Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Microsoft powtórzył test baterii dla różnych ...

Microsoft powtórzył test baterii dla różnych przeglądarek w April 2018 Update

Żywotność baterii zawsze była kluczową kwestią dla użytkowników laptopów, którzy chcieli wyciągnąć z nich tak wiele mobilności, jak tylko się da. Producenci sprzętu i oprogramowania starają się zminimalizować pobór mocy, przy czym kwestionowanym liderem tego wyścigu jest Microsoft, przynajmniej od czasu wypuszczenia na rynek przeglądarki Edge. Gigant zapoczątkował trend testowania energooszczędności przeglądarek i dorzuca swoje trzy grosze przy prawie każdej większej aktualizacji Windows 10.

Test energooszczędności przeglądarek

We wszystkich tych testach Edge utrzymuje mniejszą bądź większą przewagę nad konkurencyjnymi przeglądarkami uruchomionymi w ten sam sposób na tych samych urządzeniach. Edge podczas odtwarzania wideo w jakości HD zyskiwał przewagę nad Chrome, Firefoksem i Operą w różnym stopniu - od kilkunastu do nawet 77%. Dostawcy konkurencyjnych rozwiązań oczywiście podawali w wątpliwość tak wyniki, jak i metodologię badań Microsoftu, i przedstawiali swoje własne wyniki, które też były podawane w wątpliwość i tak w kółko. Postanowiliśmy w końcu zweryfikować to sami - sprawdźcie wyniki naszego testu energooszczędności przeglądarek, który wykonaliśmy w Windows 10 Fall Creators Update. Od tego czasu minęły jednak prawie 4 miesiące i przyszedł czas na nowy test.

Microsoft twierdzi, że każda nowa wersja Edge poprawia żywotność baterii. Nowo opublikowany film na YouTube ma tego dowieść. W teście wykorzystano 3 identyczne komputery Surface Book z Windows 10 April 2018 Update, odtwarzające w 3 różnych przeglądarkach to samo wideo HD w pętli. Wyniki pokazują, że z Microsoft Edge komputer na zasilaniu bateryjnym działa o 98% dłużej, niż Mozilla Firefox, i o 14% dłużej, niż Google Chrome:

  • Przy korzystaniu z Firefoksa bateria wytrzymała 7h 15m 16s.
  • Przy korzystaniu z Edge bateria wytrzymała 14h 20m 07s.
  • Przy korzystaniu z Chrome bateria wytrzymała 12h 31m 58s.

Test wykonano przy sporym obciążeniu, ale nie pokazuje już bardziej codziennego scenariusza przeglądania zwykłych stron internetowych. Ponadto z niejasnych przyczyn Microsoft nie wziął na warsztat Opery (my wzięliśmy). Jaki z tego wniosek? Jeśli oglądacie wideo online na swoim laptopie, a nie ma w pobliżu gniazdka, Edge zapewni Wam nawet do 7 godzin dłuższej pracy, nim padnie bateria.

Krzysztof Sulikowski
24 maja 2018, 01:59
807
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
24 maja 2018, 01:59
807
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.