Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

01. Wprowadzenie do kursu HTML5

01. Wprowadzenie do kursu HTML5

Adam Stępień
19 lipca 2011
23 408
Odsłony
Adam Stępień
19 lipca 2011
23 408
Odsłony

Zapraszamy Cię do wyruszenia w fascynującą podróż po świecie HTML5 z CentrumXP.pl. W nowym dziale Kurs HTML5 poznasz piątą wersję standardu HTML pozwalającą stworzyć piękne strony www, które działają płynnie dzięki wykorzystaniu przyspieszenia sprzętowego komputerów. Jeżeli interesujesz się stronami Internetowymi od strony technicznej i nie są Ci obce zagadnienia webmasteringu, z pewnością będziesz mógł wykorzystać wiedzę, którą się z Tobą podzielimy. Trzeba przyznać, że zwykli Internauci, którzy nie zajmują się tworzeniem, a przeglądaniem witryn Sieci Web, również mogą udać się w tę niezwykłą podróż po HTML5. Przekonacie się, jakie ogromne możliwości stoją otworem przed twórcami serwisów Internetowych. Aby nie być gołosłownym, odsyłamy Cię do strony firmy Disney Tron: Legacy, stworzonej w oparciu o HTML5. Mało? Poczuj magię HTML5 teraz!

Logo HTML5

Jeżeli połknąłeś bakcyla, to prześledź z nami pokrótce historię HTML5. W 2004 roku grupa WHATWG zaczęła prace nad nowym standardem, podczas gdy W3C jako organizacja, która rozdaje karty jeśli chodzi o standardy www, rozwijała XHTML 2. Przypomnijmy, że ostatnia aktualizacja standardu HTML 4.01 miała miejsce cztery lata wcześniej (w roku 2000). W 2009 roku W3C porzuciło prace nad XHTML 2.0 i zjednoczyło swoje siły z grupą WHATWG. Razem pracują nad rozwojem tego, co dziś określamy mianem HTML5. Samo pojęcie było co prawda znane w Internecie, ale prawdziwe bum zaczęło się z chwilą wystosowania otwartego listu przez prezesa firmy Apple, w którym podzielił się przemyśleniami na temat HTML5 w kontekście przyszłości technologii Adobe Flash.

Ostatecznie Steve Jobs wsadził "kij w mrowisko", twierdząc że w obliczu możliwości HTML5 technologia Flash nie ma przyszłości i nie będzie potrzebna. Trudno ocenić, czy Steve Jobs znalazł więcej zwolenników czy raczej przeciwników swoich wniosków. Jedno jest pewne – media zawrzały, HTML5 stało się coraz częściej używanym słowem, a dyskusje na jego temat – coraz dłuższe i częstsze. Warto przypomnieć, że firma Adobe, która rozwija technologię Flash, została wywołana do tablicy z kilkoma zarzutami, które ostatecznie nie wróżyły świetlanej przyszłości. W końcu Adobe zarabia na narzędziach do tworzenia oraz obróbki Flasha, i to nie małe pieniądze!

Jeszcze kilka słów o logo HTML5, za którym stoi W3C. Organizacja, o której wspominaliśmy przed chwilą, znana jest m.in. z obrazków, które webmasterzy często umieszczają na stronach swojego autorstwa. Są one w formie wlepek dla tych, których kod jest zgodny z opracowaną specyfikacją, np. zgodność z wytycznymi co do pisania stylów CSS. Twórcy stron mogą to traktować jako potwierdzenia dbałości o jakość kodu i interoperacyjność strony. Jednakże tym razem wydane przez W3C logo nie świadczyło o żadnej zgodności z czymkolwiek. Przy okazji udostępniania, W3C określiło je jako wizualne poświadczenie ogólnego przeznaczenia dla całego zestawu otwartych technologii Webowych, w tym HTML5, CSS, SVG, WOFF i innych. Krytycy od razu zareagowali i zganili organizację za rozmydlenie terminologii, wskutek czego trzy dni później zrewidowano oznaczenie logo – „przedstawia HTML5 – bazę dla nowoczesnych aplikacji Webowych”.

Zresztą, przeszłość jest nieważna, ważna jest przyszłość, a przyszłość Internetu to już dziś HTML5. Jest to potężna baza do stworzenia pięknych i bogatych witryn, gier, animacji, aplikacji biznesowych. Zapraszamy do kursu HTML5 w Portalu CentrumXP.pl.

Przybliżymy nowe znaczniki, takie jak audio, video, canvas. Poruszymy także temat innych nowych elementów. Poznamy canvas, svg, dokonamy porównania, zapoznamy się z geolokalizacją, nowościami w CSS3. Opublikujemy też materiały o zgodności z frameworkami JavaScriptowymi, takimi jak jQuery, będziemy badać wydajność i zadbamy o niezostawienie na lodzie zacofanych Internautów, którzy nie chcą znać HTML5 (ani ich przeglądarki ;-).

Zobacz również

Komentarze

Jak "kurs HTML5" może być nazwany "nowym działem" ... Jak to jest, że w najnowszym IE strona działu IE centrumxp nie działa poprawnie ? (np. skrypt Dodaj komentarz, popup, który nie pozwala się zamknąć z big IE9)...
xdi, 21 lipca 2011, 12:42
A spróbuj dodając komentarz wyboldować np tak: to jest wyboldowane. Zrobiłem to z Opery. Teraz przełączam się na IE9 i zobaczymy...
Paweł, 27 lipca 2011, 19:24
Wracam z IE. Przyciśnięcie B nie dawało efektu. Nawet nie mogłem posłać komentarza po kliku na "Dodaj komentarz". To piszę oczywiście z Opery... Spróbuj jeszcze FF.
Paweł, 27 lipca 2011, 19:27
Jestem w FF, oto tekst wyboldowany - jak widać tu też działa. A dlaczego w IE nie działa??
Paweł, 27 lipca 2011, 19:29
bo IE to nie przeglądarka tylko program do pobrania przeglądarki po zainstalowaniu systemu :) Liczyłem że 9 coś zmieni. Sporo zmieniła ale nadal zostaje w tyle.
gość, 19 września 2011, 12:31
U mnie IE9 działa bezproblem.:)
Piotrkowi, 8 września 2012, 11:50

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.