Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Narzędzie Wycinanie zostanie porzucone na rze...

Narzędzie Wycinanie zostanie porzucone na rzecz aplikacji Szkic ekranu

Praktycznie każda duża aktualizacja Windows 10 coś dodaje i coś odejmuje. Przewidziany na jesień tego roku Redstone 5, jak wynika z wczorajszego komunikatu Microsoftu, na szali postawi dalszą przyszłość Narzędzia Wycinanie. Teraz współegzystuje ono z aplikacją Szkic ekranu, ale w niedalekiej przyszłości może zostać przez nią całkowicie wyparte. Jak na tę zmianę zapatruje się Microsoft?

Szkic ekranu Windows 10

Microsoft dodał Snipping Tool po raz pierwszy dla platformy Tablet PC w 2002 r., by parę lat później umieścić je w Windows Vista. Wygląda jednak na to, że dni funkcji są już policzone. Na przestrzeni ostatnich kilku kompilacji Windows 10 Insider Preview pojawiają się komunikaty o "konsolidacji doświadczeń wycinania", ale dopiero we wczorajszej kompilacji zostało to dokładnie wyjaśnione. Dona Sarkar i Brandon LeBlanc napisali tak: "Obecnie nie planujemy usunięcia Narzędzia Wycinanie w następnej aktualizacji Windows 10, a decyzje dotyczące prac nad konsolidacją będą oparte na feedbacku i danych. Jeśli nie zrobiliście tego jeszcze, prosimy, poświęćcie chwilę na wypróbowanie aplikacji Szkic ekranu i dajcie nam znać, jak u was działa. Szkic ekranu daje wam wszystkie funkcjonalności Narzędzia Wycinanie wraz z dodatkowymi usprawnieniami. Możecie uruchomić aplikację bezpośrednio i z tego miejsca zacząć wycinanie lub po prostu przycisnąć WIN + Shift + S, kliknąć boczny przycisk pióra lub nacisnąć Print Screen (te dwie ostatnie opcje trzeba włączyć w Ustawieniach)".

Windows 10 build 17704

Komunikat zdaje się uspokajać fanów starszego narzędzia, jednak sprzeczne informacje płyną do nas, gdy otworzymy Narzędzie Wycinanie po aktualizacji do builda 17704. Choć "To tylko zapowiedź...", w aplikacji przeczytamy, że "Narzędzie wycinanie zostanie usunięte w przyszłej aktualizacji. Wypróbuj ulepszone funkcje i wycinaj w normalny sposób, używając narzędzia Szkic ekranu". Sprzeczność dotyczy tego, co właściwie rozumie teraz Microsoft przez pojęcie "przyszłej aktualizacji" - czy chodzi o Redstone 5, czy o Redstone 6? Niezależnie od tego los narzędzia wydaje się przesądzony.

Narzędzie Wycinanie prędzej czy później zniknie z Windows 10, ale jego funkcjonalność nie. Zostanie ona przeniesiona do nowocześniejszego rozwiązania, jakim jest Szkic ekranu, dostępny do pobrania z Microsoft Store. Nie wiadomo tylko, kiedy dojdzie do pełnego skonsolidowania wszystkich tych rozwiązań. Być może jeszcze przez pewien czas będziemy mieli do czynienia z taką samą sytuacją, jaka jest udziałem aplikacji Paint i Paint 3D.

Krzysztof Sulikowski
28 czerwca 2018, 17:16
496
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
28 czerwca 2018, 17:16
496
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.