:

1. Słaba integracja dwóch interfejsów

Firma Microsoft mogła bardziej postarać się w kwestii integracji trybu Desktop z trybem Modern UI. Usunięcie efektów pulpitu „Aero” nie jest wystarczające. Przechodząc z trybu Modern UI do trybu Desktop różnica w wyglądzie jest bardzo mocno odczuwalna. W trybie Modern UI podpięte ikony aplikacji dostosowanych dla trybu Desktop zupełnie nie pasują pod względem estetycznym do pozostałych ikon stworzonych na potrzeby aplikacji działających w nowym trybie. Pozostaje więc wierzyć w to, co mówi firma odnośnie aktualizacji Windows Blue, bo to właśnie dzięki niej integracja obu interfejsów ma być mocno poprawiona.

2. Mała ilość aplikacji w Windows Store

Minęło już trochę czasu, a w sklepie Microsoft wciąż nie ma wielu ciekawych pozycji. Można by rzec, że sklep świeci pustkami. Ilość aplikacji z miesiąca na miesiąc się zwiększa, niestety Windows Store wciąż odstaje od swoich konkurentów (Google i Apple) w kwestiach ilości i jakości aplikacji w sklepie. Miejmy nadzieję, że wraz z rosnącą popularnością nowego systemu firmy Microsoft, zwiększenie liczby aplikacji przybierze dynamiczne tendencje wzrostowe.

3. Dodatkowe funkcje tylko dzięki kontu Microsoft

Do Windows 8 można zalogować się za pomocą lokalnego konta, bądź konta Microsoft. Jednak większość udogodnień spotka nas tylko wtedy, gdy zalogujemy się za pośrednictwem konta Microsoft. Żadne inne konto, np. konto Google, nie wchodzi w grę. Do zakupów w sklepie również potrzebujemy konta Microsoft. Trudno w tym aspekcie winić za to firmę, ponieważ w innych ekosystemach także nie doświadczymy podobnej możliwości. Jednak naszym zdaniem, jako że firma dopiero wchodzi do świata, w którym Apple i Google ma się dobrze, mogłaby zaprezentować coś czego inne ekosystemy nie mają.

4. Integracja wyłącznie ze Skydrive

System Windows 8 posiada integrację z dyskiem w chmurze – Skydrive… i tylko z nim. Osoby, które wcześniej korzystały z Dropbox lub Google Drive i załóżmy zapłaciły abonament za dodatkową przestrzeń dyskową nie mają praktycznie żadnej możliwości integracji swoich dysków w chmurze z nowym systemem firmy Microsoft. Na pełną integrację mogą liczyć tylko użytkownicy posiadający dysk Skydrive firmy Microsoft.

5. Stabilność aplikacji Modern UI

Stabilność oraz szybkość działania aplikacji dla nowego interfejsu Modern UI pozostawia wiele do życzenia. Nawet tych aplikacji, które są preinstalowane i zostały napisane przez korporację. Weźmy za przykład aplikację „Poczta”. Często się zdarza, że przy zaznaczaniu kilku wiadomości aplikacja po prostu się wyłączy. Bywają również sytuacje, w których aplikacja nie reaguje na zaznaczanie wielu wiadomości, zaś przy chęci powrotu, np. do skrzynki odbiorczej, trwa to niemiłosiernie długo.

6. Słaba integracja wielozadaniowości

Przez wymieszanie dwóch interfejsów – Modern UI i Desktop, wielozadaniowość uległa skomplikowaniu. Będąc w trybie Desktop nie sposób znaleźć na dolnym panelu aplikacji uruchomionych w trybie Modern UI. W drugą stronę również to nie działa. Nie ma możliwości używając sposobu do przełączania się pomiędzy aplikacjami znanego z Modern UI przełączyć się do konkretnej aplikacji uruchomionej w trybie Desktop.

7. Pozostałości z Windows 7

Microsoft powinien zadbać o to, by w pierwszej kolejności te aplikacje, które wchodzą w skład domyślnej instalacji Windows 8 były zintegrowane z systemem również od strony interfejsu. Niestety, np. Windows Media Player wygląda jakby był żywcem wyjęty z Windows 7, tak samo prezentują się aplikacje z pakietu Windows Live Essentials. Z kolei pakiet Microsoft Office 2010 w wersji 64-bitowej ma problemy z cieniami na Windows 8. Firmę Microsoft czeka jeszcze dużo pracy, aby zintegrować pod względem wyglądu poszczególne elementy systemu. Przez takie szczegóły dobry system operacyjny sprawia wrażenie nieukończonego.

8. Zmiana przyzwyczajeń

Jeśli nie lubisz uczyć się nowych rzeczy, Windows 8 na pewno nie jest dla Ciebie. Wymaga on bowiem odrzucenia swoich starych przyzwyczajeń. Do wygodnej pracy należy opanować wiedzę odnośnie tego co kryje się w poszczególnych rogach ekranu oraz jak dostosować Modern UI, aby w pełni mogło nam zastąpić już przestarzałe Menu Start. Mogłoby się wydawać, że to nic takiego – parę gestów myszą, parę skrótów i można całkiem sprawnie pracować. Patrząc jednak z perspektywy człowieka, który ledwo porusza się po Internecie, a słowo „Plik” oznacza dla niego co najwyżej „Plik pieniędzy”, nauczenie się „jakichś tam gestów” na pewno nie przyjdzie mu z łatwością.

Windows 8 to świetny system dla ludzi, którzy interesują się nowymi technologiami, lubią testować i poznawać nowe rzeczy. Jest też dobry dla tych, którzy chcą korzystać z rozwiązań firmy Microsoft na tabletach lub hybrydach. Niestety, często sprawia wrażenie systemu, który nie jest jeszcze ukończony, a estetów może wprawić w zakłopotanie. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że wraz z Windows Blue firma Microsoft usunie większość wymienionych wad!

Zobacz również

Komentarze

Dla samych kafelków nigdy w życiu nie kupię win8. 7 mi odpowiada, ponieważ ma czytlny interfejs, nie ma zbędnych bzdur w postaci kafelków (po co mi to w desktopie, czy nawet laptopie bez ekranu dotykowego?). 7 jest na tyle stabilny i wydajny na obecnym sprzęcie, że nie mam potrzeby nawet najmnijeszej bawić się w 8. Jak dla mnie bzdet, który do niczego się nie przyda.
Oportunista, 18 marca 2013, 14:58
@Oportunista Wielu kupuje Windows 8, ponieważ jest szybszy, nowocześniejszy, bezpieczniejszy i posiada najnowszą wersję DirectX. Zgodzę się, siódemka to naprawdę dobry system operacyjny, skoro Tobie wystarcza to nie ma problemu, ale zauważ, że wielu ludziom kafelki/nowy interfejs odpowiada. Moim prywatnym zdaniem jest czytelniejszy niż klasyczny interfejs, jest również prostszy. Z mojego doświadczenia wynika, że na klasycznym PC lub na laptopie można wygodnie pracować z kafelkami i w gruncie rzeczy pracuje mi się z nimi lepiej i wydajniej niż z klasycznymi aplikacjami. Masz jednak rację, Windows 8 rozkwita wraz z ekranem dotykowym, zauważ jednak, że Microsoft wszystkimi siłami próbuje wdrażać dotyk w laptopach i sprawiać by takie laptopy były tańsze. Dla jednych jest to bzdet, a dla innych łatwy w obsłudze system. Przynajmniej moja babcia miała mniej problemów ze zrozumieniem idei Modern UI niż z okiełznaniem klasycznego interfejsu :) Rozumiem Cię i szanuję Twoje zdanie, ale nie wszyscy myślą tak jak Ty :)
Piotr Maciejko, 18 marca 2013, 15:10
Mała liczba aplikacji jest kwestią bezsporną, bo tutaj trudno, żeby liczby kłamały. Ale skąd wniosek, że Microsoft odstaje od swoich konkurentów również w kwestii jakości aplikacji? Jakieś przykłady, badania? Akurat tak się składa, że wadliwość aplikacji androidowych staje się wręcz legendarna. Ogólnie, poza powyższym detalem, artykuł bardzo merytoryczny.
Intelli, 18 marca 2013, 15:16
@Intelli Zgadza się, ale i tak aplikacji nie brakuje w Windows Store :) Co do stabilności i jakości -> punkt 5.
Piotr Maciejko, 18 marca 2013, 16:27
Nie wiem, jak wy, ale w moim odczuciu Microsoft po prostu wyrzucił masę rzeczy, przez co system jest niewątpliwie szybszy, a ósemka jest oficjalną wersją beta.
Arskardekea, 18 marca 2013, 16:44
@Arskardekea Szczerze mówiąc tak właśnie czuję używając Windows 8 :) - wersja testowa, dlatego z upragnieniem czekam na Blue.
Piotr Maciejko, 18 marca 2013, 19:23
W Windows 8 jest Windows Media Player?
pRZEMEK, 18 marca 2013, 20:25
@pRZEMEK Dlaczego miałoby go nie być? Myślę, że musiało Ci się pomylić z Windows Media Center? Go rzeczywiście nie ma, ale tylko w wersji dla użytkowników domowych. W Windows 8 Professional jest domyślnie zainstalowany. WMP12 o ile mi wiadomo jest w każdej wersji Windows 8, nie ma go tylko w Windows RT. Tak poza tym Microsoft nawet nie postarał się o wzbogacenie funkcji w WMP, żeby wydać go w wersji WMP13 :) Szkoda. Rozumiem, że Modern UI to obecnie priorytet, ale to im nie przeszkadzało wydać wersję Skype dla Modern UI i dla Pulpitu, przy czym ta dla pulpitu jest mniej/więcej dostosowana do nowego trybu Desktop w stylu Modern.
Piotr Maciejko, 18 marca 2013, 22:20
kupiłem w promocyjnej cenie tylko dla zaspokojenia ciekawości, użytkowałem z rodziną ok.2 miesięcy, nie byłem sczególnie zachwycony , wymienione w tekście zastrzeżenia są jak najbardziej trafne , wydaje mi się , że ósemka ukazała się zbyt szybko (mało popularne wśród użytkowników monitory dotykowe i niedopracowany system)
użytkownik, 19 marca 2013, 09:43
@użytkownik Racja, co nie zmienia faktu, że Windows 8 jeśli chodzi o system sam w sobie jest b. dobry. Jedyną jego największą wadą do zbioru której należą m.in. te, wymienione przeze mnie jest to, że to system przejściowy. Tak jak Vista, z tym, że Vista miała za zadanie zwiększyść tempo rozwoju elektroniki i sprawić by lepsze laptopy były tańsze. Windows 8 ma sprawić by komputery stały się jeszcze bardziej mobilne, zaś ich obsługa jeszcze bardziej naturalna - przecież dłonie/palce to dla ludzi jedne z podstawowych części ciała, którymi poznają i kooperują z otoczeniem. Jednak Windows 8 nie ma za zadania tylko sprawić by dotyk był tańszy, wprowadza też nowy interfejs, łączy stare z nowy na tyle umiejętnie na ile to możliwe, aczkolwiek nie do końca. Z plotek, ploteczek ptaszki mi naśpiewały, że właśnie integracja trybu Desktop <-> Modern ma być głównym elementem, który będzie usprawniony. Desktop ma zostać dostosowany pod względem interfejsu i obsługi do Modern. W przyszłych wersjach Windows tryb Desktop będzie tracił na znaczeniu, aż w końcu zniknie. Jak już wiele razy tutaj pisałem - widzę AutoCADa na Modern i widzę też Photoshopa, nawet mogę kiedyś pokusić się o mockup :) Oczywiście mówią to w aspekcie interfejsu.
Piotr Maciejko, 19 marca 2013, 11:38
@Piotr Maciejko Wiem, czytałem punkt 5. :) Chodzi mi dokładnie o ten fragment: "Windows Store wciąż odstaje od swoich konkurentów (Google i Apple) w kwestiach ilości i jakości". Oczywistym jest, że Windows Store ma najmniej aplikacji wśród potentatów na rynku. Nie podważam również, że aplikacje Modern UI są niestabilne. Jedyne, co podważam, że aplikacje z Windows Store są gorsze jakościowo od tych z Google Play. W tej kwestii bardzo ostro bym polemizował. Android sam w sobie jest systemem o zmasakrowanej architekturze (co z resztą jest typowe dla systemów otwartych), co niesie za sobą trudność w pisaniu aplikacji na ten system, a to pociąga za sobą ich fatalną jakość, co znam z praktyki własnej, jak i innych użytkowników Androida. Ponadto, aplikacje wrzucane do Google Play nie podlegają kontrolom jakości. Z drugiej strony MS pilnuje, co wchodzi do Windows Store i, przynajmniej w teorii, nie wpuszcza bubli. W świetle tych faktów, trudno mi uwierzyć, żeby Windows Store wypadał w kwestii jakości jeszcze gorzej od Google Play. Gorzej się chyba po prostu nie da. ;) Pomimo moich uwag, podkreślę jeszcze raz, że artykuł bardzo mi się podoba. Zwraca uwagę na naprawdę istotne mankamenty Ósemki. Nieco wcześniej na łamach CentrumXP pojawił się artykuł o podobnej wymowie, ale jego merytoryka sprowadzała się do skrajnej nieporadości autora, który miał problem z wyłączeniem systemu. Ten artykuł bardzo kontrastuje na plus i rehabilituje CentrumXP.
Intelli, 21 marca 2013, 10:51
Dodałbym jeszcze że brzydkie czcionki te wielkie w ustawieniach systemowych i system ostatnio po licznych aktualizacjach znacznie zwolnił.Wcześniej na zwykłym dysku uruchamiał się 4 sekundy!!!Wersja finalna startuje znacznie dłużej,nawet dłużej od Windowsa 7,którego pulpit pojawia się po około 20 sekundach(zwykły dysk 7200).Aero jest bardzo ładne i można było je zostawić.Jak ktoś chciał można wyłączyć jak w poprzednich wersjach.
Singel, 6 kwietnia 2013, 03:09
Mam windows 8 i mi trudno jest się przyzwyczaić !
..., 21 kwietnia 2013, 13:16
Wiele tych uwag jest już nieaktualnych. Wyszło sporo aktualizacji, które sprawiły, że większość opisanych tu błędów już nie ma. Moim zdaniem to czego brak to profile. Wiele narzekań można by uniknąć gdyby osoba bez ekranu dotykowego mogła wybrać przy instalacji profil mniej siłowo wmuszający kafelki. System bez kafli ma ogrom zalet i jest wbrew pozorom rewolucją. Myślę że najbardziej niezadowoleni są Ci którzy go dobrze nie poznali.
K, 21 kwietnia 2013, 15:15
System porażka. Tylko dla entuzjastów i gadżeciarzy. Do pracy to się nie nadaje. Szczytem są aktualizacje, których nie można odroczyć w czasie. Komputer robi co chce, resetuje się bez żadnych ostrzeżeń po czym rozpoczyna się trwające 15-20 minut instalowanie aktualizacji. Miałem taką sytuację 2 razy - akurat chciałem szybko sprawdzić pocztę. Niestety najnowszy super system nie pozwolił na to. Wydawać by się mogło, że skoro w Windows XP aktualizacje przebiegały w tle, a restart można było dowolnie odraczać, to dzieło XXI wieku będzie wykonywać takie banalne rzeczy całkowicie transparentnie. Niestety myliłem się. Tak jak myliłem się co do wielu innych rzeczy w tym systemie. Już samo założenie, że jeden system operacyjny obsłuży wszystkie urządzenia od telefonów po komputery jest chore i takie też muszą być tego owoce. Nie polecam.
Nabity w Windows 8., 29 kwietnia 2013, 20:26
Win 8 działa szybko . W kwestii przyzwyczajenia do XP nałożyłem na Win 8 nakładkę "Statr menu 8" wydawca IObit. Można też "Viva start Menu /x64/ wydawca Consumer Soft. Teraz mam do wyboru trzy nakładki. Nie narzekam. Wszystko działa .
Weteran, 22 maja 2013, 20:01
"3. Dodatkowe funkcje tylko dzięki kontu Microsoft" --> http://pl.wiktionary.org/wiki/konto
daimonion, 10 sierpnia 2013, 18:06
Z licznych komentarzy wynika, że win 8 ma dużo przeciwników i dużo zwolenników i ta tendencja się nie zmienia, z tego wniosek, że jest to system ogólnie przeciętny ze swoimi zaletami i wadami, czyli niedoskonały, w którego w tej chwili nie warto inwestować. Duży, bezsporny plus ósemki - szybkość uruchamiania, nie jest aż taką zaletą, można zaczekać minutę dłużej na rozruch i pracować sobie bezstresowo na doskonałym win 7. Win 7 jak został wprowadzony do sprzedaży, jego popularność bardzo szybko wzrastała, osiagając w końcowej fazie sprzedaży bardzo wysoki poziom, podobnie, jak dawny, równie doskonały win xp. Win 8, to w jednym szeregu z win vistą system niedopracowany, z wadami, że nie ma co się na niego ślinić, tylko warto zaczekać na jego gruntowną poprawę, lub nowy produkt lepszej jakości
fyno, 14 listopada 2013, 21:13
Probowalem na sile poznac windowsa 8 i po pol roku uzytkowania wrocilem na windowsa 7 z taka ulga, ze odetchnelem pracujac na 7. Jak dlamnie windows 8 wymaga wiekszej iloscki klikania ciaglego zastanawiania sie gdzi co jest, a najbardziej denerwowalo mnie przelaczanie pomiedzy pulpitem, a aplikacjami. Czesto bylo tak i jest do tej pory, ze mam problem z powrotem do pulpitu. Ten system wolniej chodzi dluzej wszystko trwa podczas ladowania system sprawia wrazenie ospalego leniwca. Nigdy wiecj windowsa 8. Uzywajac go na lenovo yoga pro czy sony vaio fit multi flip stwierdazm, ze jak dlamnie odechcialo mi sie uzytkowania dotyku. Nie polecam i odradzam.
AnoNim, 5 kwietnia 2014, 06:00
i tak jest lepiej niżeli w windows vista/7 prawda XP był dobry ale niestety obsługuje do 3,5 GB RAM co na nowym sprzęcie nie przejdzie :(
Kornelo98PL, 15 czerwca 2014, 01:50
win 8 jest ok po kilku małej konfiguracji jest zajebisty
mix, 5 lipca 2014, 09:36
win 8.1 jest lepszy od 7 bo kafelki traktuję jak wielki przycisk start. luknę na pogodę wiadomość dnia i klikam na pulpit i do roboty. I działa na starych rupieciach które już czekały na złomowanie.
bida galicyjska, 17 listopada 2014, 11:57

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.