Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Granie w chmurze Microsoftu. Xbox Cloud nadch...

Granie w chmurze Microsoftu. Xbox Cloud nadchodzi?

Konferencja E3 Microsoftu już za nami i można ją krótko określić jako 2 godziny umiarkowanej ekscytacji i ostatnie 5 minut totalnej jazdy bez trzymanki. Wszystko oczywiście za sprawą pierwszego pełnego zwiastuna Cyberpunk 2077. Jednak to nie koniec ciekawych informacji, a część z nich została przemycona dosłownie w kilku zdaniach wypowiedzianych przez Phila Spencera. Z tych kilku słów możemy wywnioskować dwie rzeczy - Nadchodzi nowy Xbox, a Microsoft pracuje nad usługą streamingową dla graczy.

Xbox Granie w chmurze

O ile prace nad kolejną generacją konsol to absolutnie żadne zaskoczenie, o tyle usługa grania w chmurze Microsoftu to naprawdę ciekawy smaczek. Spencer zapowiedział granie w najlepsze tytuły na każdym urządzeniu - konsoli, komputerze czy telefonie, w konsolowej jakości. Nie wchodził w szczegóły lecz zapewnił, że eksperci od usług chmurowych Microsoftu pracują nad takim rozwiązaniem. Sama usługa nie jest czymś nowym, ale Microsoft ma okazję zrobić to dobrze.

Xbox Granie w chmurze na E3

Granie w chmurze zaprezentowano już dawno, na przykład w usłudze OnLive, która została wykupiona później przez Sony. Nvidia oferuje GeForce Now, usługę która pozwala nie tylko streamować gry z naszego komputera z kartą graficzną serii GTX, lecz również te które znajdują się w chmurze. Jednak zawodzi nieco ilość tytułów — nie mamy co liczyć na zagranie w najnowsze tytuły bez konieczności zmiany komputera na nowszy. Bardzo możliwe, że właśnie w tę stronę idzie Microsoft.

Załóżmy przez chwilę, że dosłownie w każdą grę dostępną w Microsoft Store, będziemy mogli zagrać, a jedyne czym będziemy musieli się martwić to prędkość transmisji danych. Chcesz zagrać w zapowiedzianego właśnie Cyberpunka 2077, lecz twój leciwy notebook raczej temu nie podoła? Jeśli tylko gra będzie dostępna w Microsoft Store, to jedyne co będziesz musiał zrobić to kliknąć przycisk Kup i Zagraj. Oczywiście grę po zakupie będziemy mogli bez problemu pobrać i uruchomić lokalnie, lecz będzie też możliwość uruchomienia jej w chmurze, gdzie obliczeniami zajmą się serwery Microsoftu. Będziemy to mogli zrobić nie tylko na komputerze, lecz również na smartfonie (Surface Phone?) czy na przykład na urządzeniach Always Connected PC's z procesorem ARM, które rzecz jasna do grania nie są przystosowane. Tyczy się to również zawartości biblioteki Xbox Game Pass. Za 40 zł miesięcznie dostaniemy dostęp do setek gier, zawsze i wszędzie. Brzmi to naprawdę rewelacyjnie, choć są to póki co jedynie przypuszczenia.

Wojciech Błachno
11 czerwca 2018, 10:30
677
Odsłony
Wojciech Błachno
11 czerwca 2018, 10:30
677
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.