Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry

Kurs HTML5

Kurs HTML5

18. Wybrane problemy ze stronami HTML5

Autor: Adam StępieńOpublikowano: 16 października 2011Odsłony: 9 837

Pojawienie się HTML5 to oczywiście duży, pozytywny krok w stronę piękniejszej Sieci Web, niemniej zdarza się, że nasza witryna nie działa poprawnie. Dlaczego? Jednym z problemów może być niezgodność używanego dodatku z nową wersją przeglądarki. Przykładowo do przeglądania obrazków umieszczanych na stronie możemy używać dodatku jQuery opartego na frameworku JavaScriptu, który jest niezgodny z nowymi standardami.


17. Przypinanie stron, czyli witryna niczym aplikacja Windows 7

Autor: Adam StępieńOpublikowano: 7 października 2011Odsłony: 18 200

Przypinanie witryn to funkcja pozwalająca na takie rozszerzenie strony, aby można ją było przypiąć do paska zadań Windows 7 i uruchamiać tak samo jak inne aplikacje bezpośrednio z pulpitu użytkownika. Dlaczego nie warto pominąć przypinania witryn przy projektowaniu stron w języku HTML5? Chociażby ze względu na to, że przypięcie strony wywoła statystycznie 30 odsłon miesięcznie. Zależność ta nie jest przypadkowa - pasek zadań to bardzo widoczne miejsce, skąd przeciętny Kowalski uruchamia aż 87% aplikacji.


16. Nowe znaczniki HTML5

Autor: Adam StępieńOpublikowano: 30 września 2011Odsłony: 37 097

Zwykłe znaczniki HTML4 są powszechnie stosowane, ale mają jedną podstawową wadę - rzadko kiedy niosą informację o tym, co tak naprawdę w nich się znajduje. Przykładowo znacznik div może być używany jako kontener do opublikowanego artykułu, do komentarzy czytelników oraz jako miejsce do powierzchni reklamowych. HTML5 wychodzi na przeciw tej potrzebie i wprowadza znaczniki semantyczne.


15. HTML5: Geolokalizacja

Autor: Adam StępieńOpublikowano: 23 września 2011Odsłony: 13 464

Geolokalizacja w HTML5 pozwala spersonalizować treść prezentowaną na stronie internetowej na podstawie określonej pozycji fizycznej Internauty. Najprostszym przykładem jest wyświetlenie mapy z zaznaczeniem, gdzie aktualnie znajduje się użytkownik. Webmaster może dodatkowo zmienić zakres oferowanych usług w oparciu np. o województwo osoby odwiedzającej witrynę.


14. CSS3: różne urządzenia, różne arkusze

Autor: Adam StępieńOpublikowano: 16 września 2011Odsłony: 15 476

CSS3 pozwala zmienić wygląd witryny w zależności od wykorzystywanego urządzenia do przeglądania Internetu. W niniejszym artykule przedstawimy sposoby dostosowywania witryn do różnych urządzeń, np.do netbooków z małymi wyświetlaczami i komputerów stacjonarnych z dużym monitorem


13. CSS3: czcionki, typografia

Autor: Adam StępieńOpublikowano: 9 września 2011Odsłony: 11 549

95% informacji na stronie to język pisany, dlatego typografia jest bardzo istotnym elementem projektowania witryn internetowych. Lepszą kontrolę nad typografią zapewnia każda nowa wersja CSS. Specyfikacje CSS3 opisuje wiele nowych funkcji, które zostały z powodzeniem zaimplementowane w najnowsze wersje przeglądarek internetowych.


12. CSS3: przezroczystość i kolory

Autor: Adam StępieńOpublikowano: 29 sierpnia 2011Odsłony: 17 932

Przezroczystość, obok zaokrąglania rogów, to jedna z najbardziej wyczekiwanych implementacji CSS3. Dzięki niej nie trzeba korzystać z programów graficznych, aby uzyskać nieźle wyglądający efekt.


11. CSS3: Zaokrąglanie rogów

Autor: Adam StępieńOpublikowano: 24 sierpnia 2011Odsłony: 17 400

W tym artykule skupimy się na najbardziej oczekiwanej funkcji opisanej w module CSS 3, a mianowicie na zaokrąglaniu rogów.


10. Canvas czy SVG?

Autor: Adam StępieńOpublikowano: 18 sierpnia 2011Odsłony: 13 096

Przygotowywanie grafiki zgodnie z nowym trendem i technologią HTML5 prędzej czy później stawia dylemat wyboru, czy wybierzemy wirtualne płótno Canvas czy format SVG. Nadzieje związane z Canvasem są ogromne. Powstają książki w całości jemu poświęcone. Tymczasem format SVG jest często całkowicie pomijany, a niesłusznie.


09. Canvas - wprowadzenie do wirtualnego płótna

Autor: Adam StępieńOpublikowano: 12 sierpnia 2011Odsłony: 16 074

Na przygotowanie wirtualnego płótna Canvas i wydanie jego API czekał cały świat zorientowany wokół nowej technologii HTML5. Znacznik <canvas> - podobnie jak format SVG - pozwala na tworzenie grafiki, która jest interaktywna i korzysta z przyspieszenia sprzętowego.


08. Jaki format filmu wybrać w HTML5?

Autor: Adam StępieńOpublikowano: 3 sierpnia 2011Odsłony: 25 644

W tym artykule pomożemy przygotować plik wideo tak, aby mógł go obejrzeć każdy Internauta. Przedstawimy niezbędne narzędzia i kod HTML, który uwzględni zacofanych użytkowników korzystających ze starej przeglądarki nieobsługującej technologii HTML5.


07. Filmy na stronie - tag VIDEO

Autor: Adam StępieńOpublikowano: 2 sierpnia 2011Odsłony: 17 355

Znacznik <video> jest jednym z dwóch najbardziej oczekiwanych funkcji HTML5, obok znacznika <audio>. W niniejszym artykule powiemy o zaletach jego używania do osadzania klipów wideo na stronie internetowej. Ponadto pokażemy, jak używać tagu <video> już dziś, dzieląc się z Wami niezbędnymi podstawami.


06. Dlaczego SVG jest lepszy od JPEG, GIF i PNG

Autor: Adam StępieńOpublikowano: 29 lipca 2011Odsłony: 14 863

Jest wiele korzyści z używania formatu SVG do umieszczania grafiki na stronach internetowych. W tym artykule skupimy się na zaletach SVG i jego przewagach nad grafiką w formacie JPEG, GIF, PNG. Przedstawimy także mocne strony SVG, których brakuje we Flashu.


05. Jak dodać grafikę SVG na stronę

Autor: Adam StępieńOpublikowano: 27 lipca 2011Odsłony: 16 900

Artykuł przedstawia metody dodawania grafiki wektorowej w formacie SVG na stronę internetową wraz z zaletami i wadami poszczególnych sposobów.


04. SVG - podstawy

Autor: Adam StępieńOpublikowano: 25 lipca 2011Odsłony: 17 490

SVG to format zapisu grafiki wektorowej w technologii HTML5, który ma ogromną przewagę nad powszechnie stosowanymi JPEG-ami, GIF-ami itd. Bez względu na stopień przybliżenia czy powiększenia obrazu, grafika charakteryzuje się dobrą jakością - nie występuje zjawisko pikselizacji. Poznajmy podstawy format SVG.


03. Znacznik audio pod rękę z JavaScriptem

Autor: Adam StępieńOpublikowano: 23 lipca 2011Odsłony: 13 832

W niniejszym artykule omówimy wykorzystanie języka JavaScript, dzięki któremu rozszerzymy podstawową funkcjonalność odtwarzacza muzyki. Ponadto będziemy w stanie lepiej kontrolować i zarządzać obiektem audio. Otwiera to drogę do lepszego dostosowania odtwarzacza na stronie internetowej.


02. Odtwarzacz muzyki na stronie - tag audio

Autor: Adam StępieńOpublikowano: 21 lipca 2011Odsłony: 27 651

Nowy tag <audio> w HTML5 pozwala odtwarzać pliki muzyczne bezpośrednio na stronie internetowej bez potrzeby wykorzystywania technologii Flash lub QuickTime. Wraz z nadejściem HTML5 żadne wtyczki, dodatki, pluginy nie są już potrzebne.


01. Wprowadzenie do kursu HTML5

Autor: Adam StępieńOpublikowano: 19 lipca 2011Odsłony: 22 898

Zapraszamy Cię do wyruszenia w fascynującą podróż po świecie HTML5 z CentrumXP.pl. W nowym dziale Kurs HTML5 poznasz piątą wersję standardu HTML pozwalającą stworzyć piękne strony www, które działają płynnie dzięki wykorzystaniu przyspieszenia sprzętowego komputerów.