Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

8 nowości, które zachwycają mnie w Windows 8

8 nowości, które zachwycają mnie w Windows 8

Adam Myszkowski
21 listopada 2012
53 768
Odsłony
Adam Myszkowski
21 listopada 2012
53 768
Odsłony

Windows 8 jest krytykowany przede wszystkim za zbyt radykalne zmiany w stosunku do poprzednika, które wielu użytkownikom nie przypadły do gustu. Czy jednak faktycznie taki diabeł straszny? A może po prostu boimy się zmian? A może wreszcie to tylko głosy wiecznych krytyków, którzy są negatywnie nastawieni do wszystkiego, co nowe? Zapraszamy do zapoznania się z subiektywnym wyborem ośmiu nowości w Windows 8, które nas zachwyciły.

 1. Nowe Menu Start
 2. Do tej pory w menu startowym mieliśmy miejsce tylko na maksymalnie kilkanaście najczęściej używanych skrótów. Teraz nie liczy się tylko wysokość ekranu, ale cała jego przekątna. Zamiast pionowej listy mamy teraz cały ekran do dyspozycji, a przecież obok tego rozszerzenia przestrzeni, w końcu możemy grupować aplikacje w wybrane zestawy. Sama nawigacja po menu jest także łatwiejsza a to zarówno dzięki błyskawicznemu przewijaniu listy kółkiem myszki a także wielkości kafelków, które ułatwiają nie tylko wybieranie dotykowe, ale i trafienie myszką w pożądaną aplikację.

  Menu Start w Windows 8

  Na koniec genialna rzecz – wyszukiwanie z poziomu menu Start. Bez okienek, bez przycisków, bez żadnych zbędnych pól – otwieramy menu Start i od razu wpisujemy poszukiwaną frazę. W ułamku sekundy otrzymujemy dostęp do wyników wyszukiwania w samym menu, ale także wśród zasobów na dyskach twardych a nawet w internecie (dzięki wyszukiwarce Bing).

 3. Wszystkie funkcje administracyjne pod jednym skrótem klawiaturowym
 4. Najnowszy system Microsoftu nie podoba się osobom, które są przyzwyczajone do klasycznego dostępu do Panelu Sterowania. Owszem, w przypadku Windows 8 jest to minimalnie bardziej skomplikowane, ale nikt nie zmusza do korzystania z menu Start. Twórcy przygotowali bowiem nowy skrót klawiaturowy – Klawisz Windows + X. Myli się jednak ten, kto myśli, że ten skrót przeniesie nas do Panelu Sterowania.

  Otóż dzięki niemu otworzymy menu z szeroką paletą narzędzi administracyjnych. Jest to jedna z najważniejszych nowości, choć mimo swojego znaczenia dla użytkowników, nie była nigdy szeroko reklamowana. Co znajdziemy w menu? Pierwsza część daje dostęp do najbardziej potrzebnych funkcji jak Programy i funkcje, Centrum Mobilności, czy Opcje zasilania. Wystarczy zatem jeden skrót klawiaturowy żeby momentalnie przejść do odinstalowania programów, czy zmiany planu zasilania.

  Menu administracyjne

  Dalej znajdziemy skróty do narzędzi administracyjnych, dzięki czemu nie musimy przedzierać się przez poszczególne okna ani dodawać całej grupy skrótów do menu Start. Menedżer urządzeń, Zarządzanie komputerem, czy wiersz polecenia są na wyciągnięcie ręki!

  Druga część menu to nieco ogólniejsze skróty. Oprócz Menedżera zadań, polecenia Uruchom, czy narzędzia Wyszukaj możemy także szybko przenieść się do Panelu Sterowania, czy otworzyć Eksplorator plików – zastępuje on skrót Mój Komputer, który był dotąd nieodłącznym elementem naszego pulpitu. Na deser dostajemy skrót Pulpit, który błyskawicznie minimalizuje wszystkie otwarte okna i udostępnia tradycyjną przestrzeń roboczą. Jest to alternatywa dla przycisku z prawej strony Paska Zadań.

 5. Rozbudowane informacje o operacjach na plikach
 6. Przyzwyczajeni do skromnego paska postępu przy kopiowaniu bądź przenoszeniu plików wraz z szacowanym czasem do końca operacji mogą doznać lekkiego szoku. W najnowszym systemie Windows pojawiły się kompleksowe wykresy i szczegółowe informacje na temat każdej z operacji. Oprócz historii dotychczasowego transferu i na bieżąco podawanej aktualnej prędkości, możemy zobaczyć ile plików wciąż zostało do skopiowania i w jakim czasie powinno się to zakończyć.

  Kopiowanie plików

  Co więcej, koniec z dziesiątkami okienek rozsypanych po całym ekranie. Kopiujemy w kilku sesjach różne materiały? Windows 8 zbierze je wszystkie w jednym oknie i pokaże na odrębnych wykresach. Przenoszenie, czy kopiowanie plików może być teraz nie tylko anulowane, ale i wstrzymane tymczasowo. Jeśli widzimy, że któraś z sesji znacząco wpływa na obniżenie transferu pozostałych, lub rozpoczęliśmy za dużo operacji, które przyczyniły się do spadku wydajności komputera, wystarczy kilka kliknięć i nie musimy już zaczynać operacji jeszcze raz – wznowimy je w dogodnym momencie tak samo łatwo, jak je wstrzymaliśmy.

 7. Więcej szczegółów w Menedżerze zadań
 8. Menedżer zadań to już nie tylko informacja o procentowym wykorzystaniu procesora i ilości zajmowanej pamięci RAM plus podstawowe wykresy wydajnościowe. Teraz przy każdym procesie znajdziemy informacje zarówno o procentowym wykorzystaniu procesora (z dokładnością aż do dziesiątych części procenta), wykorzystaniu pamięci RAM (w końcu nie musimy przeliczać z KB na MB), a także dane na temat użycia transferu dysku twardego i sieci. Oczywiście każda z tych kolumn umożliwia sortowanie od wartości największych do najmniejszych i odwrotnie. Dla czytelności, im większa jakaś wartość, tym ciemniejszy kolor wypełnienia pola w kolumnie.

  Menedżer zadań

  Wciąż mało informacji? Otwórzmy zakładkę Wydajność. Kompleksowy zestaw danych o bieżącej wydajności komputera zaskoczy nawet korzystających dotąd z zewnętrznego oprogramowania. Wykorzystanie zasobów, aktualne parametry sprzętu, podstawowe dane techniczne o nim, a także wykresy o trzech różnych interwałach odświeżania danych to więcej, niż moglibyśmy się spodziewać.

  Menedżer zadań

  Chcemy jeszcze więcej? Kolejna zakładka i kolejna nowość. Historia aplikacji przyda się wszystkim, którzy korzystają z mobilnego internetu lub ich dostawca usług internetowych wprowadził limit transferu danych. Dzięki niej dowiemy się, ile danych dotychczas pobrała każda z aplikacji. Może to być bardzo pomocne przy kontrolowaniu aplikacji, które pobierają zbyt dużo danych, narażając nas na zwiększone rachunki.

  Ostatnia z istotnych dla przeciętnego użytkownika funkcji to zarządzanie uruchamianiem aplikacji. Teraz możemy jednym kliknięciem wyłączyć zbędne aplikacje uruchamiające się przy starcie systemu. Nie musimy już zgadywać, które aplikacje spowalniają ładowanie się systemu Windows. Ich wpływ na to jest teraz definiowany przez jeden z trzech parametrów – Wysoki, Średni lub Niski, co pozwala łatwiej zorientować się, które programy w ogóle brać pod uwagę.

 9. Pasek Zadań na wielu monitorach
 10. Sporą niedogodnością dla posiadaczy wielu monitorów była dotychczas możliwość wyświetlania paska zadań tylko na jednym z nich. Teraz możemy cieszyć się nie tylko obecnością paska zadań na wszystkich lub wybranych monitorach, ale także decydować o tym, czy otwierane aplikacje będą pojawiać się wyłącznie na pasku zadań głównego monitora, czy też na nim i na tym, na którym są otwarte, a może aplikacje z otworzonymi na różnych monitorach oknami mają mieć ikonki na paskach zadań tylko dla tych monitorów.

  Pasek zadań na kilku monitorach

  Funkcja ta jest przydatna i w końcu pomaga porządkować ikonki nie tylko na samym pulpicie, ale i na pasku zadań. Nie trzeba oczywiście przetrzymywać ikon wszystkich otwartych na każdym pasku zadań z osobna. Wszystko zależy już tylko od naszych preferencji i specyfiki pracy.

 11. Błyskawiczne uruchamianie przypiętych aplikacji
 12. Głównym sensem przypinania różnych elementów do paska zadań jest potrzeba ich łatwego otwierania. Ale czy można to jeszcze uprościć? Oczywiście!

  Pasek zadań

  W tym celu nie ruszymy nawet myszką. Otóż dostęp do pierwszych dziesięciu elementów możemy uzyskać za pomocą skrótu klawiaturowego. Klawisz Windows i dowolny z klawiszy numerycznych otworzy kolejne elementy przypięte do paska, ale jeśli te się skończą, a pula dziesięciu elementów nie zostanie wyczerpana, będziemy mogli wywołać już otwarte okna aplikacji znajdujące się bezpośrednio obok.

 13. Nowe skróty klawiaturowe. Klawisz Windows w natarciu
 14. Era operowania myszką przechodzi do przeszłości? Może niekoniecznie, niemniej Windows 8 bardzo stawia na skróty klawiaturowe. Oczywiście niektórzy użytkownicy dotychczasowych wersji systemu będą protestowali przed koniecznością zapamiętywania kolejnych kombinacji klawiszy, ale po pierwsze nikt nie każe z nich korzystać, a po drugie – naprawdę warto choć kilka z nich zapamiętać.

  I tak mając wybraną dowolna pozycje w menu Start, wciśnięcie Enter uruchomi aplikację, ale już kombinacja Ctrl + Shift + Enter na tej samej pozycji spowoduje uruchomienie programu z uprawnieniami Administratora.

  Klawisz Windows + W otwiera panel wyszukiwania w ustawieniach systemu. Windows + F wyszukuje w plikach, natomiast Esc pozwala wyjść z trybu menu Start.

  Windows + C – otwiera panel Charms (z prawej strony ekranu). Poruszamy się po nim za pomocą strzałek na klawiaturze, zatwierdzamy Enterem.

  Windows + K – otwiera panel Urządzenia.

  Windows + I – otwiera panel Ustawienia w dowolnej aplikacji (dając też szybszy dostęp do zamykania systemu czy zmiany ustawień jasności ekranu i sieci, niż szukanie panelu myszką).

  Windows + klawisze strzałek – przyciąga okno ekranu do jego boków (strzałki lewo, prawo), powiększa okno na cały ekran (strzałka do góry), a także przywraca oryginalny rozmiar okna lub minimalizuje je (strzałka w dół).

  Windows + X – menu opcji administracyjnych. Podkreślamy jego rolę, gdyż jest to naszym zdaniem najbardziej użyteczny skrót nowego systemu.

 15. Wstążki w Eksploratorze plików
 16. Dla osób pracujących dotąd z najnowszymi edycjami pakietu Microsoft Office nie będzie to wielka nowość. Wstążki trafiły teraz także do Eksploratora plików ułatwiając wykonywanie wielu operacji w obrębie jego okien.

  Tym samym okna Eksploratora przestają być jedynie wizualizacjami folderów, a stają się faktycznym narzędziem zarządzania zawartością komputera w optymalny sposób. Rozwijanie wstążek zajmuje tylko chwilę, a jest świetną alternatywą dla osób nielubiących skrótów klawiaturowych. Scalają w sobie bowiem wiele najpotrzebniejszych opcji, które odpowiednio pogrupowane pozwalają na szybkie operacje na plikach, folderach, czy nawet całych dyskach.

  Eksplorator Windows

  Optymalne wykorzystanie wstążek uzyskamy jednak we współpracy z klawiaturą. Wciśnięty lewy Alt odkrywa bowiem etykietki ze skrótami klawiaturowymi dla poszczególnych elementów pasków narzędziowych, upraszczając w ten sposób nawigację. Mamy duży monitor i często korzystamy ze wstążek? Nie uaktywniajmy ich za każdym razem! Po prawej stronie znajdziemy małą ikonkę pinezki – po kliknięciu jej pasek narzędziowy zostanie domyślnie zadokowany w przestrzeni okna i będzie tam zawsze rozwinięty i gotowy do pracy. Potrzebujemy więcej przestrzeni roboczej? Jeden klik na strzałkę w miejscu, w którym dotąd znajdowała się pinezka i cały pasek narzędzi chowa się do wąskich kart.

Podsumowanie

Pokazujemy w innych artykułach, że Windows 8 ma tak samo wady, jak i zalety. Tym razem jednak staraliśmy się zaprezentować te funkcje nowego systemu, które są w stanie go wyróżnić na tle nie tylko poprzednich edycji „okienek”, ale także na tle konkurencji. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że inne systemy operacyjne mogą posiadać podobne rozwiązania, a przedstawione przez nas nowości wcale nie każdemu muszą się podobać, jednak na pewno warto samemu na spokojnie zapoznać się z opisanymi funkcjami i ocenić subiektywnie, co każdemu z nas pasuje w Windows 8 i czy te rozwiązania są warte zakupu tegoż oprogramowania.

Zobacz również

Komentarze

Kupiłem laptopa Sony (za 3400zł) z ósemką dla żony i się tylko denerwuję. Nie jest to system dla przeciętnego użytkownika domowego.
Zawiedziony, 14 listopada 2012, 21:13
Zainstaluj classic shell, przestaniesz się denerwować
Czesław , 14 listopada 2012, 23:47
Według mnie system rewelka, może trzeba się przyzwyczaić że jest metro i pulpit i większość aplikacji i tak w trybie pulpitu się uruchamia ale system miły dla oka, ciekawe rozwiązania nawet jeśli chodzi o opcje w folderach itp, tak samo podoba mi się wykres przy kopiowaniu plików, a najfajniejsze jest to że mam odczucie że system chodzi szybciej od win 7, szybciej kopiuje pliki itp. Trzeba tylko po instalacji poświęcić troszkę czasu na poukładaniu wszystkiego pod swój gust. Po instalacji systemu miałem tylko jeden problem, może to śmieszne ale nie wiedziałem jak zamykać aplikację w metro ;)
Mistrano, 15 listopada 2012, 23:42
wciskacie ten program na sile. skoro taka rewelka to dlaczego slabo sie sprzedaje. nie czytalem artykulu tylko go "przelecialem" i np. pkt. 6 to zadna nowosc
edek, 21 listopada 2012, 14:53
Z tych "zalet" tylko 1 dotyczy UI Modern, pozostałe działają na tradycyjnym pulpicie.
Yhyzur, 21 listopada 2012, 16:44
Mam ten system, jestem z niego zadowolony, naprawdę trzeba się przyzwyczaić do modern ui i pulpitu, ale po kilku dniach można naprawdę się przyzwyczaić. Co do tych zalet wymienionych rzeczywiście nr 6 jest już w windows7, ale niemalże każda z tych innych zalet wymienionych mnie się podoba, nie szydzę tymi, komu się ten system nie podoba, miałem jednak przypadek, co koleś rozgadywał o tym systemie jaki to badziew itd., a zapytałem go, jakiego sam systemu używa i czy testował takową 8. Wielu z was pewno by zgadło, że ma XP a 8 nawet nie instalował (bo po co) skoro to...
Patrykkpl, 22 listopada 2012, 19:06
Witam. Gorąco polecam ósemeczkę, dla mnie wszystkie te zalety są ważne ale i tak to nie zmieni rozumowania użytkowników którzy nie mają czasu bądź nie chcą się zainteresować zmianami i się do nich przyzwyczaić oraz je zaakceptować. Na koniec dodam iż nie ma i nie będzie systemu idealnego ponieważ taki nigdy nie powstanie właśnie ze względu na różne potrzeby odczucia użytkowników. Pozdrawiam
GIlean, 22 listopada 2012, 20:30
Powoli przyzwyczajam się do Metro. Osemka ma kilka miłych rzeczy. Ale jednej brakuje mi najbardziej (lub nie wiem jak to zrobić) Prawy klawisz i "Zapisz element docelowy jako" w przeglądarce. Brak tej opcji. Wszystko ładuje się do domyślnej lokalizacji. Albo chce się otwierać.
Jarek, 23 listopada 2012, 12:15
porada nr 6 nie jest żadną nowością w win 7 też to działa stosuje od dawna, natomiast w systemie Vista można było w ten sposób uruchamiać aplikacje z paska szybkiego uruchamiania
bomba504, 23 listopada 2012, 18:03
super system, kupujcie jest nawet tańszy niż 7-ka... a tak poważnie to ile w/wymienionych opinii napisali "goście" na "garnuszku" Microsoftu ? Mistrano, Patrykkpl, Gllean...
marek, 23 listopada 2012, 21:15
Rozumiem, że pod niektórymi artykułami na centrumxp nie należy wpisywać negatywnych komentarzy na temat chmur i cudownej 8. Jedyne pochwalne pienia na temat wspaniałości i bezpieczeństwa nowego systemu Microsoftu w tonie absolutnie entuzjastycznym. Ciekawe czy to wejdzie? Drogie centrum czy microsoft połaci wam za cenzurę?
Al, 25 listopada 2012, 13:40
@Al - nie ma cenzury, ale jest regulamin. Stosuj się do regulaminu, a nie wytniemy Twojego komentarza.
Adam Stępień, 27 listopada 2012, 02:34
Extra, chyba naj jest windows 8. Może mikołaj mi go przyniesie? heh
Ja , 6 grudnia 2012, 18:45
Moim zdaniem Windows 8 jest rewelacyjny. początkowo kilka spraw mnie drażniło, np. wyłączanie. Jednak z czasem przywykłem i zacząłem doceniać nowości. Jednak prawdziwa siła nowego interfejsu uwidacznia się na tabletach i ekranach dotykowych. Działa to rewelacyjnie płynnie nawet na atomie i najtańszym tablecie. Jestem totalnie zaskoczony mimo, ze mam ósemkę na desktopie od pół roku. Ipad idzie na allegro.
K, 21 kwietnia 2013, 15:05
kupilem ten system i jestem oczarowany, chodzi naprawdę szybko, kolejna rzecz to świetne aplikacje, mam nadzieję że będzie takich aplikacji więcej bo dzięki temu komputer robi się naprawdę osobisty a korzystanie z niego jest o wiele szybsze bo chce coś zrobić to po prostu klikam w ikonę wyciągniętą na pulpit i robie to co miałem robić. Dla mnie rezygnacja z menu start jest bardzo dobrym krokiem. System jest w pełni kompatybilny z programami które chodzą na 7ce więc nie ma co narzekać
frugo, 29 sierpnia 2013, 15:26
Testuje od roku i powiem krótko. Śmierdziel a do tego komercyjny śmierdziel.. Jedno co potrafi to szybko się logować niz 7 ale poza tym 7 jest dla ludzi. Czy któyś z Was kupuję co 2-3 lata auto? To kupujecie inna markę niż mieliście? A jak kto ma Audi czy VW to lubi wnętrze Francuza czy Włocha? Jak wsiadsam do samochodu to już wiem, że hamulec po lewej a gaz po prawej a co zrobił Win 8? Przestawił mi pedały i mam sie z tego cieszyć? Prawa ręka zawsze będzie do witania a lewa do zakrywania ust. Niech panstwoz Micros Win witają się lewą ręką. Pozdrwiam
POlak, 27 października 2013, 10:12
POlak, bardziej idiotycznej wypowiedzi nie czytałem juz dawno, ale dla takich ludzi włąśnie wymyslono internet.
Damian, 20 grudnia 2013, 15:26
Kryptoreklama najgorszego produktu Microsoft. Zakłamany, sprzedajny pismak.
Omski, 10 marca 2015, 19:24

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

 • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
 • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
 • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
 • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
 • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.