Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Menu podręczne

Menu podręczne

Tomasz Stępień
1 czerwca 2006
30 516
Odsłony
Tomasz Stępień
1 czerwca 2006
30 516
Odsłony

Menu podręczne (zwane także kontekstowym) jak wskazuje sama nazwa, to menu które powinno znajdować się zawsze blisko i zawierać jak najwięcej przydatnych opcji lub takich których używamy najczęściej. W najnowszym Wordzie, podobnie jak w poprzednich wydaniach, menu to znajdziemy pod prawym klawiszem myszy niezależnie od tego, gdzie aktualnie znajduje się kursor. Mimo, że powiela część opcji dostępnych w menu głównym jest wygodne, a dostęp do wybranych opcji o wiele szybszy.

Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu dokumentu powinniśmy zobaczyć na monitorze obraz podobny do tego poniżej, przedstawiający menu podręczne. Nowością jest dodatkowe, lekko odseparowane pole grupujące podstawowe opcje dotyczące edycji czcionki omówione w innej poradzie (zmiana kroju, rozmiaru, pogrubienie itp.).

Pierwsze trzy opcje w opisywanym menu służą do wykonywania jednych z ważniejszych operacji, czyli wycinania, kopiowania i wklejania zaznaczonego elementu w dokumencie, a ich przydatność docenimy gdy będziemy musieli kilkakrotnie użyć tego samego wyrazu czy obrazka. Aby wyciąć zaznaczony tekst wybieramy Wytnij, jęśli chcemy go tylko skopiować naciskamy Kopiuj. W wybranym miejscu umieścimy go używając opcji Wklej. 

Poza typowymi zadaniami dotyczącymi głównie formatowania i operacji na tekście, menu kontekstowe posiada także jedną ciekawą i bardzo przydatną opcję, a mianowicie Synonimy. Po zaznaczeniu wybranego wyrazu, przywołajmy menu podręczne i wybierzmy wspomnianą pozycję. Okaże się, że Word 2007 podpowie nam jak zaznaczony wyraz możemy zastąpić wyświetlając jego synonimy. Dzięki temu unikniemy powtórzeń tego samego słowa w pisanym tekście.

Z poziomu opisywanego menu utworzymy także aktywny odnośnik do dowolnej strony internetowej. Zaznaczmy tekst, który ma stać się odnośnikiem, przywołujemy menu i wybieramy opcję Hiperłącze... W nowo otwartym oknie w polu Adres wpisujemy adres strony sieci www i klikamy OK. Tekst zmieni wygląd i od tej pory po kliknięciu na niego wraz z przytrzymanym klawiszem [Ctrl] otworzy się domyślna przeglądarka internetowa, a my zostaniemy przeniesieni do wybranej strony.

Zobacz również

Komentarze

ok
Sandra, 1 czerwca 2006, 11:10
Sandra: pozwól, że nie odniosę się do Twojego rozległego stwierdzenia na temat artykułu ;) Co do synonimów, to u mnie niestety ZAWSZE jest "No suggestions", a po kliknięciu na thesaurusa, dostaję info, że "No thesaurus is available for Polish". Gdybam, że może autor artykułu posiada też zainstalowanego Office'a w wersji wcześniejszej i wersja 2007 korzysta z thesaurusa z tamtej wersji? Nie sądzę, żeby do angielskiej bety produktu ładowali słownik synonimów specjalnie dla Polaków ;P
m010ch, 1 czerwca 2006, 22:43
autor pewnie aktualizowal offica 2003 do offica 2007 i dlatego ma polskie słowniki. Ja mam oba pakiety i mam slowniki polskie
staszek, 2 czerwca 2006, 01:16
wiem ze to nie na temat ale bardzo,ale to bardzo proszę o pomoc.mam MS office 2007 standard-wersja testowa,potrzebuje wysłać cv i za nic w świecie nie wiem jak to zrobić,od firm którym wysyłam cv dostaje w odpowiedzi abym wysłał cv w formacie Word,proszę o pomoc i wskazówki w jakim formacie zapisać dokument itp.dziękuje.
lukas, 26 października 2007, 07:35
Fajnie wytłumaczone :))))
Ania, 27 stycznia 2008, 14:05
lukas - wysyłaj tekst zapisany w formacie Word XP albo conajwyżej WORD 2003 (można zapisać w starym formacie taże Wordem 2007). Na chwilę obecną raczej mało osób korzysta z wersji Word 2007. Bo po co ? A wersja Word 2007 ma inny format zapisu niż poprzednie wersje WORDA, dlatego nikt nie może tej wersji odczytać. Firma Microsoft powinna za darmo udostępnić przeglądarkę do otwierania plików zapisanych Wordem 2007 przez poprzednie wersje Worta XP oraz WordA 2003, w taki sposób aby można było po odczytaniu zapisać sobie w posiadanej wersji Worda. Dlaczego firma Microsoft nic takiego nie robi to dziwne, bo to własna rodzina.
Arbuzek, 28 stycznia 2008, 21:08
super ze wszystkim sie cos udaje w tym programie ale ja nawet nie wiem czy można go pobrać jak można to pomożecie? bardzo proszę!
ada, 23 kwietnia 2008, 17:46
bardzo fajne wytłunaczenie:):):):):):):):):):):):):)
agacia, 6 listopada 2008, 11:10
co mam zrobić żeby po odjechaniu wskaźnika myszy menu podręczne samo znikało
darcioch, 26 sierpnia 2010, 23:18
Macemenu przygodował skalenie plików i z pomnikiem przydzierdzisz dane. To jest w danych menu, ale pliki. W Wordzie 2003 przygodowanie odbywanie za pomocą XP. XP to aplikacja która ma wspólnego wzmocnić funkcje systemu Windows XP za pomocą tego co Luna. Posiadała Control Skalenie Plików
Macemenu Kołakowski Pomocnik Międzysystemowy OD, 15 sierpnia 2016, 08:51

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.